Փաշինյանը ներկա է գտնվել Վայոց ձորի ԲԿ-ի բացմանը, այցելել Խաչիկ և Ելփին բնակավայրեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Վայոց ձորի մարզ և ներկա գտնվել մարզային բժշկական կենտրոնի բացման արարողությանը: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին բժշկական կենտրոնի բացման առիթով և շնորհակալություն հայտնել նախագիծն իրականացրած կառույցներին, Հայաստանի Հանրապետության հարկ վճարող քաղաքացիներին: «Այսպիսի ավանդույթ կա, երբ լսարաններ, հիվանդասենյակներ, բաժիններ են նորոգվում կամ կառուցվում, ընդունված է ցուցատախտակներ փակցնել, թե ովքեր են ֆինանսավորել այդ կառույցների շինարարությունը: Ես ուզում եմ ասել, որ այս բժշկական կենտրոնի պատերին գրված է Հայաստանի Հանրապետության բոլոր հարկ վճարողների անունները, ովքեր մասնակցել են այս կառույցի ստեղծմանը: Եվ ուզում եմ ընդգծել, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Եղեգնաձորում երկու մեծ կառույց ենք շահագործման հանձնել, մյուսը թիվ 1 դպրոցն է: Շատ եմ կարևորում այս կապը, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի, յուրաքանչյուր հարկ վճարող պատկերացնի, թե ինչպես է իր աշխատանքը դառնում այսպիսի արդյունք»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է հարկ վճարելու արդյունավետ համակարգի ստեղծման կարևորությունը: «Հարկ վճարողներին իրենց հարկերը վճարելու համար հարկավոր է տեղ, ճանապարհ: Եվ սրա համար անհրաժեշտ են պետական պաշտոնյաներ, որոնք կզբաղվեն հարկ վճարելու այդ համակարգը ստեղծելով, որովհետև հարկ վճարողը չի կարող փողոցով անցնելիս իր բաժին հարկը դնել մայթին, նստարանին կամ թողնել տրանսպորտային միջոցի մեջ, զբոսայգու ծառի տակ: Հարկավոր է, որ լինի այդ հարկերը վճարելու համակարգ, որը ստեղծում են մարդիկ, որոնց պարտականությունն է դա անելը, որովհետև ո՛չ շինարարի, ո՛չ ոստիկանի, ո՛չ էլ բժշկի պարտականությունը չէ այդ հարկ վճարելու համակարգը ստեղծելը: Եվ սա է պատճառը, որ ՀՀ-ում գոյություն ունի Պետական եկամուտների կոմիտե: Եվ ՊԵԿ-ի աշխատանքը ոչ միայն հետևելն է, թե ով հարկ չի վճարում և նրանց նկատմամբ վարչական պատասխանատվություն կիրառի, այլև՝ ստեղծել համակարգ, որպեսզի մարդիկ հնարավորինս արագ և հարմարավետ այդ հարկերը վճարեն: Եվ, հասկանալիորեն, այդ հարկերի վճարումն առավել հուսալի դարձնելու նպատակով այդ աշխատողների համար պետք է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որպեսզի, ինչպես ընդունված է ասել՝ «նրանց աչքը դրսում չլինի»»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ այդ համատեքստում ընդգծելով աշխատողներին բարձր աշխատավարձ տրամադրելու անհրաժեշտությունը:
Վարչապետը կարևորել է մարզերում բժշկական կենտրոնների արդիականացման ծրագրերի իրականացումը: «Առողջապահության նախարարության խնդիրն է ապահովել առողջապահական ծառայությունների հասանելիությունը: Եվ այդ նախարարությունն է, որ վերլուծում է, թե որտեղ է առողջապահական ծառայությունը հասանելի մարդկանց լիարժեք, և որտեղ է, որ հասանելի չէ: Այս բժշկական կենտրոնը կառուցվել է, որովհետև մենք արձանագրել ենք, երկարատև հետազոտության արդյունքում պարզել, որ Վայոց ձորի մարզից առողջապահական ծառայություն ստանալու համար ավելի շատ բուժառու գնում է Երևան, քան այն ստանում տեղում՝ չնայած այն փաստին, որ մարզում կան բժշկական կենտրոններ: Առողջապահության նախարարությունը պարզել է նաև, որ մարզում առողջապահական կենտրոնների շենքային պայմանները պատշաճ չեն, մասնագիտական բազան պատշաճ չէ: Մենք բժշկական կենտրոնների մասին խոսելիս՝ մտածում ենք այն մասին, որ դրանք գրավիչ լինեն բուժառուների համար, բայց որպեսզի դրանք գրավիչ լինեն բուժառուների համար, պետք է նախ գրավիչ լինեն բուժաշխատողների համար»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ ոչ պատշաճ պայմաններ ունեցող բժշկական կենտրոններն օրական քիչ բուժառուներ են ընդունում: Արդյունքում՝ պրոֆեսիոնալ բժիշկները նախընտրում են աշխատել, օրինակ, Երևանում և նրանց բուժառուները ստիպված են լինում նրանց հետևից գնալ Երևան. «Եվ նրանց հետևից գնալով Երևան՝ ծախսելու են ավելի շատ միջոցներ, քան օբյեկտիվորեն կարող են ծախսել: Եվ ահա, այս նախագիծը դրա մասին է: Մենք ուզում ենք գրավիչ կենտրոն ստեղծել և՛ բժիշկների, և՛ բուժառուների համար: Բայց ինչպե՞ս է ստեղծվում այս կենտրոնը: Առողջապահության նախարարությունը, մեր մյուս կառույցները՝ մարզպետարանը, համայնքապետարանը, ՏԻՄ-երը, սկսում են քննարկումներ, թե ինչպիսի առողջապահական կենտրոն է պետք, որ այն լինի մաքսիմալ արդյունավետ, սկսած՝ ծավալներից, չափերից, տեղադիրքից, հետո կայացվում է որոշում, պատվիրվում է նախագիծ: Այս ամեն ինչը, իհարկե, ֆինանսավորվում է պետական բյուջեի միջոցներից: Հետո այդ պաշտոնյաները վերահսկում են նախագծման գործընթացը, տեխնիկական առաջադրանք են ձևակերպում և մրցույթ կազմակերպում շինարար ընկերության համար: Հաղթող են ճանաչում շինարար ընկերությանը, վերահսկում շինարարությունը, ամբողջ գործընթացը, որպեսզի արդյունքում ստանանք այն, ինչ ստացել ենք: Ես սա նկարագրեցի, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր հարկ վճարող պատկերացնի այդ ճանապարհը, սա շատ կարճ նկարագրություն է, թե ինչպես է իր վճարած հարկը դառնում այն դպրոցը և այս բժշկական կենտրոնը»:
Վարչապետը շինարարական նման նախագծերի իրականացման համատեքստում ընդգծել է չափանիշների սահմանման անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը. «Օրինակ՝ մարզային առողջապահական կենտրոնն ինչ տեխնիկական հագեցվածություն պետք է ունենա: Եվ սա հենց Վայոց ձորի բնակիչներին տալու է տասնյակ միլիոնավոր դրամներ խնայելու հնարավորություն, որովհետև նրանք ստիպված չեն լինելու ամեն բժշկական ծառայություն ստանալու համար գնալ Երևան: Իհարկե, կլինեն նաև դեպքեր, երբ պետք է բուժառուն գնա Երևան. հրատապ դեպքերի համար ուղղաթիռի հրապարակն է ստեղծվել: Բայց նաև ուզում եմ ասել, թե ինչքան կարևոր է սա տնտեսական առումով հենց Եղեգնաձորի համար, որովհետև նաև բուժառուների բարեկամները, ովքեր գնում էին Երևան, բնականաբար, այնտեղից ամենատարբեր կարիքների համար գնումներ են անում: Հիմա Վայոց ձորի բնակիչները կամ ծախսերը չեն անելու, կամ անելու են մոտակայքում, որն իր հերթին բերելու է լրացուցիչ օգուտներ մոտակայքում առկա փոքր, միջին բիզնեսին, որն իր հերթին ամեն առևտրի հետ տպելու է ՀԴՄ կտրոններ և վճարելու է իր հարկերը, որն էլ իր հերթին այլ տեղերում դառնալու է ճանապարհ, դպրոց, մանկապարտեզ և այլն:
Սա է այն շղթան, որի պտույտի արդյունքում մենք այսօր ունենք այս բժշկական կենտրոնը: Եվ ես շատ եմ ուզում, որ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի, յուրաքանչյուր հարկ վճարող այս բժշկական կենտրոնին, դպրոցին, ճանապարհին նայելիս, ինքն իրեն ասի՝ ես կառուցեցի, ես ստեղծեցի, ես աշխատեցի և ահա, ես ունեմ արդյունք, որովհետև մենք ընդամենն այդ քաղաքացու կողմից վարձված աշխատողներն ենք, ում պարտքն է վճարած ամեն մի դրամ հարկը հնարավորինս արդյունավետ բերել հասցնել իր տեղը: Իհարկե, այդ աշխատանքն անթերի չէ, բայց անթերի չէ նաև այն պատճառով, որ պետական կառավարման համակարգում շատերին վճարում ենք 150 000 դրամ և պահանջում օբյեկտիվորեն 1,5 մլն դրամի աշխատանք: Սա ասում եմ, որ նաև մեր քաղաքացիներն ափսոսանքով չվերաբերեն կառավարման համակարգին վճարվող գումարներին, իհարկե այն արձանագրմամբ, որ կառավարման համակարգը պետք է լինի օպտիմալ, դառնա օպտիմալ, ավելի պրոֆեսիոնալ: Բայց սա զուգահեռ ճանապարհ է, որովհետև նաև մարդիկ ինչպես վերաբերվում են կառավարման համակարգին, կառավարման համակարգն այդպես էլ արձագանքում է: Եվ նաև կառավարման համակարգն ինչպես վերաբերվում է մարդկանց, մարդիկ էլ այդպես էլ արձանագրում են»:
Նիկոլ Փաշինյանը բժշկական կենտրոնի առկայությունը կարևորել է նաև ճանապարհատրանսպորտային վթարներից տուժածներին հրատապ առողջապահական ծառայություն տրամադրելու առումով: «Հիմա մենք ունենք բժշկական կենտրոն Եղեգնաձորում, ունենք բժշկական կենտրոն Արտաշատում, կառուցում ենք բժշկական կենտրոն Սիսիանում: Եվ այո՛, երբ ժողովրդագրական մյուս քաղաքականությունների, բոլորիս համատեղ աշխատանքի արդյունքում մեր երկրում բնակչության թիվը կաճի, բոլոր տեղերում կլինեն բժշկական կենտրոններ, համապատասխան բժշկական ծառայություններ»,- նշել է վարչապետը և կրկին շնորհավորել ներկաներին, հաջողություն մաղթել կենտրոնի բոլոր աշխատողներին:
Վայոց ձորի մարզային բժշկական կենտրոնի նոր մեկհարկանի տիպային մասնաշենքի կառուցման աշխատանքները նախատեսվել են ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ․ գործունեության միջոցառումների ծրագրով և իրականացվել են Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող «Հիվանդությունների կանխարգելում և վերահսկում» ու վերջինիս լրացուցիչ ֆինանսավորման վարկային ծրագրերի շրջանակներում։ «Վայոց ձորի մարզային բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ արդիականացման նպատակով կատարվել է շուրջ 2,67 մլրդ դրամի ներդրում, որից ՀՀ կառավարության միջոցներից` 1.17 մլրդ դրամ (44%), ՀԲ վարկային միջոցներից` 1.5 մլրդ դրամ (56%):
Բժշկական կենտրոնի նորակառույց շինությունը բարձր սեյսմակայունությամբ, ժամանակակից հիվանդանոցաշինության միջազգային չափանիշներին համապատասխանող կառույց է: Մասնաշենքին կից կառուցվել են կաթսայատուն և էլեկտրաենթակայան: Բժշկական կենտրոնի նոր կառույցը բաղկացած է 5 մասնաշենքից, որոնց հատակագծային լուծումներն ապահովում են բուժական մասի համար կապեր կենտրոնի սպասարկող բաժանմունքների և շենքերի հետ:
Բժշկական կենտրոնում կգործի արյան փոխներարկման բաժանմունքը, ախտորոշիչ բաժանմունքը՝ ներառյալ լաբորատորիա, ընդունարան, անհետաձգելի բուժօգնության սրահ, կենտրոնական ախտահանում և այլ օժանդակ ծառայություններ։ Ծրագրի շրջանակներում կենտրոնը հագեցվել է ժամանակակից բժշկական սարքավորումներով, կահույքով և բժշկական պարագաներով: Արդիականացման արդյունքում 46 մահճակալ հզորությամբ բժշկական հաստատությունն երկրորդային և որոշ երրորդային մակարդակի հիվանդանոցային որակյալ, մատչելի և արդի բժշկական ծառայություններ կտրամադրի Վայոց ձորի մարզի շուրջ 47․8 հազ բնակչությանը տեղում՝ իրենց բնակավայրերին մոտ:
Հաջորդիվ վարչապետ Փաշինյանն այցելել է մարզի Խաչիկ բնակավայր, որտեղ հանդիպել է տեղի բնակիչներին: Վերջիններս վարչապետին շնորհակալություն են հայտնել պետական բյուջեից 65,7 միլիոն դրամ հատկացնելու և երաշխավորության հետևանքով առաջացած իրենց վարկային խնդիրներին լուծում տալու համար: Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունը մեկանգամյա քաղաքական որոշման է գնացել և հորդորել այլևս չիմացության կամ այլ պատճառներով նման խնդրի առաջ չկանգնել: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ կառավարության որոշմամբ հնարավորությունները կբացվեն, այդ թվում՝ Խաչիկ սահմանամերձ գյուղում բնակարան, տուն կառուցելու ծրագրի հասանելիությունն ապահովելու համար:
Վարչապետը չնախատեսված կանգառ է ունեցել նաև Ելփին բնակավայրում՝ զրուցել տեղի բնակիչների հետ, պատասխանել տարբեր հարցերի, լսել նրանց խնդիրները, որոնք վերաբերել են գյուղատնտեսության, ոռոգման ջրի, այլ սոցիալական թեմաների:

Никол Пашинян присутствовал на открытии медицинского центра Вайоц Дзора, посетил населенные пункты Хачик и Елпин
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Вайоцдзорскую область и присутствовал на церемонии открытия областного медицинского центра.
Премьер-министр поздравил присутствующих по случаю открытия медицинского центра и поблагодарил реализовавшие проект структуры, а также граждан Республики Армения, которые платят налоги. “Есть такая традиция, когда ремонтируются или строятся аудитории, больничные палаты, отделения, принято вывешивать доски объявлений о том, кто финансировал строительство этих сооружений. Хочу сказать, что на стенах этого медицинского центра написаны имена всех налогоплательщиков Республики Армения, участвовавших в создании этой структуры. И хочу подчеркнуть, что за последний год мы сдали в эксплуатацию два крупных объекта в Ехегнадзоре: этот медцентр и школу №1. Я придаю большое значение тому, чтобы каждый гражданин Республики Армения, каждый налогоплательщик имел представление о том, какие результаты дает его труд”, - сказал премьер-министр.
Глава правительства подчеркнул важность создания эффективной системы уплаты налогов. “Налогоплательщикам нужно место и способ платить налоги. А для этого нужны государственные должностные лица, которые займутся созданием этой системы уплаты налогов, поскольку налогоплательщик не может, проходя по улице, оставить свою долю налогов на тротуаре, на скамейке или оставить ее в транспорте, под деревом в парке. Нужно, чтобы существовала эта система уплаты налогов, которую создают люди, чьей обязанностью является это, потому что создание системы уплаты налогов не является обязанностью ни строителя, ни полицейского, ни врача. И именно поэтому в Республике Армения существует Комитет государственных доходов. И работа КГД заключается не только в том, чтобы отслеживать тех, кто не платит налоги, и применять к ним административную ответственность, но и в том, чтобы создать систему, чтобы люди могли платить эти налоги максимально быстро и удобно. И понятно, что для того, чтобы уплата этих налогов была более надежной, для этих работников должны быть созданы такие условия, чтобы они не искали альтернативных путей заработка”, - сказал Никол Пашинян, подчеркнув в этом контексте необходимость обеспечения высокой заработной платы работникам.
Премьер-министр подчеркнул важность реализации программ модернизации медицинских центров в областях. “Задача министерства здравоохранения – обеспечить доступность медицинских услуг. И именно это министерство анализирует, где медицинские услуги полностью доступны людям, а где недоступны. Этот медицинский центр был построен потому, что в результате многолетнего исследования мы выяснили, что из Вайоцдзорской области больше пациентов едут в Ереван за медицинской помощью, чем получают ее на месте, несмотря на то, что в области есть медицинские центры. В министерстве здравоохранения также выяснили, что здания медучреждений в области находятся в неудовлетворительном состоянии, профессиональная база тоже неудовлетворительная. Когда мы говорим о медицинских центрах, мы думаем о том, чтобы сделать их привлекательными для пациентов, но для того, чтобы они были привлекательными для пациентов, они должны быть в первую очередь привлекательными для медицинских работников”, - сказал глава исполнительной власти.
По словам Никола Пашиняна, медицинские центры с неудовлетворительными условиями ежедневно принимают мало пациентов. В результате профессиональные врачи предпочитают работать, например, в Ереване, а их пациенты вынуждены следовать за ними в Ереван. “И отправившись за ними в Ереван, они должны будет потратить больше средств, чем объективно могут себе позволить. И эта программа затрагивает именно эти аспекты. Мы хотим создать привлекательный центр как для врачей, так и для пациентов. Но как создается этот центр? Министерство здравоохранения, другие наши учреждения - администрация области, муниципалитет, органы местного самоуправления начинают обсуждения о том, какой центр здравоохранения нужен, чтобы он был максимально эффективным, начиная с объемов, размеров, местоположения, потом принимается решение, заказывается проект. Все это, конечно, финансируется из государственного бюджета. Затем эти должностные лица контролируют процесс проектирования, формулируют техническое задание и организуют тендер для строительной компании. Далее они выбирают победителя, контролируют строительство, весь процесс, чтобы мы получили то, что получили в результате. Я описал это для того, чтобы каждый налогоплательщик Республики Армения имел представление об этом пути. Это очень краткое описание того, как уплаченный им налог становится той школой и этим медицинским центром”.
В контексте реализации подобных строительных проектов премьер-министр подчеркнул необходимость и важность установления стандартов. “Например, должен быть стандарт того, какое техническое оснащение должно быть у областного медцентра. И это даст жителям Вайоц Дзора возможность сэкономить десятки миллионов драмов, ведь им не придется ехать в Ереван за каждой медицинской услугой. Конечно, будут также случаи, когда пациенту нужно будет ехать в Ереван: на случай чрезвычайных ситуаций создана вертолетная площадка.
Но я также хочу сказать, насколько это важно в экономическом плане для самого Ехегнадзора, потому что родственники пациентов, которые едут в Ереван, естественно, делают там покупки для различных нужд. Теперь жители Вайоц Дзора либо не будут тратить, либо будут тратить поблизости, что, в свою очередь, принесет дополнительные выгоды расположенному поблизости малому и среднему бизнесу, который, в свою очередь, будет печатать кассовые чеки при каждой транзакции и платить налоги, которые, в свою очередь, станут дорогами, школами, детскими садами и т.д.
Это та цепочка, в результате которой сегодня у нас есть этот медицинский центр. И я очень хочу, чтобы каждый гражданин Республики Армения, каждый налогоплательщик, глядя на этот медицинский центр, школу, дорогу, говорил себе: я построил, я создал, я работал и вот, у меня есть результат, потому что мы являемся нанятыми этим гражданином работниками, чья обязанность состоит в том, чтобы как можно эффективнее использовать каждую копейку уплаченного налога по своему назначению. Конечно, эта работа не идеальна, но она не идеальна в том числе и потому, что мы платим многим людям в системе государственного управления по 150 тыс драмов, а объективно требуем работы на 1,5 млн драмов. Я говорю это для того, чтобы и наши граждане с сожалением не относились к средствам, уплачиваемым в систему управления, конечно, с учетом того, что система управления должна быть оптимальной, должна стать оптимальной и более профессиональной. Но это взаимосвязанные пути, потому что как люди относятся к системе управления, так и система управления относится к людям. И также как система управления относится к людям, так и реагируют люди”.
Никол Пашинян подчеркнул важность наличия медицинского центра также с точки зрения оказания неотложной медицинской помощи пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях. “Сейчас у нас есть медицинский центр в Ехегнадзоре, у нас есть медицинский центр в Арташате, мы строим медицинский центр в Сисиане. И да, когда в результате демографической политики и нашей совместной работы численность населения в нашей стране увеличится, во всех местах будут медицинские центры и соответствующие медицинские службы”, - сказал премьер-министр и еще раз поздравил присутствующих и пожелал успехов всем работникам центра.
Строительные работы нового одноэтажного типового корпуса областного медицинского центра Вайоц Дзора были запланированы Программой деятельности правительства Республики Армения на 2021-2026 годы и осуществлены в рамках программы Всемирного банка “Профилактика и контроль заболеваний” и дополнительных кредитных программ финансирования. В целях модернизации ЗАО “Областный медицинский центр Вайоц Дзора” было инвестировано около 2,67 млрд драмов, из которых 1,17 млрд драмов (44%) было выделено из средств правительства Республики Армения, 1,5 млрд драмов (56%) - из кредитных средств ВБ.
Новое здание медицинского центра представляет собой сооружение с высокой сейсмостойкостью, соответствующее мировым стандартам современного больничного строительства. Рядом со зданием построены котельная и электрическая подстанция. Новая структура медицинского центра состоит из 5 корпусов, планировочные решения которых обеспечивают связь медицинской части со служебными подразделениями и зданиями центра.
В медицинском центре будет отделение переливания крови, диагностическое отделение, включающее лабораторию, регистратуру, приемную, отделение неотложной помощи, центральную дезинфекцию и другие вспомогательные службы. В рамках проекта Центр был оснащен современным медицинским оборудованием, мебелью и медицинскими принадлежностями. В результате модернизации медицинское учреждение мощностью 46 коек будет предоставлять качественные, доступные и современные больничные услуги примерно 47,8 тыс жителям Вайоц Дзора.
Затем премьер-министр Пашинян посетил населенный пункт Хачик, где встретился с местными жителями. Последние поблагодарили премьер-министра за выделение 65,7 млн драмов из госбюджета и решение их кредитных проблем. Премьер-министр подчеркнул, что правительство приняло разовое политическое решение, и призвал не ввязываться в подобные проблемы из-за незнания или по другим причинам. Никол Пашинян выразил надежду, что решение правительства откроет возможности, в том числе для проекта строительства домов в приграничном селе Хачик.
Премьер-министр сделал также незапланированную остановку в населенном пункте Елпин, пообщался с местными жителями, ответил на различные вопросы, выслушал их проблемы, связанные с сельским хозяйством, поливной водой и другими социальными темами.