Օֆշորային սեփականատերը վաճառում է Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը. գնորդը հայ գործարար է
Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված «Չաարատ Գոլդ Հոլդինգս» ընկերությունը (Chaarat Gold Holdings Limited, CGH) 55,4 մլն դոլարով վաճառում է հայաստանյան իր դուստր ձեռնարկությունը՝ «Չաարատ Կապան» ՓԲԸ-ն, որը շահագործում է Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատն ու Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը։
«CGH»-ը «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (ձեռքբերումից հետո անվանափոխվել է՝ դառնալով «Չաարատ Կապան») գնել էր 2019 թ. (գործընթացն սկսվել էր դեռ 2018-ի աշնանը) նախկին սեփականատիրոջ՝ ռուսական արմատներ ունեցող, սակայն օֆշորային Ջերսի կղզում գրանցված «Պոլիմետալ Ինթերնեյշնլի» հետ (Polymetal International plc) կնքված 55 մլն դոլարի գործարքի արդյունքում:
«Chaarat Gold Holdings»-ի այն ժամանակվա գլխավոր տնօրեն Արտյոմ Վոլինեցը «Հետքին», մասնավորապես, ասել էր. «Կապանը հրաշալի հանքավայր է, ճիշտ այնպիսին, ինչպիսին մենք կցանկանայինք ձեռք բերել եւ զարգացնել»:
Ո՞վ է «Չաարատ Կապանը» վաճառողի սեփականատերը
Օֆշորային «Chaarat Gold Holdings Limited»-ը «Չաարատ Կապան» ՓԲԸ-ի անմիջական սեփականատերը չէ: Հայկական ընկերության 100 տոկոսի բաժնետերը Կիպրոսում գրանցված «Chaarat Gold International Limited»-ն է, որն իր հերթին պատկանում է «CGH»-ին:
«CGH»-ի 45,78 տոկոսի սեփականատերը մեկ այլ օֆշորում՝ Բերմուդյան Կղզիներում գրանցված «Labro Investments Limited»-ն է, որի տերը Շվեդիայի քաղաքացի Մարտին Անդերսոնն է: Արդյունքում հենց Անդերսոնն է «Չաարատ Կապանի» ամենախոշոր իրական սեփականատերը:
2018-ին, երբ «CGH»-ը հայտարարեց Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը գնելու մասին, Անդերսոնի մասնակցությունն այդտեղ 35,51 տոկոս էր: Ներկայում «CGH»-ի (բնականաբար, նաեւ «Չաարատ Կապանի») երկրորդ խոշոր բաժնետերը «China Nonferrous Metals Int’l Mining Co. Ltd»-ն է (3,26 տոկոս):
Ինչու՞ է Կապանի կոմբինատը վաճառվում
«CGH»-ն օգոստոսի 16-ին իր տարածած հաղորդագրության մեջ նշել է, որ 2019-ին Շահումյանի հանքավայրի շահագործման իրավունքը ձեռք բերելուց հետո դրա արդյունաբերական ցուցանիշները բարելավվել են, Կապան համայնքում արվող ներդրումները շարունակվել են՝ «չնայած շահագործման վրա ազդող նշանակալի աշխարհաքաղաքական իրադարձություններին, ներառյալ՝ հարեւան երկրի հետ ռազմական գործողություններին, կորոնավիրուսի ազդեցությանը եւ Ուկրաինայում շարունակվող կոնֆլիկտի ոչ անմիջական ազդեցությանը»:
Ըստ հաղորդագրության՝ «Չաարատ Կապանի» շահույթը (հարկերը վճարելուց հետո) 2021-ին կազմել է 10,5 մլն դոլար, իսկ 2022-ին՝ 1,7 մլն դոլար: Այդուհանդերձ, «CGH»-ի տեղեկացմամբ, 2023 թ. առաջին կիսամյակում Կապանի կոմբինատի եկամուտը (հարկերը չհանած) եղել է ընդամենը 2,3 մլն դոլար, ինչի վրա ազդեցություն է ունեցել դրամի արժեւորումը դոլարի նկատմամբ եւ ցածր արտադրողականությունը:
Ասվում է նաեւ, որ 2022 թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ «Չաարատ Կապան» ընկերության ակտիվները կազմել են 75,1 մլն դոլար, իսկ պասիվները (պարտավորությունները)՝ 53,4 մլն դոլար: Հիշեցնենք, որ «Chaarat Gold Holdings»-ի ակտիվների թվում է ոչ միայն Կապանի հանքավայրը, այլեւ 2 հանքավայր Ղրղզստանում, որոնցում արդյունահանում դեռ չի կատարվում: Այս պարագայում հայկական «Չաարատ Կապանի» վերոնշյալ ակտիվները կազմել են «CGH»-ի ընդհանուր ակտիվների 48 տոկոսը, իսկ պասիվները՝ ընդհանուրի 62 տոկոսը:
Դրամի արժեւորումը, ինչպես նկատել է «CGH»-ը, իրեն դրդել է վերանայել Կապանի կոմբինատի կայունության պահպանման բոլոր ռազմավարական տարբերակները եւ ուշադրությունը սեւեռել ղրղզական հանքավայրերի վրա: Ստեղծված պայմաններում, ըստ օֆշորային սեփականատիրոջ, այս վաճառքի գործարքը շահավետ ելքի հնարավորություն է իր համար:
«CGH»-ը նշել է, որ գործարքի գնից 5 մլն դոլարը ստանալու է փողի տեսքով, ինչն ուղղելու է ղրղզական ակտիվների զարգացմանը, իսկ մնացած 50,4 մլն-ն ուղղվելու է «Չաարատ Կապանի» պարտավորությունների մարմանը: Ասվածից բխում է, որ գնորդը ստանձնելու է այդ պարտավորությունների մարումը, այսինքն՝ «CGH»-ին մնալու է 5 մլն դոլար: Միաժամանակ ասվում է, որ գործարքը պայմանավորված է վաճառողի ու գնորդի սեփականատերերի համաձայնությամբ, ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի համաձայնությամբ, ինչպես նաեւ «Ամերիաբանկի» համաձայնությամբ առ այն, որ «Չաարատ» խմբի ընկերությունների վրայից հանվեն երաշխիքի ու ապահովագրության միջոցները (այստեղից էլ կարելի է հետեւություն անել, որ «Չաարատ Կապանի» պարտատերը հենց «Ամերիաբանկն» է):
Ո՞վ է «Չաարատ Կապանի» գնորդը
«Chaarat Gold Holdings»-ը հայտնել է, որ «Չաարատ Կապան» ՓԲԸ-ի գնորդը «Գոլդ Մայնինգ Քոմփանի» ՍՊԸ-ն է (Gold Mining Company): Չնայած հաղորդագրության մեջ ասվում է, թե գնորդը նաեւ Լիճքվազ-Թեյի ոսկու հանքավայրն է շահագործում, սա այնքան էլ ճիշտ չէ, քանի որ այս հանքի շահագործողը «Լիճքվազ» ՓԲԸ-ն է, ոչ թե «Գոլդ Մայնինգ Քոմփանին»: «CGH»-ը, նկատի ունենալով «Լիճքվազ» ՓԲԸ-ին, նշել է, որ այն Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատին տարիներ շարունակ հանքաքար է մատակարարել, այսինքն՝ այդ հանքաքարը մշակվել է Կապանում: Սա պատահական չէ, քանի որ նախկինում երկուսն էլ պատկանում էին նույն ընկերությանը՝ վերը հիշատակված օֆշորային «Պոլիմետալ Ինթերնեյշնլին»:
2019-ից «Լիճքվազ» ՓԲԸ-ն պատկանում է Երեւանի գրանցում ունեցող քաջարանցի Սասուն Ավետիսյանին, որը նաեւ ընկերության գլխավոր տնօրենն է: Բացի դրանից՝ նա «Գոլդ Մայնինգ Քոմփանիի» սեփականատերն է: Այսինքն՝ այս երկուսը փոխկապակցված ընկերություններ են:
Բայց եթե Երեւանում գրանցված «Լիճքվազ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2010 թ. եւ ներկայում իրավունք ունի մինչեւ 2036 թ. շահագործել Մեղրու Լիճքվազ-Թեյի հանքավայրը, ապա նույնպես երեւանյան «Գոլդ Մայնինգ Քոմփանին» պետական գրանցում է ստացել այս ամիս՝ օգոստոսի 2-ին: Փաստորեն, այս ընկերությունն, ըստ էության, ստեղծվել է «Չաարատ Կապանի» բաժնետոմսերը «Chaarat Gold Holdings»-ից գնելու համար: Հավելենք, որ «Գոլդ Մայնինգ Քոմփանիի» տնօրենը քաջարանցի Արտյոմ Պետրոսյանն է:
«CGH»-ը հայտարարել է նաեւ, որ գնորդ ընկերության՝ «Գոլդ Մայնինգ Քոմփանիի» սեփականատերը (Սասուն Ավետիսյանը) տնօրեն ու համասեփականատեր է «Էս Ընդ Էյ Մայնինգ» ՍՊԸ-ում (S&A Mining), որը երկար ժամանակ Կապանի կոմբինատի կապալառու գործընկերներից է (ըստ ՊԵԿ-ի՝ զբաղվում է հանքարդյունահանման համար տարածք նախապատրաստելով):
Ս. Ավետիսյանն իսկապես 2015-ին հիմնադրված երեւանյան «Էս Ընդ Էյ Մայնինգ» ՍՊԸ-ի տնօրենն է, բայց դրա ֆորմալ սեփականատերը չէ, քանի որ «Էս Ընդ Էյ Մայնինգը» պատկանում է երեւանյան մեկ այլ ընկերության՝ «Վանդ-Գասս» ՍՊԸ-ին, որի տերերը երկուսն են՝ Սասուն Ավետիսյանի հայրը՝ Սլավիկ Ավետիսյանը, եւ քաջարանցի Մարիամ Ներսիսյանը, որի հայրը՝ Արիստակես Ներսիսյանը, եղել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր հաշվապահ այն ժամանակ, երբ ԶՊՄԿ-ի գլխավոր տնօրենը Մաքսիմ Հակոբյանն էր: Ընդ որում՝ «Վանդ-Գասսի» ներկա տնօրենը Մարիամ Ներսիսյանի եղբայրն է՝ Գառնիկ Ներսիսյանը, որն այդ պաշտոնում փոխարինել է Սասուն Ավետիսյանին: Ստացվում է, որ «Չաարատ Կապանի» կապալառու գործընկեր «Էս Ընդ Էյ Մայնինգ» ընկերությունը ԶՊՄԿ-ի նախկին ազդեցիկ ֆիգուրներից Արիստակես Ներսիսյանի ու հանքարդյունաբերոության մեջ դիրքերն ամրապնդող Սասուն Ավետիսյանի ընտանիքների համատեղ բիզնեսն է:
Սասուն Ավետիսյանի բիզնեսը
Ս. Ավետիսյանը, բացի «Լիճքվազ» ՓԲԸ-ից, «Գոլդ Մայնինգ Քոմփանի» ՍՊԸ-ից եւ «Էս Ընդ Էյ Մայնինգ» ՍՊԸ-ից (այստեղ նրա ներկայությունը հոր միջոցով է), մասնակցություն ունի հետեւյալ ընկերություններում:
«ԷյՋիԱրՍի (Արմենիան Գոլդ Րիսորս Քորփորեյշն)» ՍՊԸ-ն (AGRS (Armenian Gold Resource Corporation)), որը գրանցված է Երեւանում, «Լիճքվազ» ՓԲԸ-ի միակ սեփականատերն է եւ իր հերթին ամբողջությամբ պատկանում է Ս. Ավետիսյանին, որը նաեւ ընկերության գլխավոր տնօրենն է: Ավետիսյանն այս ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել 2019 թ. ռուսական արմատներ ունեցող օֆշորային «Պոլիմետալ Ինթերնեյշնլի» կիպրական ու նիդերլանդական դուստր ընկերություններից: Ռուսների օրոք՝ 2015-2019 թթ., ընկերությունը կոչվում էր «Պոլիմետալ Արմենիա» եւ «Պոլիարմ»: Թե՛ ռուսները, թե՛ Ավետիսյանը սրա միջոցով են ապահովել/ապահովում իրենց մասնակցությունը «Լիճքվազ» ՓԲԸ-ում:
«AGRS»-ը ռուսների, իսկ 2019-ից հետո Ս. Ավետիսյանի համար ապահովում է մասնակցությունը նաեւ երեւանյան «Նորթ Էքսփլորեյշն Քոմփանի» ՍՊԸ-ում (North Exploration Company, NECo), որի գլխավոր տնօրենը հենց Ավետիսյանն է: Ըստ ՊԵԿ-ի՝ այս ընկերությունը խորհրդատվություն է ապահովում ձեռնարկատիրական եւ կառավարման հարցերով:
Սասուն Ավետիսյանը Երեւանում գրանցված «Ապառաժ Մայնինգ» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրենն է: ՍՊԸ-ն պատկանում է մեկ այլ երեւանյան ընկերության՝ «Վանդ-Սա» ՍՊԸ-ին, սրա տերերն էլ 50-50 հարաբերակցությամբ Սլավիկ Ավետիսյանն (Ս. Ավետիսյանի հայրը) ու վերոնշյալ Գառնիկ Ներսիսյանն են (վերջինս նաեւ «Վանդ-Սա»-ի տնօրենն է): Նախկինում «Վանդ-Սա» ընկերության (սրա միջոցով էլ՝ «Ապառաժ Մայնինգի») փայատերեր են եղել Սասուն Ավետիսյանը, Արիստակես Ներսիսյանն ու Արման Հակոբյանը, որը Մաքսիմ Հակոբյանի կրտսեր որդին է: Այսպիսով՝ ներկայում «Ապառաժ Մայնինգը», ինչպես «Էս Ընդ Էյ Մայնինգը», Ավետիսյան ու Ներսիսյան ընտանիքների համատեղ բիզնեսն է: Ընկերությունն զբաղվում է պայթեցման աշխատանքներով ու «Էս Ընդ Էյ Մայնինգի» նման ԶՊՄԿ-ի կապալառուներից է:
Ս. Ավետիսյանն ու նրա գործընկեր Սամվել Իվանյանը 2 նույնանուն ընկերություն ունեն Երեւանում՝ «Էն Էռ Էմ (Նեյչրլ Ռիսորս Մենեջմենթ)» ՓԲԸ (NRM (Natural Risource Management)) եւ «Էն Էռ Էմ» ՓԲԸ (NRM): Երկրորդ ընկերությունն ստեղծվել է առաջինից առանձնանալու եղանակով, այսինքն՝ նրա իրավահաջորդն է: Երկուսում էլ Ս. Իվանյանը գլխավոր տնօրեն է ու 20 տոկոս բաժնետոմս ունի, իսկ Ս. Ավետիսյանը՝ 75: Մնացած 5 տոկոսի բաժնետերն, ըստ էության, Վահրամ Գագիկի Ավագյանն է, որի անունը բացակայում է ՓԲԸ-ների իրական շահառուների հայտարարագրերից, քանի որ մասնակցությունը 10 տոկոսից պակաս է: «NRM (Natural Risource Management)»-ը, ըստ ՊԵԿ-ի, օժանդակ ծառայություններ է մատուցում հանքարդյունաբերության ոլորտում, իսկ «NRM»-ը զբաղվում է ճարտարագիտական գործունեությամբ եւ դրա հետ կապված տեխնիկական խորհրդատվությամբ:
Հանքարդյունաբերության մեջ օժանդակ ծառայություններ է մատուցում նաեւ Ս. Ավետիսյանի երեւանյան «Սաութ Ռիսորս Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն (South Resource Management): Ավետիսյանը ոչ միայն միակ սեփականատերն է, այլեւ տնօրենը:
47-ամյա գործարարը ներգրավված է նաեւ շինարարության ոլորտում: Նա Երեւանում գրանցված «Էյ Փի Թաուեր» ՍՊԸ-ում (AP Tower) 25 տոկոս մասնակցություն ունի: Նույնքան բաժնեմասի սեփականատեր է Ավետիսյանի կինը՝ Լիանա Հովհաննիսյանը: Ընկերությունն զբաղվում է բնակելի, հասարակական եւ արտադրական շենքերի շինարարությամբ: Երեւանի Ուլնեցի փողոցում այս շինարարը կառուցում է «Պանորամա Հիլզ» բնակելի համալիրը:

Офшорная компания продает Капанский ГОК предпринимателю из Армении
Зарегистрированная на Виргинских островах компания “Chaarat Gold Holdings Limited, CGH” решила продать свое дочернее армянское предприятие – ЗАО “Чаарат Капан”, которое эксплуатирует Капанский горнообогатительный комбинат и Шаумянское золото-полиметаллическое месторождение. Стоимость сделки – 55,4 млн долларов.
Компания “CGH” купила ЗАО “Капанский горнообогатительный комбинат”, которое после покупки было переименовано в “Чаарат Капан”, в 2019 году (процесс начался еще осенью 2018 г.). Сделка на сумму 55 млн долларов была заключена с бывшим собственником ЗАО – компанией “Полиметалл Интернейшнл” (Polymetal International plc), имеющей российские корни, но зарегистрированной на офшорном острове Джерси.
Занимавший в то время должность гендиректора “Chaarat Gold Holdings” Артем Волынец в интервью Hetq.am сказал: “Капан – прекрасное месторождение, именно такое, какое мы бы хотели приобрести и развивать”.
Кто собственник компании, продающей “Чаарат Капан”?
Офшорная компания “Chaarat Gold Holdings Limited” не является непосредственным собственником ЗАО “Чаарат Капан”. 100-процентный акционер армянской компании – зарегистрированная на Кипре компания “Chaarat Gold International Limited”, которая в свою очередь принадлежит “CGH”. Последняя на 45,78% принадлежит компании «Labro Investments Limited», зарегистрированной в другом офшоре – на Бермудских островах. Ее владелец – гражданин Швеции Мартин Андерсон. И именно он самый крупный реальный владелец “Чаарат Капан”.
В 2018-ом, когда “CGH” заявила о покупке Капанского горнообогатительного комбината, участие Андерсона в компании составляло 35,51%. В настоящее время вторым крупным акционером “CGH” (а значит и “Чаарат Капана”) является “China Nonferrous Metals Int’l Mining Co. Ltd” (3,26%).
Причина продажи Капанского ГОК
В распространенном 16 августа сообщении “CGH” отмечалось, что после получения в 2019 г. права на эксплуатацию Шаумянского месторождения промышленные показатели компании улучшились, продолжались инвестиции в развитие общины Капан, “несмотря на оказывающие влияние на эксплуатацию известные геополитические события, в том числе военные действия с соседней страной, эпидемия коронавируса и опосредованное воздействие продолжающегося в Украине конфликта”.
В сообщении “CGH” отмечается, что в 2021 г. прибыль “Чаарат Капан” (после уплаты налогов) составила 10,5 млн, а в 2022 г. - 1,7 млн долларов. Тем не менее, в первом полугодии 2023 г. прибыль Капанского ГОК вместе с налогами составила всего 2,3 млн долларов, что было обусловлено укреплением драма и низкой производительностью.
Также отмечалось, что по состоянию на 31 декабря 2022г. активы компании “Чаарат Капан” составили 75,1 млн долларов, пассивы – 53,4 млн долларов. Напомним, что в активы “Chaarat Gold Holdings” входит не только Капанское месторождение, но и два месторождения в Киргизии, которые пока не эксплуатируются. В этих условиях вышеуказанные активы армянской компании “Чаарат Капан” составили 48%, пассивы – 62% от общих активов “CGH”.
Укрепление драма, как заметила “CGH”, заставило компанию пересмотреть стратегические варианты сохранения стабильности Капанского комбината и сосредоточить внимание на киргизских месторождениях. В создавшихся условиях продажа предприятия стала выгодной, отмечает зарегистрированный в офшоре собственник.
По условиям сделки, 5 млн долларов “CGH” получит наличными, которые будут направлены на развитие киргизских активов, остальные 50,4 млн долларов пойдут на погашение обязательств “Чаарат Капан”. Из этого вытекает, что погашение обязательств возьмет на себя покупатель, а “CGH” достанутся 5 млн долларов. Отмечается также, что сделка заключена на основе согласия, достигнутого между собственниками продавца и покупателя, а также согласия Комиссии по защите конкуренции РА и согласия “Америабанка” вокруг того, что с компаний Группы “Чаарат” будут сняты средства гарантии и страхования (из этого можно заключить, что кредитором компании “Чараат Капан” является миенно “Америабанк”).
Кто купил “Чаарат Капан”?
Согласно сообщению компании “Chaarat Gold Holdings”, ЗАО “Чаарат Капан” приобрело ООО “Голд Майнинг Компани” (Gold Mining Company). И хотя в сообщении отмечается, что покупатель эксплуатирует также золотоносное месторождение Личкваз-Тей, это не совсем так, поскольку его эксплуатирует ЗАО “Личкваз”, а не “Голд Майнинг Компани”. Как отмечает “CGH”, ЗАО “Личкваз” долгие годы поставляло руду Капанскому горнообогатительному комбинату. Это значит, что руда обрабатывалась в Капане, что не случайно, так как ранее обе компании принадлежали вышеупомянутой офшорной компании “Полиметалл Интернейшнл”.
С 2019 г. ЗАО “Личкваз” принадлежит зарегистрированному в Ереване Сасуну Аветисяну (родом из Каджарана), который является также гендиректором компании. Кроме того, Аветисян – владелец “Голд Майнинг Компани”. Из этого следует, что компании взаимосвязаны между собой.
Но если зарегистрированная в Ереване ЗАО ”Личкваз” было основано в 2010 г. и обладает правом на эксплуатацию месторождения Личкваз-Тей в Мегри до 2036 г., то вторая ереванская компания “Голд Майнинг Компани” получила регистрацию 2 августа этого года. Фактически она создана с целью покупки акций “Чаарат Капан” у “Chaarat Gold Holdings”. Отметим, что директором “Голд майнинг Компани” является житель Каджарана Артем Петросян.
“CGH” также заявила, что собственник компании “Голд Майнинг Компани” (Сасун Аветисян) является директором и совладельцем ООО “Эс Энд Эй Майнинг” (S&A Mining), которое долгое время было подрядчиком Капанского комбината (по данным Комитета госдохдов, указанная компания занимается подготовкой площадок для добычи руды).
С.Аветисян действительно занимает должность директора основанного в 2015 г. ереванского ООО “Эс Энд Эй Майнинг”, но не является его формальным собственником, поскольку компания принадлежат другой ереванской компании – ООО” Ванд-Гасс”. Его владельцами являются отец Сасуна Аветисяна Славик Аветисян и жительница Каджарана Мариам Нерсисян, дочь Аристакеса Нерсисяна, бывшего главного бухгалтера Зангезурского медно-молибденового комбината при гендиректоре Максиме Акопяне. Отметим, что нынешний директор “Ванд-Гасс” – брат Мариам Нерсисян Гарник Нерсисян, сменивший на этом посту Сасуна Аветисяна. Получается, что компания “Эс Энд Эй Майнинг”, являющаяся подрядчиком “Чаарат Капан”, представляет собой совместный бизнес семей Сасуна Аветисяна и Аристакеса Нерсисяна.
Бизнес Сасуна Аветисяна
С.Аветисян, помимо ЗАО “Личкваз”, ООО “Голд Майнинг Компани” и ООО “Эс Энд Эй Майнинг” (в последнем случае через своего отца) является также участником следующих компаний.
Chaarat Kapan.jpg (154 KB)
ООО “Эй Джи Ар Си (Армениан Голд Рисорс Корпорейшн)” зарегистрировано в Ереване и является единственным собственником ЗАО “Личкваз”. Компания  полностью принадлежит С.Аветисяну, который также занимает должность гендиректора. Указанное ООО Аветисян приобрел в 2019 г. у кипрской и нидерландской дочерних компаний офшорной компании “Полиметалл Интернейшнл”. В 2015-2019 гг. компания называлась “Полиметалл Армения” и “Полиарм”. С помощью этой компании и русские, и Аветисян обеспечивали и обеспечивают свое участие в ЗАО “Личкваз”.
“AGRS” обеспечивала для русских, а после 2019 г. – для С.Аветисяна участие в ереванском ООО “Норт Эксплорейшн Компани” (North Exploration Company, NECo), гендиректором которого является сам Аветисян. По данным Комитета госдоходов, эта компания предоставляла консультации по вопросам предпринимательства и управления.
Сасун Аветисян – гендиректор зарегистрированного в Ереване ООО “Апараж Майнинг”. Последнее принадлежит другой ереванской компании – ООО “Ванд-Са”, владельцами которой в соотношении 50/50 являются Славик Аветисян (отец Сасуна Аветисяна) и вышеупомянутый Гарник Нерсисян, занимающий также должность директора “Ванд-Са”. Ранее пайщиками этой компании (а через нее и “Апараж Майнинг”) были Сасун Аветисян, Аристакес Нерсисян и Арман Акопян, младший сын Максима Акопяна. Таким образом, “Апараж майнинг” и “Эс Энд Эй Майнинг” – это совместный бизнес семей Аветисянов и Нерсисянов. Компания занимается взрывными работами и, как “Эс Энд Эй Майнинг”, является подрядчиком Зангезурского медно-молибденового комбината.
С.Аветисян и его партнер Самвел Иванян владеют в Ереване двумя одноименными компаниями – ЗАО “NRM (Natural Risource Management)” и ЗАО “NRM”. Вторая компания была создана в результате отделения от первой, иными словами, является ее правопреемницей. В обеих компаниях С.Иванян и гендиректор, и владелец 20% акций. 75% акций принадлежат С.Аветисяну, остальные 5% - Ваграму Авагяну, имя которого в декларациях реальных бенефициаров ЗАО отсутствует, поскольку его участие составляет менее 10%.
По данным КГД, “NRM (Natural Risource Management)” оказывает вспомогательные услуги в горнодобывающей сфере, а “NRM” занимается инженерной и консалтинговой деятельностью.
Вспомогательные услуги в горнодобывающей сфере оказывает также принадлежащее С.Аветисяну ереванское ООО “Саут Рисорс Менеджмент” (South Resource Management), в котором он является также директором.
47-летний предприниматель занимается и строительным бизнесом. Ему принадлежат 25% зарегистрированного в Ереване ООО “Эй Пи Тауэр” (AP Tower). Такой же долей акций владеет жена Аветисяна Лиана Ованнисян. Компания занимается строительством жилых, общественных и производственных зданий. В настоящее время она строит жилой комплекс “Панорама Хиллз” на улице Улнеци в Ереване.