Վարչապետն ընդունել է Հունաստանի ԱԳ նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորղոս Գերապետրիտիսին: Այս մասին հաղորդում են վարչապետի աշխատակազմից։
Ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի նախարար, ողջունում եմ Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը Հայաստանի Հանրապետությունում։ Սա մեզ համար շատ կարևոր այց է, որովհետև մենք բավականին ընդգրկուն օրակարգ ունենք եղբայրական և բարեկամ Հունաստանի հետ, ինչպես նաև շատ կարևոր համագործակցություն՝ Եվրոպական Միության շրջանակում։ Առաջին հերթին կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել այն աջակցության համար, որ Հունաստանը Եվրոպական Միության և ընդհանրապես, միջազգային հանրության հետ միասին մատուցել և մատուցում է մեզ։ Իհարկե, մենք չենք կարծում, որ կարողացել ենք ամբողջությամբ օգտագործել մեր հարաբերությունները զարգացնելու ներուժը, թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ առումով։ Հուսով եմ, որ այս այցի արդյունքում կբարձրացնենք այդ ներուժի օգտագործման մակարդակը։ Կխնդրեմ Ձեզ փոխանցել իմ ջերմագին ողջույնները վարչապետ Միցոտակիսին։ Հույս ունեմ, որ նրա հետ հանդիպելու նոր հնարավորություններ կլինեն։ Կարծում եմ՝ շատ կարևոր առանձնազրույց ենք ունեցել Գրանադայում, և, իհարկե, Հունաստանի հետ մեր հարաբերությունների խորացումը շատ կարևոր է մեզ համար»։
Իր հերթին Հունաստանի ԱԳ նախարարը նշել է. «Ձերդ Գերազանցություն պարոն վարչապետ, ինձ համար մեծ պատիվ է լինել այստեղ և Ձեզ անձամբ տեսնել։ Շատ արդյունավետ ու կառուցողական հանդիպում ունեցա իմ ընկեր և գործընկեր արտգործնախարար Միրզոյանի հետ։ Մեր երկու ազգերը կապված են ամուր պատմական կապերով, և մենք ոչ միայն ցանկանում ենք պահպանել այս կապերը, այլ նաև առաջ մղել դրանք, որովհետև կարծում ենք, որ հայ ժողովուրդը ոչ միայն մեր գործընկերն է, այլ նաև մեր մտերիմ ընկերը։ Մենք դարերի խորքից եկող եղբայրական հարաբերություններ ունենք։ Պարոն վարչապետ, իմ այս այցը կարևոր ազդանշան է մեր երկկողմ հարաբերությունների համար և մեր երկրի վարչապետի պատրաստակամության մասով, ով Ձեզ է հղում ջերմ ողջույններ: Ընդգծեմ, որ Հունաստանի կառավարութունը պատրաստակամ է Հայաստանին սատարելու բոլոր հնարավոր ուղղություններով, ինչպես Եվրոպական միության հետ հարաբերություններում, այնպես էլ Հայաստանի Եվրոպական ընտանիք ինտեգրման երկխոսության հեռանկարի շրջանակներում»:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-հունական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, քննարկվել են քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտներում փոխգործակցությանը, համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին առնչվող թեմաներ:
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով բռնի տեղահանված անձանց խնդիրների լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերի վերաբերյալ: Այս առումով, կողմերը կարևորել են միջազգային հանրության աջակցությունը:

Премьер-министр Пашинян принял главу МИД Греции
Премьер-министр Никол Пашинян принял министра иностранных дел Греческой Республики Йоргоса Герапетритиса.
В своей приветственной речи премьер-министр Пашинян отметил: “Уважаемый министр, приветствую Вас и Вашу делегацию в Республике Армения. Для нас это очень важный визит, поскольку у нас довольно насыщенная повестка с братской и дружественной Грецией, а также налажено очень важное сотрудничество в рамках Европейского союза. Прежде всего, хотел бы поблагодарить Вас за поддержку, которую Греция вместе с Европейским союзом и международным сообществом в целом оказывала и оказывает нам. Конечно, мы не считаем, что нам удалось в полной мере использовать потенциал развития наших отношений как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Надеюсь, что в результате этого визита мы повысим уровень использования этого потенциала. Прошу передать теплые приветствия премьер-министру Мицотакису. Надеюсь, что будут новые возможности встретиться с ним. Думаю, что у нас была очень важная частная беседа в Гранаде, и, конечно, углубление наших отношений с Грецией очень важно для нас”.
Глава МИД Греции, в свою очередь, отметил: “Ваше Превосходительство господин премьер-министр, для меня большая честь находиться здесь и видеть Вас лично. У меня состоялась очень продуктивная и конструктивная встреча с моим другом и коллегой министром иностранных дел Мирзояном. Наши два народа связаны прочными историческими узами, и мы хотим не только сохранить эти связи, но и развивать их, поскольку считаем, что армянский народ является не только нашим партнером, но и близким другом. У нас братские отношения, которые исходят из глубины веков. Господин премьер-министр, мой визит является важным сигналом для наших двусторонних отношений и в плане готовности премьер-министра нашей страны, который передает Вам теплые приветствия. Хотел бы подчеркнуть, что правительство Греции готово поддержать Армению по всем возможным направлениям как в отношениях с Европейским союзом, так и в перспективе диалога по интеграции Армении в европейскую семью”.
Собеседники обсудили ряд вопросов дальнейшего развития и укрепления армяно-греческих отношений. В частности, были обсуждены темы сотрудничества в политической, экономической, гуманитарной и других сферах, а также возможности реализации новых совместных программ.
Состоялся обмен мыслями относительно происходящих на Южном Кавказе процессов, в том числе хода переговоров по армяно-азербайджанскому мирному договору, а также предпринятых правительством Республики Армения шагов по решению проблем вынужденных переселенцев в результате осуществленной Азербайджаном политики этнических чисток в отношении народа Нагорного Карабаха. В этой связи стороны подчеркнули важность поддержки со стороны международного сообщества.