Ադրբեջանին փաստացի հրետանի առաքած Սլովակիան անմեղ է ձեւանում
2017-2018 թթ. փաստաթղթերով դեպի Իսրայել, իսկ իրականում դեպի Ադրբեջան հրետանային սպառազինություն արտահանած Սլովակիան ամեն կերպ փորձում է ցույց տալ, թե ինքն Ադրբեջանին նման զենք չի հատկացրել: Փաստացի գործել է զենքի տեղափոխման Սլովակիա-Իսրայել-Ադրբեջան երթուղին, ու հիմա, ինչպես նախկինում, պաշտոնական Բրատիսլավան հայտարարում է, թե զենքը նախատեսված է եղել բացառապես Իսրայելի համար, չնայած որ այն վաղուց Ադրբեջանում է, ավելին՝ Ադրբեջանն այդ հրետանային միջոցները կիրառել է, մասնավորապես, իր իսկ սանձազերծած 44-օրյա պատերազմում:
Ինչպես լրագրողները փաստի առաջ կանգնեցրին Սլովակիայի իշխանություններին
Սլովակիայից Իսրայելի միջոցով զենք արտահանելու կեղտոտ գործարքի վրա լույս սփռեցին չեխ հեռուստալրագրողները, որոնք 2017-2018 թթ. հեռարձակված մի քանի հաղորդումներով ցույց տվեցին, թե ինչպես է Սլովակիայի «MSM» ընկերությունը, որը պատկանում է չեխ ազդեցիկ զինագործ Յարոսլավ Ստրնադի «Czechoslovak Group»-ին, Ադրբեջան արտահանել 122 մմ տրամաչափի «RM-70» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր (ՀԿՌՀ, խորհրդային/ռուսական «Գրադի» նմանակն է) եւ 152 մմ տրամաչափի «Dana» ինքնագնաց հաուբիցներ, որոնք օգտագործված են եղել: Այս գործարքին անդրադարձել էր նաեւ Սլովակիայի «Dennik N» պարբերականը: Չեխ եւ սլովակ լրագրողները ներկայացրել էին նաեւ Սլովիակիայում ՀՀ այն ժամանակվա (2012-2018 թթ.) դեսպան Տիգրան Սեյրանյանի քննադատությունը պաշտոնական Բրատիսլավայի հասցեին:
«RM-70» ՀԿՌՀ-ների ու «Dana» հաուբիցների արտադրությունն սկսվել է դեռ 1970-80-ական թթ., երբ գոյություն ուներ միասնական Չեխոսլովակիան: Երկու զինատեսակներն էլ թողարկվում էին Սլովակիայի Դուբնիցա նադ Վահոմ քաղաքում: «Dennik N»-ը նշում է, որ Յարոսլավ Ստրնադի ընկերություններն այս զինատեսակները ձեռք էին բերել նախկին Վարշավյան պայմանագրի պետությունների բանակների ավելցուկներից: Դրանք հետագայում վերանորոգվել են, արդիականացվել, փորձարկվել ու գտել նոր հաճախորդներ, որոնք պատրաստ էին վճարել:
Զենքի առեւտրի ուսումնասիրության մեջ մասնագիտացած Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտության միջազգային ինստիտուտն (SIPRI) իր վիճակագրության մեջ նշել է, որ 30 հատ «RM-70»-ների պատվերն Ադրբեջանը հավանաբար տվել է 2016-ին, իսկ առաքումը կատարվել է 2017-2018 թթ.: Սակայն որպես առաքող երկիր «SIPRI»-ն նշում է Չեխիան՝ հավելելով, որ տեխնիկան եղել է օգտագործված, բայց առաքումից առաջ վերանորոգվել է, իսկ արտահանումը կատարվել է Սլովակիայի ու Իսրայելի միջոցով: Իսկ ահա 36 հատ «Dana» հաուբիցների պատվերը, ըստ շվեդական ինստիտուտի, ադրբեջանցիները տվել են հավանաբար 2012-ին, մատակարարումները կատարվել են 2017-2018 թթ.: Առաքող երկիրը եղել է Սլովակիան, տեխնիկան եղել է օգտագործված, սակայն վերանորոգվել է մինչեւ առաքումը:
Այդուհանդերձ, չեխ եւ սլովակ լրագրողները նշել էին, որ «RM-70»-ների եւ «Dana»-ների արտահանողը եղել է Ստրնադի «MSM»-ը, որին դեպի Իսրայել զենք արտահանելու թույլտվությունը տվել էր Սլովակիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը: «MSM»-ն իր հերթին հայտարարել էր, թե զինտեխնիկան նախատեսված է եղել իսրայելական «Elbit Systems» ընկերության համար, որը, հիշեցնենք, Ադրբեջանի խոշոր ռազմական մատակարարներից է:
«Մենք բազմիցս կրկնել ենք, որ մեր ընկերությունը պտուտակ անգամ չի ուղարկել Ադրբեջան եւ խստորեն հարգում է բոլոր միջազգային կանոնակարգերն ու օրենսդրությունը: Մեր հաճախորդը «Elbit Systems»-ն է եւ վերջնական օգտագործողը՝ Իսրայելի Պետությունը»,- հայտարարել էր «MSM»-ի մամուլի քարտուղարը: Դեսպան Սեյրանյանն իր հերթին նշել էր, որ եթե «ամեն ինչ մաքուր է թղթի վրա», դա դեռ չի նշանակում, որ ամեն ինչ կարգին է: «Միայն միամիտ մարդը կարող է կարծել, թե «Czechoslovak Group»-ը չգիտեր, որ ՀԿՌՀ-ներն ու հաուբիցներն արտահանվում են Ադրբեջան»,- ասել էր նա:
«RM-70» ռեակտիվ համակարգերը՝ Ադրբեջանի լայնամասշտաբ զորավարժություններում. 2017 թ. սեպտեմբեր
Չեխ լրագրողները զրուցել էին «MSM»-ի աշխատակիցներից մեկի հետ, որը պատմել էր, որ Սլովակիայում վերապատրաստվել են ադրբեջանական բանակի տեխնիկները, որպեսզի կարողանան զենքը սպասարկել: «Երբ ինչ-որ բան փչանում էր, մեր մեխանիկներն անմիջապես մեկնում էին Ադրբեջան: Ավելի ուշ ադրբեջանցիներն սկսեցին իրենց մեխանիկներին ուղարկել մեզ մոտ: Օրինակ՝ հոկտեմբերին 5 մեխանիկներ վերապատրաստվել են Սլովակիայում 3 օրվա ընթացքում, որպեսզի մեքենաներն իրենք կարողանան վերանորոգել»,- պատմել էր աղբյուրը՝ նկատի ունենալով 2017 թ. իրադարձությունները: Տիգրան Սեյրանյանը նաեւ ուշադրություն էր հրավիրել ադրբեջանական «Silk Way Airlines» ավիաընկերության կողմից պարբերաբար դեպի Բրատիսլավա կատարվող բեռնատար թռիչքներին. «Կան հստակ ապացույցներ, որ ադրբեջանական ավիաընկերության բոլոր թռիչքները Բրատիսլավայից մեկնում են իսրայելական Օվդա կամ Թել Ավիվ քաղաքներ, իսկ այնուհետեւ՝ Ադրբեջանի մայրաքաղաք»:
Չեխ ու սլովակ լրագրողներն էլ Բրատիսլավայի օդանավակայանում ֆիքսել էին Ստրնադի ձեռնարկության վերանորոգած, արդիականացրած զինտեխնիկան:
«Tatra» տիպի այս մեքենաները Բրատիսլավայի օդանավակայանից տեղափոխվելու են Սլովակիայի մեկ այլ քաղաք՝ Տրենչին, որի «MSM» գործարանում դրանց վրա մոնտաժվելու են «Dana» հաուբիցները
Չեխ լրագրողները 2018-ի հունիսին, հղում անելով Ադրբեջանի ՊՆ-ին, հայտնել էին, որ Ադրբեջանի բանակը մարտական իրավիճակին մոտեցված պայմաններում արդեն փորձարկել է Սլովակիայից ստացված «Dana» հաուբիցները: Իսկ ահա օրեր անց՝ հունիսի 26-ին, դրանք ցուցադրվեցին Բաքվում անցկացված ռազմական շքերթում (տես գլխավոր լուսանկարում):
Չնայած չեխ լրագրողները դեռ 2017 թ. սեպտեմբերին էին հայտարարել դեպի Ադրբեջան զենքի արտահանման մասին, Սլովակիայի էկոնոմիկայի այն ժամանակվա (2016-2020 թթ.) նախարար Պետեր Ժիգան (Peter Žiga) լրագրողական բացահայտումների ճնշման տակ միայն 2018 թ. ապրիլին էր դիմել իր երկրի անվտանգության մարմիններին, որպեսզի կասկածները ստուգվեն: Միեւնույն ժամանակ, նա հայտարարել էր, թե կասկած չունի, որ զենքերը գտնվում են Իսրայելում: Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունն, ըստ Ժիգայի, գրավոր կերպով հաստատել էր, որ զենքն Իսրայելից չի արտահանվի: «Հակառակ դեպքում, մենք պետք է Իսրայելին կասկածի տակ դնենք որպես վստահելի երկիր եւ ստիպված կլինենք պատժամիջոցներ սահմանել»,- ասել էր Պ. Ժիգան:
«Dana» ինքնագնաց հաուբիցները՝ Ադրբեջանի լայնամասշտաբ զորավարժություններում. 2017 թ. սեպտեմբեր
«Մենք՝ որպես վարչական մարմին, չենք կարող գործել միայն կասկածների հիման վրա: Մենք պետք է ստուգենք բոլոր փաստերը եւ հավաքենք դատական առումով ընդունելի բավականաչափ ապացույցներ, որպեսզի կարողանանք որոշակի որոշում կայացնել»,- նշել էր Սլովակիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը: Իր հերթին «Dennik N»-ը նկատել էր, որ այդ հետաքննությունն այլեւս չի կարող վտանգ ներկայացնել Յարոսլավ Ստրնադի՝ «դեպի Իսրայել» արտահանումների համար, քանի որ չեխ գործարարի ընկերությունները մինչեւ 2018 թ. հունիսի 28-ն արտահանման արտոնագիր ունեին ու, ամենայն հավանականությամբ, կարողացել են մինչ այդ օրն արտահանել պայմանագրային ապրանքն ամբողջ ծավալով: Ընդ որում՝ այդ օրվանից հետո նրանք դեպի Իսրայել արտահանումների նոր արտոնագիր չէին ուզել էկոնոմիկայի նախարարությունից:
«Եթե «MSM» ընկերությունը նման լիցենզիա խնդրի, ապա մենք ԱԳՆ-ի հետ խորհրդակցելուց հետո դա չենք տրամադրի մինչեւ Ադրբեջանին զենքի հնարավոր վերաարտահանման մասին տեղեկատվության ստուգման ավարտը»,- հայտնել էին Ժիգայի ղեկավարած էկոնոմիկայի նախարարությունից:
2018-ի հուլիսին, երբ հայտարարված հետաքննությունն իբր ընթացքի մեջ էր, «Dennik N»-ը գրել էր. «Եթե պետությունը խոստովանի, որ զենքերն Ադրբեջանում են, դա անուղղակի կերպով կհաստատի, որ մեր անվտանգության ծառայությունները ձախողել են: Էկոնոմիկայի նախարարությունը կարող է արտահանման լիցենզիա տրամադրել միայն այն դեպքում, երբ ստանա մի շարք հաստատությունների, այդ թվում՝ Սլովակիայի տեղեկատվական ծառայության կամ ազգային անվտանգության գրասենյակի համաձայնությունը»:
Ըստ էության, Սլովակիայի ԱԳՆ-ն կանխատեսել էր կամ գուցե հստակ գիտեր, թե ինչպիսի ավարտ պիտի ունենա այդ պատմությունը, դրա համար էլ նախօրոք անցել էր ինքնապաշտպանության. «Եթե հետաքննության ավարտից հետո պարզվի, որ սպառազինությունն արտահանվել է հայտարարված երկրի (Իսրայելի - «Հետք») սահմաններից դուրս, ապա դա տեղի է ունեցել առանց Սլովակիայի Հանրապետության իմացության: Այդ դեպքում մենք միջոցներ կձեռնարկենք՝ ապագայում նման իրավիճակները բացառելու ուղղությամբ»:
Ի՞նչ տեղի ունեցավ հետո
Վերը հիշատակվածը (զենքի առաքումներ, բացահայտումներ, պարզաբանումներ) տեղի էր ունեցել 2017-2018 թթ. ընթացքում: Այդ ընթացքում՝ սկսած 2018-ի փետրվարից, Սլովակիան քաղաքական վայրիվերումների մեջ էր:
Ամեն ինչ սկսվել էր 2018-ի փետրվարի 21-ին, երբ իրենց տանը սպանվեցին սլովակ հետաքննող լրագրող Յան Կուցիակը եւ նրա նշանածը: Կուցիակը հայտնի էր իր երկրում կազմակերպված հանցավորության մասին հրապարակումներով, որոնցում անդրադառնում էր նաեւ այն ժամանակվա (2012-2018 թթ.) գործող վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի գլխավորած կուսակցությանը՝ «Smer»-ին առնչվող դեպքերին: Կուցիակի սպանությունը քաղաքական ու հասարակարական մեծ ռեզոնանս առաջացրեց երկրում, ցույցերի դուրս եկած հազարավոր սլովակներ սկսեցին պահանջել Ֆիցոյի կառավարության հրաժարականը: Ժողովրդական ճնշման տակ վարչապետը հրաժարական տվեց, սակայն նրան այդ պաշտոնում փոխարինեց տեղակալն ու կուսակիցը՝ Պետեր Պելեգրինին (Սլովակիան, ինչպես Հայաստանը, խորհրդարանական երկիր է, երկրի փաստացի ղեկավարը վարչապետն է): Նկատենք, որ «Smer»-ի անդամ էր նաեւ էկոնոմիկայի նախարար Պետեր Ժիգան:
Պետեր Ժիգա
2020 թ. կայացած խորհրդարանական ընտրություններում «Smer»-ը պարտվեց ու 2006-ից ի վեր առաջին անգամ դարձավ ընդդիմություն: Դրանից հետո Պելեգրինին իր համախոհների հետ, որոնց թվում էր նաեւ Պ. Ժիգան, դուրս եկավ «Smer»-ից՝ հիմնելով նոր կուսակցություն՝ «Hlas»-ը: 2023 թ. կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում, սակայն, «Smer»-ը, «Hlas»-ն ու աջ ծայրահեղական, ազգայնական «SNS»-ը կոալիցիա ձեւավորեցին: Այսպիսով՝ Ֆիցոն եւ նախկին գործընկերները Սլովակիայում նորից իրենց ձեռքը վերցրին իշխանական լծակները:
Ինչ վերաբերում է Պետեր Ժիգային, որը 2012-2016 թթ. Սլովակիայի շրջակա միջավայրի նախարարն էր, իսկ 2016-2020 թթ.՝ էկոնոմիկայի նախարարը, ապա 2020-ի քաղաքական փոփոխություններից հետո նախկին իշխանության բազմաթիվ պաշտոնյաների շարքում նրա հանդեպ եւս քրեական հետապնդում սկսվեց կոռուպցիոն մեղադրանքներով, չնայած հարկ է նկատել, որ դեռ շրջակա միջավայրի նախարար աշխատելիս էր Ժիգան իր փայտամշակող խոշոր ընկերության հետ հայտնվել լրագրողների եւ իրավապահների ուշադրության կենտրոնում:
Սլովակիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը շարունակում է արդարանալու փորձերը
Վերադառնանք ժամանակին Պետեր Ժիգայի ղեկավարած ԷՆ-ի կողմից «MSM»-ին դեպի Իսրայել (իրականում՝ Ադրբեջան) զենք արտահանելու թույլտվությանը:
Յան Կուցիակի անվան հետաքննական կենտրոնի (Investigative center of Jan Kuciak) իր գործընկեր լրագրողների միջոցով «Հետքը» որոշ մանրամասներ է պարզել 2017-2018 թթ. դեպի Ադրբեջան հրետանու առաքումների մասին: Մեր գործընկերներին խնդրել էինք հետարքրքվել, թե ինչ ընթացքում է ԷՆ-ի կողմից ժամանակին հայտարարված հետաքննությունը, ինչ է պարզվել դրա արդյունքում: Կուցիակի անվան կենտրոնը հարցեր է ուղարկել ԷՆ, որի պատասխանները, ինչպես եւ սպասվում էր, խուսափողական են:
-Տեղեկություններ ունե՞ք «Dana»-ի, «RM-70»-ի կամ ցանկացած այլ զենքի՝ Սլովակիայից Ադրբեջան արտահանման մասին:
-Սլովիակիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը վերջին 10 տարում չի տրամարդել արտահանման լիցենզիա՝ «Dana» հաուբիցներ եւ «RM-70» համակարգեր դեպի Ադրբեջան արտահանելու համար:
-Տեղեկություններ ունե՞ք, թե արդյոք նախարար Ժիգան խնդրել է հատուկ ծառայություններին ստուգել այդ ինֆորմացիան, եւ ո՞ր ծառայությունների մասին է խոսքը:
-Սլովակիայի տեղեկատվական ծառայությանը (սա հետախուզական եւ հակահետախուզական գործունեություն ծավալող պետական մարմին է - «Հետք») եւ ՊՆ-ին խնդրել են ստուգել պաշտպանական արդյունաբերության արտադրանքի արտահանումը դեպի Իսրայել, ինչի մասին հայտնել են լրատվամիջոցները: Երկուսն էլ հաստատել են, որ Իսրայել են արտահանվել միայն «Dana» հաուբիցներ եւ «RM-70» համակարգեր՝ ԷՆ-ի կողմից տրված արտահանման լիցենզիային համապատասխան:
-Տեղեկություններ ունե՞ք, թե ինչպես է ընթացել այդ ստուգումը, այն ինչ-որ եզրակացության կամ գործողությունների հանգեցրե՞լ է:
-Միջնորդավորված տեղեկատվությունը, որը վերաբերել է «Dana» հաուբիցների եւ «RM-70» ռեակտիվ համակարգերի արտահանմանը, որը կատարվել է գործող լիցենզիային համապատասխան, հետաքրքրել է ոչ միայն Սլովակիայի էկոնոմիկայի նախարարությանը, այլեւ տեղեկատվական ծառայությանը, ՊՆ-ին եւ արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարարությանը:
Արտահանման վերոնշյալ լիցենզիան սլովակական տնտեսվարող սուբյեկտին տրամադրվել է այն բանից հետո, երբ Իսրայելի ՊՆ-ն գրավոր պարտավորվել է, որ ինքը հետագայում չի արտահանելու (վերաարտահանելու) պաշտպանական արդյունաբերության այդ արտադրանքը Իսրայելից: Դրա վերաբերյալ Սլովակիայի ԷՆ-ն ունի Իսրայելի ՊՆ-ի գրավոր պարտավորությունը, որում նշված են բոլոր մանրամասները, ինչպես պահանջում է գործող օրենսդրությունը: Միեւնույն ժամանակ մինչեւ արտահանման լիցենզիայի տրամադրումը, ինչպես նաեւ դրա գործողության ընթացքում Սլովակիայի ՆԳՆ-ն, ՊՆ-ն, արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարարությունը, ազգային անվտանգության գրասենյակը, տեղեկատվական ծառայությունը, ինչպես նաեւ ֆինանսների նախարարության ֆինանսական տնօրինության քրեական գրասենյակը ոչ մեկ անգամ արտահայտել են իրենց կարծիքն այս տնտեսական գործարքի վերաբերյալ: Նշված հաստատություններից ոչ մեկը չի առարկել արտահանման լիցենզիա տրամադրելու կամ դրա գործողության ժամկետը երկարացնելու դեմ, ինչը նշանակում է, որ հիշատակվածներից ոչ մի ատյան տվյալ բիզնես գործարքը չի գնահատել որպես ռիսկային: Բացի դրանից՝ ԷՆ-ն արտահանողին պարտավորեցրել է ներկայացնել, այսպես կոչված, առաքման հաստատման սերտիֆիկատը՝ հասցեատեր երկրի պետական մարմնի կողմից տրված գրավոր փաստաթուղթ այն մասին, որ ապրանքները պատշաճ կերպով առաքվել են Իսրայելի Պետություն: Պահանջված փաստաթուղթը ԷՆ-ին ներկայացվել է 2018 թ. հոկտեմբերի 24-ին: Փաստաթղթի իսկությունը ստուգվել է դիվանագիտական խողովակներով՝ արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարարության միջոցով, եւ հաստատվել է գրավոր կերպով:
České houfnice Dana ostřelují Karabach. Na videu z AZ televize jsou na 0:55 https://t.co/BGh3utSE5U pic.twitter.com/dEYyPIuH9p
— Ondrej Soukup (@ondrasoukup) October 11, 2020
ԷՆ-ն խստորեն հետեւում է միջազգային իրավունքից բխող պարտավորություններին եւ չի թույլատրել զենքի արտահանում էմբարգոյի տակ գտնվող երկրներ (նույնիսկ Ադրբեջան): Նույնկերպ նախարարությունը կատարել է բոլոր իրավական պարտավորությունները եւ դեպի Իսրայել պաշտպանական արդյունաբերության արտադրանքի արտահանման լիցենզիա է տվել՝ այդ ապրանքները չվերաարտահանվելու պայմանով։ Ինչպես արդեն նշվեց, ԷՆ-ն այս առումով ունի Իսրայելի ՊՆ-ի գրավոր պարտավորությունը, որում նշված են գործող օրենսդրությամբ պահանջվող բոլոր մանրամասները, եւ դրա իսկությունը ստուգվել է մինչեւ արտահանման լիցենզիայի տրամադրումը:
-Տեղեկություններ ունե՞ք, թե, բացի 2018 թ. միջնորդավորված մատակարարումներից, Սլովակիայից դեպի Ադրբեջան ինչ այլ զենք կամ սպառազինություն է արտահանվել:
-Ինչպես արդեն նշվեց վերեւում, Սլովակիայի ԷՆ-ն վերջին 10 տարում դեպի Ադրբեջան զենքի կամ սպառազինության արտահանման որեւէ լիցենզիա չի տրամադրել: Պաշտպանական արդյունաբերության արտադրանքի՝ վիճակագրորեն արտահայտված ամբողջ արտահանումը դեպի Ադրբեջան բացառապես «Božena» ականազերծման համակարգի ու դրա պահեստամասերի արտահանումն է մարդասիրական նպատակներով։
-Տեղեկություններ ունե՞ք այն մասին, թե արդյոք Սլովակիայից զենքն օգտագործվել է Լեռնային Ղարաբաղում վերջին տարիների ռազմական գործողությունների ժամանակ, վերջին անգամ՝ այս տարի: Օրինակ՝ «Dana» հաուբիցները կամ «RM-70» ռեակտիվ համակարգերը:
-Սլովակիայի ԷՆ-ն չունի իրավական հնարավորություններ եւ իրավասություններ՝ իրատեսորեն ստուգելու այն փաստը, թե արդյոք վերջին տարիներին Սլովակիայից զենքը միջամտել է Լեռնային Ղարաբաղի համար մղվող մարտերին։ Սակայն, ինչպես երեւում է վերը նշված ինֆորմացիայից, Սլովակիայի ԷՆ-ն վերջին 10 տարում չի տրամադրել դեպի Ադրբեջան զենքի արտահանման որեւէ լիցենզիա, ինչը նշանակում է, որ Սլովակիան ակնհայտորեն չի եղել այդ ժամանակահատվածում դեպի Ադրբեջան որեւէ սպառազինություն արտահանող երկիր։
Houfnice DANA M1 v 🇦🇿. V regionu, o který během aktuálních bojů přišly arménské síly. Podle @ReporteriCT a @investigace_cz je 🇦🇿 přes embargo dodala česká zbrojovka @CSG_HOLDING. Firma J. Strnada, největšího veřejného sponzora kampaně M. Zemana, to odmítá. https://t.co/whSp1v9Fay https://t.co/llLYCRQYoY
— Vaclav Cernohorsky (@Vcernohorsky) October 10, 2020
Սլովակիայի ԷՆ-ն հետեւողականորեն պահպանում է Սլովակիայի բոլոր միջազգային պարտավորությունները զենքի առեւտրի ոլորտում, ինչի մասին է վկայում այն փաստը, որ Զենքի առեւտրի մասին պայմանագրի մասնակիցների համաժողովում 2017 թվականից ի վեր Սլովակիան բազմիցս ընդգրկվել է ամենաթափանցիկ երկրների շարքում, մինչդեռ պետք է նշել, որ այս պայմանագիրը ստորագրվել է 130 երկրների կողմից եւ վավերացվել 87-ի կողմից։
Այսպիսով՝ կարող ենք փաստել, որ Սլովակիան, ներքաշված լինելով Իսրայելի միջոցով դեպի Ադրբեջան հրետանային միջոցներ արտահանելու կեղտոտ գործարքում, 2018 թվականից մինչ օրս շարունակում է անմեղ ձեւանալ՝ շարունակաբար հղում անելով Իսրայելի կողմից ստորագրված ինչ-որ պարտավորության (միջազգայնորեն դա հայտնի է որպես վերջնական օգտագործողի սերտիֆիկատ - end-user certificate, EUC), որն Իսրայելի պարագայում չունի անգամ այն թղթի արժեքը, որի վրա կազմվել է:
Դե իսկ այն փաստը, որ սպառազինության իրական գնորդը Բաքվի ռեժիմն էր, ու վերջինս 2018-ից ի վեր չի էլ թաքցրել այդ հանգամանքը, փոխարենը հրապարակավ հպարտացել է նոր ձեռքբերմամբ ու այն հետո կիրառել հայերի դեմ սանձազերծած իր ագրեսիվ ռազմական գործողություններում, ինչպես ցույց է տալիս Սլովակիայի ԷՆ-ի արձագանքը, մազաչափ անգամ չի մտահոգում այդ երկրի կառավարությանը. կարեւորը «թղթի վրա» մաքուր ձեւանալն ու սեփական խոշոր ռազմարդյունաբերողի բիզնեսի հաջող ընթացքն է. ի՞նչ փույթ, թե այդ զենքը ձեռք բերած բռնապետն ինչ նպատակներով է այն օգտագործում:
Առանձին թեմա է Հայաստանի գործող կառավարության հետեւողականությունն այս հարցում, սակայն 2021 թ. սեպտեմբերին երկու երկների արտգործնախարարների՝ Երեւանում կայացած հանդիպումից հետո ՀՀ ԱԳՆ-ն այդպես էլ չէր պատասխանել «Հետքի» հարցին, թե արդյոք պաշտոնյաների հանդիպմանը քննարկվել է Ադրբեջանին զենք վաճառելու հարցը: Նախարարությունը հայտնել էր, թե չի կարող հրապարակել կողմերի առանձնազրույցի բովանդակությունը:
Առաջին լուսանկարում՝ «Dana» ինքնագնաց հաուբիցները՝ Բաքվում ընթացող ռազմական շքերթում, 26.06.2018, prezident.az

Словакия, фактически поставившая артиллерию Азербайджану, притворяется невинной
Словакия, которая по документам 2017-2018 гг. поставила Израилю, а в действительности Азербайджану, артиллерийское вооружение, всячески пытается отрицать этот факт.
На самом деле оружие поставлялось по маршруту Словакия-Израиль-Азербайджан, однако сейчас, как и раньше, официальная Братислава заявляет, что оружие предусматривалось исключительно для Израиля. Между тем это вооружение давно уже находится в Азербайджане. Более того, Азербайджан использовал артиллерийские средства словацкого производства в частности во время развязанной им 44-дневной войны против Арцаха.
Как журналисты поставили власти Словакии перед фактом
Чешские тележурналисты пролили свет на грязную сделку по поставкам Словакией вооружения с помощью Израиля. В 2017-2018 гг. они подготовили несколько передач о том, как словацкая компания “MSM”, входящая в промышленно-технологический холдинг “Czechoslovak Group” влиятельного чешского оружейника Ярослав Стрнда, экспортировала в Азербайджан 120-мм реактивные системы залпового огня “RM-70” (РСЗО, аналог советского/российского “Града”) и 52-мм самоходные гаубицы “Dana”. Этой сделки коснулось также словацкое издание “Dennik N”. Чешские и словацкие журналисты, в частности, представили критику посла Республики Армения в Словакии в 2012-2018 гг. Тиграна Сейраняна в адрес официальной Братиславы.
Производство РСЗО “RM-70” и гаубиц “Dana” началось еще в 1970-80 гг., когда еще существовала единая Чехословакия. Оба вида вооружения производились в словацком городе Дубница-над-Вагом.
Согласно изданию “Dennik N”, компании Ярослава Стрнада приобрели эти виды вооружений у армий государств бывшего Варшавского договора. В дальнейшем они были отремонтированы, модернизированы, прошли испытания и нашли готовых заплатить за них новых покупателей.
В статистике специализировавшегося в изучении торговли оружием Стокгольмского института исследования проблем мира (SIPRI) отмечалось, что заказ на покупку 30 “RM-70” поступил от Азербайджана, по всей видимости, в 2016 году, а поставки были выполнены в 2017-2018 гг. Однако в качестве страны-поставщика “SIPRI” указал Чехию, отметив, что до экспортирования использованная техника была отремонтирована, экспорт же был осуществлен посредством Словакии и Израиля. А вот заказ на 36 гаубиц “Dana”, видимо, поступил от азербайджанцев в 2012 г., поставки же были выполнены в 2017-2018 гг. Страной-поставщиком была указана Словакия, а использованную военную технику перед отправкой отремонтировали.
Тем не менее, как отметили чешские и словацкие журналисты, экспортером “RM-70” и “Dana” была компания Стрнада “MSM”, получившая от министерства экономики Словакии разрешение на экспорт оружия в Израиль. В свою очередь “MSM” заявила, что военная техника предусматривалась для израильской компании “Elbit Systems”, которая, напомним, является одним из крупнейших военных поставщиков Азербайджана.
“Мы неоднократно повторяли, что наша компания даже винтика не отправляла в Азербайджан. Она строго придерживается всех международных законов. Нашим клиентом является “Elbit Systems”, а конечным пользователем – государство Израиль”,- заявил пресс-секретарь “MSM”.
Между тем посол Сейранян отметил, что если “на бумаге все чисто”, это еще не значит, что все в порядке. “Только наивный может думать, что “Czechoslovak Group” не знала, что РСЗО и гаубицы экспортируются в Азербайджан”,- сказал Сейранян.
Реактивные системы “RM-70” использовались в широкомасштабных военных учениях Азербайджана в сентябре 2017 года
Чешские журналисты побеседовали с одним из сотрудников “MSM”, который рассказал, что в Словакии прошли подготовку техники азербайджанской армии, которые должны были обслуживать поставленное им оружие. “Если что-то выходило из строя, наши механики сразу отправлялись в Азербайджан. Позднее азербайджанцы начали присылать своих механиков к нам. Например, в октябре пять механиков прошли в Словакии 3-дневную подготовку, чтобы потом ремонтировать у себя машины”,- рассказал источник, имея в виду события 2017 г. Тигран Сейранян также обратил внимание на регулярные грузовые полеты в Братиславу азербайджанской авиакомпании “Silk Way Airlines”: “Есть конкретные доказательства того, что все самолеты азербайджанской авиакомпании летают из Братиславы в израильские города Овда или Тель-Авив, а оттуда в столицу Азербайджана”.
В то же время чешские и словацкие журналисты зафиксировали в аэропорту Братиславы отремонтированную и модернизированную технику предприятия Стрнада.
Эти машины марки “Tatra” будут доставлены из аэропорта в Братиславе в другой словацкий город – Тренчин, где на заводе “MSM” на них будут смонтированы гаубицы “Dana”
В июне 2018 г. чешские журналисты со ссылкой на министерство обороны Азербайджана сообщили о том, что азербайджанская армия уже испытала полученные из Словакии гаубицы “Dana” в условиях, приближенных к боевым. А спустя несколько дней, 26 июня, они были продемонстрированы на военном параде в Баку (см.главное фото).
Несмотря на то, что чешские журналисты еще в сентябре 2017 г. заявили об экспорте оружия в Азербайджан, занимавший тогда (2016-2020 гг.) пост министра экономики Петер Жига (Peter Žiga) под давлением результатов журналистского расследования только в апреле 2018 г. обратился к органам безопасности своей страны для проверки возникших подозрений. В то же время Жига высказал уверенность, что оружие находится в Израиле. По его словам, министерство обороны этой страны в письменной форме подтвердило, что оружие не будет вывезено из Израиля. “В противном случае мы должны поставить под сомнение надежность Израиля как партнера и будем вынуждены ввести санкции”,- заявил Петер Жига.
Самоходные гаубицы “Dana” на широкомасштабных учениях в Азербайджане, сентябрь 2017 г.
“Мы как административный орган не можем действовать, основываясь только на подозрениях. Мы должны проверить все факты и собрать достаточное количество приемлемых для судебной системы доказательств, чтобы суметь принять конкретное решение”,- заявило министерство экономики Словакии.
В свою очередь “Dennik N” отметил, что это расследование больше не может представлять опасность для Ярослава Стрнада в плане экспорта "в Израиль", поскольку лицензия на экспорт компаний чешского предпринимателя действовала до 28 июня 2018 г., и им, скорее всего, удалось до этой даты экспортировать договорные товары в полном объеме. Заметим, что после этого они не запросили у министерства экономики новую лицензию на экспорт в Израиль. “Если компания “MSM” запросит такую лицензию, то мы после консультаций с МИД не предоставим ее до окончания проверки информации о возможном реэкспорте оружия в Азербайджан”,- сообщило минэкономики.
В июле 2018 г., когда расследование якобы еще продолжалось, газета “Dennik N” написала: “Если государство признается, что оружие находится в Азербайджане, это косвенно подтвердит, что наши службы безопасности провалили работу. Министерство экономики может выдать лицензию на экспорт только после получения согласия ряда учреждений, в том числе информационной службы или офиса национальной безопасности Словакии”.
Фактически в МИД Словакии либо предполагали, либо точно знали, чем закончится эта история, поэтому заранее обезопасили себя: “Если после завершения расследования выяснится, что вооружение было экспортировано за пределы заявленной страны (Израиля – Hetq.am), то это произошло без ведома Словацкой Республики. В этом случае мы примем меры по исключению в будущем подобных ситуаций”.
Что произошло потом?
Все, о чем мы рассказали выше (поставки вооружений, разоблачения, разъяснения), происходило в 2017-2018 гг. В этот период, начиная с февраля 2018 г., Словакия переживала политический кризис.
События начались 21 февраля 2018 г., когда словацкий журналист-расследователь Ян Куцяк был найден застреленным в своем доме вместе со своей невестой. Куцяк был известен публикациями об организованной преступности в стране, в которых касался также фактов, имевших отношение к партии ”Smer” во главе с действовавшим тогда (2012-2018 гг.) премьер-министром Робертом Фицо. Убийство Куцяка вызвало в стране широкий политический и общественный резонанс. Вышедшие на митинги тысячи словаков потребовали отставки правительства Фицо. Под давлением народа премьер подал в отставку, однако в этой должности Фицо сменил его заместитель и однопартиец Петер Пеллегрини (Словакия, как и Армения, парламентская страна, а значит, ее фактическим руководителем является премьер-министр). Заметим, что членом “Smer” был и министр экономики Петер Жига.
Петер Жига
Прошедшие в 2020 г. парламентские выборы партия “Smer” проиграла и впервые начиная с 2006 г. стала оппозицией. После этого Пеллегрини со своими сторонниками, в числе которых был и Жига, вышел из “Smer”, основав новую партию “Hlas”. И уже на парламентских выборах 2023 г. “Smer”, “Hlas” и ультраправая националистическая партия “SNS” сформировали коалицию. Таким образом, Фицо и его бывшие коллеги вновь пришли к власти в Словакии.
Что касается Петера Жиги, который в 2012-2016 гг. был министром окружающей среды, а в 2016-2020 гг. – министром экономики, то после политических изменений 2020 г. в отношении него, как и в отношении многих бывших представителей власти, было инициировано уголовное преследование по обвинению в коррупции, хотя следует отметить, что в центре внимания журналистов и правоохранителей Жига и принадлежавшая ему крупная деревообрабатывающая компания оказались еще тогда, когда он занимал должность министра окружающей среды
МЭ Словакии все еще пытается оправдаться
Вернемся к разрешению на экспорт оружия в Израиль (в действительности же в Азербайджан), выданному компании “MSM” министерством экономики во главе с Петером Жигой.
Благодаря своим коллегам-журналистам из Расследовательского центра имени Яна Куцяка (Investigative center of Jan Kuciak) Hetq.am стали известны некоторые подробности сделки по поставкам артиллерии в Азербайджан в 2017-2018 гг.
Мы попросили наших коллег поинтересоваться, на каком этапе находится расследование, о проведении которого в своем время сообщило минэкономики, и что оно выявило. Центр имени Куцяка направил МЭ вопросы, ответы на которые, как и ожидалось, носили уклончивый характер.
Есть ли у вас сведения об экспорте из Словакии в Азербайджан “Dana”, “RM-70” или любого другого вооружения?
За последние десять лет министерство экономики Словакии не выдавало лицензию на экспорт в Азербайджан гаубиц “Dana” и систем “RM-70”.
Обращался ли министр Жига к спецслужбам с просьбой проверить эту информацию, и о каких службах идет речь?
Информационная служба Словакии (госорган, занимающийся разведывательной и контрразведывательной деятельностью. – Hetq.am) и министерство обороны попросили проверить экспорт продукции оборонной промышленности в Израиль, о чем сообщили СМИ. Оба ведомства подтвердили, что, согласно выданной МЭ лицензии на экспорт, в Израиль были экспортированы только гаубицы “Dana” и системы “RM-70”.
Располагаете ли вы сведениями о том, как проходила эта проверка? Были ли сделаны какие-то выводы или предприняты какие-либо шаги?
Опосредованная информация об экспорте гаубиц “Dana” и реактивных систем “RM-70”, который был осуществлен в соответствии с действующей лицензией, заинтересовала не только министерство экономики Словакии, но и информационную службу, минобороны и МИД. Вышеупомянутая лицензия была выдана словацкому хозяйствующему субъекту после того, как министерство обороны Израиля в письменной форме обязалось в дальнейшем не экспортировать (реэкспортировать) эту продукцию оборонной промышленности. У минэкономики Словакии имеется письменное обязательство миноброны Израиля, в котором в соответствии с действующим законодательством прописаны все детали. В то же время до выдачи лицензии на экспорт, а также на протяжении всего срока ее действия МВД, МО, министерство внешних и европейских дел, офис нацбезопасности, информслужба, министерство финансов высказали своего мнения об этой экономической сделке не один раз. Ни одно из указанных ведомств не возразило против предоставления лицензии на экспорт или продления срока ее действия, а это означает, что ни одна из вышеупомянутых инстанций не оценила эту бизнес-сделку как содержащую риски.
Кроме того, МЭ обязало экспортера представить так называемый сертификат на утверждение поставки или письменный документ государственного органа страны-адресата о том, что товары были поставлены надлежащим образом в государство Израиль. Затребованный документ был представлен минэкономики 24 октября 2018 г. Достоверность документа была проверена по дипломатическим каналам посредством министерства иностранных и европейских дел.
České houfnice Dana ostřelují Karabach. Na videu z AZ televize jsou na 0:55 https://t.co/BGh3utSE5U pic.twitter.com/dEYyPIuH9p
— Ondrej Soukup (@ondrasoukup) October 11, 2020
МЭ строго выполняет обязательства, вытекающие из международного права, и не разрешает экспорт оружия в страны, подвергнутые эмбарго (даже в Азербайджан). Аналогичным образом ведомство выполнило все правовые обязательства, выдав лицензию на экспорт в Израиль продукции оборонной промышленности при условии не реэкспортировать данные товары. Как уже было отмечено, в этом плане МЭ располагает письменным обязательством минобороны Израиля, в котором прописаны все предусмотренные действующим законом детали.
Есть ли у вас сведения о том, какое еще вооружение было экспортировано из Словакии в Азербайджан, помимо опосредованных поставок 2018 года?
Как уже отмечалось выше, за последние десять лет министерство экономики Словакии не выдавало какую-либо лицензию на экспорт оружия и вооружений в Азербайджан. Весь объем экспорта продукции оборонной промышленности в Азербайджан составляют исключительно системы разминирования “Božena” и запчасти к ним, что осуществляется в гуманитарных целях.
Располагаете ли вы сведениями о том, использовалось ли поставленное Словакией оружие во время военных действий в Нагорном Карабахе в последние годы и в частности в этом году? Например, гаубицы “Dana” или реактивные системы “RM-70”.
Минэкономики Словакии не имеет правовых возможностей и полномочий реально проверить тот факт, действительно ли оружие из Словакии использовалось в боях за Нагорный Карабах в последние годы. Но, как видно из вышеуказанной информации, за последние десять лет минэкономики Словакии не выдавало какую-либо лицензию на экспорт оружия в Азербайджан, а это означает, что в указанный период Словакия не была страной, экспортировавшей какое-либо вооружение в Азербайджан.
Houfnice DANA M1 v 🇦🇿. V regionu, o který během aktuálních bojů přišly arménské síly. Podle @ReporteriCT a @investigace_cz je 🇦🇿 přes embargo dodala česká zbrojovka @CSG_HOLDING. Firma J. Strnada, největšího veřejného sponzora kampaně M. Zemana, to odmítá. https://t.co/whSp1v9Fay https://t.co/llLYCRQYoY
— Vaclav Cernohorsky (@Vcernohorsky) October 10, 2020
МЭ Словакии последовательно соблюдает все международные обязательства в сфере торговли оружием, о чем свидетельствует тот факт, что на конференции участников Договора о торговле оружием Словакия начиная с 2017 г. неоднократно входила в ряды наиболее прозрачных стран. Следует отметить, что договор подписан 130 странами, 87 из которых уже ратифицировали этот документ.
Итак, можно констатировать, что Словакия, будучи вовлеченной в грязную сделку по экспорту артиллерийских средств в Азербайджан через Израиль, с 2018 г. по сей день продолжает притворяться невинной, постоянно ссылаясь на подписанное Израилем некое обязательство (в международной практике оно известно как сертификат конечного пользователя - end-user certificate, EUC), который в случае с Израилем не стоит даже бумаги, на которой написан.
Ну а тот факт, что реальным покупателем словацкого вооружения был бакинский режим, который с 2018 г. не только не скрывал это обстоятельство, но даже публично гордился новым достижением, применив в дальнейшем это оружие в военных действиях против армян, как свидетельствует реакция министерства экономики Словакии, ничуть не беспокоит правительство этой страны. Главное – “на бумаге все чисто”, и успешный бизнес своего крупного оружейного предприятия. Ну а то, в каких целях использует это оружие купивший его диктатор, никого не интересует.
Отдельной темой является последовательность в этом вопросе действующего правительства Армении. Заметим, однако, что по завершении состоявшейеся в Ереване в сентябре 2021 г. встречи министров иностранных дел двух стран МИД Армении так и не ответил на вопрос Hetq.am, обсудили ли главы внешнеполитических ведомств двух стран вопрос о продаже Словакией оружия Азербайджану. В своем ответе МИД пояснил, что не может опубликовать содержание отдельной беседы сторон.