Դել Բոսկե. «Սա իսպանական ֆուտբոլի համար մեծ ժամանակաշրջան է»
Իսպանացի Վիսենտե դել Բոսկեն պատմության մեջ միակ մարզիչն է, ում հաջողվել է իր թիմին դարձնել աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն, իսկ ակումբին՝ Մադրիդի «Ռեալին», ամենահեղինակավոր ակումբային մրցաշարի՝ Չեմպիոնների լիգայի հաղթող (2 անգամ):
Իր խոսքի սկզբում դել Բոսկեն արժանին է մատուցել իտալացիներին՝ նշելով, որ Մոտայի վնասվածքն ու իտալացիների 10 հոգով մնալը փաստացի սպանեցին խաղի ինտրիգը: «Սա պատմական հաջողություն է, սակայն ժամանակն է մտածել ապագայի եւ Բրազիլիայում կայանալիք աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի մասին»,- ասել է մասնագետը: «Սա խաղացողների մեծ սերունդ է: Նրանք կարող են եւ հասկանում են, թե ինչպես պետք է խաղալ, որովհետեւ ծնվել են մի երկրում, որտեղ գիտեն, թե ինչ է ֆուտբոլը: Սա իսպանական ֆուտբոլի համար մեծ ժամանակաշրջան է»,- շեշտել է դել Բոսկեն:
Ըստ իսպանացու՝ իտալացիների բախտն ուղղակի չի բերել, իսկ իրենք խաղացել են իրենց հատուկ ոճով՝ հավատարիմ մնալով վերջին տարիների սկզբունքներին: Միաժամանակ դել Բոսկեն ասել է, որ առջեւում աշխարհի առաջնության ընտրական փուլն ու Կոնֆեդերացիաների գավաթի խաղարկությունն են, որտեղ անհրաժեշտ է հաջողության հասնել:
Չեզարե Պրանդելին նույնպես շեշտել է, որ իրենք դժվարությունների առաջ են կանգնել հատկապես Մոտայի վնասվածքից հետո, երբ անհրաժեշտ էր գոլ խփել, բայց նաեւ թիկունքն էր բաց մնում: Առաջին խաղում չեմպիոնների հետ 1-1 խաղը, ըստ Պրանդելիի, եղել է ապացույցը նրա, որ իրենք պատրաստ էին 100 տոկոսվ, իսկ եզրափակչից առաջ որոշակի հոգնածություն կար: «Պետք է արժանին մատուցել իսպանացիներին: Այսօր նրանք մտան պատմության մեջ եւ դա արեցին արժանիորեն: Նրանք կարող են խաղալ առանց մաքուր հարձակվողի եւ կրկին մրցակցին զգալի անհարմարություններ պատճառել»,- խոստովանել է իտալացին:
Պրանդելին իր թիմին 10-բալանոց համակարգով 8 է գնահատել: Նա շեշտել է, որ հավաքականը ցուցադրել է անհավատալի թիմային ոգի, հարձակողական ֆուտբոլ եւ դժվար իրավիճակիներից դուրս գալու մեծ ձգտում: Մասնագետը եզրափակել է, որ հեռանում են բարձր պահած գլխով:

Дель Боске: "Это великий период для испанского футбола"
Испанец Винсенте дель Боске – единственный в истории тренер, которому удалось сделать свою команду чемпионами мира и Европы, а клуб, мадридский "Реал", - дважды победителем Лиги чемпионов, самого престижного клубного турнира.
В начале своего выступления дель Боске воздал должное итальянцам, отметив, что травма Мотты и игра итальянцев вдесятером фактически убили интригу встречи. "Это исторический успех, однако пора думать о будущем и об отборочном туре предстоящего в Бразилии чемпионата мира",- сказал тренер. "Это великое поколение игроков. Они могут и понимают, как надо играть, потому что большинство родилось в стране, где знают, что такое футбол. Это великий период для испанского футбола",- подчеркнул дель Боске.
По словам испанского тренера, итальянцам просто не повезло, а испанцы сыграли в присущем им стиле, сохранив верность принципам игры последних лет.
Чезаре Пранделли тоже подчеркнул, что они оказались в трудном положении в частности после травмы Мотты, когда необходимо было забить гол, но в то же время тыл оставался открытым. По словам Пранделли, счет 1:1 в первой игре с чемпионами доказал, что они были на 100 процентов готовы, а перед финалом чувствовалась определенная усталость. "Надо отдать должное испанцам. Сегодня они вошли в историю и сделали это достойно",- признал тренер итальянцев.
Свою команду Пранделли оценил на 8 баллов по 10-балльной шкале. Он подчеркнул, что сборная показала невероятный командный дух, атакующий футбол и огромное стремление выходить из трудных ситуаций. В заключение тренер итальянской сборной заявил, что уходит с высоко поднятой головой.