Վարչապետն ընդունել է ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ փետրվարի 14-ին ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Իվա Պետրովային:
Ըստ մամուլի հաղորդագրության՝ վարչապետը կարևորել է ԱՄՀ-ի հետ համագործակցությունը՝ ի նպաստ մեր երկրում տնտեսության զարգացմանն ու կայունության պահպանման:
«Զրուցակիցները քննարկել են բարեփոխումները` հարկաբյուջետային, դրամավարկային քաղաքականությունների, ֆինանսական ոլորտի, ներդրումային միջավայրի բարելավման ուղղություններով:
Ընդգծվել է 2023 թվականի արդյունքներով Հայաստանում գրանցված մակրոտնտեսական դրական ցուցանիշների փաստը և կարևորվել բարեփոխումների շարունակականությունը՝ տնտեսական ակտիվության պահպանման նպատակով: Վարչապետը շեշտել է, որ ՀՀ կառավարության համար մակրոտնտեսական կայունության պահպանումը բացարձակ առաջնահերթություն է և այդ ուղղությամբ քայլերն ու բարեփոխումները կրելու են հետևողական բնույթ:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծմանն ուղղված քայլերին: Այդ համատեքստում, վարչապետը շեշտել է միջազգային հանրության օժանդակության շարունակականության կարևորությունը»,- նշված է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Премьер-министр Пашинян принял главу миссии МВФ в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял главу миссии Международного валютного фонда (МВФ) в Армении Иву Петрову.
Премьер-министр подчеркнул важность сотрудничества с МВФ на благо развития экономики и поддержания стабильности в нашей стране.
Собеседники обсудили реформы в направлении совершенствования фискальной и монетарной политики, финансового сектора и инвестиционной среды.
Был подчеркнут факт зафиксированных в Армении положительных макроэкономических показателей по итогам 2023 года и отмечена важность продолжения реформ в целях поддержания экономической активности. Премьер-министр подчеркнул, что сохранение макроэкономической стабильности является абсолютным приоритетом для правительства Республики Армения и шаги и реформы в этом направлении будут носить последовательный характер.
Были затронуты гуманитарные проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и шаги по их решению. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность продолжения помощи со стороны международного сообщества.