Բարեգործական համերգ Ստրասբուրգում՝ հաջակցություն Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների
Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում բնակվող մի խումբ հայ երաժիշտներ կազմակերպում են բարեգործական համերգ, որից գոյացած ամբողջ հասույթը կուղղվի Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներին։ Համերգին մասնակցելու են նաև օտարազգի այլ երաժիշտներ․ հնչելու է տարբեր երկրների ազգային երաժշտություն՝ հայկական, բալկանյան, իռլանդական, իսպանական և այլն։ Կախված այս համերգի արդյունքներից՝ այն կարող է նաև շարունակական լինել։
Համերգի կազմակերիչներից Նելլի Մելքոնյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասում է, որ համերգի նպատակը արցախցի ընտանիքների համար գումար հավաքելուց բացի, նաև տեղի մարդկանց իրազեկելն է, թե ինչ է կատարվել և կատարվում Հայաստանում ու Արցախում, թե ինչպես են տասնյակ հազարավոր հայեր Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով բռնի տեղահանվել իրենց տներից։
«Սկզբնական շրջանում փորձում էի սոցցանցերի միջոցով իրազեկող նյութեր և տեսանյութեր տարածել, որպեսզի կարողանայի գոնե ինֆորմացիոն դաշտում օգնել։ Բայց հետո հասակացա, որ այս փուլում դրանից ավելի կարևոր նյութական աջակցություն ցուցաբերելն է։ Որոշեցի այստեղի իմ երաժիշտ ընկերներին հավաքել, համերգ կազմակերպել, որի ընթացքում կանենք դրամահավաք ու հավաքված գումարը կուղարկենք արցախցի ընտանիքներին։ Բացի դրանից, նաև թռուցիկներ ենք պատրաստելու, որպեսզի բաժանենք համերգի ներկաներին, տեղեկացնենք, թե առհասարակ ինչ է Արցախը, ինչպես է այնտեղի բնիկ հայ ժողովուրդը սեփական կամքին հակառակ վտարվել իրենց տներից»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշեց Նելլի Մելքոնյանը։
Համերգը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 15-ին՝ տեղի ժամանակով 13։30-ին, Ստրասբուրգ քաղաքի գլխավոր հրապարակում (ֆր.՝ Place Kléber)։ Համերգին հրավիրվել են նաև տեղի հայկական կազմակերպություններն ու Ստրասբուրգի ազգությամբ հայ քաղաքապետ Ժաննա Բարսեղյանը։

В Страсбурге состоится благотворительный концерт в поддержку насильственно перемещенных из Арцаха семей
Группа армянских музыкантов, проживающих во французском городе Страсбург, организует благотворительный концерт, вся выручка от которого будет направлена на оказание помощи насильственно перемещенным из Арцаха семьям.
В концерте примут участие не только армянские исполнители, но и музыканты других национальностей, будет звучать музыка разных народов – армянская, балканская, ирландская, испанская и др. В зависимости от результатов этой акции концерты могут быть продолжены.
Одна из организаторов благотворительного концерта, Нелли Мелконян, сообщила Hetq.am, что целью этой акции является не только сбор пожертвований для арцахских семей, но и информирование людей о том, что произошло и происходит в Армении и Арцахе, как вследствие нападения Азербайджана десятки тысяч армян были насильственно изгнаны из своих домов.
“В начальный период мы пытались распространять в соцсетях информацию и видеоролики, чтобы оказать помощь хотя бы в информационном плане. Но потом я поняла, что на этом этапе гораздо важнее материальная помощь. Я решила собрать живущих здесь моих друзей-музыкантов, организовать концерт для сбора пожертвований и направить всю сумму арцахским семьям. Кроме того, мы подготовили листовки, которые будут розданы участникам концертам с тем, чтобы рассказать им, что происходит в Арцахе, как проживавших на своей родине армян вопреки их воле выдворили из собственных домов”,- отметила Нелли Мелконян.
Концерт состоится 15 октября в 13։30 по местному времени на главной площади Страсбурга Place Kléber. На концерт приглашены также местные армянские организации и мэр Страсбурга, армянка по национальности Жанна Барсегян.