Ազատագրված տարածքներում միջին տարիքը 28-30 է
Ծար գյուղն ազատագրված տարածքների մյուս բնակավայրերից տարբերվում է ոչ միայն նրանով, որ հարյուրամյակներ շարունակ եղել է մելիքանիստ բնակավայր, այլ որ այս գյուղի բնակիչները կառավարությունից 20 մլն դրամ վարկ են ստացել:
Այդ վարկով ձեռք է բերվել բեռնատար մեքենա, կառուցվել է գոմ, որտեղ պահվում են գյուղի ցլիկները: Գյուղի զարգացման համար վարկը կառավարությունը տվել է երեք տարով, տարեկան 0,6 տոկոսով: Գաղափարի հեղինակը ութ տարի առաջ այս գյուղ եկած առաջին բնակիչն է` Սամվել Սիմոնյանը: Նա էլ այսօր Ծարի գյուղապետն է:
1999-ին Ծար սկսեցին գալ այլ բնակիչներ: Հայաստանի Մարտունու տարածաշրջանի Զոլաքար գյուղից այստեղ տեղափոխվեցին Սամվելի երեք եղբայրները եւ ծնողները, հետո եկան Ադրբեջանից տեղահանված փախստականները, որոնք ապրում էին Գեղարքունիքի մարզի տարբեր բնակավայրերում: Այսօր Ծարում 14 ընտանիք կա:
«Ամբողջ գյուղով հավաքվել ենք, վերցրել մեքենան եւ 100 ցլիկ: Շահույթից փակում ենք վարկը, իսկ ֆերման գյուղի համայնքինն է: Վարկը փակելուց հետո նորից պիտի անասուն առնենք, որ գյուղովի պահենք: Եթե կոլեկտիվ տնտեսություն լինի, ավելի լավ կլինի, տեսնենք: Բեռնատարին տվել ենք 3 մլն 600 հազար դրամ: Աշխատավարձ ենք սահմանել, էդ վարկով մարդկանց վճարում ենք: Ցլիկները որ մեծանում են, վաճառում ենք, նորից ենք գնում: Ուզում ենք շուտ փակենք: Ինչքան շուտ փակենք, էնքան լավ մեզ համար»,- ասում է գյուղապետը:
Անցած շաբաթ Ծար գյուղի հոսանքը միացվեց: Դրանով Նոր Շահումյանի շրջանի բոլոր բնակավայրերը ապահովվեցին հոսանքով: Հոսանքի անցկացման մասին իմանալով` մի քանի ընտանիքներ, ինչպես նշեց Սամվել Սիմոնյանը, արդեն ցանկություն են հայտնել տեղափոխվել այստեղ: Ծարում բյուջեով այսօր վերանորոգվում է չորս, կառուցվում` մեկ նոր տուն: «Վարդենիսից փախստականների երկու ընտանիք կգան, սպասում են տների ավարտին»,- ասում է գյուղապետը:
Նոր Շահումյան շրջանում այժմ առաջնային խնդիրը տներն են, որոնք չեն բավականացնում: Այստեղ տեղափոխվելու ցանկություն հայտնողների թիվը, ինչպես տեղեկացնում էին մեր այցելությունների ժամանակ տարբեր գյուղերի ղեկավարները, մեծ է:
Գյուղացիներն իրենց արտադրանքը հիմնականում իրացնում են Վարդենիսում: Ծարից Վարդենիս 35 կմ է, մինչեւ Քարվաճառ` 20 կմ: Երկու ճանապարհներն էլ դժվարանցանելի են: Վարդենիս տանող ճանապարհը հոկտեմբերից փակվում է, մի քիչ ավելի ուշ փակվում է նաեւ երկրորդ` Քարվաճառ տանող ճանապարհը: Եւ Ծարը ամիսներ շարունակ կտրվում է աշխարհից:
Այդ իսկ պատճառով առեւտուր անելիս գյուղով հավաքվում են, ցուցակ կազմում, թե ում ինչ է անհրաժեշտ, եւ ձեռք բերած բեռնատարով բերում են ամբողջ ապրանքը: Նույն ձեւով գյուղացիներն իրացնում են իրենց ապրանքը:
«Հայկական ավանդական գյուղերում բնակիչները պարբերաբար բողոքներով գալիս են գյուղապետի մոտ, ձեզ մոտ ի՞նչ բողոքներով են գալիս»,- հարցնում եմ գյուղապետին:
«Ինձ մոտ չեն բողոքում, ինձ մոտ պահանջով են գալիս` խանութ են ուզում, ես էլ ասում եմ` կլինի, սպասեք: Երբ եկանք, ոչ մի բան էստեղ չկար, հիմա տեսա՞ք ինչպես է, ինչքան բան է փոխվել»,- պատասխանում է Սամվելը:
Հողամասի համար առայժմ չեն վիճում, ինչպես Հայաստանի գյուղերում: «Եթե տեխնիկա ունենանք, ավելի շատ կմշակենք: Դժվար է առանց տեխնիկայի հողագործությամբ զբաղվել, կարտոֆիլի առատ բերք ենք ստանում, ավելի լավ, քան Զոլաքարում: Տեխնիկան էլ մենք գյուղի միջոցներով առնելու ենք, եթե ամեն ինչ բարեհաջող լինի»,- ասում է գյուղապետը:
Ամբողջ գյուղով նշում են ծնունդները, բանակի քեֆերը: Գյուղում 37 երեխա կա, տարեկան միջինը երկու երեխա է ծնվում: Գյուղում հիմնականում երիտասարդ ընտանիքներ են:
«Գյուղում դեռ հարսանիք չենք արել, սակայն մյուս տարի կունենանք հարսանիքներ, երկու երիտասարդ ունենք, բանակից գան ամուսնացնելու ենք»,- ուրախ-ուրախ ասում է Սամվել Սիմոնյանը:
Նոր Շահումյանի շրջանն աշխարհի բոլոր հայկական բնակավայրերից առանձնանում է մի շատ կարեւոր հանգամանքով` այստեղ բնակչության միջին տարիքը 28-30 տարեկան է:

The Average Age in the Liberated Territories is 28 – 30 Years Old
The village of Tzar is different from other villages in the liberated territories not only because it has served as a princely royal seat for hundreds of years but also due to the fact that it has received a 20 million dram loan from the government. That loan has been used to purchase a truck and build livestock sheds to shelter the village's herd of young bulls. This development loan was given for a three -year period at an annual rate of 0.6%. The man who conceived this plan is Samvel Simonyan, the village's first resident who moved here eight years ago. Today, he's also Tzar's mayor.
In 1999 others also started to relocate here. Samvel's three brothers and parents moved here from the Tcholakar village in Martuni. Later on, refugees fromAzerbaijanliving in different communities in Gegharkunik also arrived. Today there are 14 families living in Tzar.
Tha mayor notes that, “ The entire village got together, purchased the truck and 100 young bulls. With the profits we earn, we're paying off the loan and now the village farm belongs to all of us. After we pay-off the debt we'll purchase more livestock for the village. If the economy were managed on a collective basis things would improve; we'll see. We paid 3.6 million drams for the truck. We've devised a system of wage rates and people get paid from the loan funds. When the calves mature we'll sell them off and buy more. We want to pay-off the loan as quickly as possible. The sooner it's paid, the better for us.”
Last week the electricity in Tzar was switched on. Now, all communities in New Shahumyan have power. The mayor states that upon learning that Tzar had been connected to the power grid other families have expressed a desire to relocate here as well. With funds from the village budget four homes are being rebuilt and one new home constructed. “Two refugee families from Vartenis are waiting to relocate here as soon as the houses are finished”, the mayor adds.
The fundamental problem in the New Shahumyan region remains the deficit in the housing stock. According to the information given us by various village leaders during our investigations, the number of people wishing to move to the region is quite large.
Most of what the village produces is sold in the town ofVartenis. It's 35 kilometers to Vartenis and 20 kilometers to Karvatchar and travel is difficult along these two routes. By October the road to Vartenis becomes impassable and soon after so does the route to Karvatchar. Thus, Tzar remains cut-off from the outside world for months.
Given this situation, the village gets together and compiles a list of what each person needs from the outside and the truck brings back everything that is purchased. The village's produce is sold in the same manner.
“In traditional Armenian villages the residents periodically go to the village mayor to express their grievances. What types of protests have they expressed to you?” we ask Mayor Simonyan.
“They come to me with demands, not grievances. They want a village store. I tell them it will happen, to be patient. When we came here there was nothing...now see what we've got. See how things have changed.” answers Samvel.
Unlike in Armenia, there are no quarrels over land issues. “ If we had access to farm equipment we'd cultivate more land. It's difficult to farm without the necessary machinery. We harvest a more bountiful crop of potatoes than Tcholakar. If things work out all-right we'll purchase the needed machinery with village funds,” notes the mayor.
All the residents get together to celebrate births in the village and military festivals. There are 37 children in the village and an average yearly birthrate of two. Most of the families in the village are young in age.
“We still haven't celebrated a marriage here, but we will next year. There are two young people who will get married after leaving the army”, Samvel Simonyan joyously tells us.
The New Shahumyan region stands apart from other Armenian communities in one very important respect. Here the average age is from 28 to 30 years old.