Միրզոյանն ու Լավրովը քննարկել են ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի առաջիկա նիստին առնչվող հարցեր
Օգոստոսի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի և ԼՂ-ն էթնիկ զտումների ենթարկելու՝ Ադրբեջանի մտադրության կանխման հրամայականը:
ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ հանդիպմանն ընդառաջ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է առկա մեխանիզմներն արդյունավետորեն օգտագործելու, 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման ուղղությամբ հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը»,- ասվում է ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Телефонный разговор глав МИД Республики Армения и Российской Федерации
16 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Арарат Мирзоян подчеркнул императив недопущения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе, являющейся следствием незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора на протяжении уже более 8 месяцев, а также предотвращения намерения Азербайджана провести в Нагорном Карабахе этническую чистку.
Перед предстоящим сегодня экстренным заседанием Совета Безопасности ООН Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость эффективного использования существующих механизмов, а также осуществления конкретных шагов, направленных на немедленное прекращение блокирования Лачинского коридора в соответствии с пунктом 6 Трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020г. и решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.