«Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» Լեռնային Ղարաբաղի կոմիտեի կոչը
«Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» Լեռնային Ղարաբաղի կոմիտեն 2012թ. հուլիսի 19-ին կայանալիք ԼՂՀ նախագահի ընտրությունները դիտարկում է որպես Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդավարության զարգացման և կայացման կարևոր փուլ: 2012թ. հուլիսի 19-ը պետք է հենման կետ դառնա անկախ հանրապետության ուղղությունների և առաջնահերթությունների ձևավորման մեջ, ինչպես նաև սեփական երկրի կառավարման գործում ժողովրդի մասնակցության համար:
Հարկավոր է ապահովել ԼՂՀ քաղաքացիների կամքի ազատ և թափանցիկ արտահայտումը: Հարցականի տակ է դրված ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, այլև ամբողջ հայության ապագան, նրա կարողությունը՝ գրագետ և ադեկվատ արձագանքել տարածաշրջանային և գլոբալ մարտահրավերներին: Ոչ միայն ներկայիս նախագահական ընտրությունների կայացած լինելը, այլև ԼՂՀ գոյությունը շատ բանով կախված կլինի նրանից, թե ինչքանո՞վ են պատրաստ իշխանությունները և ժողովուրդը հետևել Ազատության ոգուն:
Այս նպատակով «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» Լեռնային Ղարաբաղի կոմիտեն կոչ է անում ամբողջ հայությանը, Հայաստանի և Սփյուքի ոչ կառավարական կազմակերպություններին ակտիվ մասնակցություն ունենալ ընտրական ամբողջ գործընթացի հսկողությանը, ներառյալ ԼՂՀ նախագահի թեկնածուների նախընտրական քարոզարշավը, բուն ընտրությունները և հատկապես դրանց արդյունքների հաշվարկումը՝ նպատակ ունենալով ԼՂՀ-ում վստահության և ժողովրդավարության մթնոլորտի ստեղծումը:

Призыв Нагорно-Карабахского Комитета «Хельсинкская Инициатива-92»
Нагорно-Карабахский Комитет «Хельсинкская Инициатива-92», предстоящие 19 июля 2012 года выборы президента НКР, рассматривает как важный этап в становлении и развитии демократии в Нагорном Карабахе. 19 июля 2012 должен стать отправной точкой реального участия граждан в формировании направлений и приоритетов развития независимого государства, а также управления своей страной.
Востребованность граждан в формировании нового курса на обновление государства по всем параметрам человеческого измерения, определяющих уровень развития страны, станет очевидной в результате процессов, связанных как с предвыборными кампаниями кандидатов в президенты, так и с самим процессом выборов президента НКР.
Чрезвычайно важно обеспечить свободное и прозрачное волеизъявление граждан НКР. На карту поставлены не только будущее Нагорно-Карабахской Республики, но и всего армянства, ее способность грамотно и адекватно реагировать на региональные и глобальные вызовы. От того насколько готовы власти и народ следовать духу Свободы во многом будет зависеть состоятельность не только нынешних президентских выборов, но и само существование независимой Нагорно-Карабахской Республики.
В этой связи Нагорно-Карабахский Комитет «Хельсинкская Инициатива-92» призывает все армянство, неправительственные организации Армении и Спюрка принять активное участие в контроле над всемвыборным процессом, включая предвыборные кампании кандидатов в президенты НКР, сами выборы и, в особенности, справедливый учет их итогов с целью создания атмосферы доверия и развития демократии в НКР.