«FlyOne Armenia»-ի գնած ինքնաթիռը կապում են ռուսաստանցի միլիարդատիրոջ անվան հետ
Հայ-մոլդովական «FlyOne Armenia» ավիաընկերությունը հայտարարել է, որ ձեռք է բերել ամերիկյան արտադրության «Gulfstream G450» բիզնես դասի ինքնաթիռ:
«Սրանով ավիաընկերությունը դառնում է առաջինը, ով կարող է Հայաստանում եւ Հայաստանի սահմաններից դուրս մատուցել պրեմիում ծառայություններ՝ հարմարեցված գործարար եւ կորպորատիվ ճանապարհորդների կարիքներին»,- նշել է «FlyOne Armenia»-ն՝ հավելելով, որ նման օդանավերի թռիչքային հեռավորությունն ավելի քան 8000 կմ է: Ըստ ավիաընկերության հաղորդագրության՝ այս «G450»-ը տեղավորում է մինչեւ 16 ուղեւոր եւ նախատեսված է ճանապարհորդության լայն աշխարհագրության համար՝ Եվրոպայի, Մերձավոր Արեւելքի, անդրատլանտյան ուղղություններ։
Լուսանկարները՝ «MJet»-ի կայքից
Նկատենք, որ ընկերությունը հաղորդագրությունը տարածել է նոյեմբերի 14-ին, իսկ Քաղավիացիայի կոմիտեն վերջին անգամ նոյեմբերի 13-ին է հրապարակել ՀՀ ռեգիստրում ընդգրկված օդանավերի ցանկը, որում չկա այս «G450»-ը:
«FlyOne Armenia»-ի անունով ներկա պահին Հայաստանում գրանցված 2 օդանավ կա՝ «Airbus A319» (ՀՀ գրանցումը՝ EK-FOA) եւ «Airbus A320» (EK-FOB): Ավիաընկերությունը վարձակալական հիմունքներով շահագործում է նաեւ 3 հատ «Airbus A320», որոնցից երկուսը գրանցված են մոլդովական «Fly One»-ի շարժակազմում (մոլդովական գրանցումները՝ ER-00006 եւ ER-00007), իսկ մեկը՝ մոնղոլական «Mongolian Airways»-ի (մոնղոլական գրանցումը՝ JU-1410):
«Հայաստանի ավիացիոն պատմության մեջ առաջին անգամ մենք ձեռք ենք բերում միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխան բիզնես դասի «Gulfstream G450» օդանավ։ Այս քայլով մենք ավիացիոն ոլորտում նոր ու հավակնոտ հայտ ենք ներկայացնում, փորձում ենք գերազանցել մեր բիզնես ու կորպորատիվ ուղեւորների սպասելիքները՝ առաջարկելով բարձրակարգ ճամփորդական հնարավորություններ»,- նշել է Էդուարդ Սուքիասյանը, որը գործարար պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի կրտսեր եղբայրն է, «FlyOne Armenia»-ի 20 %-ի սեփականատերն ու հայկական «SIL Capital» ընկերության նախագահը («FlyOne Armenia»-ի 9 %-ն էլ պատկանում է «SIL Capital»-ին):
Էդուարդ Սուքիասյանը՝ կենտրոնում
Ընկերության տարածած հաղորդագրությանը կից նկարներում տեսնում ենք, որ խոսքը ներկայում ավստրիական OE-IZK գրանցում ունեցող ինքնաթիռի մասին է: Ըստ ավիացիոն տեղեկատուների՝ օդանավը թողարկվել է 2009 թ. ամերիկյան «Gulfstream Aerospace Corporation»-ի կողմից եւ նախապես գրանցված է եղել ԱՄՆ-ում որպես N820GA: 2010 թ. դեկտեմբերին ինքնաթիռը գրանցվել է ավստրիական «MJet» ավիաընկերության շարժակազմում որպես OE-IZK:
Սանկտ Պետերբուրգում, 01.05.2021, հեղ.՝ Մարիաննա Ռիչկովսկայա, jetphotos.com
Չնայած airport-data.com-ը նշում է, որ OE-IZK-ի սեփականատերը հենց «MJet»-ն է եղել, համացանցում տեղեկություններ կան այն մասին, որ օդանավը պատկանել է ռուսաստանցի գործարար, միլիարդատեր Զախար Սմուշկինին (ըստ այդմ՝ ավստրիական ընկերությունը միայն շահագործողն էր): Սմուշկինը հայտնի է փայտամշակման եւ շինարարական բիզնեսով: Նախկինում փայտամշակման ոլորտում Սմուշիկինի բիզնես գործընկերներից է եղել Ռուսաստանի նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը: «Forbes» ամսագիրը ներկա պահին Զ. Սմուշկինի կարողությունը գնահատում է 1,4 մլրդ դոլար:
Մեդվեդեւն ու Սմուշկինը. հեղ.՝ Եկատերինա Շտուկինա, ՏԱՍՍ
Այդուհանդերձ, «FlyOne Armenia»-ի տարածած տեսանյութում երեւում է, որ հայկական ընկերությունը առքուվաճառքի պայմանագիր է կնքել դրա նախորդ սեփականատեր, կանադական «Calypso Trading Limited»-ի հետ: Պայմանագիրը կնքվել է 2 ամիս առաջ՝ սեպտեմբերի 23-ին:
Հետաքրքիր է, որ OE-IZK գրանցումով «G450»-ի թռիչքները հասանելի չեն օդանավերի թռիչքներին առցանց հետեւող flightradar24.com կայքում: Նմանատիպ մեկ այլ կայքում՝ flightaware.com-ում, ասվում է, որ OE-IZK-ն հասանելի չէ հանրային դիտման համար սեփականատիրոջ/օպերատորի խնդրանքով: Նույնն ասվում է planefinder.net, radarbox.com, adsbexchange.com կայքերում:
Ամեն դեպքում, ավստրիական «MJet»-ի կողմից շահագործվող այս օդանավը նախկինում պարբերաբար ֆիքսել են Սանկտ Պետերբուրգից թռիչքներ կատարելիս կամ դեպի այնտեղ մեկնելիս: Ավելորդ չէ ասել, որ Զախար Սմուշկինը պետերբուրգցի է (ինչպես եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը): Այսինքն՝ չի կարելի բացառել, որ օդանավը վերոնշյալ կայքերում անտեսանելի է դարձել ռուսաստանցի գործարարի ցանկությամբ:
Zakhar Smushkin's (Ilim Pulp Enterprises) OE-IZK 8/18/20 Teterboro (~13h)-Reykjavik-Moscow (~1h 20m)-St Petersburg
— Juha Keskinen 🇺🇦 (@MacFinn44) August 18, 2020
OE-IZK flew from St Petersburg to Teterboro 8/17/20. Smushkin is well connected to Kremlin through Dmitry Medvedev (ex? business partner)https://t.co/EgHe1sDcmy pic.twitter.com/ZN00yogKcI
OE-IZK-ի՝ դեպի Պետերբուրգ եւ այնտեղից մեկնարկող թռիչքները համարակալվել են որպես MJF 007 (MJF-ը «MJet» ավիաընկերության կոդն է, 007-ը՝ թռիչքի համարը): Այս համարով վերջին թռիչքը, ըստ flightaware.com-ի, տեղի է ունեցել 2022 թ. փետրվարի 23-ի երեկոյան, երբ ինքնաթիռը Սանկտ Պետերբուրգից մեկնել է Ֆինլանդիայի մայրաքաղաք Հելսինկի:
Պատահանակություն է, թե ոչ, բայց ժամեր անց՝ փետրվարի 24-ի լուսադեմին, Ռուսաստանը հարձակվեց Ուկրաինայի վրա, իսկ շուտով ռուսական ավիացիան, ի թիվս այլ ոլորտների, հայտնվեց արեւմտյան պատժամիջոցների տակ, եւ ռուսական օդանավերի մուտքը ԵՄ երկինք արգելվեց, Ռուսաստանն էլ նմանատիպ միջոցներ կիրառեց Արեւմուտքի հանդեպ: Ըստ ԵՄ պատժամիջոցների՝ արգելվում է ՌԴ ավիափոխադրողների օդանավերի, ինչպես նաեւ Ռուսաստանում չգրանցված, բայց ՌԴ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց պատկանող, նրանց կողմից վարձակալված կամ այլ կերպ տիրապետվող օդանավերի թռիչքը, վայրէջքը եւ տարանցիկ թռիչքները ԵՄ երկնքում:
«FlyOne Armenia»-ի տարածած լուսանկարներն ու տեսանյութը համեմատելով Հելսինկիի օդանավակայանում գործող «Jetflite» ընկերության հանգարի հետ՝ կարող ենք ասել, որ OE-IZK-ն հենց այստեղ է կայանված:
ՀԳ. Հոդվածի հրապարակումից հետո տեսանյութի հասանելիության կարգավորումները փոխվել են։
Առաջին լուսանկարում՝ OE-IZK-ն՝ իսպանական Պալմա դե Մալյորկայի օդանավակայանում, 08.01.2022, հեղ.՝ Խավիեր Ռոդրիգես, jetphotos.com

Самолет, приобретенный “FlyOne Armenia”, связывают с именем российского миллиардера
Армяно-молдавская авиакомпания “FlyOne Armenia” заявила о приобретении самолета бизнес-класса американского производства “Gulfstream G450”.
“Тем самым впервые в Армении и за ее пределами авиакомпания может оказывать услуги премиум-класса, удовлетворяющие нужды бизнес-путешественников и корпоративных туристов”,- отметила “FlyOne Armenia”, добавив, что дальность полетов таких самолетов составляет свыше 8000 км. Также в сообщении отмечается, что «G450» вмещает до 16 пассажиров и предусмотрен для полетов, имеющих широкую географию, – Европа, Ближний Восток, трансатлантическое направление.
Фото с сайта “MJet
Отметим, что это сообщение компания распространила 14 ноября, а Комитет гражданской авиации в последний раз опубликовал список самолетов, входящих в реестр РА, 13 ноября, и “G450” в этом списке не было.
В настоящее время в Армении на авиакомпанию «FlyOne Armenia» зарегистрированы два самолета - «Airbus A319» (регистрация РА EK-FOA) и «Airbus A320» (EK-FOB).  Кроме того, авиакомпания эксплуатирует три зафрахтованных «Airbus A320», два из которых числятся в авиапарке молдавской компании «Fly One» (молдавские регистрации ER-00006 и ER-00007), один – в авиапарке монгольской компании «Mongolian Airways» (монгольская регистрация JU-1410).
“Впервые в истории авиации Армении мы приобретаем соответствующий самым высоким международным стандартам самолет бизнес-класса «Gulfstream G450». Этим шагом, который представляет собой новую амбициозную заявку в сфере авиации, мы пытаемся превзойти ожидания наших бизнес- и корпоративных пассажиров, предлагая им возможности для высококлассного путешествия”,- отметил Эдуард Сукиасян, младший брат депутата Национального Собрания и крупного предпринимателя Хачатура Сукиасяна, собственник 20% компании «FlyOne Armenia», президент армянской компании «SIL Capital» (последней принадлежат 9% «FlyOne Armenia»).
В центре - Эдуард Сукиасян
Судя по приложенным к этому сообщению фотографиям, речь идет о самолете, который на данный момент имеет австрийскую регистрацию OE-IZK. Согласно авиационным справочникам, борт был создан в 2009 г. американской корпорацией «Gulfstream Aerospace» и сперва был зарегистрирован в США как N820GA. В декабре 2010 г. самолет получил регистрацию в авиапарке австрийской авиакомпании «MJet» как OE-IZK.
Санкт-Петербург, 01.05.2021. Авт.: Марианна Рычковская, jetphotos.com
И хотя по данным airport-data.com собственником OE-IZK была именно компания «MJet», в Сети имеются сведения о том, что самолет принадлежал российскому предпринимателю, миллиардеру Захару Смушкину (это значит, что австрийская компания была всего лишь эксплуатантом). Смушкин известен как инвестор в лесной и целлюлозно-бумажной промышленности, а также в строительстве. В прошлом бизнес-партнером Смушкина в целлюлозно-бумажной промышленности был бывший президент РФ Дмитрий Медведев. На данный момент журнал «Forbes» оценивает личное состояние З.Смушкина в 1,4 млрд долларов.
Д.Медведев и З.Смушкин. Авт.: Екатерина Штукина, ТАСС
Тем не менее, в распространенном «FlyOne Armenia» видеоролике видно, что договор купли-продажи армянская компания заключила с предыдущим владельцем – канадской компанией «Calypso Trading Limited». Договор был заключен два месяца назад, 23 сентября.
Примечательно, что полеты «G450» с регистрацией OE-IZK недоступны на сайте flightradar24.com, на котором в онлайн-режиме можно отслеживать полеты воздушных судов. На другом аналогичном сайте, flightaware.com, сообщается, что OE-IZK недоступен для общественного отслеживания по просьбе собственника/оператора. Аналогичное сообщение размещено на сайтах planefinder.net, radarbox.com, adsbexchange.com.
В любом случае этот борт, который ранее эксплуатировался австрийской компанией “MJet”, периодически фиксировали при выполнении рейсов из Санкт-Петербурга или в обратном направлении.
Нелишне заметить, что Захар Смушкин, как и Дмитрий Медведев, петербуржец. То есть нельзя исключать, что на вышеуказанных сайтах самолет стал невидимым по желанию российского предпринимателя.
Полеты OE-IZK в Петербург и вылеты оттуда пронумерованы как MJF 007 (MJF – код авиакомпании «MJet», 007 – номер рейса). Последний рейс под этим номером, согласно flightaware.com, состоялся вечером 23 февраля 2022 г., когда самолет прилетел из Санкт-Петербурга в столицу Финляндии Хельсинки.
Случайность или нет, но спустя несколько часов после этого, на рассвете 24 февраля, Россия напала на Украину, а вскоре после этого российская авиация в числе других сфер попала под западные санкции, и полеты российских самолетов в страны ЕС были запрещены. Аналогичные санкции Россия ввела против Запада.
Санкции запрещают полеты, посадки и транзитные перелеты в небе ЕС воздушных судов авиаперевозчиков РФ, а также не зарегистрированных в РФ самолетов, принадлежащих российским физическим или юридическим лицам, арендованных или владеющих ими иными способами.
Сравнив распространенные «FlyOne Armenia» фотоснимки и видео со снимками ангара компании “Jetflite”, действующего в аэропорту Хельсинки, можно сказать, что OE-IZK стоит именно там.
P.S. Настройки доступности видео изменились после публикации статьи.
На первом снимке: OE-IZK в аэропорту испанского города Пальма-де-Майорка, 08.01.2022. Авт.: Хавьер Родригес, jetphotos.com