Մեկ նոր նամականիշ՝ նվիրված «Մեծանուն հայեր. Ղուկաս Չուբարյանի ծննդյան 100-ամյակ» թեմային
2023 թվականի հունիսի 16-ին շրջանառության մեջ է դրվում մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Մեծանուն հայեր. Ղուկաս Չուբարյանի ծննդյան 100-ամյակ» թեմային: Այս մասին հայտնում են ՀայՓոստ-ի լրատվական ծառայությունից։
Նամականիշի մարումն իրականացրեցին Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը, Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը, ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Ղուկաս Չուբարյանի որդի Գրիգոր Չուբարյանը, Մատենադարանի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Կարեն Մաթևոսյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
320 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է հայ մեծանուն քանդակագործ, ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Ղուկաս Չուբարյանը (1923-2009թթ.)՝ Մեսրոպ Մաշտոցի արձանը ստեղծելիս:
Նամականիշի վրա նաև պատկերված է «100» թիվը, որը խորհրդանշում է Ղուկաս Չուբարյանի հարյուրամյա հոբելյանը, ինպես նաև՝ «Ղուկաս Չուբարյան» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:

Одна новая почтовая марка, посвященная теме “Выдающиеся армяне. 100-летие со дня рождения Гукаса Чубаряна”
16-ого июня 2023 года в обращение выходит одна почтовая марка, посвященная теме «Выдающиеся армяне. 100-летие со дня рождения Гукаса Чубаряна».
В церемонии гашения почтовой марки приняли участие Заместитель министра высокотехнологической промышленности Республики Армения Давид Саакян, Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Араик Хзмалян, Главный генеральный директор ЗАО «АйПост» Араик Абраамян, Григор Чубарян, сын армянского скульптора, Народного художника Армянской ССР Гукаса Чубаряна, Исполняющий обязанности директора Матенадарана, доктор историчеких наук, профессор Карен Матевосян, Президент армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян.
На почтовой марке с номиналом 320 драм изображен выдающийся армянский скульптор, Народный художник Армянской ССР Гукас Чубарян (1923-2009гг.) во время работы над статуей Месропа Маштоца.
На почтовой марке также изображена цифра «100», которая символизирует столетний юбилей Гукаса Чубаряна, а также - надпись “Гукас Чубарян” на армянском и английском языках.