Գալուստ Սահակյանը հեքիաթասաց չէ, ոչ էլ «բրիլիանտի քարերով» կյանք է խոստանում
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն այսօր Ազգային ժողովի գարնանային 9-րդ նստաշրջանի վերջին բրիֆինգի ժամանակ մտորումների մեջ ընկավ: Պատճառը հանրապետականների որդեգրած ճիշտ տնտեսական քաղաքականությունն է, որ տնտեսությունը զերծ մնաց լուրջ ցնցումներից: «Մտածում եմ` նման իրավիճակներում նորից հնարավոր կլինի՞ այնպիսի պայմաններ ստեղծել, ինչ ստեղծեց Անդրանիկ Մարգարյանի կառավարությունը եւ վերջին շրջանում` Սերժ Սարգսյանի կառավարությունը»,- ասաց Գալուստ Սահակյանը:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարի խոսքերով` երբ 2000 թ. Անդրանիկ Մարգարյանը ստանձնեց կառավարության ղեկը, սուղ բյուջեի պայմաններում միայն 72 մլն դրամ կառավարությունը պարտք էր թոշակառուներին, բժիշկներին եւ ուսուցիչներին: Մեկ տարվա ընթացքում ոչ միայն մարվեցին այդ պարտքերը, այլեւ առաջին համազարկը եղավ տնտեսական զարգացման առումով, եւ երկնիշ տնտեսական զարգացումներ արձանագրվեցին: «Այդպիսի պայմաններում նման իրողությունը, կարծում եմ, հրաշագործություն է: Այսօրվա կառավարությունը պիտի շնորհակալություն հայտնի` որպես այդ կառավարության շարունակող, որ բավականին արդյունավետ աշխատանքի հետեւանքով կարողացավ ճգնաժամային տարիներին մեծ հետընթացներ չարձանագրել»,- ավելացրեց Գալուստ Սահակյանը:
Լրագրողներից մեկի դիտարկմանը, թե ասվածից կարելի է ենթադրել, որ Անդրանիկ Մարգարյանի կառավարման շրջանը «ոսկեդար» է եղել Հայաստանի համար, եւ այլեւս չենք կարող նման հաջողություններ ունենալ, Գ. Սահակյանը պատասխանեց. «Երբ խոսում էի, հեքիաթասաց չէի, որ դուք էլ ոսկեդարի հետ կապեիք: Այդ ժամանակակաշրջանը Հայաստանի համար ամենակրիտիկական ժամանակահատվածներից մեկն էր, եւ բազմաթիվ խնդիրներ հաղթահարվել են: Երբ ասում եմ արդյունքներ, դա չի նշանակում, որ պիտի տունը նստած աշխատեք ու աշխատավարձ ստանաք եւ ոսկեդարի հասնեք, բրիլիանտի քարերով կյանք վայելեք: Գնահատականները քաղաքական տերմինաբանությամբ եմ ներկայացրել ձեզ»:

Галуст Саакян не сказочник и “бриллиантовую жизнь” не обещает
Руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян сегодня на последнем брифинге 9-й сессии Национального Собрания пустился в размышления. Причиной стала осуществляемая республиканцами правильная экономическая политика, которая позволила экономике стране избежать серьезных потрясений.
По словам главы фракции РПА, когда в 2000 г. Андраник Маркарян стал премьер-министром, в условиях скудного бюджета у правительства был долг перед пенсионерами, врачами и учителями в размере 72 млн драмов. В течение года задолженность удалось погасить, после чего был дан первый толчок экономическому развитию, за которым последовали двузначные показатели роста экономики. “В тех условиях такая ситуация, я думаю, была чудом. Сегодняшнее правительство должно быть благодарно, что является преемником того правительства, которое в результате довольно успешной работы сумело в условиях кризиса  не допустить регресса”,- отметил Г.Саакян.
В ответ на мнение одного из журналистов о том, что период правления Андраника Маркаряна был “золотым веком” для Армении и что мы больше не сможем добиться таких успехов, лидер республиканцев ответил: “Говоря об этом, я не выступал в роли сказочника, чтобы вы связали мои слова с золотым веком. Этот период был для Армении одним из самых критических, когда удалось преодолеть многие проблемы. Когда я говорю о результатах, это не значит, что, сидя дома, мы должны получать зарплату и наслаждаться “бриллиантовой” жизнью. Представляя оценки, я использовал политическую терминологию”.