Ովքե՞ր են «ՄՏՍ Հայաստանի» նոր տերերը
«Հետքը» պարզել է, թե ինչ գործունեություն են ծավալում «ՄՏՍ Հայաստան» ընկերության նոր սեփականատերեր ներկայացող Ժե Ժանգն ու Կոնստանտին Սոկոլովը, եւ որոշ մանրամասներ է բացահայտել նրանց նախկին գործարքների մասին, որոնց թվում է «Հայբիզնեսբանկի» վաճառքը:
Հունվարի 24-ին «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն, որը հեռահաղորդակցության շուկայում ներկայանում է «Վիվա-ՄՏՍ» ապրանքանիշով, հայտարարեց բաժնետիրոջ փոփոխության մասին: Ըստ այդմ՝ ընկերությունը դադարում է ռուսական «ՄՏՍ» խմբի մաս կազմել, փոխարենը նրա նոր բաժնետերը Կիպրոսում գրանցված «Fedilco Group Limited» ընկերությունն է, որի սեփականատերերը, ըստ օպերատորի հաղորդագրության, եվրոպական ու ասիական ներդրողներ են:
«ՄՏՍ Հայաստանը» հայտարարել է, որ «Fedilco Group Limited»-ի վերջնական շահառու (բենեֆիցիար) սեփականատերերն են Ժե Ժանգը եւ Կոնստանտին Սոկոլովը, որոնք «պրոֆեսիոնալ ներդրողներ են՝ հեռահաղորդակցության, ֆինանսների, էներգետիկայի եւ ակտիվների կառավարման ոլորտներում գործունեության հարուստ փորձով»։
Ովքե՞ր են այս մարդիկ, ինչո՞վ են զբաղվում եւ ի՞նչ կապ ունեն «Հայբիզնեսբանկի» վաճառքի հետ:
Հիշեցնենք, որ մինչ այս «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն (2004-2017 թթ. կոչվում էր «Ղ-Տելեկոմ») մի շարք ընկերությունների միջոցով պատկանում էր ռուսական «ՄՏՍ»-ին:
Այսպես՝ «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի 100 %-ի բաժնետերը Կիպրոսում գրանցված «Aramayo Investments Limited»-ն էր, որն իր հերթին ամբողջությամբ պատկանում է օֆշորային Լյուսքեմբուրգում հիմնադրված «Allegretto Holding S.a.r.l.»-ին: Սա էլ ռուսական «ՄՏՍ» հանրային բաժնետիրական ընկերության դուստրն է: Իսկ «ՄՏՍ»-ի 42,085 %-ի բաժնետերը ռուսական «ԱՖԿ «Սիստեմա»» ՀԲԸ-ն է, որի ամենախոշոր բաժնետերը (49,2 %) ռուս գործարար, միլիարդատեր Վլադիմիր Եվտուշենկովն է:
2023 թ. մարտի 2-ին հաստատված իրական շահառուների հայտարարագրում հենց այսպիսի սխեմա է ներկայացվել «ՄՏՍ Հայաստանի» կողմից, որը տեղադրվել է ՀՀ իրավաբանական անձանց պետռեգիստրում:
Ինչու՞ պետությունը 2023-ի ապրիլին մերժեց «ՄՏՍ Հայաստանի» փոխանցման գործարքը
2023 թ. հունվարին «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն դիմել էր ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ), որպեսզի վերջինս համաձայնություն տա ընկերության նկատմամբ հսկողության փոխանցման գործարքին: Նախատեսվում էր, որ ռուսական «ՄՏՍ»-ին պատկանող եւ Լյուքսեմբուրգում գրանցված «Allegretto Holding S.a.r.l.»-ը իրեն պատկանող կիպրական «Aramayo Investments Limited»-ի («ՄՏՍ Հայաստանի» անմիջական սեփականատիրոջ) 100 % բաժնետոմսերը օտարելու է Կիպրոսում գործող «Fedilco Group Limited»-ին:
ՀԾԿՀ-ն դիմել էր ԲՏԱ նախարարությանը, որն իր հերթին հարցը քննարկել էր ԱԱԾ-ի հետ եւ արդյունքում առարկել գործարքի կայացմանը: Ապրիլի 12-ին ՀԾԿՀ-ն, հիմք ընդունելով նախարարության առարկությունը, որոշել էր չհամաձայնել գործարքին: Մերժման հիմքում դրվել էր օրենսդրական հետեւյալ հիմքը. «Գործարքի համաձայնեցումը կարող է մերժվել, եթե համաձայնություն ստանալու համար ներկայացված փաստաթղթերը եւ (կամ) տեղեկատվությունը չեն համապատասխանում ՀԾԿՀ-ի սահմանած կարգի պահանջներին, ինչպես նաեւ իրավասու մարմնի (ԲՏԱՆ – «Հետք») գնահատմամբ վնասում է կամ կարող է վնասել ազգային անվտանգությունը կամ պետական շահերը»: Այդպես էլ պարզ չդարձավ, թե ինչը կարող էր վնասել ՀՀ ազգային անվտանգության կամ պետական շահերին, եթե «ՄՏՍ Հայաստանի» սեփականատեր «Aramayo Investments Limited»-ն օտարվեր «Fedilco Group Limited»-ին:
«Հետքի» աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ պետական մարմինների կողմից գործարքի մերժման պատճառը եղել է այն, որ չի հայտնաբերվել գործարքի իրական շահառուն, այսինքն՝ թե ով էր կիպրական գնորդի իրական տերը, ինչն անվտանգային ռիսկեր էր ծնում:
Ո՞վ էր «Fedilco Group Limited»-ի հիմնադիրը «թղթի վրա»
Իսկ ո՞վ էր «Fedilco Group Limited»-ի սեփականատերը պաշտոնապես, որ ՀՀ պետական կառույցները ռիսկեր են տեսել եւ մերժել գործարքը: Կիպրոսի ռեգիստրի պաշտոնական փաստաթղթերի համաձայն՝ դա այդ երկրի մի քաղաքացի էր, որը, սակայն, ֆինանսական կարողություններով աչքի չի ընկնում:
Այսպես՝ «Fedilco Group Limited»-ը ստեղծվել է 2022-ի ապրիլին՝ ՀԾԿՀ-ին վերոնշյալ հայտը ներկայացնելուց 9 ամիս առաջ: Դրա միակ սեփականատերն ու տնօրենը Մանոլիս Թարխանիդիսն էր (Manolis Tarchanidis): 50-ամյա կիպրոսցի Թարխանիդիսը, իր ֆեյսբուքյան էջի համաձայն, Ռուսաստանի Նորիլսկ քաղաքից է, եւ ինչպես հուշում է նրա սոցցանցային էջերի բովանդակությունը (տես այստեղ եւ այստեղ), պրոռուսական դիրքորոշում ունի ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակում:
«Ֆեյսբուքի» միջոցով ավտոմեքենաներ վաճառող Թարխանիդիսը վստահաբար չէր կարող լինել այն մարդը, որն այդքան ֆինանսական կարողություն կունենար՝ Հայաստանի խոշորագույն հարկատուներից մեկը հանդիսացող «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն ձեռք բերելու համար: Հավելենք, որ Թարխանիդիսը նախկինում ու ներկայում տնօրեն կամ քարտուղար է (եղել) նաեւ այլ կիպրական ընկերություններում:
Իսկ «Fedilco Group Limited»-ի քարտուղարը (թղթաբանությամբ զբաղվող պաշտոնյա որեւէ ընկերությունում, որը կարող է լինել թե՛ ֆիզիկական, թե՛ իրավաբանական անձ) ստեղծումից մինչեւ 2023-ի տարեսկիզբ եղել է կիպրական «GIF Capital Limited»-ը: Վերջինիս կայքում ասվում է, որ ընկերության անձնակազմը բաղկացած է բարձր որակավորում ունեցող հավատարմագրային կառավարիչներից, հարկային խորհրդատուներից, իրավաբաններից ու հաշվապահներից, որոնք լայն գիտելիքներ ունեն միջազգային հարկային պլանավորման, ակտիվների պաշտպանության եւ հավատարմագրային կառավարման ոլորտներում: 2023-ի փետրվարից մինչեւ հիմա «Fedilco Group Limited»-ի քարտուղարը «GIF Management Limited»-ն է, որը «GIF Capital Limited»-ի դուստր ընկերությունն է: Տրամաբանությունը հուշում է, որ Մանոլիս Թարխանիդիսը եղել է «Fedilco Group Limited»-ի ֆիկտիվ սեփականատերը, եւ, կարծես, այս ընկերության հետ կապված հիմնական գործառույթները կատարում է հենց «GIF Capital Limited»-ը:
Երբ ՀԾԿՀ-ն 2023-ի ապրիլին մերժեց «ՄՏՍ Հայաստանի» հայտը, եւ «Fedilco Group Limited»-ը չկարողացավ դառնալ դրա միջնորդավորված սեփականատեր, կիպրական այս ընկերությունում փոփոխություններ կատարվեցին:
«Fedilco Group Limited»-ի նոր ֆիկտիվ սեփականատերը
2023-ի հոկտեմբերին Մ. Թարխանիդիսը «Fedilco Group Limited»-ում ունեցած իր բաժնեմասը փոխանցել է կիպրական «Nofal Holdings Limited»-ին (75 %) եւ «Ortasano Investments Limited»-ին (25 %):
Սրանք երկվորյակ ընկերություններ են. հիմնադրվել են 2022-ի ապրիլին՝ նույն օրը, ավելին՝ «Fedilco Group Limited»-ից երկու օր առաջ: Երեւի զարմանալի չի լինի, եթե ասենք, որ առաջին սեփականատերն ու տնօրենը երկուսում էլ եղել է նույն Թարխանիդիսը, իսկ քարտուղարը՝ «GIF Capital Limited»-ը, որին հետո փոխարինել է «GIF Management Limited»-ը:
2023-ի հուլիսին Մ. Թարխանիդիսը «Nofal»-ում եւ «Ortasano»-ում իր անունով գրանցված բաժնեմասերը փոխանցել է կիպրական մեկ այլ ընկերության՝ «Wimthed Limited»-ին, որը ստեղծվել էր դրանից մեկ տարի առաջ: «Wimthed»-ը դարձել է նաեւ «Nofal»-ի ու «Ortasano»-ի տնօրեն՝ այդ պաշտոնում եւս փոխարինելով Թարխանիդիսին:
«Wimthed Limited»-ի սեփականատերը հիմնադրումից մինչ օրս Կիպրոսի քաղաքացի Անդրեաս Օուրիսն է (Andreas Ourris), որը նաեւ դրա տնօրենն ու քարտուղարն է: Ա. Օուրիսը որպես տնօրեն կամ քարտուղար ներգրավված է կիպրական բազմաթիվ ընկերություններում, որոնք փոխկապակցված են «GIF Capital Limited»-ին: Ավելին՝ նրա կինը՝ Մարգարիտա Օուրին (Marharyta Ourri), «GIF Capital»-ի աշխատող է: Մ. Օուրիի օրիորդական ազգանունը Ռոմանովա է, նա ծագումով Ուկրաինայի Խերսոն քաղաքից է: Ամուսնու նման նա էլ ներգրավված է տարբեր կիպրական ընկերությունների ղեկավար պաշտոններում: Այս ամենը հուշում է, որ Ա. Օուրիսը Թարխանիդիսի նման ֆիկտիվ դերակատարում ունի:
Այսպիսով՝ «Fedilco Group Limited»-ը, դրա սեփականատեր «Nofal Holdings Limited»-ը, «Ortasano Investments Limited»-ն ու վերջիններիս բաժնետեր «Wimthed Limited»-ը ստեղծվել են 2022-ի ապրիլ-հուլիս ամիսներին, ընկերությունների սեփականատեր են գրանցվել մարդիկ (Մ. Թարխանիդիս, Ա. Օուրիս), որոնք փոխկապակցված են ձեռնարկատիրության ոլորտում ծառայություններ մատուցող «GIF Capital Limited»-ին: Այսինքն՝ սրանք ընկերություններ են, որոնց միջոցով թաքցվում է դրանց թիկունքում կանգնած իրական շահառու սեփականատերերի ով լինելը:
Իսկ խնդիրն այն է, որ Եվրոպական դատարանը, որը ԵՄ դատական համակարգի բարձրագույն մարմինն է, 2022-ի նոյեմբերին արգելափակել է հանրային հասանելիությունը ԵՄ երկրներում գրանցված ընկերությունների իրական/վերջնական շահառու սեփականատերերի (UBO, ultimate beneficial owner) տվյալներին: Այսինքն՝ ԵՄ անդամ Կիպրոսում հիմնադրված վերոնշյալ ընկերությունների իրական սեփականատերերի վերաբերյալ պաշտոնական ինֆորմացիան փակ է:
Ի՞նչ փոխվեց 2023-ի աշնանը. ԱԱԾ-ն ռիսկ չի տեսել
Այսպիսով՝ 2023-ի հոկտեմբերին Մանոլիս Թարխանիդիսը «Fedilco Group Limited»-ը հանձնել է «Nofal Holdings Limited»-ին (75 %) եւ «Ortasano Investments Limited»-ին (25 %), որոնք պաշտոնապես պատկանում են «Wimthed Limited»-ին, սա էլ՝ Անդրեաս Օուրիսին:
Օրեր անց՝ նոյեմբերի սկզբին, «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն կրկին դիմել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ), որպեսզի վերջինս համաձայնություն տա այս անգամ արդեն «Fedilco Group Limited»-ի կողմից «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն ձեռք բերելու գործարքին: Այսինքն՝ «Fedilco»-ն պետք է դառնար ոչ թե հայկական ընկերության սեփականատեր «Aramayo Investments Limited»-ի, այլ հենց «ՄՏՍ Հայաստանի» անմիջական բաժնետեր: Նոյեմբերի 15-ին՝ հայտի ներկայացումից հաշված օրեր անց, ՀԾԿՀ-ն համաձայնություն տվեց գործարքին: Այս անգամ ԲՏԱ նախարարությունը հայտնել էր, որ առարկություն չունի գործարքին եւ կից ներկայացրել էր ԱԱԾ-ի կողմից դիտողություն չունենալու դիրքորոշումը: Այլ կերպ ասած՝ ԱԱԾ-ն այս անգամ ՀՀ ազգային անվտանգությանը կամ պետական շահերին վնասող ռիսկ չի տեսել:
Հարցին, թե ինչ է փոխվել ապրիլի համեմատ, որ ԱԱԾ-ն այս անգամ առարկություն չունի, ՀԾԿՀ-ի ներկայացուցիչ, գործարքին համաձայնություն տալու որոշման նախագծի զեկուցող Արմեն Հունանյանն ասել է, թե ճիշտ է՝ գնորդը նույն ընկերությունն է («Fedilco»-ն), բայց նախորդ հայտի համեմատ տարբերություններ կան: Հունանյանն, ըստ ամենայնի, նկատի է ունեցել գնորդի կողմից անմիջապես «ՄՏՍ Հայաստանի» բաժնետեր դառնալու հանգամանքը, ինչը, սակայն, որեւէ կերպ հստակություն չի մտցնում առկա իրավիճակում: Մյուս կողմից՝ Հունանյանն ասել է. «Ինչ վերաբերում է ԱԱԾ-ի դիրքորոշմանը, ապա լիազոր մարմինը հանձնաժողովը չէ, եւ ԱԱԾ-ի փոխարեն չենք կարող մեկնաբանել, թե ինչ չափորոշիչներով է այդ գնահատումն իրականացվել»:
Նոյեմբերի 15-ին ՀԾԿՀ-ն նաեւ սահմանել է, որ 6 ամսվա ընթացքում «Fedilco»-ն եւ «ՄՏՍ Հայաստանի» սեփականատեր ռուսական կողմը պետք է պայմանագիր կնքեն եւ ներկայացնեն իրեն: Պայմանագիրը կնքվել է, եւ, ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ պետռեգիստրից, այս տարվա հունվարի 26-ին «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի արտահերթ ընդհանուր ժողովի որոշմամբ փոփոխություն է կատարվել կանոնադրությունում. այսուհետ ՓԲԸ-ի բոլոր բաժնետոմսերը պատկանում են «Fedilco Group Limited»-ին: Հատկանշական է, որ չնայած հայկական ընկերությունն այլեւս ռուսական «ՄՏՍ» խմբի անդամ չէ, դեռ պահպանում է «ՄՏՍ Հայաստան» անունը:
Ամեն դեպքում, ի՞նչ էր փոխվել նոյեմբերին ապրիլի համեմատ: Այս հարցի պատասխանը «Հետքին» փոխանցել է մեր աղբյուրը:
Այսպես՝ հայկական օպերատորը միայն այս տարվա հունվարի 24-ին հայտարարեց, որ «Fedilco Group Limited»-ի շահառու սեփականատերերը Ժե Ժանգն ու Կոնստանտին Սոկոլովն են: Սակայն «Հետքը» դեռ անցյալ տարվա նոյեմբերին էր իր աղբյուրից տեղեկացել, որ գործարքի ժամանակ իբրեւ իրական սեփականատեր հանդես են եկել դոկտոր Ժե Ժանգը եւ Կ. Սոկոլովը: Ըստ այդմ՝ Ժանգը «Fedilco»-ի 75 %-ի բաժնետեր «Nofal Holdings Limited»-ի տերն է, իսկ Սոկոլովը՝ 25 %-ի բաժնետեր «Ortasano Investments Limited»-ի: Այսինքն՝ եթե 2023-ի գարնանը ՀՀ պատկան մարմիններին պարզ չէր, թե ով է գործարքի իրական շահառուն (բնականաբար, դա Մանոլիս Թարխանիդիսը չէր), ապա հիմա ի հայտ էին եկել երկու հոգի:
Սակայն մեր աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ սա ընդամենը այն պատկերն է, ինչ ներկայացվել է Հայաստանի իշխանություններին: Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Ժանգն ու Սոկոլովը որպես գործարքի համար նախատեսվող ֆինանսական միջոցների աղբյուր մատնանշել են իրենց ընտանեկան թրասթները (հավատարմագրային կառավարման հանձնված ակտիվներ), որոնց ծագումը, գործունեության մանրամասները, բնույթը եւ այլ անհրաժեշտ տեղեկատվություն որեւէ կերպ չի բացահայտվել։
Առաջին գործարքի ձախողումից հետո «ՄՏՍ»-ը ցանկանում էր դառնալ «ՄՏՍ Հայաստանի» անմիջական տեր
Երբ 2023-ի ապրիլին ՀԾԿՀ-ն չհամաձայնեց «ՄՏՍ Հայաստանի» բաժնետիրական շղթայում փոփոխություն կատարելուն, հայկական օպերատորը օգոստոսի 29-ին նորից դիմեց ՀԾԿՀ-ին՝ հայտնելով, որ ռուսական «ՄՏՍ»-ը ցանկանում է կիպրական «Aramayo Investments Limited»-ից ձեռք բերել «ՄՏՍ Հայաստանի» 100 % բաժնետոմսերը: Այսինքն՝ ռուսական մայր ընկերությունը հայկական ՓԲԸ-ի սեփականատեր էր լինելու ոչ թե «Aramayo»-ի ու Լյուքսեմբուրգում գրանցված «Allegretto»-ի միջոցով, այլ անմիջականորեն:
Հենց օգոստոսին ՀԾԿՀ-ն դիմել է ԲՏԱ նախարարությանը, սակայն վերջինս արձագանքել է միայն հոկտեմբերի վերջին: Ըստ էության, պատճառը եղել է սեպտեմբեր-հոկտեմբերին Արցախում ստեղծված իրավիճակն ու արցախահայության բռնի տեղահանությունը: «ՄՏՍ Հայաստանից» լրացուցիչ պարզաբանումներ են պահանջվել, որոնք ներկայացվել են նոյեմբերին, ընդ որում՝ այն բանից հետո, երբ «ՄՏՍ Հայաստանն» արդեն երկրորդ անգամ դիմել էր ՀԾԿՀ-ին՝ «Fedilco»-ի հետ գործարքը կյանքի կոչելու համար: ԲՏԱ նախարարությունն իր դիրքորոշումը հայտնել է դեկտեմբերին, երբ «Fedilco»-ի առաջ «կանաչ լույսն» արդեն վառված էր: Հաշվի առնելով դա՝ նախարարությունը դեմ է արտահայտվել ռուսական «ՄՏՍ»-ի կողմից հայկական դուստր ընկերության անմիջական սեփականատեր դառնալուն: Այս առարկության հիման վրա հունվարի 17-ին ՀԾԿՀ-ն մերժել է հայտը:
Ո՞վ է դոկտոր Ժե Ժանգը
50-ամյա չինացի Ժե Ժանգը (Zhe Zhang), ըստ իր «LinkedIn» սոցցանցի էջի, մասնագիտությամբ իրավաբան է, ավարտել է Պեկինի եւ Օքսֆորդի համալսարանները, ինչպես նաեւ Պեկինում գործող Միջազգային բիզնեսի եւ տնտեսության համալսարանը, որտեղ դարձել է իրավագիտության դոկտոր:
Marketscreener.com-ը Ժանգի անունը կապում է կրթական եւ ձեռնարկատիրական ոլորտի մի շարք կազմակերպությունների հետ, որոնք տարբեր երկրներից են՝ Չինաստան, այդ թվում՝ Հոնկոնգ, ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա: Նույն աղբյուրի համաձայն՝ չինացի գործարարը ներկայում տարբեր ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցնում ամերիկյան, բրիտանական ու հոնկոնգյան ընկերություններում: Նա, մասնավորապես, տնօրեն է բրիտանական 7 ընկերություններում, որոնցից, թերեւս, կարելի է առանձնացնել «KX Power Limited»-ը, որն զբաղվում է վերականգնվող էներգետիկայի եւ էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտներում ակտիվների կառավարմամբ, զարգացմամբ, ներդրումներով: Ժանգը «KXP»-ի գլխավոր գործադիր տնօրենն է (CEO): Ընդ որում՝ բրիտնական ընկերություններում Ժանգի բնակության երկիր է նշվում հենց Մեծ Բրիտանիան:
Ժանգի ընկերություններից ուշադրության արժանի է նաեւ Հոնկոնգում հիմնադրված «SIFT Capital Partners Limited»-ը, որը մասնագիտացած է օնշորային եւ օֆշորային ակտիվների կառավարման մեջ: Ժե Ժանգը սրա հիմնադիրն ու գլխավոր գործադիր տնօրենն է: «SIFT Capital»-ը մասնաճյուղեր ունի տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ Կիպրոսում («SIFT Capital Partners Cyprus Ltd»): Տարօրինակ չպիտի լինի, եթե ասենք, որ դրա տնօրենը վերը հիշատակված Անդրեաս Օուրիսն է, քարտուղարը՝ «GIF Management Limited»-ը:
Բայց առավել հետաքրքիր է այն, որ «SIFT Capital Partners»-ը ներգրավված է եղել «ԱՄԻՕ Բանկ» վերանվանված «Հայբիզնեսբանկի» արտասահմանյան նոր սեփականատիրոջ կառավարման գործում: Ավելին՝ «Հետքի» աղբյուրը նշում է, որ Ժե Ժանգը եւ նրա գործընկեր Կոնստանտին Սոկոլովն առնչություն են ունեցել «Հայբիզնեսբանկի» գնման գործընթացին:
Ի՞նչ կապ ունեն Ժանգն ու Սոկոլովը «Հայբիզնեսբանկի» վաճառքի ու կառավարման հետ
«Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ն, որը պատկանում էր գործարար Վիտալի Գրիգորյանցին, 2021-ի դեկտեմբերին վաճառվել է շվեյցարական «MFM Global Invest AG»-ին: 2022-ի հունվարին բանկի 25 %-ի սեփականատեր է դարձել ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից հիմնադրված «Բնակարան երիտասարդներին» վերաֆինանսավորում իրականացնող վարկային կազմակերպությունը, իսկ շվեյցարական կողմին մնացել է 75 %-ը:
Հայկական բանկի խորհրդի նախագահ, շվեյցարացի Ալֆրեդ Մոեկլին գործարքից որոշ ժամանակ անց հայտարարել էր, որ «MFM Global Invest»-ի տերը Լիխտենշտայնում գործող ներդրումային հիմնադրամ է: Չնայած Մոեկլին անուն չի տվել, շվեյցարական ռեգիստրում էլ սեփականատերերի տվյալները չեն հանրայնացվում, «Հետքի» աղբյուրը հայտնել է, որ խոսքը «Halcon Innovation Fund»-ի մասին է:
Սա Լիխտենշտայնում գրանցված «Halcon Investment SICAV» ֆոնդի 5 ենթաֆոնդերից մեկն է: Ներկայում մայր ֆոնդի կառավարիչը «ONE Funds AG»-ն է (Լիխտենշտայն), սակայն վերջինս 5 ենթաֆոնդերից 2-ի կառավարումն արտապատվիրակել է Հոնկոնգում գրանցված մեկ այլ ընկերության:
Եվ ահա պարզվում է՝ մինչեւ 2023 թ. մարտ ամիսը «Halcon Investment SICAV»-ի 3 ենթաֆոնդերի, այդ թվում՝ «Հայբիզնեսբանկի» 75 %-ի անուղղակի սեփականատեր «Halcon Innovation Fund»-ի կառավարումը արտապատվիրակված է եղել Ժե Ժանգի հոնկոնգյան «SIFT Capital Partners Limited»-ին (տես ստորեւ ներկայացվող փաստաթուղթը, որը վերցված է «Halcon Investment SICAV»-ի 2022 թ. տարեկան հաշվետվությունից. այն ժամանակ այս մայր ֆոնդի կառավարիչը եղել է Լիխտենշտայնում գրանցված «BENDURA Funds AG»-ն):
Այսինքն՝ ակտիվների կառավարման մեջ մասնագիտացած չինացի գործարարի ընկերությունը եղել է «Հայբիզնեսբանկի» 75 % բաժնետոմսերի անուղղակի կառավարիչը:
Ինչ վերաբերում է Ժանգի գործընկեր Կոնստանտին Սոկոլովին, ապա նա, ըստ մեր աղբյուրի, հանդես է եկել որպես «Հայբիզնեսբանկի» արտասահմանյան սեփականատեր ընկերությունների (տես վերեւի նկարում) ներկայացուցիչ-խորհրդական: Աղբյուրը նշում է, որ, ըստ էության, Ժանգն ու Սոկոլովը մասնագիտացած են կազմակերպությունների գնման գործարքներում, որոնց շրջանակներում նրանք կազմակերպում են բանակցություններ, համաձայնեցնում են գործարքի մանրամասները, այդ տեսանկյունից ներկայացնում են իրական շահառուներին (այսինքն՝ անձամբ իրենք իրական շահառու սեփականատեր չեն), կնքում գործարքներ, ներկայացնում փաստաթղթեր համապատասխան պետական մարմիններին եւ այլն։ Մեր ուսումնասիրությունները եւս թույլ են տալիս եզրակացնել, որ Ժե Ժանգն ու Կ. Սոկոլովն զուտ կառավարիչներ են, ֆունկցիոներներ, որոնք աշխատում են հանրայնորեն չերեւացող սեփականատերերի համար:
«Հետքը» մի շարք մանրամասներ է պարզել նաեւ Սոկոլովի, նրան փոխկապակցված որոշ ընկերությունների ու նախկին գործարքների մասին, որոնցում խնդրահարույց դրվագներ կան: Բայց այդ մասին՝ հաջորդ հոդվածում:

Новые владельцы “МТС Армения”: кто они?
Hetq.am удалось узнать, какую деятельность ведут представляющиеся новыми собственниками компании “МТС Армения” Же Жанг и Константин Соколов, а также выяснить некоторые детали их прежних сделок, в том числе по продаже “Армбизнесбанка”.
24 января ЗАО “МТС Армения”, представленное на телекоммуникационном рынке брендом “Вива-МТС”, сообщило о смене акционера. Это означало, что “МТС Армения” больше не входит в российскую Группу МТС. Ее новым акционером становится зарегистрированная на Кипре компания “Fedilco Group Limited”, собственниками которой, по сообщению оператора, являются европейские и азиатские инвесторы.
“МТС Армения” назвала конечных бенефициаров-собственников “Fedilco Group Limited”. Ими оказались Же Жанг и Константин Соколов, “профессиональные инвесторы с богатым опытом работы в сферах телекоммуникаций, финансов, энергетики и управления активами”.
Кто эти лица, чем они занимаются и какое отношение имеют к продаже “Армбизнесбанка”?
Напомним, что до сих пор ЗАО “МТС Армения” (в 2004-2017 гг. компания называлась “К-Телеком”) через ряд компаний принадлежало российской МТС. Так, 100-процентным акционером ЗАО “МТС Армения” являлась зарегистрированная на Кипре компания “Aramayo Investments Limited”, которая в свою очередь полностью принадлежит основанной в люксембургском офшоре “Allegretto Holding S.a.r.l.”. Последняя является “дочкой” российского публичного акционерного общества “Мобильные ТелеСистемы”. При этом 42,085% акций МТС принадлежат публичному акционерному обществу “Акционерная финансовая корпорация “Система”, самым крупным акционером которого (49,2%) является российский предприниматель, миллиардер Владимир Евтушенков.
Именно такую схему представила “МТС Армения” в утвержденной 2 марта 2023 г. декларации реальных бенефициаров, размещенной в госреестре юридических лиц РА.
Почему в апреле 2023 года государство отклонило сделку по передаче “МТС Армения”?
В январе 2023 года ЗАО “МТС Армения” обратилось в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) для получения согласия на заключение сделки по передаче контроля за компанией. Предусматривалось, что принадлежащая российскому МТС и зарегистрированная в Люксембурге “Allegretto Holding S.a.r.l.” отчуждит 100% акций принадлежащей ей кипрской компании “Aramayo Investments Limited” (непосредственного собственника “МТС Армения”) действующей на Кипре “Fedilco Group Limited”.
КРОУ обратилась в Министерство высокотехнологической промышленности, которое рассмотрело вопрос со Службой национальной безопасности, после чего представило возражения против заключения этой сделки. 12 апреля КРОУ, основываясь на возражении Министерства ВТП, решило на давать согласия на заключение сделки. Отказ был обоснован следующим образом: “В согласовании сделки может быть отказано, если представленные для получения согласия документы и (или) информация не соответствуют требованиям установленного КРОУ порядка, а также если по оценке компетентного органа (Министерства ВТП – Hetq.am) наносят или могут нанести ущерб национальной безопасности или государственным интересам”. Из этого объяснения нельзя было понять, что могло навредить национальной безопасности или государственным интересам РА, если бы собственник “МТС Армения” “Aramayo Investments Limited” был отчужден “Fedilco Group Limited”.
По информации источника Hetq.am, причиной отказа в заключении сделки со стороны государственных органов стало то, что не был установлен реальный бенефициар сделки, то есть реальный собственник компании-покупателя с Кипра, что с точки зрения безопасности было чревато рисками.
Кто учредитель “Fedilco Group Limited” “на бумаге”?
А кто был официальным собственником “Fedilco Group Limited”, если государственные структуры РА усмотрели риски и отклонили сделку?
Согласно официальным реестровым делам Кипра, это был гражданин данной страны, который, однако, не отличался своими финансовыми возможностями.
Так, “Fedilco Group Limited” была создана в апреле 2022 года, за девять месяцев до подачи вышеупомянутой заявки в КРОУ. Единственным собственником, а также директором компании был Манолис Тарханидис (Manolis Tarchanidis). Согласно его странице в Фейсбуке, этот 50-летний гражданин Кипра родом из российского города Норильск и, как свидетельствует содержание его страниц в соцсетях (см.здесь и здесь), в нынешней геополитической ситуации он занимает пророссийскую позицию.
Тарханидис, который занимается продажей автомобилей через социальную сеть Фейсбук, наверняка не мог иметь такие финансовые возможности, чтобы приобрести ЗАО “МТС Армения”, являющееся одним из крупнейших налогоплательщиков страны. Добавим, что Тарханидис и в прошлом, и сейчас занимал и занимает должности директора или секретаря также в других кипрских компаниях.
Секретарем “Fedilco Group Limited” со дня создания и до начала 2023 года была кипрская компания “GIF Capital Limited”. Согласно ее веб-сайту, персонал компании состоит из высококвалифицированных концессионных управляющих, налоговых консультантов, юристов и бухгалтеров, обладающих широкими знаниями в сферах международного налогового планирования, защиты и концессионного управления активами. С февраля 2023 г. по сей день секретарем “Fedilco Group Limited” является “GIF Management Limited”, дочерняя компания “GIF Capital Limited”. Логика подсказывает, что Манолис Тарханидис был фиктивным собственником “Fedilco Group Limited”, и, по всей видимости, основные функции этой компании выполняет именно “GIF Capital Limited”.
После того, как в апреле 2023 г. Комиссия по регулированию общественных услуг отклонила заявку “МТС Армения” и “Fedilco Group Limited” не удалось стать ее опосредованным собственником, в кипрской компании произошли изменения.
Манолис Тарханидис, который в октябре 2023 г. был фиктивным собственником “Fedilco Group Limited”, передал свою долю в этой компании кипрским “Nofal Holdings Limited” (75%) и “Ortasano Investments Limited” (25%). Эти компании-близнецы были основаны в апреле 2022 г. в один и тот же день, более того, за два дня до создания “Fedilco Group Limited”. Наверное, не вызовет удивления тот факт, что первым собственником и директором обеих компаний был опять-таки Тарханидис, а секретарем – компания “GIF Capital Limited”, которую затем сменила “GIF Management Limited”.
В июле 2023 года Манолис Тарханидис передал зарегистрированные на свое имя доли в “Nofal” и “Ortasano” другой кипрской компании – “Wimthed Limited”, которая была создана за год до этого. “Wimthed” стала также директором “Nofal” и “Ortasano”, сменив на этих постах Тарханидиса.
Собственником “Wimthed Limited” со дня основания компании и по сей день является гражданин Кипра Андреас Оуррис (Andreas Ourris), который занимает также должности директора и секретаря этой компании. В этих двух качествах А.Оуррис является участником многих кипрских компаний, которые аффилированы с “GIF Capital Limited”. Более того, его жена Маргарита Оурри (Marharyta Ourri) – сотрудник “GIF Capital”. Девичья фамилия М.Оурри – Романова, она родом из украинского города Херсон. Маргарита Оурри, как и ее муж, занимает руководящие должности в различных кипрских компаниях. Все это подсказывает, что Андреас Оуррис, как и Тарханидис, играет фиктивную роль.
Таким образом, “Fedilco Group Limited”, ее собственник – компания “Nofal Holdings Limited”, ”Ortasano Investments Limited” и акционер этих компаний “Wimthed Limited” были созданы в апреле-июле 2022 года. Собственниками компаний были зарегистрированы лица (М.Тарханидис, А.Оуррис), аффилированные с оказывающей услуги в сфере предпринимательства компанией “GIF Capital Limited”. Это означает, что посредством этих компаний скрывались стоящие за ними реальные бенефициары-собственники.
А проблема в том, что в ноябре 2022 г. Европейский суд, являющийся высшим органом судебной системы Евросоюза, заблокировал доступ к данным реальных/конечных бенефициаров-собственников, зарегистрированных в странах ЕС (UBO, ultimate beneficial owner). Иными словами, официальная информация о реальных собственниках вышеупомянутых компаний, основанных в стране-члене ЕС – на Кипре, носит конфиденциальный характер.
Что изменилось осенью 2023 года? СНБ не усмотрела риски
Итак, в октябре 2023 года Манолис Тарханидис передал 75% “Fedilco Group Limited” компании “Nofal Holdings Limited” и 25% - компании “Ortasano Investments Limited”. Последние официально принадлежат “Wimthed Limited”, которая в свою очередь принадлежит Андеасу Оуррису.
Спустя несколько дней, в начале ноября, ЗАО “МТС Армения” вновь обратилось в Комиссию по регулированию общественных услуг для получения согласия на сделку по покупке ЗАО “МТС Армения” – на этот раз компанией “Fedilco Group Limited”. То есть “Fedilco” должна была стать непосредственным акционером именно “МТС Армения”, а не собственника армянской компании – “Aramayo Investments Limited”. 15 ноября, через считанные дни после подачи заявки, КРОУ дала согласие на заключение сделки. На этот раз Министерство высокотехнологической промышленности не высказало никаких возражений, сообщив также об отсутствии замечаний со стороны Службы национальной безопасности. Иными словами, на этот раз СНБ не усмотрела риски, связанные с национальной безопасностью или государственными интересами.
На вопрос, что изменилось после апреля, если у СНБ не оказалось возражений, представитель КРОУ, докладчик по проекту решения о согласии на сделку Армен Унанян ответил, что хотя покупателем является все та же компания “Fedilco”, есть разница с предыдущей заявкой. Унанян, по всей видимости, имел в виду то, что покупатель сразу становится акционером “МТС Армения”, что, однако, не вносит ясность в создавшуюся ситуацию. С другой стороны Унанян отметил: “Что касается позиции СНБ, то полномочным органом является не Комиссия, поэтому мы не можем вместо СНБ объяснить, на основании каких критериев была дана такая оценка”.
15 ноября КРОУ приняла также решение о том, что “Fedilco” и являющаяся собственником “МТС Армения” российская сторона в течение шести месяцев заключают договор и представляют его в Комиссию. Договор был заключен и, как следовало из госреестра РА, 26 января этого года решением внеочередного общего собрания ЗАО “МТС Армения” в устав было внесено изменение, согласно которому впредь все акции ЗАО принадлежат “Fedilco Group Limited”. Примечательно, что хотя армянская компания больше не является членом российской Группы МТС, она все еще сохраняет название “МТС Армения”.
В любом случае что изменилось в ноябре по сравнению с апрелем? Ответ на этот вопрос Hetq.am дал наш источник.
Итак, армянский оператор только 24 января этого года заявил, что бенефициарами-собственниками “Fedilco Group Limited” являются Же Жанг и Константин Соколов. Однако еще в ноябре прошлого года источник Hetq.am сообщил, что во время сделки реальными собственниками выступили доктор Же Жанг и К.Соколов: Жанг является владельцем “Nofal Holdings Limited”, которой принадлежат 75% “Fedilco”, а Соколов – собственник компании “Ortasano Investments Limited”, владеющей 25% той же “Fedilco”. То есть если весной 2023 г. компетентные органы РА не знали реальных бенефициаров сделки (разумеется, это был не Манолис Тарханидис), то сейчас появились два человека.
Однако, по данным нашего источника, так ситуацию представили властям Армении. Жанг и Соколов в качестве источника финансовых средств, предусмотренных для заключения сделки, указали свои семейные трасты (переданные в концессионное управление активы), происхождение, детали деятельности, характер которых, равно как и другая необходимая информация, не раскрыты.
После срыва первой сделки МТС захотела стать непосредственным владельцем “МТС Армения”
Когда в апреле 2023 г. Комиссия по регулированию общественных услуг не согласилась на замену в акционерной цепи “МТС Армения”, армянский оператор 29 августа вновь обратился в КРОУ с сообщением о том, что российская Группа МТС хочет приобрести у кипрской компании “Aramayo Investments Limited” 100% акций “МТС Армения”. То есть российская материнская компания должна была стать собственником армянского ЗАО не через “Aramayo” и зарегистрированную в Люксембурге “Allegretto”, а напрямую.
Именно в августе КРОУ обратилась в Министерство высокотехнологической промышленности, которое, однако, отреагировало лишь в конце октябре. По видимости, причиной стала возникшая в сентябре-октябре ситуация в Арцахе и вынужденное переселение арцахских армян. От “МТС Армения” потребовали дополнительных разъяснений, которые были представлены в ноябре, причем после того, как “МТС Армения” уже повторно обратилась в КРОУ для заключения сделки с “Fedilco”. Министерство ВТП представило свою позицию в декабре, когда “Fedilco” уже был дан “зеленый свет”. Учитывая это, министерство выступило против того, чтобы МТС стала непосредственным собственником армянской дочерней компании. На этом основании 17 января КРОУ отклонила заявку.
Кто такой доктор Же Жанг?
50-летний китаец Же Жанг (Zhe Zhang), как следует из его страницы в соцсети “LinkedIn”, юрист по специальности, окончил Пекинский и Оксфордский университеты, а также Университет международного бизнеса и экономики в Пекине, получив степень доктора юриспруденции.
Marketscreener.com связывает имя Жанга с организациями образовательной и предпринимательской сфер, действующих в различных странах мира – в Китае, в том числе Гонконге, США, Канаде, Великобритании. Согласно тому же источнику, в настоящее время китайский предприниматель занимает различные руководящие должности в американской, британской и гонконгской компаниях. Он, в частности, является директором семи британских компаний, из которых можно выделить “KX Power Limited”, занимающуюся управлением активов, развитием и инвестициями в сферах восстанавливаемой энергетики и производства электроэнергии. Жанг – генеральный исполнительный директор “KXP” (CEO). Причем в британских компаниях страной проживания Жанга указывается именно Великобритания. Из компаний Жанга следует обратить внимание и на основанную в Гонконге “SIFT Capital Partners Limited”, специализирующуюся в управлении оншорными и офшорными активами. Же Жанг – учредитель и гендиректор этой компании. “SIFT Capital” имеет филиалы во многих странах, в том числе на Кипре (“SIFT Capital Partners Cyprus Ltd”). Наверное, не покажется странным тот факт, что директором этой компании является упомянутый выше Андреас Оуррис, а секретарем – “GIF Management Limited”.
Но куда более интересно то, что “SIFT Capital Partners” участвовала в деле управления новым иностранным собственником бывшего “Армбизнесбанка”, переименованного в “АМИО Банк”. Мало того, как отмечает источник Hetq.am, Же Жанг и его партнер Константин Соколов причастны к процессу покупки “Армбизнесбанка”.
Какое отношение имеют Жанг и Соколов к продаже и управлению “Армбизнесбанком”?
ЗАО “Армбизнесбанк”, принадлежавший предпринимателю Виталию Григорянцу, в декабре 2021 года был продан швейцарской компании “MFM Global Invest AG”. В январе 2022 г. собственником 25% банка стала Рефинансирующая кредитная организация “Жилье для молодежи“. Владельцем 75% осталась швейцарская сторона.
Спустя некоторое время после заключения сделки председатель совета армянского банка, швейцарец Альфред Моекли заявил, что владельцем “MFM Global Invest” является действующий в Лихтенштейне инвестиционный фонд. Несмотря на то, что Моекли не озвучил название фонда, а в швейцарском реестре данные собственников не указаны, источник Hetq.am сообщил, что речь идет о “Halcon Innovation Fund”. Это один из пяти подфондов зарегистрированного в Лихтенштейне фонда “Halcon Investment SICAV”. В настоящее время управляющим материнского фонда является “ONE Funds AG” (Лихтенштейн), однако управление двумя из пяти подфондов делегировано зарегистрированной в Гонконге другой компании.
И, как выяснилось, управление тремя подфондами “Halcon Investment SICAV”, в том числе “Halcon Innovation Fund”, являющимся косвенным собственником 75% “Армбизнесбанка”, до марта 2023 года было делегировано гонконгской компании Же Жанга “SIFT Capital Partners Limited” (см. приведенный ниже документ из отчета “Halcon Investment SICAV” за 2022 г., когда этим материнским фондом управляла зарегистрированная в Лихтенштейне компания “BENDURA Funds AG”).
Это означает, что компания специализирующегося в управлении активами китайского бизнесмена косвенно управляла 75% акций “Армбизнесбанка”.
Что касается партнера Жанга Константина Соколова, то он, согласно нашему источнику, выступал в качестве представителя консультанта иностранных компаний-собственников “Армбизнесбанка” (см.верхний снимок). По утверждению источника, Жанг и Соколов специализируются в сделках по купле компаний, в рамках которых организуют переговоры, согласуют детали сделки и в этом плане представляют реальных бенефициаров (то есть не являются сами собственниками-бенефициарами), заключают сделки, передают документы в соответствующие госорганы и т.д.
Наши изучения также позволяют сделать вывод о том, что Же Жанг и К.Соколов являются лишь управляющими, функционерами, которые работают на остающихся в тени собственников.
Hetq.am выяснил ряд фактов и о Соколове, об аффилированных с ним некоторых компаниях и его прежних сделках, в которых есть сомнительные эпизоды. Но об этом мы расскажем в следующей статье.