Արցախից 15 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան
Այսօր՝ հուլիսի 3-ին, ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու ուղեկցողների հետ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ Առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 8 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 2-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 81 հիվանդ, 10 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում»,-նշված է հաղորդագրությունում։

15 больных перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 3 июля, 15 пациентов ЗАО “Республиканский медцентр” Министерства здравоохранения Арцаха при посредничестве и в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медцентры Армении. Об этом сообщает Минздрав Республики Арцах.
“Предусматривается в течение дня вернуть на автомобилях МККК в Арцах восемь пациентов вместе с сопровождающими, которые в рамках госзаказа получали лечение в Армении.
В медобъединении “Аревик” стационарное лечение получают 26 детей. Двое из них находятся в неонатальном и реанимационном отделении.
В ЗАО “Республиканский медцентр” лечение получает 81 больной. Десять больных находятся в реанимационном отделении, состояние шести из них крайне тяжелое”,- говорится в сообщении.