Սերժ Սարգսյանը նահանջի տեղ չունի. նա պետք է հրաժարվի Նեմեցի ծառայություններից
Եթե Սերժ Սարգսյանը Ռուբեն Հայրապետյանին չհանձնի իրավապահներին, անկանխատեսելի զարգացումներ են սպասվում Հայաստանում:
Ոչ ոք Նեմեց Ռուբոյին, Լֆիկ Սամոյին, Թոխմախի Մհերին, Հերմինեին… ձայն չի տվել այս ընտրություններում. նրանց Սերժ Սարգսյանն է փաթաթել հասարակության վզին:
Փաթաթել է ու ասում է՝ հավատացեք ու կփոխենք: Իսկ հիմա այս խմբի կարկառուն դեմքերից մեկից ազատվելու շանս ունի Սերժ Սարգսյանը: Բայց նախագահը չտեսնելու է տալիս իր այդ շանսը: Ի՞նչ է մտածում Սերժ Սարգսյանը՝ դժվար է կռահել:
Ինչու՞ չի հանձնում Նեմեցին, ի՞նչն է միավորում Ռուբեն Հայրապետյանին եւ Սերժ Սարգսյանին, ի՞նչն է կապում Սերժ Սարգսյանի ձեռքերը: Եթե Հայոց բանակի փոխգնդապետ Վարդան Սամվելյանը պայթեցներ «Հարսնաքարը», որեւէ մեկը կարո՞ղ էր նրան մեղադրել, թե ինչու սպան գնաց այդ քայլին: Վարդան Սամվելյանի նման հարյուրավոր սպաներ նույն բանն են մտածում, իսկ եթե վաղը այդ բանակի տարբեր խմբեր որոշեն արդարադատություն իրականացնել զենքով, որպեսզի իրենց, իրենց հարազատների հետ էլ նույն կերպ չվարվի Նեմեց Ռուբոյի պատժիչ խմբավորումը…
Սերժ Սարգսյանը կարծում եմ՝ սկսել է մտածել այդ մասին: «Հարսնաքարի» մոտ բողոքի ակցիայի մասնակիցների մեջ շատ էին մարդիկ, ովքեր խոսում էին կտրուկ քայլերի մասին: Կտրուկ քայլեր ասելով՝ նրանք նկատի ունեին հաշվեհարդար տեսնելը: Իշխանությունը գուցե լուրջ չի ընդունում նման խոսակցությունները, բայց քայլն արդեն արված է. առաջին զինվորականն արդեն «հայտ» է ներկայացրել, իսկ երկրորդը պարզապես բանակցությունների չի գնա եւ միանգամից կպայթեցնի: Ու հետեւանքները դժվար է պատկերացնել:
Պատժիչ խումբ պահելու մեջ պետք է մեղադրվի ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը: Իսկ իրավապահ մարմինները գիտեն, թե անցած տարիներին ինչ է արել այդ խմբի մեջ ներգրավված յուրաքանչյուր անդամ: Թող հանեն իրենց պահոցներից այդ գործերը, որոնք ստիպված են եղել փակել վերեւների հրահանգով:
Սերժ Սարգսյանը կարծես թե այլընտրանք չունի, նա ուզում է նախագահ դառնալ: Բայց նրան բոլոր կողմերից հիշեցնելու են, որ Նեմեցին հովանավորող նախագահ չեն ուզում: Հանրապետականները հիմա չեն խոսում. միայն Շարմազանովն է ասել, որ Ռուբեն Հայրապետյանը պարկեշտ ու բարոյական անձնավորություն է: Բայց Շարմազանովը վաղը, եթե պետք լինի, հակառակն էլ կասի: Եւ պետք էլ չէ զարմանալ այս գնահատականի վրա. գուցե իսկապես Շարմազանովի համար Ռուբեն Հայրապետյանը պարկեշտության ու բարոյականության մարմնացում է: Ի՜նչ արած, այդպիսին է նա, նման դեպքերում ասում են՝ Աստված իր հետ:

Сержу Саргсяну отступать некуда – он должен отказаться от услуг Немеца
Если Серж Саргсян не сдаст Рубена Айрапетяна правоохранителям, в Армении ожидаются непредсказуемые процессы.
На прошедших выборах никто не голосовал за Немеца Рубо, Лфика Само, Тохмахи Мгера, Эрмине... Их навязал обществу Серж Саргсян.
Навязал и заявляет: верьте – и мы изменим. А сейчас у Сержа Саргсяна есть шанс избавиться от одного из видных лиц этой группы. Однако президент делает вид, будто не замечает этот шанс. Трудно догадаться, что думает Серж Саргсян.
Почему он не сдает Немеца? Что связывает Рубена Айрапетяна и Сержа Саргсяна? Что связывает руки Сержа Саргсяна? Если бы подполковник армянской армии Вардан Самвелян взорвал "Арснакар", кто-нибудь обвинил бы офицера в том, что он пошел на этот шаг? Аналогичным образом думают сотни таких же офицеров, как Вардан Самвелян. А если завтра различные группы военных захотят вершить правосудие с помощью оружия, чтобы карательная группировка Немеца Рубо не поступила аналогичным образом с ними, с их родными...
Мне кажется, Серж Саргсян начал думать об этом. Среди участников акции протеста перед рестораном "Арснакар" было много людей, говоривших о решительных шагах. Под решительными шагами они имели в виду сведение счетов. Власти, возможно, не относятся серьезно к таким разговорам, но шаг уже сделан: первый военный уже подал "заявку", а второй просто не пойдет на переговоры и сразу взорвет. А последствия трудно представить.
Депутат Национального Собрания Рубен Айрапетян должен быть обвинен в содержании карательной группы. Правоохранительные органы знают, что сделал в предыдущие годы каждый из входивших в эту группу. Пусть достанут из своих ящиков эти дела, которые они вынуждены были закрыть по указанию сверху.
У Сержа Саргсяна, пожалуй, нет альтернативы, он хочет стать президентом. Но ему со всех сторон дадут понять, что не хотят иметь на посту президента человека, покровительствующего Немецу. Республиканцы пока не высказываются. Лишь Шармазанов заявил, что Рубен Айрапетян – человек порядочный и нравственный. Но если завтра потребуется, то Шармазанов будет говорить обратное. И не надо удивляться этой оценке, ведь для Шармазанова Рубен Айрапетян действительно является порядочной и нравственной личностью. Что делать, он такой. В подобных случаях говорят, Бог с ним.