Դեռեւս մի քանի տարի առաջ հաց թխելու տեխնոլոգիան բավականին աշխատատար էր, եւ 10-12 ժամ էր պահանջվում, որպեսզի խմորը խմորվի եւ պատրաստ լինի թխման համար:
Այսօր բարելավիչների եւ խմորիչների օգտագործումը մի քանի անգամ կրճատել են այդ ժամանակը. հացերը պատրաստվում են 3-4 ժամում: Բարելավիչները, որոնք հացթուխների շրջանում հայտնի են որպես հացի վիտամին, այնպիսի համալիր բուսական եւ քիմիական նյութեր են, որոնք հնարավորություն են տալիս խմորման ընթացքը դարձնել ավելի ինտենսիվ: Հացը դառնում է առեւտրային տեսակետից ավելի գրավիչ` ծավալով ավելի մեծ եւ փափուկ: Իրականում ստեղծվում է օպտիկական խաբկանք, քանի որ հացի ներսում կարող է դատարկ լինել:
Բարելավիչների օգտագործումն արգելված չէ, դրանք կիրառվում են նաեւ եվրոպական երկրներում: Սակայն, այնտեղ սպառողը տեղեկացված է, թե որ հացն է պատրաստված բարելավիչով, իսկ որի մեջ ոչ մի հավելանյութ չկա: Բացի այդ, վերջինն անհամեմատ էժան է: Մեր խանութներում շատ քիչ հացերի վրա կան գնապիտակներ, որտեղ գրված է հացի տեսակը, բաղադրությունը, էներգետիկական արժեքը, գինը, քաշը, արտադրողի վերաբերյալ տվյալներ: Չփաթեթավորված հացի խմբաքանակի հետ խանութ է բերվում ուղեկցող թերթիկ, որտեղ գրված է թվարկված տեղեկատվությունը, սակայն սպառողները դրա գոյության մասին գրեթե տեղյակ չեն եւ չեն էլ պահանջում:
Բարելավիչների օգտագործումն արդարացված է կոմերցիոն տեսակետից, քանի որ խնայվում է ժամանակ եւ լրացուցիչ ազատ արտադրական տարածք, ինչը հնարավորություն է տալիս շատացնել հացի տեսականին: Սակայն հացի եւ սննդի տեխնոլոգները դեմ են բարելավիչների օգտագործմանը: «Ես ինքս դեմ եմ ցանկացած բարելավիչների օգտագործմանը: Հացի ճիշտ խմորման դեպքում հացի մեջ գոյանում են 17-18 տիպի տարբեր միացություններ, որոնք հացին յուրահատուկ բուրմունք են տալիս: Բայց մենք արդեն եկել ենք դրան, պարզապես սպառողը պետք է տեղեկացված լինի եւ ինքն ընտրի այն, ինչի համար ուզում է վճարել»,- ասում է Ագրարային համալսարանի բուսաբուծական մթերքների վերամշակման տեխնոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ, հացի, մակարոնեղենի եւ հացամթերքների արտադրության տեխնոլոգիայի առաջատար մասնագետ Արամ Նազարյանը:
2006թ. Հայաստան էին ներկրվել թուրքական արտադրության բարելավիչներ, որոնք հետագայում վերացան Հայաստանի շուկայից, բայց դրանց փոխարինեցին եվրոպականները: Հայաստան բարելավիչներ բերում են Ֆրանսիայից, Ավստրիայից, Գերմանիայից, նաեւ արտադրվում են Եղվարդում: «Մեկ տարի առաջ Հայաստան եկավ թուրքական արտադրության «Պակմայա» բարելավիչների խմբաքանակ, որի վրա ոչ մի տեղեկատվություն չկար ո՛չ ապրանքի, եւ ո՛չ էլ արտադրողի մասին: Մոսկվայում պատահաբար ցուցահանդեսի ժամանակ իմանում եմ, որ թուրքական «Պակմայա» բարելավիչներ այլեւս չեն արտադրվում, շատ անակնկալ էր ինձ համար, որովհետեւ այդ ժամանակ Հայաստանում դա վաճառվում էր: Անմիջապես եկել եւ հայտարարել եմ դրա մասին: Հետո խմբաքանակն անմիջապես անհետացավ, բայց անընդունելի է նման կերպով վերաբերվել սննդի անվտանգությանը»,- ասում է Արամ Նազարյանը:
Ի՞նչ գույն ունի տարեկանի հացը
Բժիշկները եւ դիետոլոգները վաղուց խորհուրդ են տալիս ծեր, հիպերտոնիկ եւ շաքարախտով հիվանդ մարդկանց հրաժարվել սպիտակ հացից եւ օգտագործել միայն սեւ կամ տարեկանի հաց: Բայց պարզվում է, որ, գնելով մուգ գույնի հաց, դա դեռեւս չի նշանակի, որ այն թխված է տարեկանի ալյուրից: «Շատ են դեպքերը, երբ սպիտակ ալյուրից թխված հացը ներկում են: Սկզբում դարչինով էին ներկում, հետո մտածեցին վառած շաքար ավելացնել կամ կակաո, բայց հետո էլ անցան սննդային ներկերին: Իհարկե, դրանցից ոչ ոք չի մահանա, բայց խաբված լինելն էլ քիչ բան չէ: Ի վերջո, այդ հացերն օգտագործում են հիմնականում առողջական խնդիրներ ունեցող մարդիկ»,- ասում է Արամ Նազարյանը:
«Սեւ եւ տարեկանի հացերը շատ ավելի օգտակար են մարդու օրգանիզմի համար, սակայն տարեկանի ալյուրը վատ հումք է հացաթխման համար: Տարեկանի ալյուրը բարձրանալու ուժ չունի: Այդ պատճառով, երբ խանութներում տեսնում ենք տարեկանին նմանեցված բոքոններ, դա, հավանաբար, սպիտակ ալյուրով եւ բարելավիչներով թխված եւ ներկված սուրոգատ է: Սպիտակ ալյուրը, ընդհակառակը, պակաս օգտակար է մարդու համար, սակայն այն հրաշալի բարձրանում է եւ ունի լավ տեսք: Սպիտակ ալյուրի մեջ շատ է օսլան եւ քիչ են վիտամինները, որքան ալյուրը մգանում է, պակասում է օսլան, որը բարձրացնում է խմորը, եւ շատանում են վիտամինները»,- ասում է բիոտեխնոլոգ, գիտնական Ալեքսանդր Սելիմյանը:
«Մոտ 1 ամիս առաջ մենք հետաքրքրվել եւ պարզել էինք, որ Հայաստանի շուկայում տարեկանի ալյուր չկար: Մենք ներկրեցինք եւ փոքր խմբաքանակով վաճառեցինք միայն մի կազմակերպության, որի արտադրանքը ճանաչում ենք, սակայն, այդ ընթացքում, երբ Հայաստանում չկար տարեկանի ալյուր, բոլոր խանութներում տարեկանի հաց կար՝ ինչքան կուզեք»,- ասում է «Հայր եւ որդի Երիցյաններ» հացի արտադրամասի տնօրեն Արմեն Երիցյանը:
Այս տարվանից Ալեքսանդր Սելիմյանի տեխնոլոգիայով «Հայր եւ որդի Երիցյաններ» հացի գործարանում արտադրվում է «Բիո հաց»: «Այս հացում օգտագործում ենք հատուկ իմ հայտնագործած թթվակաթնային շիճուկ: Այս հացի մեջ չկան խմորիչներ եւ արհեստական հավելանյութեր: Ես կողմ եմ միայն էկոլոգիական մաքուր հացի, որում կան լիպիդներ, միներալ միացություններ, օրգանական թթուներ, վիտամիններ եւ պիգմենտներ: Իր սննդարար նշանակությամբ հացը չունի մրցակիցներ ուրիշ սննդակարգերում, որոնք անհրաժեշտ են մարդու համար: «Բիո հացի» պիտակի վրա իմ ստորագրությունն է, եւ ես պատասխանատու եմ դրա որակի համար»,- ասում է Ալեքսանդր Սելիմյանը:
Հացը չի ստուգվում
«Ստուգումների մասին» օրենքի համաձայն՝ սննդի օբյեկտներում ստուգումներ իրականացվում են տարին մեկ անգամ: Սակայն առայժմ դեռեւս ձեւավորման փուլում է այն կառույցը, որը պետք է վերահսկի սննդամթերքի արտադրության, մշակման, վերամշակման, փաթեթավորման, մակնշման, փոխադրման, պահման, իրացման, ինչպես նաեւ առեւտրի եւ հանրային սննդի ոլորտում ծառայությունների մատուցման փուլերում սննդի անվտանգությունը: Այսուհետ ստուգումներ իրականացնելու են Գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության եւ անասնաբուժության տեսչության մարզային կենտրոնները: «Սննդի օբյեկտներում ստուգումներ սկսել ենք ապրիլից, բայց հացի ոլորտում դեռ ստուգումներ չենք անցկացրել: Բայց երեւի հաջորդ շաբաթ սկսենք նաեւ հացի ոլորտում»,- ասում է Երեւանի մարզային կենտրոնի սննդի անվտանգության եւ անասնաբուժության տեսչության պետի տեղակալ Գրիգոր Դանիելյանը: Այն հարցին, թե քանի հացի արտադրամաս կա Երեւանում, պրն Դանիելյանը պատասխանեց, որ չգիտի: Այդ դեպքում ո՞ւմ են ստուգելու մյուս շաբաթ:

As recently as a few years ago, the techniques used for baking bread were laborious and it took 10-12 hours for the dough to ferment and be ready to bake.
Today, the use of catalysts and enzymes has decreased that time considerably – bread can be baked in 3-4 hours now. Catalysts, which bakers used to call bread vitamins, are complex herbal and chemical substances which allow the fermentation process to proceed more intensively. Bread becomes a more attractive product – it is larger and softer. This is an optical illusion in reality, because the inside of the bread is usually hollow.
The use of catalysts is not prohibited; they are added in European countries as well. But consumers there are informed of the types of available bread where catalysts are present, and those which have no additives. Besides this, the latter are always incomparably cheaper there. In our shops, one very rarely sees labels on the bread noting its type, ingredients, energyc value, price, weight, or information about the producer. When each shop receives a batch of unwrapped bread, it is accompanied by a piece of paper with the information mentioned above, but consumers are usually unaware of its existence and almost never demand to see it.
The use of catalysts is justified from a commercial point of view, because they save time and do away with additional production space that would otherwise be required. This allows for the enlargement of the variety of bread produced. But bread and nutritional technicians are against their use. “I am personally against the use of any additives. If bread is fermented properly, 17-18 different types of compounds are formed in it which give it its unique aroma and flavor. But since we are in this situation today, we should give the consumer the information he needs to decide what he wants to spend his money on,” said Aram Nazaryan , an associate professor in the department of Technological Processing of Plant Products at the Agrarian University and a leading expert in the production technology of bread and wheat products.
In 2006, catalysts produced in Turkeywere imported to Armenia, but they were later replaced by European ones. Catalysts are now imported to Armeniafrom France, Austriaand Germanyas well as produced in Yeghvard. “A year ago, a batch of Pakmaya catalysts was imported from Turkey. There was no information on the packaging about the ingredients or the manufacturer. During an exhibition in Moscow, I was surprised to find out that Pakmaya had ceased production inTurkey, because at that time it was still being sold inArmenia. I came back and made an announcement about this immediately. That batch disappeared from the market, but such an attitude towards food security is unacceptable,” said Aram Nazaryan.
What color is rye bread?
Doctors and nutritionists have long been advising the elderly as well as patients with diabetes and hypertension to give up white bread and consume only brown or rye bread. But not every dark-colored bread has been made with rye flour. “There are many cases where white flour is used and then dyed. They used to dye it with cinnamon, then they started using burnt sugar or cacao and finally began using food coloring. Of course it won't kill anyone, but consumers are being deceived. Also, the people consuming those types of bread are mainly people with health problems,” said Aram Nazaryan.
“Brown or rye bread is much more beneficial to one's health, but rye wheat is not easy to bake. Ryewheat does not have the strength to rise. So, if one sees fluffy bread resembling rye in a shop, it has probably been baked using white flour and catalysts and then dyed. White flour is less beneficial, but rises very well and looks good. White flour has lots of starch and less vitamins. The darker the color of the wheat, the less starch, which helps it to rise, but the more vitamins it contains,” said bio-technician and scientist Alexander Selimyan.
“About a month ago, we studied the Armenian market and discovered that rye wheat was not available We imported some and sold a small amount to only one organization, with whose products we were familiar. But, during that period when rye wheat was not available, bread supposedly made from it was abundant in all the shops,” said Arem Yeristyan, director of the Yeritsyan and Sons bread factory.
Starting this year, Yeritsyan and Sons have been producing Bio Bread , using technology developed by Alexander Selimyan. “We use a lactoacidic serum that I have developed in the production of this bread. There are no yeast or other additives in this bread. I believe only in ecologically pure bread, which has lipids and mineral substances, organic acids, vitamins and pigments. Bread has no competition in other food groups as far as its nutritional value is concerned. The label for Bio Breadbears my signature, and I responsible for the quality of this bread,” said Alexander Selimyan.
Bread remains unchecked
According to the law regarding inspections, food sites are checked once a year. However, the establishment of a body which is assigned with supervising security in food production, processing, reprocessing, packaging, labeling, transport, storage and consumption as well as services rendered in the sphere of nutrition is as yet incomplete. From now on, inspections will be conducted by the provincial centers of the food security and veterinary department of the Ministry of Agriculture. ”We have begun inspections in April at food sites, but we have not checked bread. We will probably being doing that next week,” said Grigor Danielyan, deputy head of theYerevanfood security and veterinary department. When asked how many bread factories there were inYerevan, Mr. Danielyan said that he did not know. Which begs the question – who are they going to inspect next week?