Հայաստան տեղափոխված անձանց շուրջ 86 տոկոսն արդեն հաշվառվել է
Վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը Կառավարության «Հումանիտար կենտրոնից» ներկայացրել է վերջին տվյալները Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց վերաբերյալ: Ըստ այդմ՝ տեղահանված անձանց թիվը կազմում է 100 514, Հակարիի կամուրջը հատած տրանսպորտային միջոցների թիվը կազմում է 21 106: Եվս մեկ ավտոբուս Գորիսից մեկնել է Ստեփանակերտ և շուրջ 15 հայրենակցի տեղափոխել Հայաստան: 85 975 անձ, այսինքն՝ Հայաստան տեղափոխված անձանց շուրջ 86 տոկոսն արդեն հաշվառվել է: Հղիների թիվը կազմում է 222, հաշմանդամների թիվը 2105 է, վիրավորների թիվը՝ 283:
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված և պետության առաջարկած կեցավայրերից օգտվել է 48 649 անձ, որոնց տեղաբաշխումն, ըստ մարզերի, հետևյալն է՝ Արագածոտնի մարզ՝ 2305 մարդ, Արարատի մարզ՝ 12445 մարդ, Արմավիրի մարզ՝ 4461 մարդ, Գեղարքունիքի մարզ՝ 3996 մարդ, Լոռու մարզ՝ 2686 մարդ, Կոտայքի մարզ՝ 11630 մարդ, Շիրակի մարզ՝ 2275 մարդ, Սյունիքի մարզ՝ 4592 մարդ, Վայոց Ձորի մարզ՝ 1937 մարդ և Տավուշի մարզ՝ 2322 մարդ:
Նազելի Բաղդասարյանը նշել է, որ այս կեցավայրերը կարճաժամկետ ծրագրի շրջանակում են տրամադրվում, իսկ միջնաժամկետ ծրագրի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց կտրամադրվի մեկ անձի հաշվարկով 40 000 դրամ բնակարանի վարձակալության և 10 000 դրամ կոմունալ ծախսերի նպատակով: Միջնաժամկետ այս ծրագիրը կտևի 6 ամիս: Հաջորդ շաբաթվա ընթացքում կմեկնարկի նաև 100 000 դրամ միանվագ աջակցության տրամադրման գործընթացը: 100 000 միանվագ գումարը անչափահասներին կփոխանցվի ծնողներից մեկի բանկային քարտին կամ հաշվեհամարին:
Վարչապետի մամուլի քարտուղարը ընդգծել է, որ վարձվող բնակարանների քանակը հասկանալու համար կարևոր է նշել, որ խոսքը շուրջ 22 650 հաշվառված ընտանիքի մասին:
Առողջապահության նախարարության փոխանցած տվյալներով, Հայաստանի տարբեր բժշկական հաստատություններում բուժում է ստանում 363 բուժառու: Նրանցից 214 պայթյունից վնասվածքներ ստացած անձինք են, իսկ 114-ը մարտական գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած անձինք են:
Նազելի Բաղդասարյանը ներկայացրել է, որ 8003 հեռախոսահամարը Առողջապահության նախարարության թեժ գիծն է, որի միջոցով կարելի է կապ հաստատել և տեղեկություններ իմանալ բուժառուների մասին: Առողջապահության նախարարությունն՝ Առողջապահության ազգային ինստիուտի հետ համատեղ, հավաքագրում է բուժաշխատողների տվյալներ՝ հետագա զբաղվածության կազմակերպման առումով: Նմանատիպ գործընթաց է իրականացնում նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը՝ հավաքագրելով տվյալներ ուսուցիչների վերաբերյալ: ԿԳՄՍ նախարարության թեժ գիծն է՝ 010599600: Շուրջ 700 երեխա արդեն տեղավորվել են ուսումնական տարբեր հաստատություններում: Բայց ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 20 000 երեխա է մուտք գործել Հայաստան և նրանց հետագա կրթության հարցը գտնվում է ԿԳՄՍ նախարարության ուշադրության կենտրոնում:
Կառավարության լրատվականի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի կառավարությունը հոգում է ոչ միայն բռնի տեղահանվածների կեցավայրի հարցը, այլև տրամադրում է սնունդ, հիգիենիկ միջոցներ, անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև դեղորայք:
Շուրջ 15 000 զանգ է ստացվել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարության 114 թեժ գծին: 31 550 հայտ է լրացվել առաջնային կարիքների գրանցման նպատակով:
Նազելի Բաղդասարյանը վերջում հիշեցրել է, որ Ֆինանսների նախարարությունը գանձապետական հաշիվ է բացել Հայաստանում և արտերկրում բնակվող քաղաքացիների կողմից ցանկացած տարադրամի միջոցով նվիրատվությունների համար: Գանձապետական հաշվի համարն է՝ 900005002762:

Зарегистрированы 86 процентов прибывших в Армению арцахцев
Пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян, представила последние данные по насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха. Число вынужденно прибывших в Армению арцахцев составляет 100.514, число проехавших через мост Акари транспортных средств – 21.106.
85.975 человек, или 86% въехавших в Армению граждан, уже зарегистрировано. Среди них 222 беременные женщины, 2105 человек с инвалидностью, 283 раненых.
Предложенным государством жильем воспользовались 48.649 вынужденных переселенцв. Картина распределения арцахцев по областям Армении выглядит следующим образом: Арагацотнская область - 2305 человек, Араратская область - 12445 человек, Лорийская область – 2686 человек, Сюникская область – 4592 человека, Вайоцдзорская область – 1937 человек и Тавушская область – 2322 человека.
Указанные места проживания предоставляются в рамках краткосрочных программ. В рамках среднесрочной программы каждый прибывший в Армению вынужденный переселенец из Арцаха получит 40 тысяч драмов на аренду жилья и 10 тысяч драмов на оплату коммунальных платежей. Продолжительность этой программы – 6 месяцев.
Со следующей недели начнется выплата каждому арцахцу единовременной помощи в размере 100 тысяч драмов. При наличии в семье несовершеннолетних детей эта сумма будет перечислена на банковскую карту или банковский счет одного из родителей.
Пресс-секретарь отметила, что в жилье нуждаются 22.650 зарегистрированных семей.
По данным Министерства здравоохранения, в различных медицинских учреждениях лечение получают 363 пациента. 214 из них – лица, получившие повреждения вследствие взрыва топливного хранилища, 114 – получившие ранения во время боевых действий.
Минздрав совместно с Национальным институтом здравоохранения собирает данные медработников для организации их дальнейшей занятости. Аналогичный процесс инициировало и Министерство образования, науки, культуры и спорта. 700 детей уже устроены в различные учебные заведения. В целом же в Армению прибыли 20 тысяч детей. Вопрос их дальнейшего образования находится в центре внимания МОНКС.
Правительство Армении не только обеспечивает арцахцев жильем, но и предоставляет им продукты питания, гигиенические принадлежности, а в случае необходимости – также лекарства.
В заключение Назели Багдасарян напомнила, что Министерство финансов открыло казначейский счет для перечисления пожертвований в любой валюте гражданами, проживающими в Армении и за рубежом. Номер счета: 900005002762.