Գեղարքունիքի մարզում ապրում է Արցախից բռնի տեղահանված 80 ուսուցիչ. նրանցից միայն 3-ն է նոր աշխատանքի անցել
Գեղարքունիքի մարզում Արցախից բռնի տեղահանված 80 ուսուցիչ է ապրում: Նրանցից 3-ն արդեն տեղավորվել է հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում: Նրանք աշխատանք են գտել Գետիկի, Վարդաձորի և Ծովակի դպրոցներում: Մարզային պատասխանատուները հավաստիացնում են, որ բոլորի հետ կապի մեջ են:
Գեղարքունիքում գործում է 116 մարզային և 8 Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակա հանրակրթական դպրոց:
Մարզպետարանի Կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության պետ Կարեն Զազյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասում է, որ Արցախից տեղահանված և մարզում բնակվող գրեթե բոլոր ուսուցիչների հետ կապի մեջ են: Փորձում են նրանց տեղավորել աշխատանքի: Ոմանք դեռ սպասողական վիճակում են՝ չգիտեն, ապրելու են մարզում, թե այլ տեղ են տեղափոխվելու, մյուսները չեն համաձայնվում գյուղից գյուղ գնալ աշխատանքի:
Գեղարքունիքի մարզում քիչ չեն ուսուցչի թափուր հաստիքները: 21 դպրոցում 14 առարկայի գծով թափուր հատիքներ կան: Դրանք դասավանդվում են հեռավար, մի մասը՝ փոխարինող ուսուցիչների կողմից, իսկ մեկը՝ Լճավան գյուղի միջնակարգ դպրոցում ինֆորմատիկա առարկան, ընդհանրապես չի դասավանդվել: Հաստիքը թափուր է արդեն 8 տարի՝ 2015թ-ից:
Ամենաշատ թափուր հաստիքները Անտառամեջ գյուղի միջնակարգ դպրոցում են` 8 հաստիք: Թափուր են հայոց լեզու և գրականություն, մաթեմատիկա, հանրահաշիվ, երկրաչափություն, աշխարհագրություն, ֆիզիկա, քիմիա, շախմատ առարկանների ուսուցիչների հաստիքնեը:
Հարկ է նշել, որ մարզի դպրոցներում ամենաշատը թափուր է ֆիզկուլտուրա առարկայի գծով հատիքը՝ 7 դպրոց, 4-ական՝ աշխարհագրության և քիմիայի, 3-ը՝ մաթեմատիկայի և այլն:
2017թ-ից քիմիա առարկայի ուսուցիչ չեն կարողանում գտնել Շողակաթ գյուղի միջնակարգ դպրոցում: Աշակերտները հեռավար են առարկան ուսումնասիրում:
Երկար տարիներ ֆիզիկայի ուսուցիչ չկա Փամբակ-Դարանակ գյուղերի միացյալ դպրոցում: Տևական ժամանակ աշակերտների ավարտական վկայականում ֆիզիկա առարկայի դիմաց նշվում էր «չուսումնասիրած»: Այժմ օնլայն տարբերակով են առարկայի վերաբերյալ գիտելիքներ ստանում:
Դեռևս 2020թ-ին էինք գրել, որ դպրոցը ֆիզիկայի ուսուցիչ չունի: Դպրոցական ունեցող ծնողները նախընտրում էին իրենց երեխաներին տեղափոխել այլ բնակավայրերի դպրոցներ: Ոմանք էլ տեղափոխվում են ընտանիքներով, որպեսզի երեխաները պատշաճ կրթություն ստանան։
Մարզպետարանից էլ պնդում են՝ հեռավար դասավանդումը ոչ միշտ է եղել արդյունավետ:
Գեղարքունիքի մարզպետարանից մեզ հայտնել են, որ մարզի 5 դպրոցներում՝ Արեգունու, Արփունքի, Կախակնի, Շատվանի միջնակարգ և Ազատի հիմնական դպրոցներում, 2023-2024թթ. սկզբին չեն ձևավորվել առաջին դասարաններ, իսկ Նորաշենի, Սեմյոնովկայի, Գեղամաբակի, Լեռնահովիտի հիմնական և Կութի հիմնական դպրոցներում առաջին դասարան են ընդունվել մեկական աշակերտ:

В Гегаркунике поселились 80 насильственно перемещенных из Арцаха учителей: из них лишь трое устроились на работу
В Гегаркуникской области Армении в настоящее время живут 80 насильственно перемещенных из Арцаха учителей. Из них лишь трое устроились на работу в школы сел Гетик, Вардадзор и Цовак. Местные власти заверяют, что со всеми поддерживают связь.
В Гегаркунике действует 116 областных школ и общеобразовательных заведений, подведомственных Министерству образования, науки, культуры и спорта.
В беседе с Hetq.am начальник управления образования, культуры и спорта Карен Зазян отметил, что поддерживают связь почти со всеми насильственно перемещенными из Арцаха учителями, которые сейчас проживают в Гегаркуникской области. Делается все, чтобы устроить их на работу. Некоторые учителя пока выжидают, не зная, останутся в Гегаркунике или переедут в другие районы. Есть такие, которые не хотят ехать на работу в другое село.
В 21 школе Гегаркуникской области свободные вакансии имеются по 14 предметам. Больше всего вакантных мест – 8 – в средней школе села Антарамедж. Здесь не хватает учителей армянского языка и литературы, математики, алгебры, геометрии, географии, физики, химии, шахмат.
Отметим, что в школах области больше всего требуются учителя физкультуры, географии, химии, математики.
В средней школе села Шохакат с 2017 г. не могут найти учителя химии. Ученики учат предмет дистанционно.
Долгие годы в объединенной школе сел Памбак и Даранак не было учителя физики. В аттестатах об окончании школы ученики долгое время напротив графы “Физика” писали “Не изучали”.
Сейчас они проходят физику в режиме онлайн.
Еще в 2020 г. мы писали о том, что в школе нет учителя физики. Родители предпочитают переводить детей школы других населенных пунктов, а некоторые переезжают всей семьей, чтобы дети получили надлежащее образование.
В администрации Гегаркуникской области нам сообщили, что в начале 2023-2024 учебного года в основных школах пяти сел области – Арегуни, Арпунка, Кахакна, Шатвана и Азата – первые классы не сформировались, а в основных школах сел Норашен, Семеновка, Гегамабак, Лернаовит и основной школе села Кут в первые классы поступили по одному ученику.