Հասարակայնությունը համաձայն չէ անտառային սեկտորում Համաշխարհային բանկի վարած քաղաքականության հետ
Համաշխարհային բանկը տեղեկատվություն տարածեց հասարակայնության հետ ENPI-FLEG ծրագրի ներկայացուցիչների' ապրիլի 12-ի հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ: Սոցիալական ցանցերում ի հայտ եկան մասնակիցների արձագանքները, որոնք վկայում են այն մասին, որ տեղեկատվությունը չի արտացոլում Հայաստանի անտառային սեկտորի վերաբերյալ Համաշխարհային բանկի վարած քաղաքականության վերաբերյալ հասարակայնության արտահայտած դիրքորոշումը:
ENPI-FLEG միջազգային ծրագիրն ուղղված է անօրինական հատումների դեմ պայքարին եւ անտառային ոլորտում բարեփոխումների անցկացմանը, եւ իրականացվում է 6 երկրներում, այդ թվում եւ Հայաստանում: ENPI-FLEG ծրագրի գործընկերներն են' Համաշխարհային բանկը, Բնության պահպանության միջազգային միությունը (IUCN), Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամը (WWF):
Հանդիպումը կայացավ հասարակայնության խնդրանքով: Մասնակցեցին ENPI-FLEG-ի տարածաշրջանային տնօրեն Էնդրյու Միտչելլը, Համաշխարհային բանկի խորհրդատու Նիլս Յունգեն, Հայաստանում Համաշխարհային բանկից ENPI-FLEG-ի համակարգող Արտավազդ Հակոբյանը, ինչպես նաեւ հասարակայնության ներկայացուցիչներ' Նազելի Վարդանյանը («Հայաստանի անտառներ» ՀԿ), Հակոբ Սանասարյանը (Հայաստանի կանաչների միություն), Աիդա Իսկոյանը (Էկոլոգիական իրավունքի կենտրոն), Դոլորես Կապանցյանը («Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ասոցիացիա), Հասմիկ Ասլանյանը («Շողեր» ասոցիացիա), Գոհար Ղազինյանը (ԵԱՀԿ-ի երեւանյան գրասենյակ), երիտասարդական կանաչ շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանը, Ինգա Զարաֆյանը («ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ):
Հասարակայնության եւ Համաշխարհային բանկի դիրքորոշումների գլխավոր հակասությունն այն է, որ Համաշխարհային բանկին հուզում է բացառապես անօրինական հատումների խնդիրը եւ հարկերից անտառօգտագործման միջոցների թաքցնելը: Դրա հետ մեկտեղ, ինչպես կարծում է Համաշխարհային բանկը, եթե հարկերից թաքցված անտառահատումների ծավալը հասցվի իրական ծավալի, ապա խնդիրը կլուծվի:
Հասարակայնությունն էլ կարծում է, որ գլխավոր խնդիրը անտառների ոչնչացումը չթույլատրելն է, որոնք Հայաստանում բացառապես պաշտպանիչ գործառույթ են իրականացնում եւ արդյունաբերական նշանակության անտառներ չեն: Հետեւաբար, հարկավոր է մշակել այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան հաշվի առնել մարդկանց պահանջմունքները, որոնք ստիպված օգտվում են անտառօց որպես վառելանյութից, բայց թույլ չտալ անտառի ոչնչացումը բիզնեսի նպատակների համար:
Հակոբ Սանասարյանը կարծիք հայտնեց, որ խնդիրը, որը կենտրոնացել է հատումների օրինականացման վրա, արհեստական է եւ չի արտացոլում իրական խնդիրը' անտառի պաշտպանությունը: «Դուք միլիոնավոր դոլլարներ եք տալիս Ընդերքի մասին նոր օրենսգրքի ստեղծման համար, բայց այդ գումարները գնում են ի վնաս անտառի, քանի որ նոր օրենսգրքում անտառային հողերն առանց դժվարությունների կարող են տրվել հանքարդյունաբերությանը: Դա միեւնույն ձեռքն է, որը մեծացնում է հատումները եւ քչացնում է անտառային տարածքները»:
Նազելի Վարդանյանը բարձրացրեց կայուն անտառօգտագործման իրական մեխանիզմների հարցը: «Արդեն 10 տարի է, ինչ գիտենք, թե ինչպես է պետք այդ խնդիրները լուծել: Մենք ընդունել ենք Անտառային քաղաքականություն եւ ռազմավարություն, Անտառների վերաբերյալ ազգային ծրագիր, Անտառային օրենսգիրք, առաջարկություններ արեցինք ներկրվող եւ արտահանվող փայտի մաքսավճարների փոփոխության վերաբերյալ, բայց փաստաթղթերը չեն աշխատում, առաջարկությունները չեն ընդունվում: Պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի մեր կողմից ընդունված փաստաթղթերը գործեն»:
Գոհար Ղազինյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է անցկացնել Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Բնական ռեսուրսների կառավարում եւ աղքատության նվազում» վարկային ծրագրի մոնիտորինգ, որի համաձայն ընդունվել են անտառային տարածքների, այդ թվում նաեւ հատուկ պահպանվող տարածքների' «Սեւան» եւ «Դիլիջան» ազգային պարկերի մենեջմենթ պլանները:
Մարիամ Սուխուդյանը հարց բարձրացրեց Անտառային մոնիտորինգի կենտրոնի գործունեության մասին: «Մենք կենտրոնի հետ Գուգարքում ստուգումներ անցկացրեցինք եւ հայտնաբերեցինք 200-ից ավելի անօրինական հատված ծառ: Բայց կենտրոնի տեղի աշխատակիցները ոստիկանության հետ մեզ վրա ճնշում գործադրեցին, որպեսզի մենք չհայտարարենք այդ թվերը»: Ի պատասխան Արտավազդ Հակոբյանն ասաց, որ իրենց զբաղեցրած պաշտոններից մարդիկ են ազատվել, եւ որ մոնիտորինգի դաշտային խմբերը բաց են թողնվել:
Էնդրյու Միտչելլի խոսքերով' հասարակայնության մասնակցությունը ցուցանիշն է այն բանի, թե ինչպես պետք է պայքարել անօրինական հատումների դեմ: Այդ կապակցությամբ Գոհար Ղազինյանը նկատեց. «Ստացվում է, որ պետական ծառայությունները չեն կարողանում պայքարել, եւ նրանց փոխարեն դա պետք է անեն ակտիվիստները»: Էնդրյու Միտչելն ընդգծեց, որ շատ երկրներում է նման իրավիճակ, եւ պետք է աստիճանաբար լավացնել իրավիճակը:
Հասարակայնությանը չի գոհացնում այն, որ Համաշխարհային բանկը շրջակա միջավայրը դիտում է որպես պոտենցիալ ռեսուրս: Էնդրյու Միտչելը նշեց. «Մենք գործում ենք այնպես, որպեսզի ունենանք անտառների կայուն կառավարում: Հնարավոր չէ, որպեսզի մենք հետապնդենք այլ քաղաքականություն, եթե դա կայուն կառավարում չէ: Եւ մեզ հետաքրքիր է, թե կան այնպիսի խնդիրներ, որոնք նպաստում են անօրինական հատումների ոչ կայուն կառավարմանը»:
Իսկ խնդիրներ, անխոս, կան: Անօրինական հատումների դեմ պայքարը ձեռք է բերում տարօրինակ բնույթ: Մի կողմից խստացվում են պատժիչ միջոցառումները: Տուգանքների չափերն այնպիսին են, որ անտառապետը, ով պատասխանատու է անտառի պահպանման համար, կարող է մի քանի հատված ծառի համար զրկվել տարեկան աշխատավարձից, ինչպես նաեւ ՀՀ քրեական օրենսգրքի հոդվածի տակ ընկնել: Մյուս կողմից կառավարությունն ամեն տարի կրճատում է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի բյուջետային ֆինանսավորումը, եւ «Հայանտառ»-ն իր գոյությունը պահպանում է անտառի վաճառքի հաշվին:

Общественность не согласна с политикой Всемирного банка в лесном секторе
Всемирный банк распространил информацию по результатам встречи представителей программы ENPI-FLEG с общественностью, которая состоялась 12 апреля. В социальных сетях появились отзывы участников, свидетельствующих о том, что информация не отражает высказанную общественностью позицию по политике ВБ в лесном секторе Армении.
Международная программа ENPI-FLEG направлена на борьбу с незаконными рубками и на проведение реформ в лесном секторе, и реализуется в 6 странах, в том числе, и в Армении. Партнерами программы ENPI-FLEG являются Всемирный банк, Международный союз охраны природы IUCN, Всемирный фонд дикой природы WWF.
Встреча состоялась по просьбе общественности. В ней приняли участие региональный директор ENPI-FLEG Эндрью Митчелл, консультант Всемирного банка Нилс Юнге, координатор ENPI-FLEG от Всемирного банка в Армении Артавазд Акопян, а также представители общественности Назели Варданян (НПО «Армянские леса»), Акоп Санасарян (Союз зеленых Армении), Аида Искоян (Центр экологического права), Долорес Капанцян (Ассоциация «За устойчивое человеческое развитие»), Асмик Асланян (Ассоциация «Шогер»), Гоар Казинян (Ереванский офис ОБСЕ), Мариам Сухудян, активист зеленого молодежного движения, Инга Зарафян (Информационная НПО «ЭкоЛур»).
Главное противоречие в позиции общественности и ВБ в том, что ВБ волнует исключительно проблема незаконных рубок, и укрытые от налогов средства за лесопользование. При этом, как считает ВБ, если довести укрытые от налогов объемы лесных рубок до реальных объемов, то задача будет решена.
Общественность же считает, что главная задача – не допустить уничтожения лесов, которые в Армении несут исключительно защитную функцию, и не являются лесами производственного назначения. Следовательно, нужно разработать такие механизмы, которые позволили бы учесть потребности людей, которые вынужденно пользуются лесом как топливом, но не допустить уничтожения леса в целях бизнеса.
Акоп Санасарян высказал мнение, что проблема, сконцентрированная на узаконивании рубок, искусственная, и что она не отражает реальной проблемы – защиты леса. «Вы даете миллион долларов на создание нового Кодекса о недрах, но эти деньги идут во вред лесам. Так как в новом кодексе лесные земли могут быть отданы горнорудной промышленности без затруднений. Это одна и та же рука, которая увеличивает рубки, и уменьшает лесные площади».
Назели Варданян подняла вопрос о реальных механизмах устойчивого лесопользования. «Уже 10 лет, как мы знаем, как эти проблемы нужно решать. Мы приняли Лесную политику и стратегию, Национальную программу по лесам, Лесной кодекс, делали предложения по изменению таможенных пошлин на ввозимую и вывозимую древесину, но документы не работают, предложения не принимаются. Нужно сделать все, чтобы нами же принятые документу действовали».
Гоар Казинян отметила, что необходимо провести мониторинг кредитной программы «Управление природными ресурсами и снижение бедности», реализованной при поддержке ВБ, в соответствии с которой были приняты менеджмент-планы лесных территорий, в том числе, и на особо охраняемых территориях – в национальных парках «Севан» и «Дилижан».
Мариам Сухудян подняла вопрос о деятельности Центра лесного мониторинга. «Мы делали вместе с центром проверки в Гугарке, и выявили более 200 незаконно срубленных деревьев. Но местные представители центра вместе с полицией оказывали на нас давление, чтобы мы не заявляли об этих цифрах». В ответ Артавазд Акопян сообщил, что были освобождены от занимаемой должности люди, и что сейчас полевые группы мониторинга распущены.
По словам Эндрью Митчелла, участие общественности и есть показатель того, как надо бороться с незаконными рубками. На это Гоар Казинян заметила: «Получается, что государственные службы не могут бороться, и вместо них это должны делать активисты». Эндрью Митчелл подчеркнул, что такая же ситуация во многих странах, и ситуацию надо улучшать постепенно.
Общественность не устраивает то, что ВБ рассматривает окружающую среду как потенциальные ресурсы. Эндрью Митчелл указал: «Мы действуем так, чтобы иметь устойчивое управление лесами. Невозможно, чтобы мы преследовали иную политику, если это не устойчивое управление. И нам интересно, есть ли какие-то проблемы, которые способствуют неустойчивому управлению незаконным рубкам».
А проблемы, безусловно, есть. Борьба с незаконными рубками в Армении приобретает странный характер. С одной стороны, ужесточаются меры наказания. Размеры штрафов таковы, что лесник, отвечающий за сохранность леса, может лишиться годовой зарплаты за несколько срубленных деревьев, а то и попасть под статьи Уголовного кодекса РА. С другой стороны, правительство каждый год сокращает финансирование ГНКО «Армлес» из госбюджета, и Армлес обеспечивает свое существование за счет продажи леса.