Վերջին տվյալներով Արցախում զոհերի թիվը 32 է, որոնցից 2-ը` երեխա
Սեպտեմբերի 19-ից ադրբեջանական զինված ուժերը հրետակոծում են Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակավայրերը՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ բնակելի շենքեր, դպրոցներ և այլն։Ադրբեջանական զինված ուժերը քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ կիրառում են խոշոր տրամաչափի զենքեր, այդ թվում՝ հրետանի։ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում գրանցված տեղեկությունների համաձայն՝ հրետակոծությունների հետևանքով այս պահի դրությամբ կան 32 զոհ, 200-ից ավելի վիրավոր, այդ թվում՝ 7 զոհ (2 երեխա) և 35 վիրավոր (13 երեխա) քաղաքացիական բնակչության շրջանում։
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վնասվել են շենքեր, բակերում կայանված մեքենաներ, տներ։ Սեպտեմբերի 20-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը գնդակոծել են Ստեփանակերտի շտապ օգնության մեքենան, որն ուղևորվել էր Մարտակերտի շրջան՝ ադրբեջանական հարձակման հետևանքով զոհված ութ անձանց մարմինները տեղափոխելու համար:
Ըստ բաց աղբյուրների տարածած տեղեկության՝ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել նաև ռուս խաղաղապահների մեքենաների վրա, երբ վերջիններս փորձ են կատարել Լաչինի միջանցքով՝ Հակարիի կամրջով, Լեռնային Ղարաբաղից տարհանել կանանց և երեխաներին։
Այս փաստերը գալիս են հաստատելու, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը նպատակ ունեն ավարտին հասցնելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն իրականացնում է նաև ադրբեջանական մամուլի և սոցիալական ցանցերի մշտադիտարկում, ինչի արդյունքում արձանագրվել են սոցիալական ցանցերի օգտատերերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանն էթնիկ ծագման հիմքով թիրախավորող, ատելություն և բռնություն քարոզող և արդարացնող մեծաքանակ գրառումներ։ Պաշտպանն արձանագրում է, որ ադրբեջանական հասարակության նման անհանդուրժողական վերաբերմունքը հետևանքն ու ապացույցն է Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ ընդգծում է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները։ Պաշտպանը կոչ է անում մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին և դերակատարներին համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական գործողություններին և անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել զանգվածային ոճրագործությունները դադարեցնելու ուղղությամբ։

По последним данным в Арцахе погибли 32 человека, в том числе двое детей
С 19 сентября азербайджанские вооруженные силы подвергают артобстрелу населенные пункты Нагорного Карабаха, нанося удары по гражданскому населению и инфраструктурам – жилым зданиям, школам и т.д.
Азербайджанские вооруженные силы применяют против гражданского населения крупнокалиберное оружие, в том числе артиллерию. Согласно данным, зафиксированным офисом Защитника прав человека Республики Армения, на данный момент вследствие артобстрелов погибли 32 человека и более 200 получили ранения. Среди гражданского населения погибли семь человек, в том числе два ребенка, ранены 35 человек, в том числе 13 детей.
Вследствие азербайджанской агрессии повреждены здания, автомобили, дома. Рано утром 20 сентября ВС Азербайджана обстреляли машину скорой помощи, которая направлялась из Степанакерта в Мартакерт, чтобы забрать тела восьми погибших вследствие азербайджанской агрессии.
По данным открытых источников, вооруженные силы Азербайджана обстреляли также машины российских миротворцев, которые пытались эвакуировать через мост Акари и Лачинский коридор женщин и детей.
Эти факты подтверждают, что вооруженные силы Азербайджана намерены довести до конца этническую чистку армянского населения Нагорного Карабаха.
Офис Защитника прав человека проводит постоянный мониторинг азербайджанской прессы и соцсетей, в результате чего зафиксированы многочисленные записи пользователей, проповедующих и оправдывающих ненависть и насилие по отношению к армянскому населению Нагорного Карабаха на почве этнического происхождения. ЗПЧ констатирует, что подобное нетерпимое отношение азербайджанского общества является следствием и доказательством арменофобской политики властей Азербайджана.
Омбудсмен особо подчеркивает, что агрессия Азербайджана является грубым нарушением принципов международного права и международного гуманитарного права.
Омбудсмен призывает международные организации и акторов, обладающих мандатом на защиту прав человека, дать соответствующую оценку действиям Азербайджана и немедленно принять меры по прекращению массовых преступлений.