Անհետ կորած համարվող արցախցի Մադաթ Բաբայանը Բաքվից կապ է հաստատել թոռան հետ
Արցախի Մարտակերտի շրջանի Գետավան գյուղն ադրբեջանական վերահսկողության տակ է անցել 2023թ․-ի սեպտեմբերի 19-ին՝ Արցախի վրա հարձակման առաջին օրը։ Այդ օրվանից գյուղի 71-ամյա բնակիչ Մադաթ Բաբայանը համարվում էր անհետ կորած։ Հարազատի ճակատագրի մասին տեղեկություն չունեցող ընտանիքը հոկտեմբերի 9-ին զանգ է ստացել Բաքվից։
«Ընտանիքով Արտաշատում էինք, առավոտյան 10։30-ին հեռախոսիս երկար համարով զանգ եկավ, մտածեցի՝ Ռուսաստանից բարեկամներն են։ Վերցրեցի, սկզբում ադրբեջաներեն խոսեցին, հետո ռուսերեն հարցրին՝ Մադաթ Բաբայանի ի՞նչն եմ, ասեցի, որ թոռն եմ։ Փոխանցեցին պապուս, ասեց, որ ողջ է, Բաքվում է։ Հարցրեցի՝ վիրավո՞ր ես, հարցերիս չպատասխանեց, ասեց՝ հեռախոսը լսում են, ասեցի՝ քեզ հետ կբերենք, ու կապը ընդհատվեց»,- պատմում է Մադաթի թոռը՝ 20-ամյա Ալեն Բաբայանը։
Մադաթ Բաբայանը երեք զավակների, 13 թոռների հետ ապրում էր Գետավան գյուղում։ Նրա կրտսեր՝ չորրորդ որդին վաղուց Հայաստանում է ապրում։ 2023թ․-ի սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան Մադաթը սովորականի պես գյուղի իր գործերով էր զբաղված․ 100-ից ավելի ոչխար ուներ, մեծ հողատարածք։
Կեսօրից սկսվել էր ադրբեջանական հարձակումը Արցախի վրա։ Գետավանի հարեւան գյուղը՝ Չարեքթարը, 2020թ․-ի 44-օրյա պատերազմից հետո դարձել էր ադրբեջանական դիրքերին անմիջական սահմանակից։ Սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 15։00-ի սահմաններում, ադրբեջանցիներն իրենց վերահսկողության տակ վերցրին Չարեքթար գյուղը, երեկոյան՝ 20։00-ից հետո, երբ բնակիչները դուրս էին եկել գյուղից, վերցրին նաև Գետավանը։
Մադաթ Բաբայանի հարազատները «Հետքին» պատմել են 2023թ․-ի սեպտեմբերի 19-ի՝ հարձակման օրվա մանրամասները։
Մադաթը, կինը և ավագ թոռը՝ Ալենը, ապրում էին մի տան մեջ։ Երեկոյան, երբ գյուղի բնակիչները շարժվում էին դեպի Ստեփանակերտ, նա անցել է տնետուն՝ համոզվելու համար, որ հարազատները դուրս են եկել․ հեռախոսակապը խափանված էր։ Համոզվելով, որ բոլորը դուրս են եկել, վերջին անգամ մտել է իր տուն ու մի քանի իր վերցրել։ Հարևաններից մեկը Մադաթին տեսել է տնից դուրս գալիս, կանչել է, որ նստի իրենց մեքենան, բայց չի լսել, այդ պահին մոտակայքում պայթյուններ են լսվել, և մեքենան արագությամբ դուրս է եկել։
Երեկոյան 20։00-ից հետո Գետավանն անցավ ադրբեջանական վերահսկողության տակ։ Հարազատները Մադաթ Բաբայանից ոչ մի տեղեկություն չունեին, դիմել էին տարբեր կառույցներ, բայց ոչինչ հնարավոր չէր եղել պարզել։ Սեպտեմբերի 24-ից սկսվեց արցախցիների տեղահանությունը դեպի Հայաստան։ Բաբայանների ընտանիքը Գորիսի մարդասիրական կայանում՝ անհետ կորածների տվյալների հավաքագրման բաժնում, տվել է Մադաթ Բաբայանի տվյալները։ Ընտանիքի անդամները նաև ԴՆԹ նմուշներ են հանձնել․ փնտրել են նրան ռազմականան գործողություններից հետո Արցախից դուրս բերված աճյունների մեջ։ Բաբայանների ընտանիքը Հայաստանում է, ժամանակավոր բնակվում է Արտաշատ քաղաքում։
Բաքվից Մադաթ Բաբայանի զանգի մասին բարեկամները հայտնել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակին։ «Հետքը» կապ հաստատեց Կարմիր Խաչի մամուլի պատասխանատու Զառա Ամատունու հետ՝ տեղեկանալու, թե Մադաթ Բաբայանն ինչ կարգավիճակով է գտնվում Բաքվում։ Նա պատասխանեց, թե դրանք անձնական տվյալներ են, ուստի չի կարող մեզ տրամադրել։

Считавшийся пропавшим без вести житель Арцаха Мадат Бабаян связался из Баку с внуком
19 сентября 2023 года, в первый день нападения Азербайджана на Арцах, село Гетаван Мартакертского района Арцаха перешло под азербайджанский контроль. С того дня 71-летний житель села Мадат Бабаян считался пропавшим без вести. 9 октября семья, не имевшая никаких сведений о судьбе своего близкого, получила звонок из Баку. “Мы с семьей находились в Арташате, когда в 10։30 утра на телефон поступил звонок с длинного номера. Я подумал, что звонят родственники из России, и ответил на звонок. Сперва заговорили на азербайджанском языке, потом спросили на русском, кем я прихожусь Мадату Бабаяну. Я ответил, что внук. После этого передали трубку моему деду, который сообщил, что жив и находится в Баку. Я спросил, ранен ли он, но дед не ответил на мой вопрос, сказал, что телефон прослушивается. Я пообещал, что верну его, и на этом связь прервалась”,- рассказал 20-летний Ален Бабаян.
Мадат Бабаян вместе с тремя сыновьями и 13-ю внуками жил в селе Гетаван. Его младший, четвертый сын давно живет в Ереване. Утром 19 сентября 2023 года Мадат, как обычно, был занят в селе своими повседневными делами – у него там было более ста овец и большой участок земли.
В полдень началось нападение Азербайджана на Арцах. Соседнее с Гетаваном село Чаректар после 44-дневной войны 2020 г. стало граничить с азербайджанскими позициями. 13 сентября около 15։00 азербайджанцы взяли Чаректар под свой контроль, а вечером после 20։00, когда жители покинули село, захватили также Гетаван.
Родственники Мадата Бабаян рассказали Hetq.am подробности азербайджанского нападения 19 сентября 2023 года. Мадат, его жена и старший внук Ален жили в одном доме. Вечером, когда местные жители выехали в сторону Степанакерта, Мадат начал обходить дома, чтобы убедиться, что все родственники покинули село. Телефонная связь не действовала. Убедившись, что никого в селе не осталось, Мадат в последний раз зашел в свой дом и вынес оттуда несколько вещей. Один из соседей увидел выходящего из дома Мадата и предложил ему сесть в их машину, но тот не услышал, так как в этот момент поблизости раздались взрывы, и машина быстро уехала.
Вечером после 20։00 Гетаван перешел под азербайджанский контроль. Родственники, не имея никаких сведений о Мадате Бабаяне, стали обращаться в различные структуры, однако никакой информации о нем получить не удалось. С 24 сентября началось вынужденное переселение арцахцев в Армению. В развернутом в Горисе гуманитарном центре Бабаяны сообщили данные Мадата, сдали образцы для теста ДНК. Искали его среди погибших, чьи тела были вывезены из Арцаха после вооруженных действий. Семья Бабаянов находится в Армении, где временно разместилась в городе Арташат.
О полученном от Мадата Бабаяна звонке из Баку родственники сообщили в армянский офис Международного Комитета Красного Креста. Hetq.am связался с руководителем программ по коммуникации армянской делегации МККК Зарой Аматуни, чтобы узнать, в каком статусе Мадат Бабаян находится в Баку. З.Аматуни отметила, что это личные данные, которые она не может предоставить.