Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախում հումանիտար ճգնաժամի խորացման, հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության աճին վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում է վարչապետի աշխատակազմը։
«Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է իր հավատարմությունը բոլոր հարցերը բացառապես դիվանագիտական ճանապարհով ու կառուցողական մթնոլորտում կարգավորելու մոտեցումներին՝ հիմք ընդունելով 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և 2023 թվականի մայիսի 14-ին Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Կանցլեր Շոլցը նշել է, որ պատրաստակամ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ պատրաստ է լարվածությունը նվազեցնելուն միտված հրատապ քննարկումներ ունենալ Ադրբեջանի նախագահի հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Состоялся телефонный разговор премьер-министра Армении и канцлера Германии
Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с канцлером Федеративной Республики Германия Олафом Шольцем.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с углублением гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора, скоплением азербайджанских войск вокруг Нагорного Карабаха, а также тенденциями роста напряженности на армяно-азербайджанской государственной границе.
Премьер-министр Пашинян подтвердил свою приверженность подходам решения всех вопросов исключительно дипломатическим путем и в конструктивной атмосфере на основе договоренностей, достигнутых 6 октября 2022 года в Праге и 14 мая 2023 года в Брюсселе.
Канцлер Шольц отметил, что готов поддержать усилия, направленные на установление мира и стабильности в регионе.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул готовность провести срочные обсуждения с президентом Азербайджана, направленные на снижение напряженности.