Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր նորանշանակ դեսպան Օլիվյե Դեկոտինիին: Այս մասին հայտնում են վարչապետի մամուլի ծառայությունից։
«Վարչապետը շնորհավորել է պարոն Դեկոտինիին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և համոզմունք հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի հայ-ֆրանսիական համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է երկու երկրների միջև առանձնահատուկ հարաբերությունների փաստը՝ հավելելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնմամբ:
Օլիվյե Դեկոտինին նշել է, որ կներդնի բոլոր ջանքերը նպաստելու հայ-ֆրանսիական առանց այն էլ ամուր կապերի խորացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տնտեսության ոլորտում համագործակցությանը, ֆրանսիական ընկերությունների՝ հայկական շուկա ներգրավմանը, ներդրումային ընթացիկ ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին: Կարևորվել է Ադրբեջանի քայլերի նկատմամբ միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Премьер-министр Пашинян принял новоназначенного посла Франции в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в Республике Армения Оливье Декотиньи. Об этом сообщила пресс-служба премьер-министра.
"Премьер-министр поздравил господина Декотиньи со вступлением в должность и выразил уверенность, что его деятельность будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению армяно-французского сотрудничества. Никол Пашинян подчеркнул факт особых отношений между двумя странами, добавив, что правительство Республики Армения заинтересовано в расширении сотрудничества в различных сферах.
Оливье Декотиньи отметил, что приложит все усилия, чтобы способствовать углублению и без того прочных армяно-французских связей.
Собеседники обсудили вопросы экономического сотрудничества между Арменией и Францией, вовлечения французских компаний на армянский рынок, а также текущие инвестиционные программы.
Был затронут углубляющийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе из-за незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Была подчеркнута важность адресной реакции международных партнеров на шаги Азербайджана.
Состоялся обмен мыслями и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес", - говорится в сообщении.