Արցախից տեղահանվածների առաջին օրերը Գորիսում (ֆոտոշարք)
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը հարձակվեց Արցախի վրա, սեպտեմբերի 21-ին Եվլախ քաղաքում տեղի ունեցավ Ադրբեջանի և Արցախի ներկայացուցիչների միջև հանդիպում։ Բանակցություններից երեք օր անց՝ սեպտեմբերի 24-ին, Լաչինի մարդասիրական միջանցքը, որը Ադրբեջանը Արցախի համար փակել էր 2022 թվականի դեկտեմբերից, միակողմանի բացվեց։ Ցեղասպանությունից խուսափելու համար արցախցիները սկսեցին զանգվածաբար դուրս գալ Արցախից՝ Հակարի կամրջի վրա տեղակայված ադրբեջանական անցակետով տեղափոխվելով Հայաստան։ 20:00-ի դրությամբ` Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստանի սահմանը հատել է 76 հազար 407 բռնի տեղահանված անձ։
Հայկական կարմիր խաչի ըկերության և պետական գերատեսչությունների համագործակցությամբ տեղահանված անձանց ընդունման հումանիտար կայաններ են բացվել, որոնք այժմ գործում են Գորիսում և Վայքում, առաջին օրերին հաշվառում էր իրականացվում նաև Կոռնիձորում։ Ընդունման կետերում գրանցվածներին ուղղորդում են ՀՀ տարբեր բնակավայրեր, որտեղ նրանց առաջարկվում են կեցության վայրեր, իսկ ովքեր չունեն գնալու ոչ մի տեղ, նրանց տեղավորում են Գորիսի հյուրանոցներում, որտեղ ազատ տեղեր գրեթե չկան: Շուրջօրյա ռեժիմով հատուկ պատրաստվածություն անցած կամավորների օգնությամբ տեղի է ունենում բռնի տեղահանված արցախցիների գրանցում, կարիքների գնահատում, արագ արձագանքման այլ գործողություններ։

Первые дни в Горисе вынужденных переселенцев из Арцаха (фоторяд)
Здание Горисского драматического театра с прилегающей к нему территорией превратилось в лагерь для беженцев.
19 сентября Азербайджан напал на Арцах. 21 сентября состоялась встреча представителей Азербайджана и Арцаха. 24 сентября, спустя три дня после переговоров, Лачинский коридор, который Азербайджан блокировал с декабря 2022 года, открылся в одностороннем порядке. Чтобы избежать геноцида, арцахцы начали массово покидать Арцах, выезжая в Армению через установленный на мосту Акари азербайджанский контрольно-пропускной пункт. По состоянию на 20:00 из Нагорного Карабаха в Армению прибыло 76.407 насильственно перемещенных лиц.
Армянское Общество Красного Креста в сотрудничестве с государственными ведомствами развернули гуманитарные центры приема вынужденных переселенцев. В настоящее время такие центры действуют в Горисе и Вайке. В первые дни прибывающих из Арцаха граждан регистрировали также в Корнидзоре. Из пунктов приема зарегистрированных направляют в различные населенные пункты РА, где им предлагается жилье. А тех, кому некуда уезжать, размещают в гостиницах Гориса, где уже практически не осталось свободных мест. Специально подготовленные волонтеры в круглосуточном режиме регистрируют насильственно перемещенных арцахцев, оценивают их потребности.