«իԳործ» 2024 ծրագրով սփյուռքահայ մասնագետները հրավիրվում են աշխատելու ՀՀ կառավարման համակարգում
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «իԳործ» 2024 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը, որը սփյուռքահայ մասնագետներին հնարավորություն է տալիս մեկ տարի ժամկետով աշխատել Հայաստանի պետական կառավարման 20-ից ավելի մարմիններում: Ծրագրին կարող են դիմել այն սփյուռքահայ մասնագետները, ովքեր ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ կամ մագիստրոսի աստիճան (կամ համարժեք կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Մեդիայի և հաղորդակցության բաժնի փոխանցմամբ՝ 2024 թվականի հայտադիմումներն ընդունվում են մինչև մարտի 4-ը՝ հայերենով, անգլերենով և ռուսերենով: Հարցազրույցների վերջնական փուլը հաջողությամբ անցած մասնագետներն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից աշխատանքի կանցնեն ՀՀ համապատասխան գերատեսչություններում:
«Ընտրված մասնակիցներին տրամադրվում է ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), կեցություն նպաստ` ամսական 336.000 ՀՀ դրամ ծրագրի ընթացքում, առողջության ապահովագրություն և մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճարը:
Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ՝ 5 մասնագետներ հնարավորություն կստանան ծրագրի շրջանակներում աշխատել Շիրակի մարզում:
Մասնագետները կարող են լրացնել հայտադիմումը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կայքում հետևյալ հղմամբ։
«իԳործ» ծրագիրն իրականացվում է 5-րդ անգամ: Այն Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ իրականցվող առաջին ծրագիրն է, որի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները պետական մակարդակով հրավիրվում են աշխատանքի ՀՀ կառավարությունում և այլ գերատեսչություններում:
Ծրագրի շրջանականերում արդեն իսկ սփյուռքահայ 200 մասնագետ աշխատանքի է անցել Հայաստանի պետական մարմիններում: Ծրագրի ավարտից հետո նրանց 70 տոկոսից ավելին մշտական աշխատանքի է անցել Հայաստանում, այդ թվում՝ զբաղեցնելով բարձրաստիճան պաշտոններ:
Ծրագիրը ներառվել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության լավագույն փորձերի շտեմարանում, ինչպես նաև որպես օրինակելի ծրագիր ներկայացվել Եվրոպական միության ապագայի ֆորումի շրջանակներում:
Հարցերի պարագայում կարելի է կապ հաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ [email protected] էլ. հասցեով»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Специалисты из диаспоры приглашаются работать в системе госуправления РА
Ереван, Армения (22 января 2024 г.) - Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА начинает прием заявок на участие в программе “iGorts-2024”, которая дает возможность армянским специалистам из диаспоры работать в более чем 20 органах государственного управления Армении в течение одного года. К участию в программе приглашаются специалисты из диаспоры, которые имеют степень бакалавра и минимум 5 лет опыта работы или степень магистра (эквивалент или выше) и 3 года профессионального опыта работы.
Заявки на 2024 год принимаются до 4 марта на армянском, английском и русском языках. Специалисты, успешно прошедшие заключительный этап собеседований, с 1 сентября текущего года приступят к работе в соответствующих ведомствах.
Участникам программы предоставляется авиабилет (в Армению и обратно), ежемесячная стипендия в размере 336.000 драмов в течение программы, медицинское страхование и оплата вида на жительство на один год.
При финансировании Фонда семьи Г. Овнанян в рамках программы 5 специалистов получат возможность работать в Ширакской области.
Кандидаты могут заполнить заявку на сайте Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры по следующей ссылке:
Программа была включена в базу данных лучших практик Международной организации по миграции, а также была представлена как образцовый проект в рамках Форума будущего Европейского союза.
В случае вопросов можно связаться с Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА по адресу эл.почты: [email protected].