Եթե ադրբեջանական կողմը ևս պատրաստակամություն դրսևորի, դա թույլ կտա ուղի հարթել երկխոսության մեկնարկի համար. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև հնարավոր հանդիպման մասին հարցը` ի պատասխան «Արմենպրես» լրատվական գործակալության:
Հարց- Հայկական տեղեկատվական դաշտում լուրեր են տարածվում Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև հնարավոր հանդիպման մասին: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան- Ընդունելով Ստեփանակերտ-Բաքու հնարավոր երկխոսության մեկնարկի շուրջ՝ ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում, հանրային հետաքրքրության կարևորությունը՝ միևնույն ժամանակ նպատակահարմար չենք համարում մեկնաբաննություններ անել ոչ մեր պատճառով չկայացած առանձին հանդիպումների վերաբերյալ։
Կցանկանայինք հատուկ ընդգծել, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները միշտ պատրաստ են քննարկելու Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև հանդիպումների կազմակերպման վերաբերյալ ողջամիտ առաջարկներ: Ավելին, արցախյան կողմն, իր հերթին, պարբերաբար հանդես է գալիս միջնորդների մասնակցությամբ Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև հանդիպումների կազմակերպման նախաձեռնություններով և առաջարկներով:
Միևնույն ժամանակ, համոզված ենք, որ երկխոսության հաջողությունը կախված է իրենց տարաձայնությունները կարգավորելու հարցում երկու կողմերի իրական շահագրգռվածությունից և բարեխիղճ մոտեցումից: Մեր կողմից նման շահագրգռվածությունն առկա է։ Եթե ադրբեջանական կողմը ևս այդպիսի պատրաստակամություն դրսևորի, դա թույլ կտա ուղի հարթել երկխոսության մեկնարկի համար:
Այս համատքեստում կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը պետք է տեղի ունենա համապատասխան մանդատով օժտված միջազգային համաձայնեցված ձևաչափով: Նման մոտեցումը թույլ կտա միջազգային հանրությանն առավել ակտիվ ներգրավել բանակցային գործընթացում, ամրապնդել դրա լեգիտիմությունն ու կայունությունը, ինչպես նաև ապահովել կողմերի միջև հնարավոր պայմանավորվածությունների իրականացման հուսալի երաշխիքներ։

МИД Арцаха прокомментировал слухи о возможном начале диалога Баку- Степанакерт
Комментарий в ответ на вопрос ИА “Арменпресс” о возможной встрече между представителями Республики Арцах и Азербайджана.
Вопрос: В армянском информационном поле распространяется информация о возможной встрече между представителями Республики Арцах и Азербайджана. Как вы это прокомментируете
Ответ: Отмечая важность общественного интереса как в Арцахе, так и в Армении к вопросу начала возможного диалога Степанакерт-Баку, в то же время считаем неуместным комментировать отдельные встречи, не состоявшиеся по не связанным с нами причинам.
Хотели бы особо подчеркнуть, что власти Республики Арцах всегда открыты к обсуждению разумных предложений относительно организации диалога между представителями Арцаха и Азербайджана. Более того, Арцах со своей стороны периодически выступает с инициативами и предложениями об организации встреч между представителями Арцаха и Азербайджана с участием посредников.
Вместе с тем убеждены, что успех диалога зависит от подлинной заинтересованности и добросовестности обеих сторон в урегулировании своих разногласий. С нашей стороны такая заинтересованность есть. Если и азербайджанская сторона проявит подобную готовность, то это позволит проложить путь к началу диалога.
При этом вновь подчеркиваем, что диалог между Арцахом и Азербайджаном должен проходить в согласованном международном формате, обладающем соответствующим мандатом. Такой подход позволит активнее подключить международное сообщество к переговорному процессу, укрепить его легитимность и устойчивость, а также обеспечить надежные гарантии выполнения потенциальных договоренностей между сторонами.