Վահե Ավետյանի մահվան լուրը` ընդվզման սկիզբ, իսկ «Հարսնաքարում» հրավառություն է
Արմինե Առաքելյան: Ով ումին կծածկի և կկոծկի քրեաօլիգարխիկ համակարգում' դա այդքան էլ կարևոր չէ, քանզի հիմնականում Հայաստանի իշխանությունները և այլասերված վերանախավում բոլորը հանցագործ մեղսակցության մեջ են և մեր ժողովրդին հրում են անդունդը: Հիմնականը մեր ժողովուրդը և հասարակությունն է, թե իր կենսական զանգվածով երբ է անդարձելի փուլը անցնելու մեր հայրենիքում' ԱՐԴԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ օրինաչափի վերածելով: Նմանօրինակ հանցագործությունները «սովորական» և «նորմալ» համարելու հարմարվողականությունը և կամ անզորության զգացումը արժանապատիվ ու արդարատենչ ԸՄԲՈՍՏԱՑՄԱՆ վերափոխելով: Յուրաքանչյուր իրավունքի համար պահանջատեր ու անկոտրուն պայքարը ավելի է ճեղքելու այս քաղցկեղային համակարգը և իր ներսից իսկ ծնում է նորը և առողջը:
Անահիտ Բախշյան: Աննկարագրելի վիշտ է, ցավակցում եմ Վահեի ծնողներին, ընտանիքին, քրոջը; Մեր հասարակությունը պետք է ինչ-որ ձևով ընդվզի: Ինչ երեսով մենք պիտի նայենք Վահեի ծնողների, կնոջ, երեխաների ու հարազատների աչքերին: Այ ժողովուրդ, չի կարելի լռել, չի կարելի, ոնց եմ հուսահատվում անզորությունից:
Իզաբելլա Աբգարյան: Վահե Ավետյանի սպանությունը պիտի դատապարտեն բոլորը և պահանջեն առավելագույն պատիժ մարդասպաններին: Կապ չունի, թե ով որ կուսակցությունից է, ով ինչ հայացքներ ունի: Սպանվել է մեզանից մեկը: Եվ սա կարող է վերջին սպանությունը չլինել: Կուսակցություններ ու անհատ պատգամավորներ, քաղաքագետներ և բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, մտավորականներ ... սպասում եմ ձեր դատապարտող ելույթներին ու ասուլիսներին: Սպասում եմ, որ հետամուտ եք լինելու այդ տականքների դատավարությանը և առավելագույն պատժին, որ նրանք արժանի են:
Մարիամ Պետրոսյան: Ինձ համար թշնամին ազգություն չունի և ոչ էլ արյունակցական կապ անգամ, եթե տականք է, ուրեմն թշնամիս է ու պիտի խստագույն պատժի արժանանա պիտի ստանա արժանի պատասխան հարված ճակատագրից....պիտի....հիմա կասեն ոմանք քրիստոնեական չեն, գիտես Աստծուն ինձանից շատ չհավատաք և չվախենաք, բայց դուք կարծում եք էդ տականքը, որ մահացու ծեծի է ենթարկել, պիտի զղջա՞ր:...Չաստվածների «հուշարձանները» պիտի քանդել, պիտի արդարամիտ լինել ու չնայել, անգամ նրան, եթե տականքը հարազատ որդիդ է....Ես այդպես եմ մտածում...
Մելանյա Պետրոսյանց: Իսկապես, մարդկային տականքությունը երբեմն սահմաններ չի ճանաչում: Հենց հիմա՝ ժ.21.45-ին, «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում 5 րոպե շարունակվող հրավառություն է տեղի ունենում: Ավան համայնքում մարդիկ դուրս են եկել պատշգամբներ, լաց են լինում, անիծում, չեն ներում: Միթե Ռուբեն Հայրապետյանը չի տեսնում, չի լսում այս հրավառության գըմբգըմփոցներն ու լուսավորված երկինքը: Ամոթ: Հազար ամոթ:

Сообщение о смерти Ваге Аветяна – сигнал к началу бунта. А в «Арснакаре» гремит фейерверк
Армине Аракелян. Кто кого будет покрывать в криминально-олигархической системе не так уж и важно, поскольку в Армении власть и развращенная элита причастны к преступлениям и толкают наш народ в пропасть. Главное, когда наш народ и общество пройдут необратимый этап для того, чтобы на нашей родине СПРАВЕДЛИВОСТЬ стала закономерностью. Чтобы приспособленчество, проявляющееся в отношении к подобного рода преступлениям как к чему-то «обычному» и «нормальному», или чувство беспомощности трансформировались в направленный на утверждение справедливости БУНТ. Упорная борьба за любое право приведет к разрушению этой пустившей метастазы системы и породит внутри нее новые здоровые ростки.
Анаит Бахшян. Непередаваемое горе. Соболезную родителям Ваге, его семье, сестре. Наше общество должно хоть в какой-то форме взбунтоваться. Как мы будем смотреть в глаза родителям, жене, детям и родным Ваге... Люди, нельзя молчать, нельзя! Я просто прихожу в отчаяние от беспомощности.
Изабелла Абгарян. Убийство Ваге Аветяна должны осудить все и потребовать для убийц максимального наказания. Не имеет значения, кто из какой партии и каких взглядов придерживается. Убит один из нас. И это убийство может быть не последним. Партии и отдельные личности, депутаты, политологи и высокопоставленные чиновники, представители интеллигенции.... жду ваших осуждающих заявлений и пресс-конференций. Надеюсь, что вы будете добиваться судебного процесса и максимального наказания для этих подонков.
Мариам Петросян. Для меня враг не имеет ни национальности, ни кровной связи: если он подонок, значит он мой враг и должен понести суровое наказание, должен получить от судьбы достойный ответ... Должен... Сейчас скажут, что кое-кто ведет себя не по-христиански. Не думайте, что вы больше меня верите в Бога и больше меня его боитесь. Вам кажется, что этот подонок, который избил до смерти, должен был раскаяться?... Надо разрушить «памятники» небожествам, надо быть справедливым и не менять своего отношения, даже если подонком окажется твой родной сын... Я думаю так.
Мелания Петросянц. Воистину человеческая подлость порой не знает границ. Прямо сейчас, в 21.45, в ресторанном комплексе «Арснакар» уже пять минут гремит фейерверк. В общине Аван люди вышли на балконы, плачут, проклинают, не хотят прощать. Неужели Рубен Айрапетян не видит, не слышит грохота этого фейерверка и освещенного неба? Позор. Тысячу раз позор.