Լույս իջնի վրադ. «Չուբարի» արձանը մանկական զբոսայգում
Հոբելյանի առթիվ Չուբարյանների ընտանիքը Երևանին է նվիրել Վարպետի ամենանշանավոր գործերից մեկը՝ «Լույս իջնի վրադ» բրոնզաձույլ արձանը (1985թ․)։ Հանդիսավոր բացումը տեղի ունեցավ հունիսի 16-ին` քանդակագործի ծննդյան օրը, մանկական զբոսայգում:
Թռիչքից չվախեցող քանդակագործը․ մանկական զբոսայգում հաղթահարած վախերը
«Արձանի տեղադրման վայրը նախապատմություն ունի: Կյանքի վերջին տարիներին հայրս մի պատմություն պատմեց․ երբ ինքը 13-14 տարեկան էր, իր հայրը՝ պապս, բռնադատված էր, աքսորում էր։ Մի ամառային շոգ օր իր գլուխգովան համադասարանցու հետ, որի հայրը ուժային կառույցների աշխատող էր, գալիս են այս այգի, որտեղ այն ժամանակ կառուցված էր վիշկա, որտեղից պարաշյուտով թռչում էին։ Տոմսի համար հերթի մեջ են մտնում, այդ ժամանակ հայրս նկատում է, որ դասարանցին վախեցել, գնացել է։ Գնում, գտնում է, հարցնում է` ինչու՞ գնացիր, ասում է` տոմսի գումար չունեմ, հայրս ասում է` ես կառնեմ քեզ տոմս, բայց, միևնույն է, փախչում է։ Հայրս էլ է վախեցել բարձրությունից, բայց վախը մեջը կոտրել է ու բարձրացել, թռել է։ Հետո եկել է տուն, ոգևորված էդ իր հաղթանակից` մի նկար է նկարել, որը հետո Նկարիչների միությունում արժանացել է առաջին մրցանակի։ Մրցանակի հետ նաև գումար պետք է տային, բայց չեն տվել, որովհետև աքսորվածի որդի էր։ Էդ առաջին մրցանակն էր հորս։ Այս տեղը, այս այգին խորհրդանշական էր իր համար»,- արձանի բացմանը պատմեց քանդակագործի դուստրը՝ Անուշ Չուբարյանը։
«Լույս իջնի վրադ» արձանը նվիրված է քանդակագործի եղբորը՝ Հայրենական պատերազմում անհետ կորած համարվող Լուսեղեն Չուբարյանին
«Այս արձանը հայրս համարում էր իր լավագույն աշխատանքը։ Քանդակը նվիրված է իր եղբոր հիշատակին, որը նահատակվել էր հեռավոր 1942թ․-ին Լենինգրադի (Սանկտ Պետերբուրգի) մոտակա ճահիճներում։ Արձանը ստեղծեց 1985թ․-ին։ Այդ ժամանակ եղբայրը դեռ անհետ կորած էր համարվում, հայտնաբերվել էր միայն նրա անվանանշանը։
Լուսեղեն Չուբարյանի աճյունը հայտնաբերվեց 2007թ․-ին՝ հորս մահից երկու տարի առաջ։ Հայրս ուժեղ մարդ էր, կենսախինդ, բայց այդ օրը, երբ զանգեցին մեր տուն և ասացին, որ գտել են եղբոր մասունքները, ես հորս առաջին անգամ տեսա հեկեկալիս։ Ես գիտեմ, թե ինչ է նշանակում, երբ տանը կա անհետ կորած, իրենց համար պատերազմը երբեք չի վերջանում։ Հայրս ասում էր՝ երբ ամբողջ երկիրը տոնում էր հաղթանակի օրը, մենք չէինք տոնում։
Արցախյան վերջին պատերազմին իմ ուսանողներից շատերը գնացին, ոմանք վերադարձան հաշմանդամ, ոմանք չվերադարձան։ Պետք է հիշեցնել անընդհատ մարդկությանը, որ երբ իրենք չեղարկում են մարդու կյանքը, իրենք հրաժարվում են իրենց բանական մասից այսպես, թե այնպես, դա պատերազմի սարսափելի օրենքն է։ Նրանք, ովքեր անցել են պատերազմի միջով, իրենք երբեք պատերազմ չեն սիրում։ Այս արձանը պացիֆիստական է, բայց բոլորովին նահանջի մասին չէ, այն մարդասիրության մասին է»,- ասաց քանդակագործի դուստրը՝ Անուշ Չուբարյանը:
Ելույթներից հետո հանվեց արձանի սպիտակ կտորը և նշանավորվեց Ղուկաս Չուբարյանի գլուխգործոցներից մեկի՝ «Լույս իջնի վրադ» արձանի նոր կյանքի սկիզբը մանկական զբոսայգում։

Family of Sculptor Ghukas Chubaryan Donates Statute to Yerevan Park
To mark the 100th anniversary of sculptor Ghukas Chubaryan, perhaps best known for his statute of Mesrop Mashtots that greets visitors outside Yerevan’s Matenadaran (Institute of Ancient Manuscripts), the artist’s family has donated one of his works that now adorns the Armenian capital’s Children’s Park.
The bronze statute, entitled Luys Ijni Vrad (May Light Descend on You), was unveiled yesterday. Chubaryan’s work is dedicated to his brother Luseghen who went missing during the Great Patriotic War.
A People's Artist of Armenia, Chubaryan created numerous works that later became symbols of the Armenian capital.
"My father considered this statue to be his best work. The sculpture is dedicated to the memory of his brother, who was martyred in 1942 in the swamps near Leningrad. He created the statue in 1985. At that time, the brother was still considered missing, only his name tag was found,” recalled the sculptor’s daughter Anush Chubaryan who attended the unveiling.
Anoush Chobaryan said the remains of her uncle were discovered in 2007, two years before her father death.
“My father was a strong man, strong, but that day, when they called our house and said that they had found the remains of his brother, I saw my father sobbing for the first time. I know what it means when there is a missing person at home. For them the war never ends. My father used to say that when the whole country celebrated Victory Day, we did not celebrate,” says Anush Chobaryan.
She says many of her students who fought in the 2020 Artsakh war never came home. Some returned disabled.
“It is necessary to constantly remind humanity that when they cancel a human life, they are giving up their rational part in one way or another. That is the terrible law of war. Those who have gone through war never like war. This statue is pacifist, but it is not about retreat at all, it is about humanity," said the sculptor's daughter.
Another of Ghukas Chubaryan’s well-known works is the statue of composer and conductor Alexander Spendiaryan outside Yerevan’s Opera House.