«ԶՊՄԿ»-ի աշխատակցին սպանած ադրբեջանցին ընդունեց իր մեղքը և զղջաց կատարվածի համար
Այսօր Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում Հուսեյն Ախունդովին դատական նիստերի դահլիճ բերելու պահին դահլիճից ուժեղ լացի ձայն լսվեց։ Հուզվողը Անի Մելիքսեթյանն էր՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» սպանված աշխատակից Հայրապետ Մելիքսեթյանի դուստրը։ Հուզմունքի պահին նա ձեռքում եղած հեռախոսը նետեց Ախունդովի ուղղությամբ, որը չդիպավ նրան։ Դեպքից հետո տուժողի դուստրը պնդեց ներկա լինել դատաքննությանը՝ խոստանալով չկրկնել արարքը։
Դատական քննության ընթացքում լրագրողներին և կողմեր չհանդիսացող այլ անձանց թույլատրվեց մասնակցել միայն նախնական դատալսումներին։ Հանրային մեղադրողի միջնորդությամբ հիմնական դատալսումները անցկացվեցին դռնփակ, քանի որ քննության ընթացքում կարող էին հնչել պետական գաղտնիքին առնչվող տեղեկություններ։ Թույլատրվեց ներկա գտնվել միայն տուժողի ընտանիքի անդամներին։
Դատավոր Նապոլեոն Օհանյանը որոշեց, որ մեղադրյալի կալանքի ժամկետը կերկարաձգվի ևս երեք ամիս ժամկետով, քանի որ հիմք ընդունելով գործում եղած տեղեկությունները՝ հավանական է, որ Ախունդովը կարող է խոչընդոտել դատաքննության հետագա ընթացքին։ Նա կարող է փախուստի դիմել, կատարել նոր հանցանք, ինչպես նաև չունի Հայստանում մշտական բնակության վայր, կապեր և մեղադրվում է ծանր և առանձնակի ծանր հանցանքներ կատարելու մեջ։ Կալանքը երկարաձգելու որոշմանը կողմերից ոչ մեկը, այդ թվում ամբաստանյալ Ախունդովը առարկություններ չունեին։
Հանրային մեղադրող Մովսես Անտոնյանը ներկայացրեց բոլոր այն փաստերը, որոնց հիման վրա կազմվել է մեղադրական եզրակացությունը։ Նա նշեց, որ մեղադրյալին խուզարկելու ժամանակ հայտնաբերվել է մահացած տուժող Հայրապետ Մելիքսեթյանի հեռախոսը, որը հիմնավորում է ինչպես հափշտակության, այնպես էլ նրան կյանքից ապօրինի զրկելու հանգամանքը։ Դեպքի վայրի տարածքի զննությամբ հայտնաբերվել է «ԶՊՄԿ»ի աշխատակցի մարմինը՝ հրազենային բազմաթիվ վիրավորումներով, ինչպես նաև «AK-74» տեսակի ինքնաձիգից արձակած փամփուշտներ։ Սա այն զենքն է, որով ադրբեջանցի զինծառայողներ Հուսեյն Ախուդովն ու Ագշին Բաբիրովը ապօրինի հատել էին Հայաստանի տարածքը ու մտել Բնունիս գյուղ։ Բնունիսում նրանք զենքի սպառնալիքով փորձել էին մտնել Շուշիկ Մաթևոսյանի տուն, բնակչուհին, նկատելով նրանց, փակել էր մուտքի դուռը, որից հետո զինծառայողները հեռացել էին։ Այսօր կայացած դատական նիստին Շուշիկ Մաթևոսյանը չէր ներկայացել՝ որպես պատճառ նշելով հեռավորությունը և հոգեկան խիստ հուզմունքը։
Հիմնական դատալսումների ավարտից հետո տուժող կողմի ներկայացուցիչ Կարեն Ալավերդյանը հայտնեց, որ ամբաստանյալը հայտարարել է, որ ամբողջովին ընդունում է իր մեղքը և զղջում կատարվածի համար։ Ներկայացուցչի խոսքով՝ դատավարության ողջ ընթացքը անցել է համապատասխան օրենքի պահանջներին։
«Իրավապահ մարմինները և դատարանը դատական ողջ պրոցեսը կազմակերպել և իրականացրել էին քրեական դատավարության բոլոր կանոններին լիարժեք համապատասխան և բարձր մակարդակով։ Սա նաև հստակ ուղերձ է թշնամի պետությանը, որ նույն կամ գոնե նմանատիպ վերաբերմունք մենք ենք ակնկալում այնտեղ պահվող մեր ռազմագերիների և ապօրինի պահվող այլ անձանց նկատմամբ։ Տուժող կողմը ևս իրեն բավականին զուսպ պահեց ասօր՝ ապավինելով արդար դատաքննությանը»,-ասաց Կարեն Ալավերդյանը։
Տուժող կողմի ներկայացուցիչը մեզ հայտնեց, որ հաջորդ նիստի օրը նշանակվել է հունիսի 21-ին։ Նրա խոսքով՝ հնարավոր է, որ դա լինի եզրափակիչ նիստը, քանի որ մեղադրյալն այս նիստի ժամանակ արդեն իսկ ընդունել է իր մեղքը։
Հիշեցնենք, որ ամբաստանյալ Հուսեյն Ախունդովը մեկն է այն երկու ադրբեջանցի զինծառայողներից, որոնք ապրիլի 7-ին Նախիջևանի կողմից ապօրինի հատել էին Հայաստանի սահմանը։ Օրեր անց՝ ապրիլի 12-ին, Ախունդովը, իր մոտ եղած ինքնաձիգով բազմաթիվ անգամ կրակելով «ԶՊՄԿ»-ի աշխատակից Հայրապետ Մելիքսեթյանի վրա, սպանել էր նրան։ Դեպքից հետո գողացել էր սպանվածի հեռախոսը, տեսաուղերձ նկարել և վերբեռնել սոցիալական ցանցի իր էջում։ Նա փորձել էր գողանալ նաև տուժողի մեքենան և փախուստի դիմել Իրան, բայց չէր հաջողվել։ Դեպքի հաջորդ օրը Աճանան գյուղի մոտ բնակիչները նկատել են Հուսեյն Ախունդովին, վնասազերծել ու հանձնել իրավապահներին։

Убивший работника ЗММК азербайджанец признал свою вину и раскаялся в содеянном
9-ого июня, когда в зал заседаний суда первой инстанции Сюникской области ввели Гусейна Ахундова, послышался громкий плач. Эмоции не смогла сдержать Ани Меликсетян, дочь убитого Ахундовым работника Зангезурского медно-молибденового комбината Айрапета Меликсетяна. В момент сильного волнения она бросила в подсудимого свой мобильный телефон, но не попала в него. После этого женщина попросила разрешить ей присутствовать на заседании, пообещав не повторять этот поступок.
Отметим, что журналистам и не являвшимся сторонами лицам разрешили присутствовать только на предварительных судебных слушаниях. По ходатайству общественного обвинителя судебные слушания проходили в закрытом режиме, поскольку на них могли прозвучать сведения, содержащие государственную тайну. Присутствовать на слушаниях разрешили только членам семьи потерпевшего.
Судья Наполеон Оганян принял решение продлить срок ареста обвиняемого еще на три месяца, поскольку, учитывая имеющиеся в деле сведения, Ахундов мог препятствовать дальнейшему ходу судебного процесса, мог совершить побег и новое преступление, кроме того, в Армении у нет места постоянного места проживания, связей, к тому же он обвиняется в совершении тяжкого и особо тяжкого преступлений.
Общественный обвинитель Мовсес Антонян представил факты, на основании которых было составлено обвинительное заключение. По его словам, при обыске Ахундова был обнаружен телефон убитого Айрапета Меликсетяна, что подтверждает как факт хищение телефона, так и факт незаконного лишения его жизни. При осмотре места происшествия было обнаружено тело работника ЗММК с многочисленными огнестрельными ранениями, а также пули, выпущенные из автомата “АК-74”. Именно это оружие имелось у азербайджанских военнослужащих Гусейна Ахундова и Агшина Бабирова во время незаконного пересечения ими границы Армении и проникновении в село Бнунис. Здесь они под угрозой применения оружия попытались зайти в дом Шушик Матевосян, однако женщина, заметив незнакомцев, закрыла входную дверь, после чего азербайджанские военнослужащие удалились. На сегодняшнее судебное заседание Шушик Матевосян не явилась, сославшись на большое расстояние и сильное душевное волнение.
По завершении основных судебных слушаний представитель потерпевшей стороны Карлен Алавердян сообщил, что подсудимый полностью признает свою вину и раскаивается в содеянном. По словам Алавердяна, весь судебный процесс проходит в полном соответствии со всеми правилами уголовного судопроизводства и на высоком уровне. Это был также адресованный враждебному государству специальный мессидж о том, что аналогичного отношения мы ожидаем к содержащимся там нашим военнопленным и другим незаконно удерживаемым лицам.
По словам К.Алавердяна, следующее судебное заседание назначено на 21 июня, и, возможно, это будет последнее заседание, так как подсудимый уже признал свою вину.
Напомним, что Гусейн Ахундов – один из двух азербайджанских военнослужащих, которые 7 апреля незаконно пересекли границу Армении со стороны Нахиджевана. Через несколько дней, 12 апреля, Ахундов несколькими выстрелами из своего автомата убил работника Зангезурского медно-молибденового комбината Айрапета Меликсетяна. После этого он украл телефон убитого, снял видеообращение, разместив его на своей странице в социальной сети. Ахундов также попытался украсть автомобиль потерпевшего и сбежать на нем в Иран, однако это ему не удалось. На следующий день после убийства Гусейна Ахундова заметили жители села Ачанан, которые обезвредили его и передали правоохранителям.