«Սպարտակ» և «Աշխատանք» սպորտային համալիրները վաճառելու դեպքերով քրեական վարույթներ են նախաձեռնվել
Երևանի կենտրոնում գտնվող սպորտային համալիրները վաճառելու դեպքերով երկու քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ի կողմից «Սպարտակ» համալիրը վաճառելու մասին «Հետքի» հրապարակումը։ Արդյունքում հունվարի 22-ին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ էլ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։
«Աշխատանք» սպորտային համալիրը վաճառելու դեպքով Դատախազությունը նախորդ տարի է հաղորդում ներկայացրել, որից հետո կրկին քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Գործերից մեկը քննվում է Քննչական կոմիտեում, մյուսը՝ Հակակառուպցիոն կոմիտեում։
Երկու քրեական վարույթով էլ պետք է քրեաիրավական գնահատական տրվի «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ի ղեկավարի գործողություններին։ Քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածը պատասխանատվություն է նախատեսում կազմակերպության կառավարչի կողմից իրեն վերապահված լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս այդ կազմակերպության շահերի օգտագործելը, որն էական վնաս է պատճառել կազմակերպության շահերին։
«Հայաստան» մարզական ՀԿ-ն 2019 թ․-ից ղեկավարում է Սոկրատ Պետրոսյանը, որն էլ ստորագրել է երկու սպորտային համալիրները վաճառելու պայմանագրերը։ «Սպարտակ» մարզահամալիրի դեպքում այն վաճառվել էր ոչ թե շուկայական արժեքով, այլ կադաստրային արժեքից մի բան էլ ցածր գնով։ Ագաթանգեղոս 6 հասցեի գույքի կադաստրային արժեքը 6 միլիարդ դրամ է։ Մինչդեռ համալիրը վաճառվել է 5 միլիարդ դրամով։

Возбуждены уголовные производства по случаям продаж спорткомплексов “Спартак” и “Труд”
Два уголовных производства возбуждены по случаям продажи спортивных комплексов в центре Еревана. Статья Hetq.am о продаже спортивной общественной организацией “Айастан” спорткомплекса “Спартак” была изучена в Управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры, после чего передана в Антикоррупционный комитет, который 22 января инициировал уголовное производство.
Сообщение о продаже спорткомплекса “Труд” прокуратура представила еще в прошлом году. После этого вновь было инициировано уголовное производство. Одно из дел рассматривается в Следственном комитете, другое – в Антикоррупционном комитете.
По обоим уголовным делам действиям руководителя спортивной общественной организации “Айастан” должна быть дана уголовно-правовая оценка. Ст.277 Уголовного кодекса РА предусматривает ответственность за использование управляющим организацией своих полномочий в ущерб интересам данной организации.
Спортивное ОО “Айастан” с 2019 года возглавляет Сократ Петросян. Именно он подписал договоры продажи двух спорткомплексов.
Спортивный комплекс “Спартак” был продан не по рыночной цене, а даже ниже своей кадастровой стоимости. Отметим, что кадастровая стоимость имущества по адресу Агатангехоса, 6 составляет шесть млрд драмов, тогда как комплекс был продан за пять млрд драмов.