ՄԻԵԴ-ը պահանջել է Ադրբեջանից տեղեկություններ տրամադրել երկու հայ զինծառայողի վերաբերյալ
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի ՀՀ գրասենյակը հայտնում է, որ ՀՀ կառավարության կողմից ավելի վաղ ներկայացված դիմումի հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել է որոշում և պահանջել Ադրբեջանից մինչև 2023թ․ թվականի հունիսի 6-ը ներառյալ տրամադրել հետևյալ տեղեկությունը՝
-արդյո՞ք 2 զինծառայողները գերու կամ այլ կարգավիճակում գտնվում եմ Ադրբեջանի տիրապետության տակ,
-եթե այո, Դատարանը Ադրբեջանից պահանջել է տրամադրել տեղեկություն զինծառայողների պահման պայմանների և բժշկական հետազոտությունների մասին:
Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ մայիսի 26-ին՝ ժամը 19:00-ից, ընդհատվել է կապը մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող 2 զինծառայողի հետ: Մայիսի 27-ին ՊՆ-ն հաղորդեց, որ հայտնաբերվել է կորած զինծառայողների կողմից շահագործվող թիկունքային մատակարարման ավտոմեքենան, որը բեռնված է եղել մարտական հենակետերի համար նախատեսված սննդով ու ջրով:
«Հայտնաբերված մեքենայում նաեւ առկա է զինծառայողներից մեկին ամրակցված զենքը, ինչը փաստում է, որ անգամ մեքենայից դուրս գալու եւ տեղանքում չկողմնորոշվելու դեպքում զինծառայողները չէին կարող դիվերսիոն նպատակներ ունենալ: Ադրբեջանի կողմից հայ զինծառայողների ապօրինի առեւանգման հանգամանքները բացահայտելու ուղղությամբ տարվում է լայնածավալ աշխատանք»,- հայտնել էր պաշտպանական գերատեսչությունը։

ЕСПЧ потребовал от Азербайджана предоставить сведения о двух армянских военнослужащих
Офис представителя Республики Армения по международным правовым вопросам сообщает, что на основании представленного ранее правительством РА заявления Европейский суд по правам человека принял решение, потребовав от Азербайджана до 6 июня 2023 г. предоставить следующие сведения:
-находятся ли двое военнослужащих в Азербайджане в качестве пленных или ином статусе?
-если да, то Суд требует от Азербайджана предоставить сведения об условиях содержания военнослужащих и их медицинских обследованиях.
Несколько дней назад Министерство обороны Армении заявило, что 26 мая с 19:00 прервалась связь с двумя военнослужащими, доставлявшими продовольствие на боевые позиции. 27 мая Минобороны сообщило, что найден автомобиль тылового обеспечения с продовольствием и водой для боевых позиций, который эксплуатировался пропавшими военнослужащими. “В машине находилось также закрепленное за одним из военнослужащих оружие, что свидетельствует о том, что даже в случае выхода из автомобиля и неспособности сориентироваться в местности военнослужащие не могли иметь целью совершение диверсии. Проводится широкомасштабная работа по установлению обстоятельств незаконного похищения армянских военнослужащих Азербайджаном”,- говорится в сообщении оборонного ведомства.