ՀԱԿ պատգամավորները հարցերով «նեղում» են վարչապետին
«Ձեր ջանքերի շնորհիվ այս տարի արդեն 69 հազար մարդ միայն օդային ճանապարհով մեկնել է երկրից: Առաջընթացն ակնհայտ է. 18 տոկոս անցյալ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճ ունենք, եւ եթե նույն տեմպերով եք կանխարգելելու, պետք չի կանխարգելել: Դուք խփել եք նաեւ անցյալ տարվա 9 ամսվա ռեկորդը: Անցյալ տարի 9 ամսվա ընթացքում գնացած հետ չեկածների թիվը Ձեր` պաշտոնական թվերի համաձայն, 65 հազար է: Ելնելով Ձեր մտահոգությունից, կանխարգելող գործունեությունից, եթե Դուք լինեիք երկրի ղեկավարը, ի՞նչ կանեիք այն վարչապետի հետ, որը հայտարարում է. «Ինչ անենք, ամեն ինչ անենք, որ չփախչեն, որ այդ կրիտիկական զանգվածը մնա՞ հեղափոխություն անի»»,-կառավարության ներկայացրած 5-ամյա ծրագրի քննարկման ժամանակ վարչապետին այսպիսի հարց ուղղեց ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
Ըստ պատգամավորի` այս տեմպերը նկատի ունենալով, փաստորեն, օրը 450 մարդ լքում է երկիրը:
Վարչապետը նշեց, թե բոլորին հայտնի է, թե արտագաղթը Հայաստանում որ թվականներին է սկսվել ու տեմպերը մեծ եղել: Ըստ վարչապետի` արտագաղթի ամենամեծ թվերը եղել են 1990-95 թթ.՝ մոտ 1 մլն մարդ:
«Հասկանալի է, որ 2009 թ. տնտեսական ճգնաժամի բացասական հետեւանքները նույնպես խթանում են արտագաղթը, որը լրջագույն խնդիր է, եւ մենք արձանագրել ենք մեր փաստաթղթում եւ որեւէ թաքցնելու բան չունենք, որ սա հիմնախնդիր է»,- ավելացրեց վարչապետը:
Նրա խոսքով` քաղաքացիներին պետք է ապահովել աշխատատեղերով, որպեսզի կարողանան արժանավայել ապրել հայրենիքում:
Ինչ վերաբերում է կրիտիկական զանգվածի հետ կապված վարչապետի հայտարարությանը, ապա Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ մեջբերումը «168 ժամ» թերթին տրված իր հարցազրույցից է, որը ճիշտ չի մեջբերվել, եւ խմբագրությունն էլ հանդես է եկել հերքող հայտարարությամբ:
Ակնհայտ է, որ ՀԱԿ-ը որոշակի աշխուժություն է մտցրել խորհրդարանում: Խմբակցության պատգամավորների յուրաքանչյուր հարցից հետո լրագրողները նկատեցին, որ վարչապետի կոկորդը չորանում էր, եւ ջուր էր խմում:

Депутаты от АНК "притесняют" своими вопросами премьер-министра
"Благодаря Вашим усилиям в этом году только 69 тысяч человек покинули страну воздушным путем. Прогресс очевиден: по сравнению с тем же месяцем прошлого года мы имеем 18-процентный рост. Вы установили рекорд. Согласно официальным данным, в течение 9 месяцев прошлого года из страны уехало и не вернулось 65 тысяч человек. Если бы Вы были руководителем страны, как бы Вы поступили с премьер-министром, который заявляет: "Что нам делать –  предпринимать все возможные шаги, чтобы люди не убегали и чтобы эта критическая масса осталась делать революцию?",- сказал, обращаясь к премьер-министру, секретарь парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян в ходе обсуждения 5-летней программы правительства. По словам Манукяна, эти темпы фактически означают, что страну ежедневно покидают около 450 человек.
Премьер-министр отметил, что всем известно, в каком году началась эмиграция из Армении, добавив, что самые высокие темпы этого процесса были зарегистрированы в 1990-95 гг. – около 1 миллиона человек.
"Понятно, что эмиграцию стимулируют и негативные последствия экономического кризиса 2009 г., что является серьезной проблемой",- добавил премьер. По словам Тиграна Саркисяна, людей необходимо обеспечить работой, чтобы на родине они могли жить достойно.
Что касается заявления о критической массе, то, как отметил премьер, это цитата из его интервью газете "168 часов", однако она была представлена неправильно, в связи с чем редакция выступила с опровержением.
Очевидно, что АНК внес определенное оживление в работу парламента. Журналисты заметили, что после каждого вопроса депутатов оппозиционной фракции у премьера пересыхало во рту, из-за чего он часто пил воду.
Сейчас депутаты ушли на перерыв, после чего с вопросом к главе правительства обратится представитель фракции АНК Никол Пашинян.