Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Կիպրոսի ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսին:
Ըստ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության՝ Փաշինյանը ողջունել է Կիպրոսի ԱԳ նախարարի և նրա գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և նշել. «Ուրախ եմ, որ մեր հարաբերություններում նկատվում է որոշակի նոր դինամիկա։ Մեր հարաբերությունները միշտ ջերմ են եղել, բայց չնայած դրան՝ մենք պետք է շարունակական առաջընթաց գրանցենք։ Տարբեր ոլորտներում համագործակցության բավականին մեծ օրակարգ ունենք։ Ունենք երկխոսություն անվտանգության, արտաքին քաղաքականության ոլորտներում։ Կուզենայի մեր ուշադրությունը հրավիրել տնտեսական օրակարգի վրա, որն իմ կարծիքով, շատ կարևոր է, որպեսզի ավելի ամրապնդվեն հարաբերությունները։ Այս առումով ես նաև շատ մեծ նշանակություն եմ տալիս եռակողմ ֆորմատին, որին մասնակցում է նաև Հունաստանը: Հույս ունեմ, որ այս ամառ հանդիպում կկազմակերպենք, որն իմ կարծիքով, շատ կարևոր է։ Բարով եք եկել, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար։ Կուզենայի լսել Ձեր տպավորությունների մասին, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների մասին Ձեր մեկնաբանությունները, և իհարկե, նաև մեր երկկողմ օրակարգի վերաբերյալ»:
Կոնստանտինոս Կոմբոսը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և հավելել. «Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել այստեղ: Մենք արդեն քննարկել ենք Ձեր նշած բաղադրիչներից շատերը, մասնավորապես, թե ինչպես խորացնել մեր հարաբերությունները: Տեղեկացնեմ, որ այդ նպատակով առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում կբացենք դեսպանատուն Երևանում։ Նաև իմ գործընկերոջ հետ քննարկել ենք բիզնես ֆորումի հարցը, փորձելով դրա շրջանակում առավել կոնկրետ արդյունքներ գրանցել, այդ թվում՝ այն ոլորտներում, որտեղ արդեն լավ համագործակցություն ունենք՝ պաշտպանական ոլորտ, տուրիզմ, կրթություն, ուշադրություն կդարձնենք նաև այս ոլորտներին։ Գտնում եմ, որ մեր հարաբերությունները չափազանց կարևոր են պատմական պատճառներով, բայց նաև կան բավական հեռանկարներ՝ դրանք էլ ավելի բարելավելու տնտեսական արդյունքներ գրանցելու միջոցով։ Ինչ վերաբերում է եռակողմ ֆորմատին, ապա մենք հանձնառու ենք: Այս ֆորմատը հավասարապես կարևոր է բոլորի համար, կարող եք վստահ լինել, որ մենք շատ մեծ նշանակություն ենք տալիս մեր հարաբերություններին: Մենք գնահատում ենք Կիպրոսի հարցում ձեր ավանդական սկզբունքային դիրքորոշումը»։
Դիվանագիտական հարաբերությունների ամրապնդման նպատակով զրուցակիցները կարևորել են դիվանագիտական ներկայացուցչությունների փոխադարձ բացումը մայրաքաղաքներում:
Միաժամանակ, կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հետագա համագործակցության զարգացմանը, մտքեր փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների, տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության ապահովման քայլերի շուրջ: Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը:

Премьер-министр Пашинян принял министра иностранных дел Республики Кипр
Премьер-министр Никол Пашинян принял находящегося с официальным визитом в Республике Армения министра иностранных дел Республики Кипр Константиноса Комбоса.
Премьер-министр приветствовал визит министра иностранных дел Кипра и возглавляемой им делегации в Армению и отметил: “Я рад, что в наших отношениях наблюдается определенная новая динамика. Наши отношения всегда были теплыми, но, несмотря на это, мы должны стремиться к постоянному прогрессу. У нас достаточно насыщенная повестка сотрудничества в различных сферах. Между нашими странами налажен диалог в сфере безопасности и внешней политики. Хотел бы обратить внимание на экономическую повестку, которая, на мой взгляд, очень важна для еще большего укрепления отношений. В этой связи я также придаю большое значение трехстороннему формату, в котором участвует и Греция. Надеюсь, что этим летом мы организуем встречу, что, на мой взгляд, очень важно. Добро пожаловать, я рад Вас видеть. Я хотел бы услышать Ваши впечатления, Ваши комментарии о региональных и международных развитиях и, конечно же, о нашей двусторонней повестке дня”.
Константинос Комбос поблагодарил за теплый прием и добавил: “Для меня большая честь находиться здесь. Мы уже обсудили многие из упомянутых Вами компонентов, в частности, как углубить наши отношения. Хотел бы сообщить, что с этой целью в течение года мы откроем посольство в Ереване. Также мы с моим коллегой обсудили вопрос организации бизнес-форума, имея целью зафиксировать в рамках него более конкретные результаты, в том числе в тех сферах, где у нас уже есть хорошее сотрудничество: оборона, туризм, образование. Будем также уделять внимание и другим направлениям. Я считаю, что наши отношения чрезвычайно важны по историческим причинам, но есть также необходимые перспективы для их дальнейшего улучшения за счет достижения экономических результатов. Что касается трехстороннего формата, мы привержены этому формату. Этот формат одинаково важен для всех, можете быть уверены, мы очень дорожим нашими отношениями. Мы ценим Вашу традиционную принципиальную позицию по вопросу Кипра”.
В целях укрепления дипломатических отношений собеседники подчеркнули важность взаимного открытия дипмиссий в столицах двух стран.
Стороны коснулись развития дальнейшего сотрудничества между Арменией и Европейским союзом, обменялись мыслями о происходящих в регионе Южного Кавказа процессах, а также о шагах по обеспечению регионального мира и стабильности. В этом контексте премьер-министр отметил важность деятельности гражданской миссии ЕС в Армении.