Քննարկվել է Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտե՝ վերջինիս 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Խաչատուր Խաչիկյանը և նրա տեղակալները զեկուցել են հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված միջոցառումների մասին:
Մասնավորապես, վարչապետին ներկայացվել են 2023թ. կոմիտեի կողմից ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառի պետական կարգավորման աշխատանքներն՝ ուղղված բնակչության, ատոմային էներգիայի օգտագործման օբյեկտների անվտանգության ապահովմանը, իոնացնող ճառագայթման հնարավոր վնասակար ազդեցությունից բնակչության ու շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը:
Նշվել է, որ միջուկային տեղակայանքների նկատմամբ վերահսկողության շրջանակում շարունակվել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգության բարձրացման և 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման լիցենզիայի պայմանների ու պահանջների կատարման միջոցառումները: Իրականացվել են ստուգայցեր, վերլուծվել են հաշվետվությունները, ուսումնասիրվել են անվտանգության համար կարևոր համակարգերի մոդիֆիկացիաների ներդրման նախագծային փաստաթղթերը, այդ թվում՝ Սթրես-թեսթի ազգային պլանով նախատեսված միջոցառումների կատարման ընթացքը։
2023 թվականին ՀՀ ՆԳՆ (ՀՀ ԱԻՆ), ՀՀ ՄԱԿԿ և ՀԱԷԿ միջև կնքված եռակողմ համաձայնագրի հիման վրա շարունակվել են սեյսմիկ մոնիթորինգի դիտարկման աշխատանքները՝ օգտագործելով այդ նպատակով ԱԷՄԳ-ից ստացված սեյսմիկ գրանցող սարքերը, որոնք միացված են Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության ցանցին։
Զեկուցվել է, որ Կոմիտեն շարունակաբար իրականացնում է իոնացնող ճառագայթման աղբյուրների պետական գրանցում և լիցենզավորում: 2023թ. առողջապահական, գիտական և արդյունաբերական օբյեկտների կարգավորող վերահսկողության շրջանակում իրականացվել են ստուգայցեր, լիցենզիայի պահանջների կատարման ուսումնասիրություններ, իրականացվել է ռադիոակտիվ աղբյուրների վնասազերծում, տրվել են դրանց անվտանգ տեղափոխման թույլտվություններ և այլն: Ներկայացվել է շրջակա միջավայրի ճառագայթային մոնիթորինգի շրջանակում տարվող աշխատանքը, որն իրականացվում է Եվրոպական միության օժանդակությամբ ներդրված ժամանակակից համակարգերի միջոցով:
Ներկայացվել է Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու, փոքր մոդուլյար ռեակտորներ տեղակայելու նպատակահարմարության, ինչպես նաև անհրաժեշտ տեխնոլոգիաների ընտրության նպատակով վերլուծություններ իրականացնելու և հետագա քայլերի հաջորդականությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ չտիրապետելով մասնագիտական նրբություններին՝ քաղաքական առումով հետաքրքիր է համարում մոդուլյար ռեակտորների տարբերակը: «Վերջիններիս վթարն ինքը վթարային հակազդման գոտիներ չի պահանջում։ Այսինքն, որ վթար եղավ, մենք հարյուր կիլոմետր շառավղով բնակչությանը պաշտպանելու միջոցներ չենք կիրառելու»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Ի պատասխան՝ պատասխանատուները նշել են, որ վթարը դասակարգվում է որպես ներքին վթար. արտաքին վթար հասկացությունն այդ ռեակտորների համար վերանում է:
Նշվել է, որ պարբերաբար իրականացվում է ԱԷՕԲ օրենսդրության վերանայում՝ հաշվի առնելով ԱԷՄԳ անվտանգության ստանդարտների փոփոխությունները, նոր ստանդարտները, միջազգային և ներքին փորձը։ Հաշվի առնելով Եվրոպական Միության հետ ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը՝ Կոմիտեն ձեռնամուխ է եղել ՀՀ օրենսդրության մոտարկմանը Եվրամիության դիրեկտիվների։ Առաջին փուլում վերանայվում է «Խաղաղ նպատակով ատոմային էներգիայի օգտագործման մասին օրենքը», որը մշակվել է 1999 թվականին և ենթարկվել է բազմաթիվ փոփոխությունների, երկրորդ փուլում՝ նոր օրենքին համահունչ կվերանայվի և կմշակվի «Ճառագայթային անվտանգության նորմերն ու կանոնները», որով կկարգավորվի ճառագայթային անվտանգությունը։
Խոսելով ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցման հետագա քայլերի վերաբերյալ՝ վարչապետը նշել է. «Խոսք էր գնում այն մասին, որ նոր ատոմակայանի ստեղծման համար նախ իրականացնող կազմակերպություն ստեղծենք։ Ինձ թվում է` դա շատ կարևոր է, որովհետև նախ դա ցույց կտա մեր վճռականությունը, որ մենք իրոք, ոչ միայն խոսում ենք, այլև գնում ենք այդ ուղղությամբ։ Իհարկե, այստեղ, կրկին ինչպես ամեն տեղ, ունենալու ենք ուժեղ կադրային բազա ապահովելու հարցը, որովհետև նոր ատոմակայան կառուցելը մեգանախագիծ է, այդ կազմակերպությունն, ըստ էության, այդ ծրագրի իրականացման գրասենյակ է դառնալու։ Այստեղ մենք պետք է շատ ակտիվ աշխատենք, որպեսզի պատշաճ կադրեր կարողանանք ներգրավել այդ աշխատանքի մեջ։ Ժամկետային զինծառայությունից տարկետման որոշումը, որ պետք է կայացնենք, անհրաժեշտ է ատոմային էներգետիկայի վրա շատ մեծ շեշտ դնենք, և երկրորդը՝ կրկին նույն տրամաբանությունն է, նաև պետք է մտածենք` ինչպես խթանենք կանանց ներգրավվածությունն այս բնագավառում, որոնց պարագայում այդ խնդիրը չկա։ Այսինքն` տարկետման և այլն»։
Ներկայացվել են Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ իրականցվող տեխնիկական համագործակցության ծրագրերն ու դրանց նպատակները, ինչպես նաև Խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառում իրականացվող աշխատանքները:
Ներկայացվել են նաև 2023թ. ընթացքում «Միջուկային և ռադիացիոն անվտանգության գիտատեխնիկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի կողմից իրականացված գիտահետազոտական աշխատանքները:
Հաշվետվությամբ ներկայացված թեմաների շուրջ ծավալվել է քննարկում, մտքեր են փոխանակվել ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառի պետական կարգավորման արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ անելիքների շուրջ:

Обсужден отчет о деятельности Комитета по регулированию ядерной безопасности за 2023 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Комитет по регулированию ядерной безопасности для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год.
Председатель Комитета по регулированию ядерной безопасности и его заместители доложили о проведенных за отчетный период мероприятиях.
В частности, премьер-министру были представлены осуществленные за 2023 год работы по государственному регулированию в сфере использования атомной энергии, направленные на обеспечение безопасности населения и объектов использования атомной энергии, защиту населения и окружающей среды от возможного вредного воздействия ионизирующего излучения.
Было отмечено, что в рамках контроля за ядерными установками продолжаются мероприятия по повышению безопасности Армянской АЭС и выполнению условий и требований лицензии на эксплуатацию второго энергоблока. Проведены инспекции, проанализированы отчеты, изучена проектная документация по внедрению модификаций важных для безопасности систем, в том числе процесс реализации мероприятий, предусмотренных Национальным планом действий по итогам стресс-тестов.
В 2023 году на основании трехстороннего соглашения, подписанного между министерством внутренних дел Республики Армения (МЧС, который затем был включен в состав МВД - ред.), Комитетом по регулированию ядерной безопасности и ААЭС, были продолжены работы по сейсмическому мониторингу с использованием для этой цели полученных от МАГАТЭ сейсморегистрирующих устройств, которые подключены к сети Национальной службы сейсмической защиты.
Было доложено, что Комитет постоянно осуществляет государственную регистрацию и лицензирование источников ионизирующего излучения. В рамках регулирующего контроля объектов здравоохранения, науки и промышленности в 2023 году проведены инспекции, изучения выполнения лицензионных требований, обезврежение радиоактивных источников, а также выданы разрешения на их безопасную транспортировку и т.д. Была представлена проводимая в рамках радиационного мониторинга окружающей среды работа, которая осуществляется с использованием современных систем, внедренных при поддержке Европейского союза.
Была представлена последовательность анализа и дальнейших шагов с целью строительства нового атомного энергоблока в Армении, размещения малых модульных реакторов, а также выбора необходимых технологий. Никол Пашинян отметил, что не владеет профессиональными нюансами, но считает политически интересным вариант модульных реакторов. “В случае с последними аварии не требуют создания зон аварийного реагирования. Т.е. если произошла авария, не нужно применять меры по защите населения в радиусе ста километров”, - сказал Никол Пашинян. В ответ ответственные лица отметили, что авария квалифицируется как внутренняя авария, для этих реакторов исчезает понятие внешней аварии.
Было отмечено, что законодательство в области использования атомной энергии регулярно пересматривается с учетом изменений норм безопасности МАГАТЭ, новых стандартов, международного и отечественного опыта. Принимая во внимание подписанное с Европейским союзом Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, Комитет приступил к приведению законодательства Республики Армения в соответствие с директивами Европейского союза. На первом этапе пересматривается закон “Об использовании атомной энергии в мирных целях”, который был разработан в 1999 году и претерпел множество изменений, на втором этапе – в соответствии с новым законом будут пересмотрены и доработаны “Нормы и правила радиационной безопасности”, которые будут регулировать радиационную безопасность.
Коснувшись дальнейших шагов по строительству нового атомного энергоблока, премьер-министр отметил: “Мы говорили о том, чтобы сначала создать организацию, которая будет заниматься реализацией новой атомной электростанции. Мне кажется, это очень важно, потому что в первую очередь это покажет нашу решимость, что мы не только говорим, но и движемся в этом направлении. Конечно, здесь, как и везде, встанет вопрос об обеспечении мощной кадровой базы, потому что строительство новой АЭС – это мегапроект, и эта организация, по сути, станет офисом по реализации этого проекта. Здесь нам предстоит очень активная работа, чтобы привлечь к этой работе нужные кадры. В рамках решения об отсрочке от службы в армии нужно сделать большой упор на атомную энергетику, а во-вторых, опять та же логика, нужно подумать о том, как способствовать вовлечению женщин в эту область, в их случае такой проблемы нет, т.е. проблемы отсрочки и т.д.”.
Были представлены программы технического сотрудничества с Международным агентством по атомной энергии и их цели, а также работы в области использования атомной энергии в мирных целях.
Также были представлены научно-исследовательские работы, проведенные ЗАО “Научно-технический центр ядерной и радиационной безопасности” за 2023 год.
Состоялось обсуждение представленных в докладе тем, а также обмен мыслями о шагах по повышению эффективности государственного регулирования в сфере использования атомной энергии.