Դատավորներին կդատե՞ն
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Հայաստանի վերաբերյալ վճիռների կատարման ընթացքը» թեմայով Սահմանադրական դատարանում այսօր տեղի ունեցած միջազգային համաժողովին մասնակցում էր նաեւ ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գեւորգ Կոստանյանը:
«Հետքը» նրանից հետաքրքրվեց, թե արդյոք քննարկվո՞ւմ է այնպիսի մոտեցման կիրառումը, որ «սխալի» հեղինակ դատավորները ենթարկվեն պատասխանատվության, եւ այդ «սխալների» պատճառով Եվրադատարանի վճիռներով սահմանված նյութական փոխհատուցումը վճարեն հենց այդ դատավորները, ոչ թե ՀՀ պետբյուջեն:
«Այս պահի դրությամբ ես կարող եմ բերել մեկ օրինակ: Հարությունյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով մենք միջնորդություն ներկայացրինք արդարադատության նախարարին՝ տվյալ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին: Եվ դատավորն արդարադատության խորհրդի կողմից ենթարկվեց պատասխանատվության: Նրա նկատմամբ կիրառվեց կարգապահական տույժ. խիստ նկատողություն՝ աշխատավարձի 25 տոկոսի պահումով: Սա այն պատասխանատվության ձեւն է, որը մեր օրենսդրությունը նախատեսում է»,- ասաց Գեւորգ Կոստանյանը:
Ինչ վերաբերում է դատավորներին նշյալ «սխալների» համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելուն, Կոստանյանի խոսքերով՝ դա կարող է լինել միայն ակնհայտ անարդար, ապօրինի վճիռ կայացնելու դեպքում, ընդ որում՝ այդ վճիռը կամ դատավճիռը պետք է անպայման բեկանված լինի վերադաս դատարանի կողմից: Իսկ նման դեպք Հայաստանում դեռ չի եղել:
«Որովհետեւ մենք չունենք ակնհայտ ապօրինի եւ անարդար դատավճիռ: Կարող ենք ունենալ դատավճիռ, որի հետ համաձայն չենք, կամ կողմը համաձայն չէ, բայց դա դեռ չի նշանակում, որ այդ դատավճիռն ակնհայտ ապօրինի կամ անհիմն է: Դա դատավորի դիրքորոշումն է՝ հիմք ընդունելով իր ներքին համոզմունքը»,- ասում է Կոստանյանը:
«Հետքը» նկատեց, որ Աբովյանի 3/2 հասցեն օտարված ոչ մի գոտում ներառված չէ, բայց դատարանները, հղում անելով Գլխավոր պողոտային վերաբերող Կառավարության համապատասխան որոշմանը, տունը սեփականատերերից խլել են:
«Սա ակնհայտ անարդար եւ ապօրինի վճիռ չէ՞»,- հարցադրմանն ի պատասխան՝ Գեւորգ Կոստանյանն ասաց. «Ես վստահ եմ, որ վերադաս դատական ատյանը, եթե նման պարագա է, անպայման կբեկանի նման դատական ակտը, եւ արդեն դատավորի պատասխանատվության հարցը եւս լրացուցիչ քննարկման առարկա կդառնա»:
Վերադաս դատական ատյան ասելով՝ նկատի ունեք Եվրադատարանի՞ն:
Ոչ, նկատի ունեմ ներպետական դատական ատյանները:
Բայց գործը ներպետական բոլոր ատյաններով անցել է եւ որեւէ բան չի փոխվել:
Եթե 3 ատյաններն էլ անցել է, ապա, եթե դիմել են Եվրոպական դատարան, վճռի հիման վրա նոր հանգամանքով գործը կվերաբացվի եւ ըստ այդմ՝ կքննարկվի դատավորի կողմից ակնհայտ ապօրինի կամ անարդար լինելու վճիռ կայացնելու հարցը: Եվ, իհարկե, կարող է առաջ գալ նաեւ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը, որովհետեւ մեր օրենսդրությունը նման բան նախատեսում է:

Сегодня в Конституционном суде РА состоялась международная конференция на тему “Ход выполнения принятых по Армении решений Европейского суда по правам человека”, в которой принял участие и представитель правительства РА в ЕСПЧ Геворк Костанян.
Газета “Hetq” поинтересовалась, обсуждался ли вопрос применения подхода, который позволит привлекать к ответственности судей, допустивших “ошибку”, и обяжет их выплачивать материальную компенсацию, установленную решениями Евросуда вследствие их ошибок.
“На данный момент я могу привести один пример. По делу “Арутюнян против Армении” мы представили министру юстиции ходатайство о привлечении к ответственности данного судьи. И он был привлечен к ответственности Советом юстиции. В отношении судьи было применено дисциплинарное взыскание – объявление строгого выговора с удержанием 25 процентов зарплаты. Это то наказание, которое предусматривает наше законодательство“,- сказал Геворк Костанян.
Что касается привлечения к уголовной ответственности допустивших “ошибки“ судей, то, по словам Костаняна, это возможно только в случае вынесения однозначно несправедливого, незаконного приговора, при это решение или судебный приговор должны быть отменены вышестоящей судебной инстанцией. А таких случаев в Армении еще не было.
“Потому что мы не имеем явно незаконных и несправедливых судебных приговоров. Возможен приговор, с которым мы можем не согласиться, но это не означает, что эти приговоры незаконные или необоснованные. Это позиция судьи, который основывается на своем внутреннем убеждении”,- отметил Костанян.
Мы сообщили, что дом по адресу Абовяна, 3/2 не включен ни в одну зону отчуждения, но судьи, ссылаясь на соответствующее решение правительства о Главном проспекте, отобрали дом у владельцев.
В ответ на вопрос, ”разве это решение не является однозначно несправедливым и незаконным?” Геворк Костанян сказал: ”Если ситуация действительно такая, то я уверен, что вышестоящая судебная инстанция, отменит решение суда, и вопрос ответственности судьи тоже станет предметом дополнительного обсуждения”.
- Под вышестоящей судебной инстанцией Вы имеете в виду Евросуд?
- Нет, я имею в виду внутригосударственные судебные инстанции.
- Но дело прошло через все внутригосударственные судебные инстанции, и ничего не изменилось.
- Если все три судебные инстанции пройдены и если обратились в Евросуд, то на основе нового обстоятельства будет возбуждено дело и, в соответствии с этим, будет рассмотрен вопрос о вынесении судьей явно незаконного или несправедливого приговора. И, конечно, может быть поставлен вопрос о привлечении к уголовной ответственности, поскольку наше законодательство такую возможность предусматривает.