«Կարմիր, սև, սպիտակ»՝ ՄԻԱՎ-ով ապրող կանայք լուսանկարիչ Նազիկ Արմենակյանի անհատական ցուցահանդեսում
Գևորգ Գրիգորյանի (Ջոտտո) արվեստանոց-թանգարանում դեկտեմբերի 1-ին տեղի ունեցավ լուսանկարիչ Նազիկ Արմենակյանի «Կարմիր, սև, սպիտակ» անհատական ցուցահանդեսը։
Ցուցահանդեսի բացման ամսաթիվը պատահական չէ՝ ամբողջ աշխարհում դեկտեմբերի 1-ը նշվում է որպես ՁԻԱՀ-ի և ՄԻԱՎ-ի դեմ պայքարի համաշխարհային օր։ Նազիկ Արմենակյանի նախագիծը ՄԻԱՎ-ով ապրող տարբեր տարիքի հայ կանանց մասին է։
Սովորական և շատ դեպքերում ավանդապաշտ ընտանիքներից այս կանայք բախվում են ոչ միայն ՁԻԱՀ-ի՝ կյանքին սպառնացող վտանգին, այլև արժանանում հասարակական մեծ խարանին։
Այս կանայք ՄԻԱՎ-ով վարակվում են իրենց ամուսիններից, որոնք իրենց հերթին վարակվել են Ռուսաստանում արտագնա աշխատանքի ժամանակ։ Լուսանկարիչն ասում է, որ շատ դեպքերում տղամարդիկ տեղյակ չեն իրենց կարգավիճակի մասին, կան դեպքեր, երբ կանայք հղիության ընթացքում են պարզում վարակված լինելու փաստը։
Արմենակյանը պատմում է, որ թեմայով սկսել է հետաքրքրվել դեռ 2014-ին և տարիների ընթացքում իր հետաքրքրությունը ավելի է մեծացել, նա սկսել է ավելի խորը հետազոտել թեման, ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց հետ աշխատող «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» հասարակական կազմակերպության աջակցության միջոցով Արմենակյանը ծանոթացել է ՄԻԱՎ դրական կարգավիճակ ունեցող կանանց հետ, մասնակցել է նրանց խմբային քննարկումներին, հարցազրույցներ է արել և շփվել նրանց հետ։
Նախագծի վրա աշխատելու ընթացքում Արմենակյանը բախվել է տարբեր մարտահրավերների՝ փակ թեման վիզուալիզացնելու շուրջ երկար մտածելուց հետո որոշել է տարբեր կտորների միջոցով փակել կանանց դեմքերը։
«Ես հասկացա, որ լուսանկարելուց պիտի փակեմ այդ կանանց դեմքերը՝ շատ տարբեր կտորներով ու նյութերով։ Լուսանկարելու պրոցեսը բարդ էր՝ դու քո դողացով ձեռքերով փակում ես այդ կանանց դեմքերը, բայց իրականում դա ոչ թե գեղարվեստական ֆիլմի նկարահանում է կամ վիրահատություն, այլ լուսանկարչական պրոցես։ Իրականում շատ գեղեցիկ և մտերիմ, բայց և շատ ծանր պրոցես է։ Որովհետև երբ դու արհեստականորեն փակում ես մարդու դեմքը, նա շատ լավ պիտի հասկանա, թե ինչու է գալիս այդտեղ, ինչու է նկարվում, ինչու է համաձայնում մասնակից լինել այդ ծրագրին»,- պատմում է լուսանկարիչը։
Ամեն լուսանկարը զուգորդված է լուսանկարված կնոջ կյանքի պատմությունով։ Տեքստում կանանց վկայություններն են, նրանք պատմում են, թե ինչ է տեղի ունեցել իրենց հետ, ինչպես են իրենք իմացել ՄԻԱՎ կարգավիճակի մասին և ինչ ապրումներ են ունեցել։
«Հանդիսատեսը տեսնում է այդ դիմանկարները, լուսանկարները, որոնք շատ նրբագեղ են, էսթետիկ են, բայց հետո կարդում է զուգորդող տեքստը, որը չափազանց իրական է, չափազանց ճանաչելի, չափազանց վախենալու է»,- ասում է նախագծի համադրող Վիգեն Գալստյանը։
Նախագիծը միայն ՄԻԱՎ-ի մասին չէ, այն բազմաշերտ է, քանի որ նախագծում արծարծվում են հայ հասարակությունում ավանդույթների, դաստիրակության, ընտանեկան բռնության և ամոթի թեմաները։
«Ես հասկացա, որ այս ամենն ամոթի շուրջ է։ Որ կանայք ամաչում են ասել, որ եթե իրենց ամուսինը վերադարձել է Ռուսաստանից, ուրեմն պիտի ստուգվի, կամ եթե ամուսնանում են Ռուսաստանում երկար տարիներ աշխատած տղամարդու հետ, պիտի խնդրեն, որ ամուսինը թեստ անցնի։ Ամոթ է խոսել դրա մասին, ամոթ է ասել իրենց ծնողներին, երեխաներին։ Ես զուգահեռ հետազոտում էի նաև հայկական ծեսերն ու ավանդույթները, թե կինը որտեղ պիտի լինի։ Օրինակ՝ երբ երիտասարդ աղջիկն ամուսնանում էր, կար այդպիսի սովորություն, որ իրեն տալիս էին գերան, հետո տիկնիկ ու ասում՝ հենց նեղը ընկնես, ոչ մեկին մի պատմի, պատմի գերանին կամ տիկնիկին։ Այս առումով զուգահեռները շատ էին»,- ասում է լուսանկարիչը։
Ըստ ցուցադրության համադրող Վիգեն Գալստյանի՝ լուսանկարների էսթետիկական բնույթը ծառայում է որպես հաղորդակցման տարածք, որտեղ ուրիշների տրավման չի շահարկվում մեր հուզական վերապրումների համար, այլ առաջարկում է փոխըմբռնման մի միջոց, որից սովորաբար զուրկ են թե՛ ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդիկ, թե՛ լայն հանրությունը։
Թեմայի ծանրությանը զուգահեռ Արմենակյանը նպատակ է ունեցել ցույց տալ կանանց ուժը։
«Նախագծում կան կանայք, որոնք գտնում են, որ ՄԻԱՎ-ը ուղղակի քրոնիկ հիվանդություն է, իրենք խմում են իրենց դեղերը և շարունակում են լիարժեք ապրել ՄԻԱՎ-ով, ամուսնանալ, երեխա ունենալ, աշխատել, ստեղծագործել, հասարակության լիարժեք անդամ են։ Այս առումով դու չես կարող ներկայացնել միայն դժբախտությունը կամ ցավը, որովհետև սևը վերածվում է սպիտակի»,- ասում է Արմենակյանը։ Այստեղից էլ բխում է ցուցահանդեսի վերնագիրը։

On December 1, photographer Nazik Armenakyan's solo exhibition "Red, Black, White" opened in Yerevan.
The date of the opening of the exhibition is not accidental. December 1 marks World AIDS Day. Armenakyan's project is about women in Armenia living with HIV.
These women, from average and in many cases traditional families, not only face the life-threatening danger of AIDS, but also a great social stigma.
They have been infected with HIV from their husbands, who in turn were infected while working abroad in Russia. The photographer says that in most cases men are not aware of their condition. There are cases when women find out they’re infected during pregnancy.
Armenakyan says she became interested in the topic in 2014 and began to research the topic more deeply through the support of the "Real World, Real People" NGO that works with people living with HIV. Armenakyan got to know HIV-positive women, participated in their group discussions, and conducted interviews and interacted with them.
Given the social stigma faced by these women, Armenakyan decided to cover the faces of the subjects in her exhibition.
"I realized that I have to cover the faces of those women with many different pieces and materials before taking photos. The process of photographing was complicated. You cover the faces of these women with your trembling hands, but it is not a feature film shooting or an operation, but a photographic process. In fact, it is a very beautiful and intimate, but also very difficult process. When you artificially cover a person's face, they must understand why they are being photographed,” says Armenakyan.
Each photograph is accompanied by the life story of the subject. The text contains testimonies of the women - what happened to them, how they found out about their HIV status and what they felt.
"The audience sees those portraits, photos, which are very elegant, aesthetic, but then they read the accompanying text, which is very real, very recognizable, and scary," says project curator Vigen Galstyan.
The project is not only about HIV. It’s multi-layered, because the project deals with the topics of traditional values, class rule, family violence and shame in Armenian society.
"I realized that all this is about shame. That women are ashamed to say that if their husband has returned from Russia, then he should be tested, or if they marry a man who has worked in Russia for many years, they should ask him to undergo a test. It is a shame to talk about it, it is a shame to tell their parents and children. At the same time, I was also researching Armenian rituals and traditions about where a woman should be. For example, when a young girl got married, there was a custom to give her a log, then a doll. The girl was told if she got into trouble, tell the log or the doll, not anyone else. In this respect, there were many parallels," says Armenakyan.
Galstyan says the aesthetic nature of the photographs serves as a communication space where the trauma of others is not manipulated for our emotional experiences but offers a means of mutual understanding that people living with HIV and the public usually lacks.
Armenakyan also wants to show the power of these women.
"There are women in the project who believe that HIV is just a chronic disease, they take their medicines and continue to live fully with HIV, get married, have children, work, create, and are full members of society. In this sense, you cannot represent only misfortune or pain, because black turns into white," says Armenakyan. This is where the title of the exhibition comes from.
The exhibition is open until December 29 at the Gevorg Grigoryan (Giotto) Studio-Museum, 45a Mashtots Ave.