Պատերազմի մահաբեր հետքերը
Անցած տարվա մարտին Բորիս Մանվելյանը հերթական անգամ կովերին դուրս տարավ իրենց տան վերեւի բարձունքի ուղղությամբ:
Ետդարձի ճանապարհին նա ոտքերի տակ ինչ-որ տարօրինակ իր տեսավ:
«Բերեցի տուն, մամայիս ցույց տվի, մամաս ասաց` տար շպրտի, ես էլ չշպրտեցի, բերեցի ու սկսեցի քանդել»,- պատմում է Բորիսը:
«Նա պլասկակուպցով պահել է ու մուրճով խփել, փոքր քույրն էլ կողքն է եղել, փա՜ռք Աստծո, նրան բան չի պատահել»,- պատմում է հայրը` Վահրամ Մանվելյանը: «Ուզում էի տեսնել, թե մեջն ինչ կա»,- բացատրում է Բորիսը:
Հենց առաջին հարվածից իրը պայթեց ու դաստակից կտրեց Բորիսի աջ ձեռքը:
Հետո պարզվել է, որ այդ իրը նռնակի պայթուցիչ է եղել: Բորիսի ձեռքը երկու անգամ վիրահատել են, սակայն դեռեւս բեկորներն ամբողջությամբ չեն հանել: Ցույց տալով տղայի ձեռքի մի կապտագույն հատված՝ հայրն ասում է, որ մի անգամ էլ պիտի Երեւանում վիրահատեն ու դրանից հետո պրոթեզ տեղադրեն:
«Մանվելյանենց տան վերեւի ժայռի մոտ զինվորական դիրք է եղել: Նռնակի պայթուցիչը երեւի այդտեղից է հայտնվել»,- պարզաբանում է Քաշաթաղի քաղպաշտպանության շտաբի պետ Քերոբ Մովսեսյանը:
ԼՂՀ-ի Քաշաթաղի շրջանի տարբեր հատվածներում փակցված են «Զգուշացե՛ք ականներից» մակագրությամբ ցուցանակներ։ Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո շրջանում մնացել են տասնյակ հազարավոր ականներ, փամփուշտներ, զանազան զենք ու զինամթերք: Այս հանգամանքը եւ բազմաթիվ պատահարները հաշվի առնելով՝ ԼՂՀ կառավարությունը շրջանում 2000 թ. ստեղծել է Քաղպաշտպանության շտաբ: Այն արդեն երկրորդ տարին է ղեկավարում է ավագ լեյտենանտ Քերոբ Մովսեսյանը:
Այս տարվա գարնանը շրջանում գրանցվել է եւս մեկ դեպք. «Գանձա գյուղում է եղել այդ դեպքը: Մհեր Մեժլումյանն իր տասնութ տարեկան որդու՝ Սարգսի հետ իրենց այգու աղբը հավաքել են ցանկապատի մոտ ու վառել: Պարզվել է, որ էդ աղբի կուտակած տեղում՝ հողի մեջ, խոշոր տրամաչափի փամփուշտ է եղել, ու տաքությունից այն պայթել է: Հայր ու որդի բեկորային վնասվածքներ են ստացել, բարեբախտաբար, ամեն ինչ բարեհաջող վերջացավ»,- պատմում է Ք. Մովսեսյանը:
Ղարաբաղում ականազերծման աշխատանքները հիմնականում իրականացնում է բրիտանական «Հալո Տրաստ» (HALO TRUST) կազմակերպությունը: «Մեզ մոտ վերջին երկու տարվա ընթացքում այդ կազմակերպությունը չորս ականապատ դաշտ է ականազերծել»,- ասում է Ք. Մովսեսյանը:
Ականազերծման աշխատանքները դժվար են ընթանում, որովհետեւ հակառակորդի տեղադրած ականների մասին որեւէ տեղեկություն չկա. «Մենք տեղյակ ենք մեր բանակի կողմից տեղադրված ականների մոտ 80 տոկոսին, իսկ հակառակորդի տեղադրած ականների մասին տեղեկություններ չունենք: Դրանց մասին իմանում ենք հետախուզական աշխատանքներից հետո կամ էլ արտակարգ դեպքերի ժամանակ, երբ, ասենք, անասուններ են պայթում: Նման դեպքերում անմիջապես տեղանքը շրջափակում ենք, դնում ենք համապատասխան նշաններ, համայնքի ղեկավարի միջոցով տեղեկացնում բնակչությանը»,- պարզաբանում է Ք. Մովսեսյանը:
Բացի համապատասխան նշաններ տեղադրելուց, ծառայությունը «Հալո Տրաստի» հետ համատեղ ուսուցողական դասեր է անցկացնում դպրոցներում. «Գնում ենք դպրոցներ, մեզ հետ տանում ենք տարբեր զինամթերքների նմուշներ, նկարներ եւ պատմում դրանց մասին, զգուշացնում երեխաներին, ասում՝ գտնելու դեպքում ինչ անել: Գիտենք, որ պայթուցիչները, զանազան զինամթերքները երեխաների համար հետաքրքիր են, ուզում են իմանալ, թե ինչ է: Մենք հենց դրանք ենք տանում ու ցույց տալիս, պատմում դրանց վտանգավորության մասին: Տարբեր տրամաչափի զինամթերքի ենք հանդիպել տարբեր վայրերում: Ամենաշատը ականանետի, հակահետեւակային ականներ են, վերջիններս տեղադրված են անկանոն, ով որտեղ պատահի տեղադրել է: Ու շատ են նռնակները, առանձին՝ դրանց պայթուցիչները»,- ասում է Ք. Մովսեսյանը
Ամենախիտ ականապատ դաշտերը եղել են այն տեղամասերում, որտեղ ռազմական գործողությունների ընթացքում կատաղի մարտեր են ընթացել: Մեծ քանակությամբ ականներ են հայտնաբերվել շրջանի հարավային մասում, դրանցից մեկը Մարաթուկ գյուղի մոտ էր, որտեղ ժամանակին տեղակայված էին հայտնի «Կոբրա» անունով դիրքերը: Ադրբեջանցիները նահանջելիս ականապատված դաշտեր են թողել շրջանի հյուսիսային մասում:
«Հալո Տրաստ» կազմակերպության տվյալներով՝ Լեռնային Ղարաբաղում ամեն տարի ականների եւ այլ զինամթերքի պայթյուններից զոհվում է մոտ 50-60 մարդ: Իսկ 1993-ից մինչեւ այսօր եղել է 1000 զոհ:

Deadly Remnants of War
Last year, in March, Boris Manvelyan took his cows out toward the ridge above their house, as usual. On the way back he noticed something strange at his feet.
”I brought it home, my mother told me to throw it away. I didn't. I brought it in and started to take it apart, “ Boris recounted.
”He gripped it with a pair of pliers and hit it with a hammer. His little sister was next to him, thank God nothing happened to her,” said Boris's father, Vahram Manvelyan.
“I wanted to see what was inside,” Boris explained.
With the first blow of the hammer, the thing exploded in Boris's right hand. They later discovered that it was a grenade. After two operations, fragments still remain in Boris's arm. Showing a blue area on the boy's arm, his father said that there would be one more operation inYerevan, and then prosthesis.
“There was a military position on the ridge above Manvelyan's house. The grenade is probably from there,” explained Kerob Movsesyan, head of the Kashatagh Region's Civil Defense Department.
There are signs reading “Beware of Mines!” throughout theNagornoKarabakhRepublic's Kashatagh region. After the war, tens of thousands of mines, bullets, and other weaponry remained in the region, causing a string of accidents. With this in mind, the Karabakh government in 2000 created a Civil Defense Department in the region. First Lieutenant Kerob Mesropyan has headed the department for two years now.
There was another accident this spring. “It happened in thevillageofGantza. Mher Mejlumyan and his 18-year-old son Sargis had cleared some garbage from their field and were burning it near the fence. There was a large diameter bullet buried in the ground under the garbage, and it exploded from the heat. Father and son sustained light shrapnel injuries. Fortunately, no serious harm was done,” said Kerob Mesropyan.
Mine clearing operations in Karabakh are performed by the British charity HALO Trust. “Over the last two years the organization has cleared four minefields here,” Movsesyan said.
The mine clearing work is progressing slowly because there is no information about the mines planted by the enemy. “We know about 80% of the minefields of our army, but have no information about the mines planted by the enemy. We find out about them either through intelligence or from accidents, when for instance, livestock explodes. In such cases, we immediately encircle the territory, put up the necessary signs and inform the populace,” Movsesyan explained.
The department also conducts training in cooperation with HALO Trust in the local schools. “We go to schools, take along samples of military weapons and ammunition pictures and talk about them, warn children, tell them what to do if they find these objects. We know that explosives, different weapons are interesting for children and they want to know what they are. That's why we show the children those objects and explain their dangers. We found different diameter military supplies in different places. Most common are mortar shells, anti-infantry mines, which are positioned irregularly, in haphazard fashion. Also common are grenades, and their explosive parts,” Movsesyan said.
The densest minefields are in the places where the most intense battles took place. Large quantities of mines were found in the region's southern areas. One such place was near the village Maratuk, where the famous Kobra units were positioned. The retreating Azeris left minefields in the north of the region.
According to HALO Trust, each year fifty or sixty people in Nagorno Karabakh are killed by mines and other weaponry. Since 1993, there have been over 1,000 victims.