Մրցանակներ՝ «Հետքի» եւ Հետք մեդիա գործարանի լրագրողներին
Հետք Մեդիա գործարանի շրջանավարտներ, լրագրողներ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Արծվիկ Դավթյանը «Հոդված 3․ լրագրողները՝ հանուն իրավունքների» ամենամյա մրցանակաբաշխությանն մասնագիտական ժյուրիի որոշմամբ արժանացել են գլխավոր մրցանակին «Լավագույն տպագիր կամ առցանց հոդված» անվանակարգում՝ «Չկա օրենք՝ չկա պատիժ. ո՞վ է շինհրապարակներում պատահարների պատասխանատուն» մուլտիմեդիա աշխատանքի համար։ Մրցանակը շնորհել է «Մեդիամաքսի» խմբագիր Դավիթ Ալավերդյանը։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի սահմանած «Հատուկ մրցանակ»-ը ստացավ Հետք մեդիա գործարանի ուսանող, լրագրող Աստղիկ Հովհաննեսովը՝ «Անօթևանների կացարանը` ներսից. տարիներով չլուծված խնդիրներ» հոդվածի համար։
«Լավագույն փոդքաստ/ռադիոհաղորդում» անվանակարգում էլ երրորդ տեղի մրցանակը շնորհվեց «Հետքի» լրագրող Սամսոն Մարտիրոսյանին՝ «Միս ու արյուն» փոդքաստի համար։
«Հոդված 3․ լրագրողները՝ հանուն մարդու իրավունքների» լրագրողական մրցանակաբաշխությունն իրականացվում է «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն ՀԿ-ի կողմից՝ Հայաստանում Նիդեռլանդներ Թագավորության դեսպանատան եւ «Հանուն ժողովրդավարության եվրոպական հիմնադրամի» (EED) աջակցությամբ: Այն տեղի ունեցավ մարդու իրավունքների միջազգային օրը՝ դեկտեմբերի 10-ին։

Награды журналистам Hetq.am и медиафабрики “Hetq”
Решением профессионального жюри ежегодного конкурса “Статья 3: журналисты во имя прав” главной премии в номинации “Лучшая печатная или онлайн-статья” удостоились выпускники медиафабрики “Hetq”, журналисты Арпине Ованнисян и Арцвик Давтян за мультимедийную работу “Нет закона – нет наказания: кто ответственен за инциденты на стройплощадках?”. Награду вручил редактор “Медиамакса” Давид Алавердян.
Специальную премию, учрежденную Защитником прав человека Армении Анаит Манасян, получила студентка медиафабрики “Hetq”, журналист Астхик Ованесова за статью “Приют для бездомных изнутри: проблемы, не решающиеся годами”.
Третье место в номинации “Лучший подкаст/радиопередача” занял подкаст “Мясо и кровь” журналиста Hetq.am Самсона Мартиросяна.
Конкурс “Статья 3: журналисты во имя прав человека” организует общественная организация “Образовательный центр “Во имя равных прав” при поддержке посольства Королевства Нидерландов в Армении и Европейского фонда “Во имя демократии”. Церемония вручения премий состоялась 10 декабря, в международный День прав человека.