Ինչու տապալվեց վարչապետի 10 մլն ծառ տնկելու նախաձեռնությունը
Այսօր Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանն ամփոփեց 2023 թվականը և պատմեց, որ 2023 թ.-ին 314 հա անտառպատման աշխատանքներ են իրականացվել:
Նախարարը հույս ունի, որ 2024-ին մեծ թափով առաջ կգնան այս ոլորտում և ևս 1000 հա անտառ կհիմնեն:
Հակոբ Սիմիդյանին հարցրինք, թե ինչ ընթացք է ստացել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած 10 մլն ծառ տնկելու ծրագիրը, այդ 10 մլն-ից քանի՞սն է մինչ օրս տնկվել, ինչ կպչողականություն է ապահովվել:
«Դա 2020 թվականին նախատեսված միջոցառում էր: Ինչի 2020 թվականին չկայացավ, կարծում եմ բոլորիս պարզ է, հայտնի իրադարձությունները` քովիդը և 44-օրյա պատերազմը, և քանի որ ամբողջ միտքը, որ 2020 թվականի 10-րդ ամսվա 10-րդ օրը 10 մլն ծառ տնկվեր, ըստ էության, հայտնի պատճառներով, այդ ծրագիրը չիրականացավ: Ծրագիրը նաև 10-երի խորհուրդն էր ունեցել: Մենք չենք վերադարձել ծրագրի իրականացմանը, բայց ես արդեն ասացի, որ 2024 թվականի համար նախատեսել ենք 1000 հա անտառ տնկել, դա, եթե չեմ սխալվում, 1 մլն ծառի մասին է»,- պատմեց Հակոբ Սիմիդյանը:
Անդրադառնալով ծառերի կպչողականութանը՝ նախարարը նշեց, որ կպչողականության աստիճանը իրենց էլ չի բավարարում, դրա համար նաև միջազգային փորձն են ուսումնասիրում, որ արդյունավետ ճանապարհով գնան:
«Ես հիմա կոնկրետ չասեմ, նաև դաշտային աշխատանքների արդյունքում կլինի` կհասկանանք, թե ինչու չունենք մեծ կպչողականություն»,- ասաց նախարարը:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը «Գլոբալ ինովացիոն ֆորում 2019. փոխակերպելով բանականությունը» համաժողովի բացման իր ելույթում ազդարարեց 10 մլն ծառ տնկելու, իր որակմամբ, ամբիցիոզ ծրագրի մասին: 10 մլն ծառը, համաձայն վարչապետ Փաշինյանի, «կխորհրդանշի 10 մլն հայության միասնությունը Հայաստանի պետականության, Հայաստանի Հանրապետության շուրջ և Հայաստանի Հանրապետությունում»:

Почему провалилась инициатива Никола Пашиняна по посадке 10 миллионов деревьев
Министр окружающей среды Акоп Симидян, подводя сегодня итоги деятельности ведомства за 2023 год, сообщил, что в прошлом году были выполнены работы по посадке леса на площади 314 га. Министр выразил надежду, что в 2024 году лес будет высажен на территории еще 1000 га.
На вопрос, на каком этапе находится предложенный премьер-министром Николом Пашиняном проект по посадке 10 млн деревьев и какова степень приживаемости посаженных до сих пор саженцев, А.Симидян ответил: “Это мероприятие было предусмотрено осуществить в 2020 году. Думаю, всем понятно, почему в указанном году оно не состоялось – ковид и 44-дневная война. А поскольку вся идея состояла в том, чтобы на 10-й день 10-го месяца 2020 года посадить 10 миллионов деревьев, то этот проект, по сути, не был реализован по известным причинам. Мы не вернулись к реализации этого проекта, но, как я уже сказал, в 2024 году предусмотрено посадить лес на 10.000 га. Если не ошибаюсь, речь идет об одном миллионе деревьев”.
Касаясь вопроса приживаемости саженцев, министр отметил, что степень приживаемости их не удовлетворяет, в связи с чем будет изучен международный опыт.
Напомним, что на открытии конференции “Глобальный инновационный форум-2019: трансформируя интеллект” Никол Пашинян объявил о реализации амбициозного проекта по посадке 10 млн деревьев. По словам Пашиняна, 10 млн деревьев должны “символизировать единство 10 млн армян вокруг армянской государственности, вокруг Республики Армения и в самой Республике Армения”.