Ռուբեն Վարդանյանի զավակների հայտարարությունը՝ հորն ազատ արձակելու խնդրանքով
«Մենք՝ Ռուբեն Վարդանյանի չորս զավակներս, դիմում ենք աշխարհի առաջնորդներին, մարդու իրավունքների պաշտպաններին և լրատվամիջոցներին՝ Ադրբեջանի ապօրինի կալանավորումից մեր հորը և բոլոր հայերին ազատելու հրատապ օգնության խնդրանքով։ Մենք նրա հետ կապ չենք կարողանում հաստատել նրա առևանգումից ի վեր և չափազանց անհանգստացած ենք մեր հոր առողջության և կյանքի համար:
Մոտ մեկ տարի առաջ մեր հայրը բարդ որոշում կայացրեց՝ ապրելու Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) ժողովրդի հետ, քանի որ ցանկանում էր պաշտպանել արցախահայությանն ու նրանց իրավունքները։ Նրա այդ ցանկությունն այնքան ուժեղ էր, որ թողեց ամեն ինչ և գնաց զրկանքների մեջ ապրելու` նրանց հետ կիսելով նաև շրջափակման ողջ ծանրությունը:
Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանության վերջին՝ սեպտեմբերի 19-ի ագրեսիայի հետևանքով սկսվեց տեղի բնակչության բռնի տեղահանումն ու արտագաղթը դեպի Հայաստան: Նրանց թվում էր նաև մեր հայրը, որն ադրբեջանական անցակետում հատուկ կերպով առանձնացվել է ու կալանավորել։
Մենք չենք ցանկանում, որ նա դառնա տարածաշրջանում քաղաքական լարվածության ևս մեկ զոհ, հատկապես, որ նրա առաքելությունը մշտապես եղել է հենց այդ նույն լարվածության նվազեցումն ու ձգձգված հակամարտության համար խաղաղ լուծում գտնելը։
Մեր հայրը մարդասիրական գործիչ է և երբեք ներգրավված չի եղել ռազմական գործունեության մեջ։ Նա համահիմնադրել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ ամենամեծ մարդասիրական հիմնադրամներից մեկը, որն ուղղված է հենց խաղաղության հաստատմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ամբողջ աշխարհում: Հենց այս նպատակով էլ վերջին տասնամյակների ընթացքում նա մեծ ներդրումներ է արել տարածաշրջանի կրթության և մշակույթի պահպանման, եկեղեցիների վերանորոգման, ինչպես նաև Շուշիի մզկիթի վերականգնման գործում:
Մարդասիրության ոլորտում հայտնի և ակտիվ հայ առաջնորդն այս պահին հայտնվել է ձգձգված քաղաքական հակամարտության և ոչ թափանցիկ արդարադատության համակարգի զոհի կարգավիճակում:
Մենք շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր այս ծանր պահին մեզ աջակցում ու զորակցում են: Դա մեզ ուժ է տալիս, բայց չենք կարող հանգիստ լինել, քանի դեռ մեր հայրը և մյուս գերիներն ազատ չեն արձակվել։ Օր օրի ավելի է մեծանում վտանգը, որ նա կարող է այլևս երբեք չմիանալ մեր ընտանիքին:
Մենք՝ որպես նրա զավակներ, կոչ ենք անում ձեզ՝ պաշտպանելու մեր հոր և անօրինական կերպով կալանավորված բոլոր հայերի իրավունքները և կոչ անել, որպեսզի նրանց շուտափույթ, անվտանգ և առանց վերապահումների ազատ արձակեն: Ոչ մի մարդ չպետք է կալանավորվի կամ քրեական պատասխանատվության ենթարկվի իր համոզմունքների, կրոնի կամ ազգային պատկանելության համար:
Մենք աղոթում ենք մեր հոր անվտանգ վերադարձի համար և հայցում ձեր օգնությունը»,-նշված է հայտարարության տեքստում։
Ռուբեն Վարդանյանին ադրբեջանցիները ձերբակալել էին սեպտեմբերի 27-ին Հակարիի կամրջի վրա։ Նրան երեք մեղադրանք են առաջադրել։

The children of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, who was arrested by Azerbaijani forces on September 27 as he attempted to travel from Karabakh to Armenia, say they are fearful for his safety.
Vardanyan was transferred to Baku and has been charged with “financing terrorism”, “creating and participating in illegal armed organizations”, and “illegally crossing the Azerbaijani state border”.
Vardanyan’s four children issued the following statement today.
As the four children of Ruben Vardanyan, we respectfully call upon the world leaders, advocates for human rights, and the media to urgent help to free our father from illegal detention in Azerbaijan. We are concerned about his health and arbitrary treatment and have not been able to communicate with him since his capture. We fear for his well-being and risk to his life.
Over a year ago, our father made the difficult decision to live with the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) exactly because he wanted to protect their safety and their rights. He felt so strongly about it that he left everything behind and lived in hardship alongside them under blockade, siege and war.
After the last aggression by the Azerbaijani government on September 19, resulting in mass forced displacement and humanitarian disaster, he was specially singled out and detained.
We do not want him to become yet another victim of the political tension in the region, especially as his mission has always been to reduce this exact same tension and find a peaceful solution to a long-term conflict.
Our father is a humanitarian and has never been involved in any military activities. He co-founded the Aurora Humanitarian Initiative, one of the biggest humanitarian foundations, to promote peace and human rights around the world. For this same reason he invested heavily in education and cultural preservation for the region over the past decades, including the restoration of churches and a mosque in Shushi. As an active and visible Armenian humanitarian leader he now finds himself victim of a long-term political conflict and an opaque justice system.
We are extremely worried about his health, and we fear for his safety.
We are encouraged by the support of many who have reached out but cannot rest until our father and other Armenian prisoners are released. With every day that goes by the risk that he might never join our family again increases exponentially.
As his children we call upon you to stand for the rights of our father, and all wrongfully detained Armenians and to call for his urgent, safe, and unconditional release. No people should be detained or prosecuted for their beliefs, religion, or nationality. We pray for our father’s safe return to us and urgently ask for your help.