Արցախցի սպա. «Էսօր Սյունիքը վտանգավոր գոտի է, էս պահին պիտի էստեղ օգնենք»
35-ամյա ավագ լեյտենանտ Արման Հակոբյանը Արցախի Մարտակերտի շրջանի Գետավան գյուղից է։ 2022 թ. նոյեմբերին ծառայության բերումով ժամանակավոր եկել էր Հայաստան, սակայն այդպես էլ չէր կարողացել վերադառնալ Արցախ։ Դեկտեմբերին ադրբեջանցի «էկոակտիվիստները» փակել էին Հայաստանն Արցախին կապող միակ ճանապարհը։ Արմանը մնացել էր Գորիսում։
Նրան հանդիպեցինք Գորիսի «Մթնաձոր» հյուրանոցում։ Ասում է՝ սեպտեմբերյան տարհանման օրերին ամբողջ հյուրանոցում արցախցիներ էին տեղավորվել։ Մեր այցելության ժամանակ մոտ 40 արցախցի էր մնացել այդտեղ։ Արմանը նշում է, որ հյուրանոցում մթնոլորտը մի մեծ ընտանիք է հիշեցնում, սակայն բռնի տեղահանվածները հասկանում են, որ այդտեղ երկար մնալ չեն կարող։
Արմանը պատմում է, որ 2020 թ․ պատերազմից հետո էլ երբեք չեն մտածել, որ մի օր կարող են կորցնել Արցախը։ Նկատում է, սակայն, որ երբ ՌԴ խաղաղապահ առաքելությունը հաստատվել էր Արցախում, մտավախություն կար, որ այն ավելի շատ ձեւական է։ Որպես դրա ապացույց Արմանը բերում է 44-օրյա պատերազմին հաջորդած սահմանային դեպքերը, երբ ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ ու մասնակցությամբ Արցախում բարձունքներ էին հանձնվում Ադրբեջանին։
Հիշում է 2022 թ. գարնանը Փառուխ գյուղի դեպքը, ապա ավելացնում իրենց գումարտակի կողմից պահվող բարձունքները, որոնք նույն տարվա ամռանն անցել էին ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ։
Արմանը պատմում է, որ Մարտակերտի շրջանի արեւմտյան հատվածում առաջնագիծ պահող իրենց գումարտակը 2022 թ․ մարտական դիրք է կորցրել Բուզդուխ լեռան վրա: Այս բարձունքը, ըստ մեր զրուցակցի, շատ հարմար դիտարկման կետ էր հայկական ուժերի համար, եւ հարակից բարձունքների համեմատ դրա գերիշխող դիրքի շնորհիվ այդտեղից հնարավոր էր դիտարկել ու վերահսկողության տակ պահել հակառակորդի տեղաշարժը:
«Մեր տղերքն էնտեղ կանգնած էին։ Համար մեկ տվեցին, ասեցին՝ հակառակորդը շարժ ունի էդ ուղղությամբ, մերոնք հանգիստ դիրքավորվեցին։ Էնտեղ բարձունքի մի մասը քարտեզով իրենցն էր համարվում։ Էնպես ստացվեց, որ ադրբեջանցիները եկան դիրքավորվեցին էդտեղ, ռուսն էլ եկավ կանգնեց, իբր պահպանությունն ինքն է կազմակերպում, մեզ ներքեւ իջեցրին՝ ձորի մեջ, էնտեղ դիրք դրեցինք, բայց կապ չունի՝ մենք կորցրեցինք էդ բարձրունքը»,- նշում է սպան։
Քիչ անց շարունակում է, որ նույնիսկ 2020 թ. պատերազմից հետո Արցախում ժողովուրդը ապրելու եւ ստեղծելու տրամադրություն ուներ, մարդիկ կային, որ շինարարություն էին սկսել ու չէին էլ մտածում, որ խաղաղապահ զորախումբն ընդամենը կողքից դիտողի դեր է ստանձնելու։ «Ես չգիտեմ՝ իրենց (ռուսների ու ադրբեջանցիների – հեղ.) միջեւ համագործակցություն եղե՞լ է, թե՞ չէ, բայց ոնց նայում ես, էդպես է երեւում»,- ասում է մեր զրուցակիցը:
Արման Հակոբյանը պատմում է նաեւ Մռավի լեռնաշղթայի ամենաբարձր կետի՝ Գոմշասար լեռան հատվածում ստեղծված իրավիճակի մասին: Բարձունքը գտնվում էր Արցախի պաշտպանության բանակի վերահսկողության տակ, սակայն գագաթից ներքեւ՝ դեպի ձախ, ադրբեջանցիները դիրք ունեին: «Հակառակորդը հանգիստ եկավ, փակեց մեր պոստերի միջեւ ճանապարհը, ռուսն էլի եկավ մտավ արանքը։ Թույլ տվեցին, որ ադրբեջանցիները գան, կանգնեն ճանապարհին, իրենք էլ կանգնեցին հետները: Ռուսները մեր դիրքերով էին գալիս-գնում այդ հատված։ Մեր էրեխեքն էին օգնում իրենց ուտելու, տաքության, ջրի հարցում։ Բայց հետո տեսանք, թե ոնց [ռուսները] սարքեցին մեր էրեխեքի գլխին»,- նկատում է արցախցի զինվորականը։
Պատմում է նաեւ, որ 2021 թ․ ադրբեջանցիները Քարվաճառի իրենց դիրքերից եկել էին ու սկսել ճանապարհ բացել դեպի Մարտակերտի շրջանի խորքը՝ նախկին Աղդաբան բնակավայր, որտեղ ժամանակին ադրբեջանցիներ են ապրել: Չնայած, ըստ Արման Հակոբյանի, Աղդաբանը հայկական ուժերի թիկունքում էր 2,5 կմ խորությամբ, հայ դիրքապահները ուշ էին նկատել ադրբեջանցիների տեխնիկայի շարժը, քանի որ այն աշխատում էր ձորի մեջ: Ըստ «Հետքի» զրուցակցի՝ երբ հայ դիրքապահները նկատել են, որ տեխնիկա է աշխատում, շրջափակել են այդտեղ աշխատող ադրբեջանցի քաղաքացիական անձանց ու նրանց տեխնիկան, կասեցրել շինաշխատանքները: Սակայն ռուսների միջնորդությամբ հակառակորդի շինտեխնիկան դուրս է բերվել տարածքից, ու այդտեղ ադրբեջանցիները «բլոկպոստ» են դրել:
Այսպիսի գործողությունների շղթայով էլ ադրբեջանական կողմն, ըստ Արմանի, առաջ էր շարժվում։ Ասում է՝ հակառակորդը ռուսների ներկայությամբ աստիճանաբար սկսել է վերցնել կարեւոր նշանակության դիրքերը, որպեսզի հետագայում կարողանա նոր տարածքներ գրավել՝ ավելի քիչ զոհերով տալով։
Հնարավորություն չունենալով վերադառնալ Արցախ՝ շրջափակման ժամանակ Արմանը որոշել է զորացրվել Արցախի պաշտպանության բանակից ու ծառայության անցնել Սյունիքում։ Ասում է, որ մինչեւ տարեվերջ անպայման կրկին զորքերում է լինելու։ «Եթե պարզ ասեմ, էսօր Սյունիքը վտանգավոր գոտի է, էս պահին պիտի էստեղ օգնենք։ Ինչքան էստեղից մարդ տեղաշարժվի, ի վնաս մեզ է լինելու։ Վտանգը կա, վտանգը հենց առաջնագծում է, եւ առաջնագիծն էստեղից է սկսվում»,- ամփոփում է մեր զրուցակիցը:

Офицер из Арцаха: “Сегодня именно Сюник является опасной зоной, и мы здесь должны оказывать помощь”
35-летний старший лейтенант Арман Акопян родом из села Гетаван Мартакертского района Арцаха. В ноябре 2022 г. он по службе временно приехал в Армению, но так и не смог вернуться обратно в Арцах. В декабре так называемые азербайджанские “экоактивисты” перекрыли единственную дорогу, связывающую Армению с Арцахом, поэтому Арман вынужден был остаться в Горисе.
Мы встретились с ним в местной гостинице “Мтнадзор”. Арман рассказал, что в сентябре, когда началось вынужденное переселение из Арцаха, вся гостиница была заполнена его земляками. В момент нашего приезда там еще проживали 40 арцахцев. По словам Армана, в те дни гостиница напоминала одну большую семью, однако насильственно перемещенные арцахцы понимали, что долго оставаться там они не смогут.
По словам нашего собеседника, даже после войны 2020 года арцахцы не могли подумать, что когда-нибудь потеряют Арцах. Однако после прибытия туда российского миротворческого контингента появилось опасение, что эта миссия скорее носит формальный характер. В доказательство сказанного Арман рассказал случаи, происходившие на границе после 44-дневной войны, когда в присутствии и при непосредственном участии российских миротворцев Азербайджану были сданы позиции в Арцахе.
Арман вспомнил известный случай в селе Парух весной 2022 г., а также случаи, когда удерживаемые их батальоном высоты летом того же года при посредничестве русских перешли под контроль азербайджанцев.
В 2022 г. батальон, в котором служил Арман, находясь на передовой в западной части Мартакертского района, потерял боевую позицию на горе Буздух. Эта высота, по словам нашего собеседника, была удобным наблюдательным пунктом для армянских сил, и благодаря ее господствующей позиции оттуда можно было держать под контролем перемещения противника.
“Там стояли наши ребята. Поступило сообщение, что противник продвигается в этом направлении. Наши спокойно заняли позиции. По карте часть этой высоты считалась азербайджанской. Так получилось, что азербайджанцы тоже заняли там позиции, а русские пришли якобы для того, чтобы организовать защиту сами. Нас спустили вниз, в ущелье, где мы закрепились, но эту высоту мы все равно потеряли”,- рассказал Арман.
По его словам, даже после войны 2020 г. народ был настроен жить и созидать в Арцахе. Кто-то даже начал строительство, не думая о том, что миротворцы всего лишь выполняют роль стороннего наблюдателя. “Я не знаю, было ли между ними (русскими и азербайджанцами – авт.) сотрудничество или нет, но, судя по всему, было”,- добавил наш собеседник.
Он также рассказал о ситуации, которая сложилась на самой высокой точке Мравского горного хребта, в районе горы Гомшасар. Высота находилась под контролем Армии обороны Арцаха, однако чуть ниже у азербайджанцев была своя позиция. “Противник спокойно перекрыл дорогу между нашими постами, после чего пришли русские и встали рядом с ними, позволив азербайджанцам закрепиться там. Русские добирались до этого участка через наши позиции. Наши ребята помогали им доставать еду, воду. Но потом они (русские) подставили наших ребят”,- отметил офицер из Арцаха.
Он также рассказал, как в 2021 г. азербайджанцы пришли из их позиции в Карвачаре и начали прокладывать дорогу в глубь Мартакертского района, к бывшему населенному пункту Агдабан, где раньше жили азербайджанцы. По словам Армана Акопяна, хотя Агдабан находился в тылу армянских сил, последние поздно заметили перемещение азербайджанской техники, так как она работала в ущелье. Когда армянские военнослужащие заметили работавшую технику, они окружили азербайджанцев и заставили их прекратить строительные работы. Однако при содействии русских стройтехника противника была выведена с этой территории, после чего азербайджанцы установили там “блокпост”.
Арман утверждает, что именно благодаря целому ряду подобных действий азербайджанская сторона продвигалась вперед. Противник в присутствии русских начал постепенно захватывать имеющие важное значение позиции, чтобы в дальнейшем с меньшими потерями захватить новые территории.
Не имея возможности вернуться во время блокады в Арцах, Арман решил демобилизоваться из Армии обороны Арцаха и поступить на военную службу в Сюнике. “Скажу прямо: сегодня именно Сюник является опасной зоной, и мы здесь должны оказывать помощь. Опасность есть, и опасность на передовой, которая начинается отсюда”,- сказал в заключение Арман Акопян.