«Ազգային փոքրամասնության կարգավիճակով Ադրբեջանի օրենսդրության շրջանակներում մեր իրավունքների ապահովումը իրականությունից կտրված տեսլական է»․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը օգոստոսի 17-ին տեղի ունեցած արտակարգ ասուլիսի ժամանակ պատասխանել է լրագրողների հարցերին։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հարցուպատասխանը ներկայացնում ենք ստորև․
«Հարց. Ինչպե՞ս կնկարագրեք հումանիտար իրավիճակն Արցախում:
Պատասխան. Ինչպես գիտեք, այսօրվա մեր ասուլիսի ձևաչափը փոխվել է, քանի որ րոպեներ առաջ ադրբեջանական կողմը կտրել է համացանցի օպտիկամանրաթելային մալուխը՝ խափանելով Արցախի կայուն կապը համացանցի հետ, և իմ գործընկերները չեն կարողացել Ստեփանակերտից միանալ ասուլիսին:
Ինչպես տեղեկացրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը, արդեն ունենք սովամահության դեպք: Մենք տեսնում ենք, որ, ցավոք սրտի, այդ վտանգը գնալով ավելի է լուրջ դառնալու` հաշվի առնելով, որ շատ սահմանափակ կարողություններ ունենք։
Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնենք, որ վառելիքի պակասությունը շատ ծանր վնասներ է հասցնում կենսագործունեության գրեթե բոլոր ոլորտերին՝ սկսած առողջապահության համակարգից մինչև գյուղատնտեսություն։ Ինչպես նշվել է պարոն Օկամպոյի զեկույցում, այո, Ադրբեջանը շատ գիտակցաբար է սովի մատնելու գործինքն ընտրել, և միայն ու միայն միջազգային հանրության կողմից կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու պարագայում հնարավոր կլինի զսպել ադրբեջանական կողմին։
Հարց. Ի՞նչ կարող են անել միջազգային կառույցները, կոնկրետ ՄԱԿ-ը՝ կանխարգելելու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը։ Կա՞ մի բան, որ ակնկալում եք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստերից
Պատասխան. Ստեղծված իրավիճակին անդրադարձել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, և սա արդեն ողջունելի է։ Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ մեր շնորհակալությունը փոխանցել այն երկրների ներկայացուցիչներին, որոնք հստակ ձևակերպումներ են տվել Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականությանը և Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմանը։
Միևնույն ժամանակ մտահոգություն ունենք մի շարք երկրների կողմից Լաչինի միջանցքի և այլ ճանապարհների, ինչ-որ տրանսպորտային կոմունիկացիաների միջև հավասարության նշաններ դնելու փորձերի առնչությամբ, ինչն անթույլատրելի է և չի համապատասխանում Լաչինի միջանցքի՝ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով սահմանված պարամետրերին։ Այստեղ պետք է նշենք, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ այս արտահերթ նիստի հրավիրումը միայն մեկնարկն է, և այս գործընթացը շարունակվելու է:
Կարողությունների առումով նշեմ, այո՛, ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն այն կառույցն է, որն ունի և՛ նման իրավասություն, և՛ լիազորություններ` կանխարգելելու այն ցեղասպան քաղաքականությունը, որը մենք տեսնում ենք Ադրբեջանի կողմից։
Հարց. Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի՝ Արցախի վերաբերյալ տարածած փաստաթուղթը և երեկվա հայտարարությունը որևէ կերպ կմեկնաբանե՞ք:
Պատասխան. Այդ հարցի վերաբերյալ կնշեմ, որ պաշտոնական խողովակներով Արցախի ԱԳՆ-ն նման փաստաթուղթ չի ստացել։ Հուլիսի 27-ի Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարության մեջ անդրադարձ կատարվել է նման տեսլականի, որը նախատեսում է ազգային փոքրամասնության կարգավիճակով Ադրբեջանի օրենսդրության շրջանակներում մեր իրավունքների ապահովումը։ Մենք շատ հստակ նշել ենք, որ սա իրականությունից կտրված տեսլական է: Սա ոչ միայն մեր կարծիքն է, սրա մասին փաստում են այն իրողությունները, որոնք մենք ունենք գետնի վրա:
Եթե միջնորդներից որևէ մեկը նման հույսեր ուներ, ապա, տեսնելով Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականության հետևանքները՝ այն պարագայում, երբ 120 000 մարդ միտումնավոր մատնված է սովի, ամենօրյա կտրվածքով ադրբեջանական կողմից հնչում են ռազմատենչ հայտարարություններ, սպառնալիքներ՝ այդ թվում և ուժի կիրառման մասին, տեսնելով` ինչպես է ոչնչացվում հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը, որևէ միջնորդ որևէ հիմք չունի պնդելու, որ նման տեսլականների առաջարկները հնարավոր կլինի կյանքի կոչել։
Հարց. Ի՞նչ կարող են անել ԱՄՆ Կոնգրեսն ու Պետական դեպարտամենտը` օգնելու կանխարգելել ցեղասպանությունն ու լուծելու այս կոնֆլիկտը։ Կա՞ն արդյոք կոնկրետ քայլեր, որոնք պետք է արվեն։
Պատասխան. Ես շատ կարճ կանդրադառնամ։ ԱՄՆ-ն և ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն, հատկապես մշտական անդամ երկրներն այն պետություններն են, որոնք ունեն կանխարգելման գործիքակազմ: Օգոստոսի 8-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի ուղերձում հստակ նշված է, թե ինչ ակնկալիքներ ունենք։
Առաջին հերթին պետք է հստակ քաղաքական գնահատական տան, հստակ իրավական բնորոշում տան ստեղծված իրավիճակին։ Արդեն իսկ նման գնահատականներ և բնորոշումներ ստանալուց հետո այդ գործիքակազմն ինքնին ի հայտ կգա, խոսքը և՛ պատժամիջոցների, և՛ այլ տեսակի դիվանագիտական, քաղաքական գործիքների մասին է։
Հարց. Պարոն Ղազարյան, ինչպե՞ս եք տեսնում Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև բանակցությունները:
Պատասխան. Արցախյան կողմն ամենաշահագրգիռն է, որպեսզի խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների միջոցով մենք կարողանանք հասնել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը։ Այստեղ ուղղակի մի քանի կարևոր հանգամանք պետք է նշենք:
Առաջինը, նման բանակցությունները պետք է ընթանան միջազգային ձևաչափի շրջանակներում, ինչը թույլ կտա ներգրավված կողմերին տեսնելու, որ բանակցություններն ընթանում են միջազգային իրավունքի նորմերին ու պահանջներին համապատասխան։
Երկրորդը, պետք է ամրագրվեն հստակ երաշխիքներ, որ կողմերը ստանձնած պարտավորությունները կատարելու են` հաշվի առնելով, որ մենք ունենք նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթ, որտեղ կա նաև Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը, և որը չի գործում:
Ինչ վերաբերում է այն առաջարկներին, որ ստացել ենք երրորդ երկրի տարածքում հանդիպելու, այո՛, օգոստոսի սկզբին նախատեսվում էր նման հանդիպում, արցախյան կողմն ընդունել է առաջարկը, ադրբեջանական կողմը չեղարկել է մասնակցությունը, և մենք ստացել ենք Եվլախում հանդիպելու մասին առաջարկ։ Բայց, ինչպես տեղյակ եք, մեր հայրենակիցը՝ Վագիֆ Խաչատրյանը, ԿԽՄԿ-ի միջոցով Հայասատան տեղափոխվելու ընթացքում առևանգվել է ադրբեջանական ուժերի կողմից: Դրանից ելնելով՝ ինչ-որ հանդիպումներ, հատկապես առանց միջազգային միջնորդների, առանց երրորդ կողմի ներկայության, Ադրբեջանի տարածքում, անհնար են։
Ավելացնեմ նաև, որ արցախյան կողմը ռուսական խաղաղապահների միջոցով պարբերաբար փոխանցում է հանդիպումների մասին առաջարկներ, որոնք անտեսվում են ադրբեջանական կողմից։ Տեղյակ եք, որ վերջին այդպիսի հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 1-ին, որի ընթացքում քննարկվել են տեխնիկական և հումանիտար բնույթի հարցեր, բայց ադրբեջանական կողմը փորձել է խեղաթյուրել այդ հանդիպման բովանդակային մասը, և մարտի 5-ին մենք տեսել ենք ադրբեջանական կողմի դիվերսիոն գործողությունը, որի հետևանքով երեք ոստիկան զոհվել է և մեկը վիրավորվել։
Հարց. Երեկ Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի և միջազգային մամուլի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը նշել է, որ Արցախ բեռների տեղափոխման համար առաջարկվել է ոչ միայն Աղդամ (Ակնա)-Ստեփանակերտ, այլև Ֆիզուլի-Շուշի երթուղու տարբերակը: Կխնդրեինք Ձեր մեկնաբանությունն այս առնչությամբ:
Պատասխան. Պետք է նշենք, որ այդ իսկ քայլով կլեգիտիմիզացվի Ադրբեջանի կողմից Լաչինի արգելափակման ապօրինի գործողությունները։ Ադրբեջանը հստակ ուզում է, որպեսզի Հայաստանի և Արցախի միջև կապը կտրի՝ արգելափակելով Լաչինի միջանցքը: Եվ երկրորդը՝ որևէ միջազգային օգնություն չպետք է նսեմացնի մարդու արժանապատվությունը։ Հետևաբար, եթե Ադրբեջանը ստեղծել է նման ծանր իրավիճակ՝ միտումնավոր սովի մատնելով ավելի քան 120 000 մեր հայրենակիցների, կեղծ փորձերը՝ ներկայանալ մարդասիրական քողի տակ, անընդունելի են:
Սա ոչ միայն Արցախի իշխանությունների, այլ նաև մեր քաղաքացիների դիրքորոշումն է։ Ինչպես տեղյակ եք, երեկ արցախյան մի շարք ՀԿ-ներ անդրադարձել են այս հարցին և նշել, որ սա ուղղակի անընդունելի է։ Հավասարության նշան դնել Լաչինի միջանցքի և Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհի միջև անթույլատրելի է»,- նշված է Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։

"Обеспечение наших прав в рамках законодательства Азербайджана в статусе национального меньшинства оторвано от реальности". МИД Арцаха
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян ответил на вопросы журналистов в ходе экстренной пресс-конференции, состоявшейся 17 августа. Об этом сообщает Министерство иностранных дел Республики Арцах.
Вопрос. Как бы Вы описали гуманитарную ситуацию в Арцахе?
Ответ. Как вы знаете, формат нашей сегодняшней пресс-конференции изменился, поскольку буквально несколько минут назад азербайджанская сторона перерезала оптоволоконный кабель, нарушив в Арцахе стабильную интернет-связь, в результате чего мои коллеги из Степанакерта не смогли присоединиться к пресс-конференции.
Как сообщил правозащитник Арцаха, у нас уже зафиксирован первый случай голодной смерти.  Мы видим, что, к сожалению, эта опасность будет становиться все более серьезной, учитывая, что наши возможности довольно ограничены.
В то же время необходимо учесть тот факт, что дефицит топлива наносит серьезный ущерб практически всем сферам жизнедеятельности, от системы здравоохранения до сельского хозяйства.
Как было отмечено в докладе господина Окампо, Азербайджан осознанно избрал в качестве инструмента голод, и только и только в случае принятия международным сообществом конкретных шагов можно будет сдержать азербайджанскую сторону.
Вопрос. Что могут сделать международные структуры, в частности, ООН, для предотвращения геноцидальной политики Азербайджана? Чего Вы ожидаете от заседаний Совета Безопасности ООН?
Ответ: Совет Безопасности ООН обсудил создавшуюся ситуацию, и это можно только приветствовать.
Пользуясь случаем, хотел бы выразить признательность представителям тех стран, которые дали четкие формулировки проводимой Азербайджаном политике и незаконному блокированию Лачинского коридора. В то же время мы обеспокоены попытками ряда стран поставить знак равенства между Лачинским коридором и другими дорогами, какими-то транспортными коммуникациями, что абсолютно недопустимо и не соответствует параметрам, установленным документом от 9 ноября 2020 года.
Здесь следует отметить, что созыв этого внеочередного заседания СБ ООН является лишь началом, и этот процесс будет продолжаться.
В плане возможностей отмечу, что да, СБ ООН является структурой, которая обладает и подобными правомочиями, и полномочиями по предотвращению той геноцидальной политики, которую мы видим со стороны Азербайджана.
Вопрос. Как Вы прокомментируете распространенный МИД России документ по Арцаху и вчерашнее заявление?
Ответ. Отмечу, что по официальным каналам в МИД Республики Арцах подобного документа не поступало. В заявлении МИД Республики Арцах от 27 июля дана оценка концепции, которая предусматривает обеспечение наших прав в рамках законодательства Азербайджана в статусе национального меньшинства.
Мы ясно дали понять, что подобное видение оторвано от реальности. Это не только наше мнение, оно подтверждается теми реалиями, которые мы имеем на земле. Если кто-либо из посредников питал подобные надежды, то, будучи свидетелем последствий проводимой Азербайджаном политики, когда 120 000 человек умышленно обречены на голод, а с азербайджанской стороны ежедневно звучат милитаристские заявления и угрозы, в том числе угрозы применения силы, видя, как уничтожается армянское историко-культурное наследие, ни один посредник не имеет каких-либо оснований утверждать, что подобные концепции можно будет реализовать.
Вопрос. Что могут сделать Конгресс и Государственный департамент США, чтобы помочь предотвратить геноцид и разрешить этот конфликт? Есть ли конкретные шаги, которые необходимо предпринять?
Ответ. Я отвечу очень кратко. США и Совет Безопасности ООН, особенно государства - постоянные члены СБ, являются государствами, которые обладают превентивным инструментарием. В послании президента Республики Арцах от 8 августа четко сказано, чего мы ожидаем. В первую очередь необходимо дать сложившейся ситуации четкую политическую оценку и четкое правовое определение. Уже после получения оценок и определений этот инструментарий проявится сам по себе, речь идет как о санкциях, так и о других видах дипломатических и политических инструментов.
Вопрос. Господин Газарян, какими Вам видятся переговоры между Степанакертом и Баку?
Ответ. Арцахская сторона более всех заинтересована в том, чтобы достичь всеобъемлющего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта мирным путем, путем переговоров.
Здесь следует упомянуть несколько важных обстоятельств:
Во-первых, подобные переговоры должны проходить в рамках международного формата, что позволит вовлеченным сторонам увидеть, что переговоры проходят в соответствии с нормами и требованиями международного права.
Во-вторых, должны быть закреплены четкие гарантии выполнения сторонами взятых на себя обязательств, учитывая тот факт, что у нас уже имеется документ от 9 ноября, под  которым стоит также подпись президента Азербайджана и который, однако, не действует.
Что касается полученных нами предложений о встрече на территории третьей страны, то да, подобная встреча планировалась в начале августа, арцахская сторона приняла предложение, однако азербайджанская сторона отказалась от участия, после мы получили предложение встретиться в Евлахе. Но, как известно, наш соотечественник Вагиф Хачатрян был похищен азербайджанскими военными во время транспортировки при посредничестве МККК в Армению. Исходя из этого любые встречи, в особенности без международных посредников и присутствия третьей стороны, на территории Азербайджана просто невозможны. Должен также добавить, что арцахская сторона периодически через российских миротворцев передает предложения о встречах, которые игнорируются азербайджанской стороной. Вы знаете, что последняя подобная встреча состоялась 1 марта, в ходе которой были обсуждены вопросы технического и гуманитарного характера, однако азербайджанская сторона попыталась исказить содержание той встречи, и 5 марта мы стали свидетелями диверсионной операции Азербайджана, в результате которой трое наших полицейских погибли, еще один был ранен.
Вопрос. Вчера помощник президента Азербайджана по внешнеполитическим вопросам Хикмет Гаджиев на встрече с аккредитованным в Азербайджане дипломатическим корпусом и представителями международной прессы отметил, что для перевозки грузов в Арцах был предложен не только маршрут Агдам(Акна)-Степанакерт, но и Физули-Шуши. Хотели бы услышать Ваш комментарий по этому поводу.
Ответ. Следует отметить, что данный шаг придаст легитимность незаконным действиям Азербайджана по блокированию Лачинского коридора. Заблокировав Лачинский коридор, Азербайджан намеревается полностью отрезать связь между Арменией и Арцахом. А во-вторых, любая международная помощь не должна унижать человеческое достоинство. Следовательно, если Азербайджан создал такую тяжелую ситуацию, умышленно обрекая на голод более 120 000 наших соотечественников, то ложные попытки скрыть свои действия под гуманитарной завесой недопустимы. Это позиция не только властей Республики Арцах, но и наших граждан. Как вы знаете, вчера ряд общественных организаций Арцаха затронули данный вопрос и заявили, что подобный подход просто неприемлем. Ставить знак равенства между Лачинским коридором и дорогой Агдам-Степанакерт недопустимо.