ՄԱԿ-ի ԱԽ հրատապ նիստի ձևաչափը չի ենթադրում ուղղակիորեն փաստաթղթի ընդունում․ ԱԳՆ խոսնակ
Հարց. Օգոստոսի 16-ին կայացավ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական իրավիճակի առնչությամբ: Երկրներն արտահայտեցին իրենց դիրքորոշումները, բայց դա որևէ փաստաթղթով չարձանագրվեց։ Ինչու՞ որևէ որոշում չընդունվեց։ Հայաստանը չէ՞ր ներկայացրել նման փաստաթուղթ։
Պատասխան. Ինչպես արդեն նշել ենք, մենք բարձր ենք գնահատում ինչպես այս և ՄԱԿ ԱԽ նախորդ՝ դեկտեմբերին կայացած նիստի ժամանակ, այնպես էլ մինչ օրս միջազգային այլ հարթակներում մեր գործընկերների, միջազգային կառույցների կողմից հնչեցված սկզբունքային դիրքորոշումները, որոնք համահունչ են միջազգային անվտանգության ու խաղաղության պահպանման հարցում ՄԱԿ ԱԽ առաջնային մանդատին, մարդու իրավունքների պաշտպանության համընդհանուր արժեքներին և, որ գուցե ամենահրատապն է այս պահին, Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների և ԼՂ-ում նոր մարդասիրական աղետի կանխարգելման գիտակցմանը։
Ընթացակարգային առումով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ձևաչափը քննարկում է, այն չի ենթադրում ուղղակիորեն փաստաթղթի (բանաձևի կամ հայտարարության) ընդունում։ Բացի այդ, ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի նախագծեր ներկայացնելու և քվեարկության դնելու նախաձեռնությամբ հանդես գալու իրավունք ունեն ՄԱԿ ԱԽ 15 (մշտական և ոչ մշտական) անդամները. Հայաստանը, չլինելով ՄԱԿ ԱԽ անդամ, նման իրավասություն չունի։
ՄԱԿ ԱԽ ձևաչափով քննարկումը տալիս է միջազգային հանրության ուշադրությունն իրավիճակի հնարավոր աղետալի հետևանքների շուրջ կենտրոնացնելու, դրա հասցեագրման ուղղությամբ Խորհրդի ջանքերն ակտիվացնելու և դրանց հնարավոր համադրման, հետագա քայլերը նախանշելու կարևոր հարթակ, հնարավորություն:
Հարց. Այդքանով գործընթացն ավարտվե՞ց։
Պատասխան. Բոլորովին ոչ, սա շարունակական գործընթաց է։ ՀՀ ԱԳ նախարարությունը շարունակում է ակտիվ աշխատանքները ՄԱԿ և այլ հարթակներում։ Այսօր միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ ԱԽ՝ տարածաշրջանում իրական, երկարատև կայունության հարցում շահագրգռված անդամները պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկեն, համադրեն ջանքերը՝ Լաչինի միջանցքի վերաբացման կարևորության հարցում ձևավորված ընկալումը, առկա մեխանիզմների արդյունավետ կիրառմամբ, խնդրի անմիջական կարգավորմանն ուղղորդելու նպատակով։
Հարց. Իսկ ինչու՞ էր օգոստոսի 16-ի հրատապ հանդիպումը գումարվել ՄԱԿ «ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի սեպտեմբերի 13-ի նամակն՝ ուղղված ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նախագահին» խորագրի ներքո։ Ինչու՞ նոր նամակ կամ դիմում չէր հղվել։
Պատասխան. 2022թ. սեպտեմբերին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո հետևանքով Հայաստանի կողմից ՄԱԿ ԱԽ ներկայացված դիմումից ի վեր ձևավորվել է ՄԱԿ ԱԽ համապատասխան օրակարգային կետ՝ Ձեր կողմից նշված խորագրով։ Սա ընդունված երևույթ է ՄԱԿ ԱԽ֊ում և ունի շատ պարզ տեխնիկական հիմնավորում՝ ԱԽ օրակարգը չծանրաբեռնել միևնույն կամ շատ մոտ հարցերի տարբեր ձևակերպումներով։
Ընդգծենք, որ սեպտեմբերի 13-ի նամակով ՄԱԿ ԱԽ ուշադրությանն է ներկայացվել ՀՀ ԱԳ նախարարի նամակն Ադրբեջանի զինված հարձակման, ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ, որոնք սպառնալիք են հանդիսանում միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը։
Ավելի ուշ՝ 2022թ. դեկտեմբերից արդեն Լաչինի միջանցքի արգելափակման խնդրի և Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի առնչությամբ հրավիրված երկու քննարկումներն էլ անցկացվել են այդ նամակին հղումով և օրակարգի կետի ներքո։
Հարկ է նշել, որ և՛ նախորդ տարվա դեկտեմբերի, և՛ ս.թ. օգոստոսի հանդիպումներին ընդառաջ Հայաստանը ՄԱԿ ԱԽ անդամների ուշադրությանն է ներկայացրել հատուկ դիմում-նամակներ՝ Լաչինի միջանցքի խնդրի քննարկման նպատակով։ Բացի այդ, Լաչինի միջանցքի շրջափակման և ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի շուրջ մի քանի տասնյակ նամակներ են շրջանառվել ինչպես ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում, այնպես էլ Գլխավոր ասամբլեայում, և այլ միջազգային հարթակներում։

Ответы пресс-секретаря МИД Республики Армения на вопросы СМИ
Вопрос: 16 августа состоялось экстренное заседание Совета безопасности ООН в связи с гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе. Страны выразили свои позиции, однако это не было зафиксировано в каком-либо документе. Почему не было принято никакого решения? Предложила ли такой документ Армения?
Ответ: Как уже было отмечено, мы высоко ценим принципиальные позиции наших партнеров и международных структур, озвученные как в ходе этого и предыдущего заседания СБ ООН в декабре, так и на других международных площадках по сей день, которые соответствуют приоритетам мандата СБ ООН в вопросах поддержания международной безопасности и мира, общечеловеческим ценностям защиты прав человека и осознанию необходимости предотвращения агрессивных действий Азербайджана и новой гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе, что является, пожалуй, наиболее актуальным сегодня.
С процедурной точки зрения формат экстренного заседания СБ ООН является дискуссионным и не предполагает непосредственного принятия документа (резолюции или заявления). Кроме того, право предлагать проекты резолюций СБ ООН и инициировать голосование имеют 15 (постоянных и непостоянных) членов СБ ООН. Поскольку Армения не является членом Совета Безопасности ООН, этих полномочий не имеет.
Обсуждения в формате СБ ООН обеспечивают важную платформу, возможность привлечь внимание международного сообщества к возможным разрушительным последствиям ситуации, направить усилия Совета на ее решение и их возможного объединения, а также наметить дальнейшие шаги.
Вопрос: На этом процесс завершился?
Ответ: Отнюдь нет, это продолжительный процесс. МИД Армении продолжает свою активную деятельность в ООН и на других площадках. Сегодня международное сообщество, члены Совета Безопасности Организации Объединенных Наций, заинтересованные в реальной, долгосрочной стабильности в регионе, должны предпринять конкретные шаги, объединить усилия, с тем чтобы направить сформировавшееся всеобщее мнение по вопросу возобновления функционирования Лачинского коридора на непосредственное урегулирование проблемы, основываясь на эффективном использовании существующих механизмов.
Вопрос: Почему экстренное заседание 16 августа было созвано под названием "Письмо Постоянного представителя Армении при ООН от 13 сентября на имя Председателя Совета Безопасности ООН"? Армения не отправляло новое письмо?
Ответ: С момента подачи Арменией запроса в СБ ООН после агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении в сентябре 2022 года сформировался соответствующий пункт повестки дня Совета Безопасности ООН с упомянутым выше названием. Это общепринятое явление в Совете Безопасности Организации Объединенных Наций, которое имеет очень простое техническое обоснование: не перегружать повестку дня Совета Безопасности различными формулировками одних и тех же или очень схожих вопросов.
Следует подчеркнуть, что письмом от 13 сентября вниманию СБ ООН было представлено письмо министра иностранных дел Республики Армения от 13 сентября в связи с вооруженным нападением Азербайджана, его непрекращающихся агрессивных действий, направленных как против Армении, так и против Нагорного Карабаха и представляющих угрозу международному миру и безопасности.
Позднее, с декабря 2022 года, обсуждения проблемы блокирования Лачинского коридора и гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе состоялись со ссылкой на упомянутое письмо и на соответствующий пункт повестки дня.
Следует отметить, что в преддверии встречи как в декабре прошлого года, так и в августе сего года Армения представила вниманию членов Совбеза ООН специальные письма-заявки с целью обсуждения вопроса именно блокады Лачинского коридора. Кроме того, было распространено несколько десятков писем, связанных с блокадой Лачинского коридора и создавшегося гуманитарного кризиса, в Совете Безопасности ООН и Генеральной Ассамблее и на других международных площадках.