Արցախից 11 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 20 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 76 հիվանդ, 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում»,-նշված է հաղորդագրությունում։

11 пациентов перевезены из Арцаха в Армению
11 пациентов вместе с сопровождающими их лицами сегодня при посредничестве и в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста были перевезены из ЗАО “Республиканский медицинский центр” Минздрава Арцаха в специализированные медцентры Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба МЗ Республики Арцах.
“В течение дня предусматривается вернуть в Арцах на автомобилях МККК 13 пациентов и сопровождающих их лиц, которые в свое время в рамках госзаказа были направлены на лечение в РА.
В медобъединении “Аревик” стационарное лечение получают 20 детей, семь детей находятся в неонатальном и реанимационном отделении.
В ЗАО “Республиканский медицинский центр” лечатся 76 больных. 12 пациентов находятся в реанимационном отделении. Состояние двух из них крайне тяжелое”,- говорится в сообщении.