Գագիկ Խաչատրյանի որդիների ամերիկյան առանձնատունը նորից հանվել է անշարժ գույքի շուկայից
Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի որդիների ամերիկյան առանձնատունը, որը վաճառքի էր հանվել 2022 թ. ապրիլին, արդեն երկրորդ անգամ հանվել է շուկայից:
Հիշեցնենք, որ 2011-ին Լոս Անջելեսի Վեսթվուդ շրջանի Հոլմբի Հիլզ թանկարժեք թաղամասում (հասցեն՝ 530 South Mapleton Drive) Գ. Խաչատրյանի ավագ որդին՝ Գուրգենը, եւ նրա կառավարած «Veto Trust»-ը 14,4 մլն դոլարով առանձնատուն էին ձեռք բերել, որը կառուցվել էր դեռ 1927-ին:
2016-ին «Veto Trust»-ը եւ դրա կառավարիչներից Թեդ Թադեւոս Խաչատրյանը առանձնատունը փոխանցել էին վերջինիս ղեկավարած «WRH» ընկերությանը, որը գրանցված է Լոս Անջելեսում։ Ընկերության գործադիր ու ֆինանսական ղեկավարը, ինչպես նաեւ քարտուղարը Թեդ Խաչատրյանն է, տնօրենները՝ Արտյոմ եւ Գուրգեն Խաչատրյանները։ Չնայած փաստաթղթերով տան սեփականատերը «WRH»-ն է, իրական տերերը Գագիկ Խաչատրյանի որդիներն են:
Քանդելով 1927-ին կառուցված տունը՝ 2017-ին Խաչատրյաններն այս հասցեում նոր տուն են կառուցել, որը շատ ավելի մեծ է՝ տան տարածքը 3126 քմ է, իսկ ընդհանուր անշարժ գույքի մակերեսը՝ 5224 քմ։
Երկհարկանի այս վիլլան ունի 11 ննջասենյակ, 27 լոգասենյակ/զուգարան, ճաշասենյակ, ընտանեկան սենյակ, սպասավորների սենյակներ, տնային կինոթատրոն, գրադարան, մեդիա/երաժշտական սենյակ, հանգստի սենյակ, գրասենյակ, գինու մառան, նկուղ, ավտոտնակ, լվացքատուն, բակում կա լողազավան։
Չնայած տունն անավարտ վիճակում է, ներքին հարդարման աշխատանքներ չեն արվել, Խաչատրյանները 2022-ի ապրիլին այս տունը վաճառքի են հանել 63,5 մլն դոլարով:
Տունը վաճառքի հանելուց շատ չանցած՝ 2022-ի մայիսին, ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը (դեպարտամենտը), որը ղեկավարում է այդ երկրի գլխավոր դատախազը, Խաչատրյանների գույքը բռնագանձելու հայց է ներկայացրել Կալիֆոռնիայի Կենտրոնական շրջանի դատարան, հայցը պաշտպանում են ամերիկացի դատախազները։ Ամերիկյան կողմը գտնում է, որ Խաչատրյանները 2011-ին գույքը ձեռք են բերել անօրինական միջոցներով: Խոսքը գործարար Գագիկ Ծառուկյանի «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանի կողմից 2011 թ․ Խաչատրյաններին տրված 22.401.000 դոլարի մասին է, որը հայ ու ամերիկացի իրավապահները համարում են կաշառք (այն ժամանակ Գագիկ Խաչատրյանի գլխավորած ՊԵԿ-ի կողմից բարեհաճ վերաբերմունք ստանալու համար), իսկ Առուստամյանն ու Խաչատրյանները դա անվանում են փոխառություն։
Դատախազները Կալիֆոռնիայի Լոս Անջելես շրջանի (Los Angeles County) պաշտոնական գրառումների գրասենյակում գրանցել են տվել ծանուցում այն մասին, որ վաճառքի հանված առանձնատան վերաբերյալ կա դատական գործ։ Սա նշանակում է, որ Խաչատրյանները կարող են վաճառել իրենց տունը, այսինքն՝ այն արգելանքի տակ չէ, բայց եթե դատարանը վերջնարդյունքում որոշի բավարարել դատախազների հայցն ու բռնագանձի տունը, ապա Խաչատրյաններից տունը ձեռք բերած գնորդը կանգնելու է փաստի առաջ:
Ու չնայած դատական հայցին եւ դատախազների ծանուցմանը՝ 2022 թ. հունիսին գնորդ հայտնվեց, ինչի մասին հուշում էր անշարժ գույքի գործակալությունների կայքում հայտնված ինֆորմացիան: Խաչատրյանների՝ վաճառքի հանված տան վերաբերյալ այդուհետ նշվում էր «under contract», «active under contract» կամ «accepting backup offers», ինչը նշանակում է, որ ֆինանսների նախկին նախարարի որդիները համաձայնություն են ձեռք բերել հավանական գնորդի հետ, սակայն այն վերջնական չէ, այսինքն՝ տվյալ գույքը գնել ցանկացողները կարող էին ներկայացնել իրենց գնային առաջարկները:
Այդուհանդերձ, 2022-ի նոյեմբերի սկզբին տունը հանվեց վաճառքի շուկայից, բայց նույն ամսվա վերջում նորից հայտնվեց շուկայում: Այս անգամ Խաչատրյանները գինն իջեցրել էին 7,5 մլն դոլարով՝ դարձնելով 56 մլն դոլար: Սակայն այդպես էլ գնորդ չհայտնվեց:
2023 թ. օգոստոսին երկրորդ անգամ տան գինն իջեցվեց, այս անգամ՝ 9,5 մլն դոլարով՝ դառնալով 46,5 մլն դոլար: Բայց այս անգամ եւս գույքը գնորդ չունեցավ:
Եվ ահա տակավին վերջերս՝ նոյեմբերի 13-ին, ինչպես տեղեկանում ենք անշարժ գույքի ամերիկյան գործակալությունների կայքերից, Խաչատրյանների տունը երկրորդ անգամ հանվել է շուկայից: Թե որն է պատճառը, հայտնի չէ:
Նկատենք, որ 2023 թ. Խաչատրյանների այս անշարժ գույքը ընդհանուր գնահատվել է 35,1 մլն դոլար, որից 17,4 մլն-ը հողի արժեքն է, իսկ 17,7-ը՝ դրա վրա կառուցված շենք-շինությունների: Ըստ այդմ՝ 2023 թ. համար հաշվարկվել է 424.305 դոլար գույքահարկ:

Американский особняк сыновей Гагика Хачатряна вновь снят с продажи
Американский особняк сыновей бывшего министра финансов Армении Гагика Хачатряна, выставленный на продажу в апреле 2022 г., уже второй раз удаляется с рынка недвижимости.
Напомним, что старший сын Г.Хачатряна Гурген и управляемый им траст “Veto Trust” в 2011 г. купили за 14,4 млн долларов особняк 1927 года, расположенный в дорогом районе Вествуд в Лос-Анджелесе. В 2016 г. трамт и его управляющий Тед Тадевос Хачатрян передали особняк компании "WRH" Исполнительным и финансовым руководителем, а также секретарем компании является Тед Хачатрян, директорами – Артем и Гурген Хачатряны. Несмотря на то, что по документам собственник дома - компания “WRH”, его реальными владельцами являются сыновья Гагика Хачатряна.
В 2017 г. Хачатряны демонтировали особняк 1927 года, построив на его месте большой дом площадью 3126 кв.м и общей площадью недвижимости 5224 кв.
В новой двухэтажной вилле имеется 11 спален, 27 ванных комнат и туалетов, семейная комната, комнаты для прислуги, домашний кинотеатр, библиотека, музыкальная комната, комната отдыха, офис, винный погреб, гараж, прачечная, открытый бассейн.
И хотя дом еще не достроен, не выполнены внутренние отделочные работы, в апреле 2022 г. Хачатряны вынесли его на продажу за 63,5 млн долларов.
Вскоре после этого, в мае 2022 г., Министерство юстиции США, которым руководит генпрокурор страны, обратилось в Федеральный суд Центрального округа Калифорнии с иском об изъятии имущества Хачатрянов. Американская сторона считает, что в 2011 г. Хачатряны приобрели недвижимость на незаконные средства. Речь идет о сумме в размере 22.401.000 долларов, переданной им в том же году Седраком Арустамяном, гендиректором концерна “Мульти Групп”, принадлежащего крупному предпринимателю Гагику Царукяну. Армянские и американские правоохранители расценивают эту сумму как взятку за благосклонное отношение Комитета госдоходов, которым в то время руководил Гагик Хачатрян, а С.Арустамян и Хачатряны утверждают, что это был займ.
Прокуроры зарегистрировали в офисе официальных записей Лос-Анджелесского района (Los Angeles County) оповещение о том, что в отношении вынесенного на продажу особняка возбуждено судебное дело. Это значит, что Хачатряны могут продать свой дом, который не находится под арестом, но если суд решит удовлетворить иск прокуроров об изъятии дома, то его покупатель встанет перед фактом.
Несмотря на судебный иск и оповещение прокуроров, в июне 2022 года покупатель нашелся, о чем свидетельствовала информация на сайтах агентств недвижимости. С этого момента дом, вынесенный Хачатрянами на продажу, указывался как “under contract”, “active under contract” или “accepting backup offers”. Это означало, что сыновья экс-министра финансов и потенциальный покупатель пришли к согласию, но оно не являлось окончательным. То есть желающие купить эту недвижимость могли представить свои ценовые предложения.
Тем не менее, в начале ноября 2022 г. дом был снят с продажи, однако к концу того же месяца вновь появился на рынке недвижимости. На этот раз Хачатряны продавали его за 56 млн долларов, то есть на 7,5 млн дешевле. Однако покупатель так и не нашелся.
В августе 2023 г. стоимость особняка была вновь снижена – на этот раз на 9,5 млн долларов, составив уже 46,5 млн. Но и в этом случае желающих его купить не оказалось.
И вот совсем недавно, 13 ноября, дом Хачатрянов второй раз был удален с рынка. Причина такого решения неизвестна.
Отметим, что в 2023 г. американская недвижимость Хачатрянов была оценена в 35,1 млн долларов. При этом 17,4 млн составила стоимость земли, а 17,7 млн – стоимость построенных на ней зданий и построек. Исходя из этого, в 2023 г. имущественный налог был рассчитан в размере 424.305 долларов.