Միջազգային հանրությունը պետք է գործադրի բոլոր ջանքերը ԼՂ-ում ՄԱԿ-ի միջգերատեսչական առաքելություն տեղակայելու համար. Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ելույթը ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանին:
«Առաջին հերթին թույլ տվեք շնորհավորել պարոն Դենիս Ֆրենսիզին Գլխավոր ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Ես ոչ առաջին, ոչ էլ վստահաբար վերջին բանախոսը կլինեմ այս հեղինակավոր հաստատությունում, որը կմատնանշի ժողովրդավարությանը սպառնացող գլոբալ սպառնալիքները, անվտանգային մարտահրավերնեը, ՄԱԿ կանոնադրության սկզբունքների և նպատակների՝ ներառյալ ուժի չկիրառման և հակամարտություների խաղաղ կարգավորման ոտնահարումները` որպես աշխարհում անկայունության և լարվածության հիմնական աղբյուր:
Անցած տարիների ավերիչ զարգացումները, որոնք խաթարեցին անվտանգության ճարտարապետությունն աշխահում, և հատկապես Եվրոպայում, էականորեն վնաս են հասցրել բազմակողմանիությանը: Եթե մի քանի տարի առաջ մենք մտահոգվում էինք բազմակողմանիության նահանջի վերաբերյալ, այսօր մենք ականատես ենք լինում դրա բուն էության և հիմքերի քայքայմանը, ինչպիսիք են միջազգային իրավունքը, մարդու իրավունքները և համագործակցային անվտանգությունը:
Սա զուտ տեսական հետևություն չէ, այլ իրականություն, որին հայ ժողովուրդն առերեսվում է վերջին 3 տարիներին: Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիաները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ և ռազմական հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ էապես խաթարում են մեր տարածաշրջանի խաղաղությունն ու կայունությունը, կոպտորեն խախտում մարդու իրավունքներն ու հումանիտար իրավունքը՝ գոյութենական սպառնալիք հանդիսանալով հայերի համար:
Հայաստանի կառավարությունը` ունենալով մեր տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու անկեղծ հավատ և ձգտում, զգալի և հստակորեն արձանագրված ջանքեր է գործադրել այդ ուղղությամբ: Ցավոք, մենք առնչվում ենք ոչ թե խաղաղություն ցանկացող գործընկերոջ հետ, այլ երկրի, որը բացահայտորեն հայտարարում է, որ «ուժն է ծնում իրավունքը» և անընդհատ ուժ է կիրառում խաղաղության գործընթացը խաթարելու համար։ Բառացիորեն մեկ տարի առաջ հենց այս ամբիոնից ՀՀ վարչապետը ներկայացրեց հարևան Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ ագրեսիայի և օկուպացիայի փաստը։ Այդ ժամանակվանից իրավիճակն էլ ավելի է սրվել, և այսօր ես ստիպված եմ ներկայացնել հերթական լայնածավալ հարձակումն այս անգամ Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովրդի դեմ՝ որպես միջազգային իրավունքի և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում:
Պատահական չէ, որ այս իրադարձությունը տեղի է ունեցել հենց այս շաբաթ։ Սա ի ցույց է դնում Ադրբեջանի անարգանքն ու արհամարանքը այստեղ՝ Նյու Յորքում, հավաքված միջազգային հանրության նկատմամբ։ Ուղերձը հստակ է՝ «դուք կարող եք խոսել խաղաղության մասին, իսկ մենք կարող ենք գնալ պատերազմի ճանապարհով, և դուք չեք կարողանա որևէ բան փոխել»։ 120 հազար մարդիկ, որոնց միակ ձգտումը ապրելն ու արարելն է իրենց նախնյաց հայրենիքում, և որոնք ավելի քան 9 ամիս շարունակ տառապել են Ադրբեջանի արգելափակման և պաշարման պայմաններում, ենթարկվել են ռազմական հարձակման տասնյակ հազարանոց զորքի կողմից։ Այս անմարդկային հարձակման ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ տարածքը՝ Ստեփանակերտը և մյուս քաղաքներն ու բնակավայրերը ենթարկվել են ինտենսիվ և համատարած հրետակոծության՝ ծանր զինտեխնիկայի՝ հրթիռների, հրետանու, մարտական անօդաչու թռչող սարքերի, ավիացիայի՝ ներառյալ արգելված կասետային զինամթերքի կիրառմամբ:
Այս սոսկալի լայնածավալ հարձակումը, որը խլեց հարյուրավոր, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների կյանքեր, ցինիկորեն որակվեց որպես տեղային հակաահաբեկչական գործողություն: Վերջին տեղեկությունների համաձայն՝ կան ավելի քան 200 զոհվածի և 400 վիրավորի հաստատված դեպքեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության, կանանց և երեխաների շրջանում՝ հաստատված նաև Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից: Հարյուրավոր մարդկանց ճակատագիրը մնում է անորոշ։
Մինչ ես ելույթ եմ ունենում այսօր, Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության 30 տոկոսը տեղահանված է։ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչությունը մնում է առանց ապրուստի միջոցների, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղ կարողացել է մուտք գործել միայն սահմանափակ մարդասիրական օգնություն: Չկա սնունդ, դեղորայք, կացարան, ապրելու վայր։ Նրանք ընտանիքից բաժանված են, ահաբեկված ու իրենց կյանքի համար վախեցած։
Ադրբեջանի վերջին 10 ամիսների քաղաքականությունն ու գործողությունները ակնհայտորեն ի ցույց են դնում այս զանգվածային ոճրագործության նախապես ծրագրված և լավ կազմակերպված բնույթը։ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանը շրջափակեց Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ կյանքի ճանապարհը՝ բացահայտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքով, ինչպես նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները։
Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 9 ամիս տևած շրջափակումը հանգեցրել է սննդամթերքի, բժշկական պարագաների, վառելիքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասի՝ գրեթե սպառման եզրին հասցնելով բնակչության գոյատևման համար անհրաժեշտ ռեսուրսները։ Շրջափակումն ուղեկցվել է էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի մատակարարումների կանխամտածված ընդհատումներով, ինչն էլ ավելի է սրում իրավիճակը՝ այն վերածելով հումանիտար ճգնաժամի։
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ 2023թ. փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը հրատապ միջոցների կիրառման մասին որոշում է կայացրել, ըստ որի «Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը»: Այս որոշումը հետագայում վերահաստատվել է Դատարանի հուլիսի 6-ի որոշմամբ։
Մի շարք գործընկեր պետություններ, միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի մանդատակիրները, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, Human Rights Watch-ը, Freedom House-ը, Amnesty International-ը, Transparency International-ը շարունակաբար ահազանգում էին տեղում իրավիճակի վատթարացման մասին: Ավելին, օգոստոսի 16-ին Հայաստանի պահանջով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ժամանակ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրների մեծամասնությունը հստակ դիրքորոշում հայտնեց Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի տառապանքը դադարեցնելու անհրաժեշտության և նրանց հիմնարար իրավունքները ապահովելու վերաբերյալ։ Մինչդեռ, ի պատասխան այս հստակ կոչերի, Ադրբեջանը ավելի է կոշտացրել իր անմարդկային գործողությունները՝ ձեռնարկելով այս ռազմական հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ։
2023թ. սեպտեմբերի 21-ին գումարվեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ևս մեկ նիստ՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղում տիրող աղետալի իրավիճակը։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամների մեծամասնությունն արտահայտել է իր դիրքորոշումը՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների դադարեցման, Լաչինի միջանցքի բացման, միջազգային մարդասիրական մուտքի ապահովման և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հասցեագրման հրամայականի վերաբերյալ։
Մեր տարածաշրջանում իրապես ավերիչ զարգացումների ժամանակագրությունը վկայում է այն մասին, որ հիմնախնդիրները հնարավոր չէ լուծել զուտ հայտարարություններով և ընդհանուր կոչերով։ Հայաստանը բազմիցս նախազգուշացրել է միջազգային հանրությանը հստակ և գործնական գործողությունների անհրաժեշտության մասին, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի միջգերատեսչական կարիքների գնահատման և փաստահավաք առաքելության՝ Լեռնային Ղարաբաղ գործուղելու մասին: Բայց միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ-ը վերջին 9 ամիսների՝ 285 օրերի ընթացքում չկարողացան օգնության հասնել մարդկանց։
Սովահարությունը որպես պատերազմի մեթոդ օգտագործելը, մարդկանց ապրուստի միջոցներից զրկելը, ՄԱԿ-ի գործակալությունների հումանիտար հասանելիության խոչընդոտումը և մերժումը, ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական գործունեության խոչընդոտումը ոճրագործության վաղ նախազգուշացնող նշաններ են: Մի շարք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ, իրավաբաններ, ցեղասպանագետներ, հեղինակավոր անկախ փորձագետներ, այդ թվում՝ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով նախկին հատուկ խորհրդականը, արդեն իսկ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը որակել են որպես ցեղասպանության սպառնալիք: Հենց երեկ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդական Էլիս Վաիրիմու Նդերիտուն ընդգծել է. «ռազմական գործողությունները կարող են միայն նպաստել առանց այն էլ լարված իրավիճակի սրմանը և այդ տարածքում քաղաքացիական բնակչությանը դնել բռնության, այդ թվում՝ ցեղասպանության և դրա հետ կապված ոճրագործությունների ռիսկի տակ։ Անհրաժեշտ է բոլոր ջանքերը գործադրել բռնությունը կանխելու և խաղաղությունը պահպանելու համար»:
Թույլ տվեք ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ռուանդայում ցեղասպանության կանխարգելման ձախողումից հետո ՄԱԿ-ին հաջողվել է ստեղծել կանխարգելման մեխանիզմներ՝ դրանով իսկ «այլևս երբեք» կարգախոսը վերածելով իմաստալից խոստման: Բայց այսօր մենք կանգնած ենք հերթական ձախողման շեմին։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված այս անմարդկային շրջափակման և ռազմական գործողությունների թակարդում հայտնված և իր գոյության սպառնալիքի տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը դեռևս հույս ունի, որ կանխարգելումը չի մնա լեզվական ձևակերպում, այլ կվերածվի գործողությունների շղթայի:
Այն պնդումները, թե ՄԱԿ-ը տեղում ներկա չէ, հետևաբար իրավիճակը ստուգելու հնարավորություն չունի, չեն կարող արդարացում լինել անգործության համար։ ՄԱԿ-ը համընդհանուր մարմին է, որը պետք է աջակցի զանգվածային ոճրագործությունների զոհերին ամբողջ աշխարհում՝ անկախ տարածքի կարգավիճակից, այլ ոչ թե հանդես գա մերժողական հայտարարություններով:
Հուսով ենք, որ միջազգային հանրությունը, մասնավորապես ՄԱԿ-ը, կդրսևորի ամուր քաղաքական կամք՝ դատապարտելու ռազմական գործողությունների վերսկսումը և քաղաքացիական բնակավայրերի ու ենթակառուցվածքների թիրախավորումը և կպահանջի միջազգային մարդասիրական իրավունքի պարտավորությունների լիարժեք կատարում՝ ներառյալ այն պարտավորությունները, որոնք կապված են քաղաքացիական բնակչության, մասնավորապես կանանց և երեխաների պաշտպանության, ինչպես նաև կենսական քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանության հետ:
Միջազգային հանրությունը պետք է գործադրի բոլոր ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղում անհապաղ ՄԱԿ-ի միջգերատեսչական առաքելություն տեղակայելու համար՝ տեղում մարդու իրավունքների, մարդասիրական և անվտանգության ոլորտում իրավիճակի մշտադիտարկման և գնահատման նպատակով: ՄԱԿ-ի հաստատությունների և այլ միջազգային կազմակերպությունների անարգել մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարդասիրական սկզբունքներին համապատասխան, հրամայական է: Այս առումով ընդգծում ենք նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ կողմերի ամբողջական և բարեխիղճ համագործակցության ապահովման անհրաժեշտությունը՝ ռազմական հարձակման հետևանքները հասցեագրելու համար՝ ներառյալ զոհվածների դիերի դուրսբերումը և նույնականացումը, անհայտ կորած զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց որոնումն ու փրկությունը, ռազմագերիների ազատ արձակումը, անվտանգ և անարգել մարդասիրական օգնության տրամադրումը՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խստագույն պահպանմամբ:
Ադրբեջանը, ի վերջո, պետք է հավատարիմ մնա իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող իր պարտավորություններին և ապահովի Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժի ազատությունը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների համաձայն:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ պետք է ներդրվեն համապատասխան մեխանիզմներ՝ ապահովելու վերջին ռազմական հարձակման ընթացքում տեղահանված անձանց, ինչպես նաև 2020թ. պատերազմի հետևանքով տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից շրջանների իրենց տներ՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան գործակալությունների մոնիթորինգի և վերահսկողության ներքո, ինչպես դա նախատեսված էր 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։
Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ բնակչության էթնիկ զտումը կանխելու և Լեռնային Ղարաբաղի ու պաշտոնական Բաքվի ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունն ապահովելու կայուն և կենսունակ միջազգային մեխանիզմը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հետ կապված հարցերի հասցեագրման համար հրամայական է: Ավելին, պետք է երաշխավորվի Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական և ռազմական ներկայացուցիչների և անձնակազմի դեմ պատժիչ գործողությունների բացառումը:
Մենք նաև կարծում ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է պահանջի Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերից դուրս բերել ադրբեջանական ցանկացած զինվորական և իրավապահ մարմին, որպեսզի բացառվի քաղաքացիական բնակչության շրջանում խուճապը, սադրանքներն ու էսկալացիան, և հնարավորություն ստեղծվի ՄԱԿ-ի կողմից մանդատ ստացած խաղաղապահ ուժերի համար պահպանել կայունությունն ու անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում:
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականությունն ընդհանուր պատկերի միայն մի մասն է։ Այս համատեքստում մենք տեսնում ենք Հայաստանի Հանրապետությանը ռազմական գործողությունների մեջ ներքաշելու և դրանք՝ դեպի մեր ինքնիշխան տարածք աշխարհագրական առումով ընդլայնելու հստակ մտադրություն։
Ադրբեջանի չկամությունն անկեղծորեն և կառուցողական կերպով ներգրավվել Հայաստանի հետ խաղաղության գործընթացում, ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, դուրս բերել իր զինված ուժերը Հայաստանի օկուպացված տարածքներից, սահմանազատել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանը՝ 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան և հիմնվելով 1975թ. քարտեզների վրա, միջպետական սահմանի երկայնքով ստեղծել ապառազմականացված գոտի, հստակ պատկերում են նշված մտադրությունները։
Նույն կերպ, Ադրբեջանն ունի թաքնված օրակարգ, երբ խոսքը վերաբերում է տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը: Որպես ծով ելք չունեցող երկիր՝ Հայաստանը կենսականորեն շահագրգռված է ինքնիշխանության, ազգային իրավասության, իրավահավասարության և փոխադարձության հիման վրա տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին համաձայնության իրագործմամբ։ Հայաստանը հանդիսանում է համալիր և արդար տրանսպորտային հաղորդակցության երկարատև ջատագովը՝ առևտրին, համագործակցությանը և մարդկանց միջև շփումներին նպաստելու նպատակով, մինչդեռ մեր հարևանները շարունակում են երեք տասնամյակ կիրառվող Հայաստանի շրջափակումը, որը իմ երկրի տնտեսական հարկադրանքի լավ կազմակերպված քաղաքականության մի մասն է։ Այսպես կոչված «միջանցքային տրամաբանությունը», որն առաջ է քաշվում Բաքվի և նրանց թաքնված ու բացահայտ հովանավորների կողմից, ուղղված է Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության խաթարմանը և նրա տարածքային պահանջների արդարացմանը: Նրանց ստեղծած խոսույթը, Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման հետ մեկտեղ, ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, ցույց է տալիս, որ հաջորդ նպատակը կարող է լինել Հայաստանին ստիպողաբար արտատարածքային միջանցք պարտադրելը, միջանցք, որը կանցնի Հայաստանի տարածքով, բայց դուրս կլինի մեր վերահսկողությունից։ Սա անընդունելի է մեզ համար և պետք է անընդունելի լինի միջազգային հանրության համար։
Չնայած բոլոր մարտահրավերներին, Հայաստանը շարունակում է ներգրավվել հարաբերությունների կարգավորման և կայուն խաղաղության հաստատման բանակցություններում և աջակցում է այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների ջանքերին։ Միջազգային ճանաչված սահմաններում տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքը, հակամարտության հիմքում ընկած պատճառների, այն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրումը, երկարատև խաղաղության հիմքն են։
Ամփոփելով, թույլ տվեք հայտարարել, որ Հայաստանի ժողովուրդը հաստատակամորեն պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունը, անկախությունը և ժողովրդավարությունը և հաղթահարելու է իր դեմ սանձազերծված հիբրիդային պատերազմը»:

Armenian Foreign Minister Accuses U.N. of Failing to Rescue Karabakh Armenians
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan addressed the 78th session of the United Nations General Assembly on September 23 and accused the organization and international community of failing to rescue the people of Karabakh. Nevertheless, he called for the deployment of a U.N. inter-agency mission to the region to assess the humanitarian and security situation.
Mirzoyan called for an international mechanism to prevent the ethnic cleansing of the indigenous population of Nagorno-Karabakh and to ensure dialogue between representatives of Nagorno-Karabakh and official Baku to address the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
Mirzoyan’s office issued the following transcript of his remarks.
First, let me congratulate Mr. Dennis Francis on assuming the Presidency of the 78th session of the United Nations General Assembly.
I will not be the first and not the last speaker in this august body who will identify global threats for democracies, challenges for security, violations of the principles and purposes of the UN Charter, including non-use of force and peaceful resolution of conflicts, as a main source of instability and tension in the world.
The devastating developments of the past years, which disrupted the security architecture in the world and especially in Europe, have significantly damaged multilateralism. If a couple of years ago we were contemplating the decline of multilateralism, today we see erosion of that very tenet and its foundation such as international law, human rights and cooperative security.
This is not just a theoretical inference but a reality with which the Armenian people in the South Caucasus are coping for the last three years. The repetitive aggression of Azerbaijan against the sovereign territory of the Republic of Armenia and military attacks against the people of Nagorno-Karabakh significantly disrupts peace and stability in our region, massively violates human rights and humanitarian law representing existential threat for Armenians.
My government, having a sincere belief and aspiration to establish peace and stability in our region, has made significant and duly recorded efforts to this end. Alas, we do not have a partner for peace but a country who openly declares that “Might has Right” and constantly uses force to disrupt the peace process. Literally a year ago, from this very stage the PM of Armenia presented the fact of aggression and occupation of the Republic of Armenia’s sovereign territories by neighboring Azerbaijan. Since then, the situation has deteriorated even more and today I must present yet another very recent act of large-scale offensive, this time against the indigenous people of Nagorno-Karabakh, in blatant violation of the international law and Trilateral Statement of November 9, 2020.
It happened this week and the timing was not accidental. It shows open disregard and defiance of Azerbaijan against the international community who gathered here in New York. The message is clear: “you can talk about peace, and we can go to war and you will not be able to change anything.” The 120,000 people, whose sole aspiration is to live and create in peace and dignity in their ancestral homeland and who have already been suffering under the more than 9-month blockade and siege by Azerbaijan, were subjected to military attack by tens of thousands of troops. During this inhumane attack, the whole territory of Nagorno-Karabakh, Stepanakert and other towns and settlements came under intense and indiscriminate shelling with heavy weaponry such as rockets, artillery, combat UAVs, aviation, including prohibited cluster munition.
This atrocious large-scale offensive which claimed hundreds of lives, including of women and children, was cynically defined as a local counter terrorist operation. According to the recent information there are confirmed cases of more than 200 killed and 400 wounded, including among civilian population, women and children, also accepted by the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs. The fate of hundreds of people is uncertain.
As I speak today, 30 percent of the population of Nagorno-Karabakh is displaced. The entire population of Nagorno-Karabakh remains without any means of subsistence, as just limited humanitarian assistance has been able to enter into Nagorno-Karabakh. There is no food, no medicine, no shelter, no place to go, separated from their families, terrorized and scared for their lives.
The policy and actions of Azerbaijan for the last 10 months, evidently demonstrate the pre-planned and well-orchestrated nature of this mass atrocity. On December 12, 2022, Azerbaijan blockaded the Lachin corridor - the only road, the lifeline connecting Nagorno-Karabakh to Armenia and the outer world, in blatant violation of its obligations under the international humanitarian law and the Trilateral Statement of 9 November 2020. The blockade was further consolidated by the installation of illegal check-point since April 23, as well as with the complete cessation of any movement, even for humanitarian aid through the Corridor since June 15.
The more than 9 month-long blockade of Nagorno-Karabakh caused a severe shortage of food, medical supplies, fuel and other essential goods, almost depleting the resources necessary for the survival of the population. The blockade was accompanied by deliberate disruption of electricity and natural gas supplies, further exacerbating the situation into a full-fledged humanitarian crisis.
I would like to emphasize that on 22 February, 2023 the International Court of Justice indicated a provisional measure, according to which “Azerbaijan shall take all measures to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin corridor in both directions”. This order was later reconfirmed by the Court’s order of 6 July.
A number of partner states, international organizations, including UN Special Rapporteurs, the International Committee of the Red Cross, Human Rights Watch, Freedom House, Amnesty International, Transparency International had been continuously voicing an alarm about the deteriorating situation on the ground. Moreover, on August 16, during the emergency meeting of the United Nations Security Council conveyed by the request of Armenia, the majority of UNSC member states expressed clear position regarding the need to unblock the Lachin corridor and halt the suffering of the people of Nagorno-Karabakh and ensure their fundamental human rights. Whereas, in response to these clear-cut calls, Azerbaijan has worsened its inhumane actions by launching this military attack against the people of Nagorno-Karabakh.
On September 21, 2023, the United Nations Security Council gathered once again to discuss the devastating situation in Nagorno-Karabakh. The majority of the UNSC members expressed their position regarding the imperative of cessation of hostilities by Azerbaijan, opening of the Lachin corridor, ensuring international humanitarian access and addressing the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh.
The chronology of truly devastating developments in our region proves that the issues cannot be addressed merely with statements and generic calls. Armenia has repeatedly warned the international community about the need for concrete and practical action, including the dispatching of a UN inter-agency needs assessment and fact-finding mission to Nagorno-Karabakh. But the international community and the United Nations failed to come to the rescue of people for the last 9 months, 285 days.
The use of starvation as a method of warfare, depriving people of their means of subsistence, obstruction and denial of humanitarian access of UN agencies, hindering the ICRC humanitarian activities, constitute early warning signs of an atrocity crime. A number of international human rights organizations, lawyers, genocide scholars, reputable independent experts, including the former ICC Prosecutor and the former Special Advisor of the UN Secretary-General on the Prevention of Genocide have already characterized the situation on the ground in Nagorno-Karabakh as a risk of genocide. Just yesterday, the Special Advisor of the UN Secretary-General on the Prevention of Genocide Alice Wairimu Nderitu stressed, and I quote: “Military action can only contribute to escalate what is already a tense situation and to put the civilian population in the area at risk of violence, including risk of genocide and related atrocity crimes. All efforts need to be made to prevent violence and sustain peace”, end of quote.
Let me draw your attention to the fact that after failure of preventing Genocide in Rwanda, the United Nations managed to create mechanisms for prevention, thus making the “never again” a meaningful pledge. But today we are at the brink of another failure.
The people of Nagorno-Karabakh, trapped in this inhumane blockade and hostilities inflicted by Azerbaijan and under the threat of their very existence, still hope that prevention will not remain a feature of language, but will become a line of actions.
The claims that the United Nations is not present on the ground, so has no capacity to verify the situation cannot be an excuse for inaction. The United Nations is a universal body, which should stand with the victims of mass atrocity crimes all over the world regardless of the status of territory instead of delivering dismissive statements.
We are hopeful that the international community, namely the UN will demonstrate a strong political will to condemn the resumption of hostilities and targeting of civilian settlements and infrastructure and demand full compliance with obligations under the international humanitarian law, including those related to the protection of civilians, in particular women and children, and critical civilian infrastructure․
The international community should undertake all the efforts for an immediate deployment of an interagency mission by the UN to Nagorno-Karabakh with the aim to monitor and assess the human rights, humanitarian and security situation on the ground. The unimpeded access of the UN agencies and other international organizations to Nagorno-Karabakh in line with the humanitarian principles is imperative. In this regard we also stress the need to ensure full cooperation of the parties in good faith with the International Committee of the Red Cross to address the consequences of the military attack, including the removal and identification of the bodies, search and rescue of missing personnel and civilians, release of POWs, safe and unimpeded delivery of humanitarian assistance, in strict compliance with the international humanitarian law.
Azerbaijan must finally adhere to its legally binding obligations and ensure freedom of movement of persons, vehicles and cargo, along the Lachin corridor, in line with the ICJ orders.
We firmly believe that relevant mechanisms must be introduced to ensure the return of persons displaced during the recent military attack, as well as persons and refugees displaced as a result of 2020 war, to their homes in the territory of Nagorno-Karabakh and adjacent regions under the monitoring and control of the UN relevant agencies, as it was foreseen in the Trilateral Statement of November 9, 2020.
A sustainable and viable international mechanism for preventing the ethnic cleansing of the indigenous population of Nagorno-Karabakh and for ensuring dialogue between representatives of Nagorno-Karabakh and official Baku to address the issues related to rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh is an imperative. Furthermore, excluding punitive actions against NK political and military representatives and personnel should be guaranteed.
We also believe that the international community must demand the exit of any Azerbaijani military and law-enforcement bodies from all civilian settlements in NK to exclude panic, provocations and escalation, endangering civilian population and create a possibility for a United Nations-mandated Peacekeeping Force to keep stability and security in Nagorno-Karabakh.
The ethnic cleansing policy against Nagorno-Karabakh is just a part of the bigger picture. In this regard we clearly see an intention to involve the Republic of Armenia in military actions thus widening the geography of hostilities into our sovereign territories.
The unwillingness of Azerbaijan to engage in the peace process genuinely and constructively with Armenia, including to recognize the territorial integrity of the Republic of Armenia, withdraw its Armed forces from the occupied territories of Armenia, delimitate the Armenian-Azerbaijani interstate borders based on the latest available maps from 1975 corresponding with Almaty 1991 declaration, create a demilitarized zone along the interstate border, clearly illustrates the mentioned intentions.
Likewise, Azerbaijan has a hidden agenda when it comes to unblocking regional transport and economic communications. As a landlocked country, Armenia is vitally interested in implementation of the agreement on the unblocking of all the regional communications on the basis of sovereignty, national jurisdiction, equality and reciprocity. Armenia is a long-standing advocate of the inclusive and equitable transport connectivity with the view to promote trade, cooperation and people-to-people contacts, whereas our neighbors continue to impose the three decades-long blockade of Armenia, as part of its well-established policy of economic coercion of my country. The so-called “corridor” logic promoted by Baku and their hidden and open sponsors is aimed at undermining the sovereignty and territorial integrity of Armenia and justifying its territorial claims. The narrative generated by them along with the use of force by Azerbaijan both against the Republic of Armenia and the people of Nagorno-Karabakh shows that forcefully imposing on Armenia an extraterritorial corridor, a corridor that will pass through the territory of Armenia but will be out of our control can be the next target. This is unacceptable for us and should be unacceptable for the international community.
Despite all the challenges Armenia continues to engage in the negotiations to achieve normalization of relations and establishment of lasting peace in the region and supports the efforts of the international partners to this end. Respect for territorial integrity and sovereignty within the internationally recognized borders, addressing the underlying causes of the conflict, namely the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh are the foundation of a lasting peace.
In the end, let me state that the people of Armenia will firmly stand for our sovereignty, independence and democracy and will overcome the hybrid-war unleashed against us.