Տրոցենկոն այլևս ԶՊՄԿ-ի սեփականատեր չէ, սակայն նոր բաժնետերը փոխկապակցված է նրան
Նոր բաժնետեր է դարձել Ռուսաստանի քաղաքացի Սվետլանա Երշովան, որը Գլեբ Տրոցենկոյին փոխարինելու է եկել նաև «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությունում։
Գլեբ Տրոցենկոն այլևս չի հանդիսանում «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ) իրական շահառու՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ընկերությունում իր անուղղակի ամբողջ բաժնեմասի օտարումից հետո։ Այս մասին այսօր ԶՊՄԿ-ն հաղորդագրություն է տարածել։
Գլեբ Տրոցենկոն ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյի որդին է։ Սեփականատեր է բազմաթիվ ընկերություններում ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ՝ արտերկրում։
Ե՛վ Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող ընկերությունը, և՛ Գլեբ Տրոցենկոն վերջերս հայտնվել են ամերիկյան պատժամիջոցների տակ։ Պետդեպարտամենտի փաստաթղթում ենթադրություն է արվում, որ Տրոցենկոների ընտանիքը մտերիմ է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Գլեբ Տրոցենկոյի՝ ԱՄՆ սև ցուցակում հայտնվելը նշանակում է, որ նրան փոխկապակցված ընկերությունների համար ևս ամերիկյան կողմը «փակում է դռները»։ Սա էլ իր հերթին ենթադրում է, որ այն ընկերությունները կամ երկրները, որոնք հանքանյութ կգնեին ԶՊՄԿ-ից, ևս կարող էին հայտնվել ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ։
Սակայն, ԶՊՄԿ֊ից վստահեցնում են, որ նման բան չկա։ «Ընկերության բաժնետերերը կամ իրական շահառուները սույն հայտարարության հրապարակման օրվա դրությամբ ընդգրկված չեն պատժամիջոցներ կիրառող որևէ իրավասու մարմնի կողմից հրապարակվող որևէ ցուցակում և Ընկերության նկատմամբ կիրառելի չէ որևէ միջազգային պատժամիջոց»,- նշված է ընկերության հայտարարության մեջ։
Ո՞վ է «փոխարինում» Գլեբ Տրոցենկոյին ԶՊՄԿ-ում
Մինչև ԶՊՄԿ-ի իրական շահառուների ցանկից դուրս գալը՝ Գլեբ Տրոցենկոն, ըստ ընկերության իրական շահառուների ավելի վաղ ներկայացված հայտարարագրի (20/10/2023), ընկերությունում ունեցել է 41.9% բաժնեմաս՝ անուղղակի մասնակցությամբ։
Արդեն ըստ նոր հայտարարագրի, որը հրապարակվել է երկու օր առաջ (21/11/2023), նա իրական շահառուների ցանկում չկա։
Փոխարենը 47.6% անուղղակի մասնակցությամբ ընկերության իրական շահառու է դարձել Ռուսաստանի քաղաքացի Սվետլանա Երշովան։
Ռուսաստանյան մամուլում Սվետլանա Երշովայի անունը հանդիպում ենք Տրոցենկոների բիզնեսների մասին նյութերում։ Ըստ ռուսական «Վեդոմոստի» պարբերականի՝ 2012 թվականի դրությամբ նա հանդիսացել է Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող AEON Corporation-ի փոխնախագահ։
Այն մասին, որ Սվետլանա Երշովան Տրոնցենկոներին փոխկապակցված անձ է, վկայում է նաև փաստը, որ նա Գլեբ Տրոցենկոյին փոխարինելու է եկել նաև մյուս հանքարդյունաբերական ընկերությունում՝ Սոթքի ոսկու հանքավայրը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ում։
Այսպես, ըստ իրական շահառուների նախավերջին հայտարարագրի (07/08/2023)՝ Գլեբ Տրոցենկոն «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ում ունեցել է 72.6% անուղղակի մասնակցությամբ բաժնեմաս։ Արդեն նոր հայտարարագրում (21/11/2023) Գլեբ Տրոցենկոն իրական շահառուների շարքում չկա։ Փոխարենը ճիշտ 72.6% մասնակցությամբ հայտնվել է Սվետլանա Երշովան։
Այդուհանդերձ, ԶՊՄԿ-ից վստահեցնում են՝ «ներկայում պարոն Տրոցենկոյի և ընկերության միջև որևէ հարաբերություն առկա չէ»:
Վերադառնալով ԶՊՄԿ-ի մյուս իրական շահառուներին՝ նշենք, որ բացի Սվետլանա Երշովայից, ընկերությունում ներկայում 11.9% անուղղակի մասնակցությամբ բաժնեմաս ունի նաև Ռուսաստանի քաղաքացի Միրզաազիզ Մուսախանովը, որի անունը ևս հանդիպում ենք Տրոցենկոների բիզնեսների մասին հոդվածներում՝ որպես նրա գործընկեր։
ԶՊՄԿ-ում բաժնեմաս ունի նաև Հայաստանի Հանրապետությունը։ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության 21.9 տոկոս պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները վերապահվել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։
Պետության, Սվետլանայի Երշովայի և Միրզաազիզ Մուսախանովի բաժնեմասերը միասին ԶՊՄԿ-ում կազմում են 81.4%: Իրական շահառուների հայտարարագրում ԶՊՄԿ-ի մյուս բաժնետերերը նշված չեն։
ԶՊՄԿ-ի իրական շահառուների ցանկում կան նաև միջանկյալ մի շարք ընկերություններ, որից ենթադրվում է, որ իրական շահառուները կամ նրանց մի մասը կոմբինատի կառավարմանը մասնակցում են այդ ընկերությունների միջոցով:

Глеб Троценко больше не собственник ЗММК. Новым акционером стало аффилированное с ним лицо
Новым акционером Зангезурского медно-молибденового комбината стала гражданка России Светлана Ершова, сменившая Глеба Троценко и в компании “Геопромайнинг голд”.
27 октября 2023 г., после непрямого отчуждения своей доли в компании, Глеб Троценко перестал быть реальным бенефициаром ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”. Об этом сообщил сегодня ЗММК.
Г. Троценко – сын российского миллиардера Романа Троценков. Он является собственником многочисленных компаний как в РФ, так и за рубежом.
Недавно принадлежащие Роману Троценко компании и его сын Глеб Троценко оказались под американскими санкциями. В документе госдепартамента высказано предположение о том, что семья Троценко имеет близкие отношения с президентом РФ Владимиром Путиным. Появление Троценко-младшего в черном списке США означает, что американская сторона “закрывает двери” и перед аффилированными с ним компаниями. Это в свою очередь означает, что те компании или страны, которые купят руду у ЗММК, тоже могут оказаться под санкциями США.
Однако в комбинате заверили, что ничего подобного нет. “На момент публикации этого заявления акции компании или реальные бенефициары не числятся в каком-либо списке применяемого санкции того или иного компетентного органа. Какие-либо международные санкции не применены и в отношении компании”- говорится в заявлении ЗММК.
Кто “сменил” Глеба Троценко в ЗММК?
До выхода из списка реальных бенефициаров Зангезурского медно-молибденового комбината Глебу Троценко, согласно представленной ранее Декларации реальных бенефициаров компании (20/10/2023), принадлежали 41.9% компании. Уже в новой декларации, опубликованной два дня назад (21/11/2023), Троценко в списке реальных бенефициаров не числится. Вместо него реальным бенефициаром компании с косвенным владением 47.6% стала гражданка РФ Светлана Ершова.
В российской прессе имя Ершовой можно встретить в материалах о бизнесах семьи Троценко. Согласно российскому изданию “Ведомости”, по состоянию на 2012 г. Ершова являлась вице-президентом принадлежащей Роману Троценко корпорации “AEON”.
Об аффилированности Светланы Ершовой с Троценко свидетельствует и тот факт, что она сменила Глеба Троценко и в другой горнодобывающей компании – ООО “Геопромайнинг голд”, эксплуатирующем Соткское месторождение золота.
Так, согласно предпоследней Декларации реальных бенефициаров (07/08/2023), в компании “Геопромайнинг голд” Глеб Троценко косвенно владел 72.6%. Уже в новой Декларации (21/11/2023) его имя в списке реальных бенефициаровв отсутствует. Вместо него владение указанных 72.6% перешло к С.Ершовой.
Тем не менее, в ЗММК заверили, что в настоящее время “никаких отношений между г-ном Троценко и компанией нет”.
Возвращаясь к другим реальным бенефициарам Зангезурского медно-молибденового комбината, отметим, что, помимо Светланы Ершовой, бенефициаром с косвенным владением11.9% компании является гражданин РФ Мирзаазиз Мусаханов, чье имя также встречается в статьях о бизнесах Троценко в качестве их партнера.
Отметим, что 21.9% ЗММК владеет Республика Армения. Управление этой долей акций ЗАО передано Комитету управления госимуществом Министерства территориального управления и инфраструктур РА.
Доли государства, Светланы Ершовой и Мирзаазиза Мусаханова в ЗММК вместе взятые составляют 81.4%. Остальные акционеры компании в Декларации реальных бенефициаров не указаны. Среди них есть ряд промежуточных компаний, что дает основание полагать, что реальные бенефициары участвуют в управлении комбинатом через эти компании.