Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը ադրբեջանցիների կողմից քաղաքացու առևանգման կապակցությամբ
Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքում ապօրինաբար գտնվող ադրբեջանցիների կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացու առևանգման կապակցությամբ։
«Հուլիսի 29-ին Արցախի Հանրապետության 68-ամյա քաղաքացին, որը բուժում ստանալու նպատակով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ տեղափոխվում էր քաղաք Երևան, Լաչինի միջանցքում ապօրինաբար տեղադրված հսկիչ անցակետում առևանգվել է Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կողմից: Արցախի քաղաքացու անցումը նախօրոք համաձայնեցվել էր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ:
Միջազգային իրավունքի և ԿԽՄԿ մանդատի պաշտպանության ներքո գտնվող Արցախի քաղաքացուն ապօրիանաբար արգելանքի տակ վերցնելը Միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության, ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի և ՄԻԵԴ-ի իրավաբանորեն պարտադիր որոշումների աղաղակող խախտում է և բացահայտ կերպով ցույց է տալիս Արցախի ժողովրդի  հանդեպ ադրբեջանական կողմի մտադրությունները: Ակնհայտ է, որ եթե Արցախի հարկադիր հպատակեցմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականությունը, որը Բաքուն միջազգային հանրությանը ներկայացնում է որպես կարգավորման նախագիծ, իրագործվի, ապա մարդկանց առևանգումները, անօրինական բերման ենթարկումները, արտադատարանական սպանությունները, բռնի անհետացումներն ու արցախահայության իրավունքների այլ զանգվածային խախտումները համատարած բնույթ կստանան:
Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ վերահսկողություն  ստանալով՝ ադրբեջանական կողմը բաց չի թողնի նրանց ապօրինի ձերբակալությունների ու կտտանքների ենթարկելու, կյանքից զրկելու կամ մարդու իրավունքները ցանկացած այլ ձևերով խախտելու հնարավորությունը: Գրեթե անհավանական է, որ արցախցիները կկարողանան գոյատևել կամ ստանալ  արժանապատիվ  վերաբերմունք Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնվելու դեպքում: Ադրբեջանի հենց այդ անմարդկային քաղաքականության զոհ են դարձել Արցախի 38 խաղաղ բնակիչներ, որոնք ընկել են ադրբեջանցի զինծառայողների վերահսկողության տակ Արցախի դեմ 2020 թ. ագրեսիայի ժամանակ: Նրանք բոլորը ենթարկվել են կտտանքների և դաժանաբար սպանվել:  Արցախի Հանրապետության ևս 3 խաղաղ բնակիչ, ինչպես նաև 3 ոստիկան և 21 զինծառայող ադրբեջանցիների կողմից սպանվել են պատերազմից և 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո:
Ադրբեջանի՝ Արցախի բնակիչների իրավունքների լայնածավալ և համակարգված  խախտումների  պետական քաղաքականության այս հերթական օրինակը Լաչինի միջանցքում ապօրինի հսկիչ անցակետի տեղադրման ուղղակի հետևանքն է, որը դարձել է արցախահայերի ահաբեկմանը, նրանց իրավունքների խախտմանը և արժանապատվության ոտնահարմանը միտված քաղաքականության գործիք, ինչպես նաև արդարացում նոր հանցագործությունների կատարման համար: Արցախի ժողովրդին շուրջ 8 ամիս սովի և այլ զրկանքների ենթարկելով, կանխամտածված և կամայական կերպով նրանց զրկելով մարդասիրական  օգնություն ստանալու իրավունքից՝ ադրբեջանական կողմը հիմա էլ անցել է խոցելի վիճակում գտնվող Արցախի քաղաքացիների անհատական մակարդակով հետապնդմանը:
Ներգրավված միջազգային դերակատարներից, այդ թվում՝ ԿԽՄԿ-ից, պահանջում ենք ձեռնարկել  հրատապ և ամենագործուն միջոցները՝ անհապաղ ազատելու և հայրենիք վերադարձնելու առևանգված քաղաքացուն, վերջ տալու Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին, ինչպես նաև կանխելու այդ հանցագործությունների փոխակերպումը ցեղասպանության հանցագործության: Անհրաժեշտ ենք համարում ներգրավված բոլոր դերակատարների ջանքերի համախմբումը՝ շրջափակման լիակատար և անվերապահ դադարեցման, ինչպես նաև Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունից Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության միջազգային երկարաժամկետ մեխանիզմի ներդրման համար:
Պնդում ենք, որ Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին ոչնչացնելու Ադրբեջանի պետական քաղաքականության շրջանակներում իրականացվող և գրեթե 8 ամիս շարունակվող ապօրինի շրջափակման հարցն անհապաղ քննարկվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում։ Դիմում ենք Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ որպես տեղում ներկա և համապատասխան միջազգային մանդատով օժտված միակ միջազգային կազմակերպությանը՝ խստորեն հորդորելով արտահայտել իր հրապարակային դիրքորոշումը և միջազգային հանրությանն ու, առաջին հերթին, ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրներին ներկայացնել փաստական և իրավական մանրամասն տեղեկատվություն Արցախում տիրող իրավիճակի և Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Заявление в связи с похищением гражданина Республики Арцах представителями Азербайджана, незаконно находящимися в Лачинском коридоре
29 июля 68-летний гражданин Республики Арцах, которого в сопровождении Международного Комитета Красного Креста перевозили в Ереван для прохождения лечения, был похищен представителями Азербайджана на незаконно установленном пропускном пункте в Лачинском коридоре. Проезд гражданина Арцаха был заранее согласован при посредничестве Международного Комитета Красного Креста.
Незаконное задержание гражданина Арцаха, находящегося под защитой международного гуманитарного права и мандата Международного Комитета Красного Креста , является вопиющим нарушением Международного гуманитарного права и прав человека, положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, юридически обязательных решений Международного суда ООН и ЕСПЧ наглядно демонстрирует намерения азербайджанской стороны относительно народа Арцаха. Очевидно, что в случае реализации политики Азербайджана по принудительному подчинению Арцаха, который Баку представляет международному сообществу в качестве своего плана урегулирования, похищения людей, незаконные задержания, внесудебные расправы, насильственные исчезновения и другие массовые нарушения прав армян Арцаха станут повсеместным явлением.
Получив контроль над гражданами Арцаха, азербайджанская сторона не упустит возможность подвергать их незаконным задержаниям, пыткам, лишать их жизни или нарушать их права человека любым другим способом. В случае попадания под контроль Азербайджана армяне Арцаха практически не имеют шанса на выживание и достойное обращение. Жертвами именно этой нечеловеческой политики Азербайджана стали 38 мирных граждан Арцаха, попавших под контроль азербайджанских военнослужащих в ходе агрессии против Арцаха в 2020 году. Все они были подвергнуты пыткам и жестоко убиты. Еще трое мирных граждан, а также трое полицейских и 21 военнослужащий Республики Арцах были убиты азербайджанской стороной после войны и подписания Трехстороннего заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года.
Похищение гражданского лица является очередным примером государственной политики Азербайджана по широкомасштабным и систематическим нарушениям прав жителей Арцаха и прямым следствием установления незаконного контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре, который стал инструментом политики запугивания армян Арцаха, ущемления их прав и достоинства, а также оправданием для совершения военных преступлений. В течение почти 8 месяцев подвергая народ Арцаха голоду и другим лишениям, преднамеренно и произвольно лишив его права на получение гуманитарной помощи, азербайджанская сторона теперь уже приступила к преследованию находящихся в уязвимом положении граждан Арцаха на индивидуальном уровне.
Требуем от вовлеченных международных акторов, в том числе МККК, принять срочные и действенные меры, чтобы немедленно освободить и вернуть на родину похищенного гражданина и положить конец преступлениям против человечности, совершаемым Азербайджаном против граждан Арцаха, а также предотвратить превращение этих правонарушений в преступление геноцида. Считаем необходимым консолидацию усилий всех вовлеченных акторов для полного и безоговорочного прекращения блокады, обеспечения долгосрочного международного механизма защиты прав и безопасности народа Арцаха от геноцидальной политики Азербайджана.
Настаиваем, чтобы вопрос продолжающейся уже почти 8 месяцев незаконной блокады, осуществляемой в рамках государственной политики Азербайджана по уничтожению народа Арцаха как такового, был незамедлительно рассмотрен на заседании Совета Безопасности ООН. Обращаемся к Международному Комитету Красного Креста как к единственной международной организации, присутствующей на месте и наделенной соответствующим международным мандатом, с настоятельным призывом выразить свою публичную позицию и представить международному сообществу и, в первую очередь, странам – членам Совета Безопасности ООН подробную фактическую и юридическую информацию относительно ситуации в Арцахе и действий Азербайджана.