Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը Բաքու-Թբիլիսի երթուղով օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը ճնշելու մասին բացարձակ կեղծիք է. ԱՀ ՊՆ
Ադրբեջանական կողմը սեպտեմբերի 19-ին տարածել է թվով երրորդ ստահոդ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբրև ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 18-ին՝ ժամը 20։28-ից ժամը 20։34-ն ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են Բաքու-Թբիլիսի երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը։ Այս մասին հաղորդում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը բացարձակ կեղծիք է. հիշյալ երթուղով թռիչք իրականացնող օդանավը չունի ոչ միայն ԱՀ օդային սահմանները հատելու, այլ անգամ դրանց մոտենալու կարիք։
Նման կեղծ հայտարարությունների պարբերական տարածմամբ Ադրբեջանը նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրություն շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից և նախապատրաստել տեղեկատվական հենք հերթական սադրանքի համար։
Կրկին հիշեցնենք, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողական կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքը` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարումը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»,- նշված է ՊԲ հաղորդագրությունում։

Сообщение МО Азербайджана о подавлении системы навигации GPS самолета, выполнявшего рейс Баку-Тбилиси, абсолютная ложь – МО Арцаха
19 сентября азербайджанская сторона распространила третье по счету ложное сообщение о том, что якобы 18 сентября с 20։28 до 20։34 соответствующие подразделения Армии обороны подавляли систему навигации GPS гражданского самолета, выполнявшего рейс Баку-Тбилиси, сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах.
“Сообщение МО Азербайджана абсолютная ложь: самолет, выполнявший вышеупомянутый рейс, не имеет необходимости не только пересекать воздушные границы Республики Арцах, но даже приближаться к ним.
Азербайджан путем регулярного распространения подобных ложных сообщений преследует цель отвлечь внимание международной общественности от гуманитарной катастрофы, возникшей вследствие незаконной блокады Лачинского коридора, и подготовить информационную почву для очередной провокации.
Еще раз напоминаем, что на протяжении всех военных действий 2020 г. и после них азербайджанская сторона последовательно обстреливала гражданские инфраструктуры Республики Арцах, блокируя Лачинский коридор, перекрывая подачу газа и электроэнергии и подавляя доступность Интернета и сотовой связи”,- говорится в сообщении АО.